Udostępnij
Skomentuj

Kret do rur – jak używać? Do jakich rur stosować?

Jak działa kret do rur? Do jakich rur można użyć kreta? Jaki rodzaj środka kupić? Poznaj skład kreta do rur!

Zatkany odpływ w prysznicu, umywalce czy wannie to problem znany każdemu z nas. Sprawdź, jak temu zaradzić. Największą zaletą kreta do rur jest jego wysoka skuteczność – bez żadnych problemów radzi sobie nawet z poważnymi zatorami w naszych rurach. Usuwa włosy, tłuszcz i innego rodzaju odpadki. Ponadto działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Zazwyczaj wystarczy jedna bądź dwie dawki, aby sprawa została załatwiona. Pamiętać musimy jednak o tym, iż jest to środek niezwykle ekspansywny i żrący. Wszystko to sprawia, że podczas jego użytkowania należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Z tego artykułu dowiesz się m.in. jaki skład ma kret do rur i czym różni się kret w płynie (żelu) od tego w granulkach. Zapraszamy do lektury!

Do jakich rur można użyć kreta?

Co rozpuszcza włosy w rurach? Czym odetkać zlew? Jak zażegnać brzydki zapach ze zlewu? Sposób na te problemy jest bardzo popularny – mowa oczywiście o środku, który jest tematem tego poradnika. Kret do udrażniania rur jako środek czyszczący ma bardzo ostre działanie. A chronić należy nie tylko siebie. W wielu sytuacjach kret może bowiem doprowadzić również do uszkodzenia rur, czego z pewnością byśmy nie chcieli. Tego typu sytuacje zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy nie sprawdzimy, z jakiego materiału rury zostały przygotowane i nie przeczytamy dokładnie zaleceń producenta. Wiedza o tym, jak działa kret do rur, jest bardzo ważna. Omawiany środek idealnie nadaje się do udrożniania rur kanalizacyjnych – pamiętać musimy jednak o tym, iż nie zawsze można go użyć.

Kret do rur w płynie czy granulkach przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie do rur i syfonów plastikowych. Wbrew niektórym opiniom nie niszczy ich, dlatego bez problemu możemy go używać. Oczywiście pamiętać należy o stosowaniu go zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Na rynku znaleźć można specjalny kret do rur plastikowych, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami, nie wpływając w żadnym stopniu na naszą instalację. Tak samo zachowuje się kret do rur PCV.

Kiedy więc nie można stosować kreta? Zakazane jest używanie go do instalacji aluminiowej. To bardzo ważne, aby pamiętać, że kret do rur aluminiowych to niewskazane połączenie. Jednak dlaczego kret nie może być stosowany do rur aluminiowych? Wszystko dlatego, iż zawiera on wodorotlenek sodu, który w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie. Zastosowanie kreta do rur aluminiowych spowoduje więc ich zniszczenie, dlatego przed zastosowaniem takiego środka należy sprawdzić, jaka instalacja kanalizacyjna jest zainstalowana w naszym domu czy mieszkaniu. Skład kreta do rur zazwyczaj uniemożliwia zastosowanie go w przypadku instalacji z aluminium. Kret do rur żeliwnych jest już jednak sprawdzonym i bezpiecznym połączeniem do udrażniania.

Obecnie wiele środków do udrażniania rur (tych lepszych i gorszych) nazywa się kretem ze względu na popularność oryginalnej marki. Na rynku możesz więc spotkać przykładowo kret bio do udrażniania rur, który poradzi sobie z niewielkimi problemami, lecz prawdopodobnie naturalny, ekologiczny preparat nie zażegna większych zatorów w kanalizacji. Trzeba mieć to na uwadze przy zakupie konkretnego środka.

Jaki kret do rur?

Skoro już wiemy, jeśli chodzi o preparat kret, do jakich rur omawiany środek może zostać użyty, warto zastanowić się, jaki kret do plastikowych rur warto kupić w konkretnych przypadkach. Występuje on bowiem w dwóch odmianach:

  • kret do rur w żelu – jego formuła jest płynna, dzięki czemu jest w stanie w bardzo skuteczny sposób przeniknąć zarówno przez różnego rodzaju zanieczyszczenia, które odłożyły się w rurach, jak i przez stojącą wodę. Wszystko to sprawia, że działa tam, gdzie wymaga tego sytuacja. Co więcej, kret w żelu osadza się także na ściankach rur, dlatego jego działanie zostaje przedłużone i trwa nawet po uporaniu się z zatorem. Kret żel do rur bardzo dobrze sprawdzi się do usuwania tłuszczów, włosów oraz niewielkich odpadków. Przy poważnych zatorach może sobie jednak nie poradzić.
  • kret do rur w granulkach – jest silniejszym środkiem, który poza wspomnianymi już zanieczyszczeniami upora się również z watą czy szczególnie dużymi odpadami stałymi. Wszystko dlatego, iż został on wyposażony w specjalny aktywator aluminiowy, który zwiększa siłę jego działania. Producent zaleca korzystanie z niego mniej więcej raz w tygodniu, dzięki czemu można zapobiec zapychaniu się rur w przyszłości. Podkreślić należy jednak fakt, iż działanie granulek, w porównaniu z żelem, jest agresywniejsze, co wiąże się z produkcją szkodliwych oparów, przed którymi należy się odpowiednio zabezpieczyć.

Kret do rur – skład?

Na opakowaniu specyfiku przeczytać możemy informacje, iż w swoim składzie zawiera on stężony wodorotlenek sodu o odczynie zasadowym oraz anionowe środki czynne. W związku z tym jest to substancja niezwykle żrąca, która może poważnie nam zaszkodzić. Samo to powinno być dla nas wystarczającym ostrzeżeniem, by nie stosować go bez przygotowania. Tego typu środki do udrażniania rur – ze względu na swój skład – powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci.

Kret do rur – jak używać?

Wiesz już, jeśli chodzi popularny kret do rur, jak działa ten środek do udrażniania. Przejdźmy do tego, jak go stosować. W pierwszej kolejności należy więc zaopatrzyć się w rękawice ochronne, najlepiej gumowe. Kret do rur w kontakcie ze skórą może doprowadzić do ogromnych szkód, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest konieczne. Gdy jesteśmy już przygotowani, możemy przystąpić do aplikacji środka. W odpływie należy umieścić jedną dawkę środka (najczęściej jej wielkość jest podana na opakowaniu), a następnie zalać go gorącą wodą.

Po tej czynności powinniśmy pozostawić syfon na około 30 minut, choć niektóre środki wymagają nawet godziny. Następnie wszystko spłukujemy. Jeżeli problem nie został rozwiązany i odpływ nadal jest zatkany, możemy powtórzyć cały proces. Środek czyszczący kret powinien poradzić sobie z większością problemów. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto sięgnąć porady specjalisty. Czasem problem może być na tyle poważny, że udrażnianie rur za pomocą opisywanego kreta nie wystarczy.

Kret do rur – gdzie kupić?

Kret do rur granulki czy żel kupisz tak naprawdę w każdym sklepie z artykułami do czystości łazienki czy kuchni. Najwygodniej (i często najkorzystniej) jest zakupić go w sklepie internetowym. W ofercie Morele.net nie brakuje kreta w granulkach czy w żelu różnych marek. Z pewnością więc znajdziesz środek do udrażniania rur odpowiedni do systemu kanalizacyjnego w swoim domu czy mieszkaniu.

Czy warto kupić kret do rur? Opinie o tym środku są zazwyczaj bardzo pozytywne. To najszybszy sposób na to, aby udrożnić rury, przez co cała instalacja kanalizacyjna będzie funkcjonować jak nowa. Pamiętaj jednak o tym, że kret do rur to bardzo żrący preparat. Wyżej wymieniliśmy już, co rozpuszcza dzięki temu wewnątrz rur.

Kret do rur – opary. Czy są niebezpieczne?

Czy udrażniacz do rur jest bardzo niebezpieczny dla człowieka? Poza poparzeniem skóry kret może doprowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia naszego układu oddechowego. Za wszystko odpowiedzialne są opary, które produkowane są bezpośrednio po zaaplikowaniu środka. Wszystko to sprawia, że warto bronić się przed ich wpływem. W jaki sposób?

Przede wszystkim nie powinniśmy nachylać się bezpośrednio nad syfonem, gdy wsypujemy lub wlewamy środek. Należy robić to z zachowaniem odpowiedniej odległości. Gdy kret zostanie już zaaplikowany i zalany gorącą wodą, najlepiej się oddalić (wyjdźmy po prostu do innego pokoju). To właśnie wtedy rozpoczyna się cała reakcja, w której trakcie produkowane są opary. Przebywanie w małych, zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach (zwłaszcza w łazienkach) może okazać się bardzo szkodliwe.

Chcąc zagwarantować sobie maksymalną ochronę, warto podczas używania kreta do rur założyć maseczkę na usta oraz specjalne zatyczki na nos. Dzięki temu możemy być pewni, że nic złego nam się nie stanie.

W sieci spotkać można się z wieloma wątpliwościami związanymi z użyciem kreta do rur. Wszystko to sprawia, że warto odpowiedzieć na najczęściej stawiane pytania.

  • Czy kret niszczy rury? Jak już zostało wspomniane, środek nie uszkadza rur plastikowych i PCV. Bez problemu użyć go można również w instalacji metalowej. Jest on natomiast nieodpowiedni dla rur aluminiowych, które pod jego wpływem ulegają zniszczeniu.
  • Czy kret szkodzi rurom? Jeżeli będzie on stosowany w sposób prawidłowy, struktura rur nie zostanie w żaden sposób uszkodzona. Co więcej, kret może uwolnić nas przed ewentualnymi zatorami w przyszłości.
  • Czy kret zapycha rury? Pamiętajmy o tym, że kret, zwłaszcza w formie żelu, osadza się na ściankach rur. Nie oznacza to jednak, że rury zostaną zapchane. Mimo wszystko, po zaaplikowaniu dawki kreta i odczekaniu kilkudziesięciu minut, powinniśmy go bardzo dokładnie spłukać, tak aby został usunięty z syfonu.
  • Czy kret jest skuteczny? Oczywiście jego skuteczność uzależniona jest od wielkości zatoru i sposobu użycia środka. Dlatego też należy ściśle trzymać się wszelkich zaleceń producenta, które zostały zawarte na opakowaniu.

Kret do rur – cena

Ile kosztuje kret do rur? Kret granulki do udrażniania rur (lub w formie żelu) sprzedawany jest najczęściej w półkilogramowych i kilogramowych opakowaniach, które są wystarczające na kilka lub kilkanaście użyć. W przypadku żelu za opakowanie 0,5 kg zapłacimy około 10 złotych, natomiast granulki kosztują zwykle kilka złotych więcej. Cena produktów kilogramowych to kolejno 13-17 złotych za żel i ponad 20 złotych za granulki. W sklepach znaleźć można również niewielkie saszetki jednokrotnego użytku (40 gramów), które kosztują około 2-3 złotych.

Kret do rur to zatem znakomite rozwiązanie, by poradzić sobie z zapchanymi instalacjami kanalizacyjnymi. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak używać tego środka do udrażniania rur. Dzięki temu, że znasz skład kreta do rur, będziesz bardziej świadomy, jakie zagrożenia może wywoływać w układzie oddechowym. Pamiętaj więc, aby zawsze unikać bezpośredniego kontaktu z tym środkiem zaraz po jego zaaplikowaniu.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.