Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kret do rur - jak używać? Do jakich rur stosować?

Zatkany odpływ w prysznicu, umywalce czy wannie to problem znany każdemu z nas. Sprawdź jak temu zaradzić.

Największą zaletą kreta do rur jest jego wysoka skuteczność – bez żadnych problemów radzi sobie nawet z poważnymi zatorami w naszych rurach. Usuwa włosy, tłuszcz i innego rodzaju odpadki. Ponadto działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Zazwyczaj wystarczy jedna bądź dwie aplikacji, aby sprawa została załatwiona. Pamiętać musimy jednak o tym, iż jest to środek niezwykle ekspansywny i żrący. Wszystko to sprawia, że podczas jego użytkowania należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Do jakich rur można użyć kreta?

Chronić należy jednak nie tylko siebie. W wielu sytuacjach kret może bowiem doprowadzić również do uszkodzenia rur, czego z pewnością byśmy nie chcieli. Tego typu sytuacje zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy nie sprawdzimy, z jakiego materiału rury zostały przygotowane i nie przeczytamy dokładnie zaleceń producenta.Omawiany środek idealnie nadaje się do udrożniania rur kanalizacyjnych – pamiętać musimy jednak o tym, iż nie zawsze można go użyć.Przede wszystkim znajduje on swoje zastosowanie do rur i syfonów plastikowych. Wbrew niektórym opiniom, nie niszczy ich, dlatego bez problemu możemy go używać. Oczywiście pamiętać należy o stosowaniu go zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Na rynku znaleźć można specjalny kret do rur plastikowych, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami nie wpływając w żadnym stopniu na naszej instalację. Tak samo zachowuje się kret do rur PCV.

Kiedy więc nie można stosować kreta? Zakazane jest używanie go do instalacji aluminiowej. Wszystko dlatego, iż zawiera on wodorotlenek sodu, który w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie. Zastosowanie kreta do rur aluminiowych spowoduje więc ich zniszczenie, dlatego przed zastosowaniem takiego środka należy sprawdzić, jaka instalacja jest zainstalowana w naszym domu czy mieszkaniu.

Polecany środki czystości Kret

Jaki kret do rur?

Skoro już wiemy, do jakich rur omawiany środek może zostać użyty, warto zastanowić się, jak rodzaj kreta warto kupić w konkretnych przypadkach. Występuje on bowiem w dwóch odmianach:

  • kret do rur w żelu – jego formuła jest płynna, dzięki czemu jest w stanie w bardzo skuteczny sposób przeniknąć zarówno przez różnego rodzaju zanieczyszczenia, które odłożyły się w rurach, jak i przez stojącą wodę. Wszystko to sprawia, że działa tam, gdzie wymaga tego sytuacja. Co więcej, kret w żelu osadza się także na ściankach rur, dlatego jego działanie zostaje przedłużone i trwa nawet po uporaniu się z zatorem. Środek w żelu bardzo dobrze sprawdzi się do usuwania tłuszczów, włosów oraz niewielkich odpadków. Przy poważnych zatorach może sobie jednak nie poradzić.
  • kret do rur w granulkach – jest silniejszym środkiem, który, poza wspomnianymi już zanieczyszczeniami, upora się również z watą czy szczególnie dużymi odpadkami stałymi. Wszystko dlatego, iż został on wyposażony w specjalny aktywator aluminiowy, który zwiększa siłę jego działania. Producent zaleca korzystanie z niego go mniej więcej raz w tygodniu, dzięki czemu można zapobiec zapchaniu się rur w przyszłości. Podkreślić należy jednak fakt, iż działanie granulek, w porównaniu z żelem, jest agresywniejsze, co wiąże się z produkcją szkodliwych oparów, przed którymi należy się odpowiednie zabezpieczyć.

Kret do rur – jak stosować?

Na opakowaniu specyfiku przeczytać możemy informacje, iż w swoim składzie zawiera on stężony wodorotlenek sodu o odczynie zasadowym oraz anionowe środki czynne. W związku z tym, jest to substancja niezwykle żrąca, która może poważnie nam zaszkodzić. Samo to powinno być dla nas wystarczającym ostrzeżeniem, by nie stosować go bez przygotowania.

W pierwszej kolejności należy wiec zaopatrzyć się w rękawice ochronne, najlepiej gumowe. Kret w kontakcie ze skórą może doprowadzić do ogromnych szkód, dlatego odpowiednie zabezpieczenie jest konieczne. Gdy jesteśmy już przygotowani, możemy przystąpić do aplikacji środka. W odpływie należy umieścić jedną dawkę środka (najczęściej jej wielkość jest podana na opakowaniu), a następnie zalać go gorącą wodą.

Po tej czynności powinniśmy pozostawić syfon na około 30 minut, choć niektóre środki wymagają nawet godziny. Następnie wszystko spłukujemy. Jeżeli problem nie został rozwiązany i odpływ nadal jest zatkany, możemy powtórzyć cały proces.

Kret do rur - opary

Poza poparzeniem skóry, kret może doprowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia naszego układu oddechowego. Za wszystko odpowiedzialne są opary, które produkowane są bezpośrednio po zaaplikowaniu środka. Wszystko to sprawia, że warto bronić się przed ich wpływem. W jaki sposób?

Przede wszystkim nie powinniśmy nachylać się bezpośrednio nad syfonem, gdy wsypujemy lub wlewamy środek. Należy robić to z zachowaniem odpowiedniej odległości. Gdy kret zostanie już zaaplikowany i zalany gorącą wodą, najlepiej się oddalić (wyjdźmy po prostu do innego pokoju). To właśnie wtedy rozpoczyna się cała reakcja, w trakcie której produkowane są opary. Przebywanie w małych, zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach (zwłaszcza w łazienkach) może okazać się bardzo szkodliwe.

Chcąc zagwarantować sobie maksymalną ochronę, warto podczas używania środka założyć maseczkę na usta oraz specjalne zatyczki na nos. Dzięki temu możemy być pewni, że nic złego nam się nie stanie.

W sieci spotkać można się z wieloma wątpliwościami związanymi z użyciem omawianego środka. Wszystko to sprawia, że warto odpowiedzieć na najczęściej stawiane pytania.

  • Czy kret niszczy rury? Jak już zostało wspomniane, środek nie uszkadza rur plastikowych i PCV. Bez problemu użyć go można również w instalacji metalowej. Jest on natomiast nieodpowiedni dla rur aluminiowych, które pod jego wpływem ulegają zniszczeniu.
  • Czy kret szkodzi rurom? Jeżeli będzie on stosowany w sposób prawidłowy, struktura rur nie zostanie w żaden sposób uszkodzona. Co więcej, kret może uwolnić nas przed ewentualnymi zatorami w przyszłości.
  • Czy kret zapycha rury? Pamiętajmy o tym, że kret, zwłaszcza w formie żelu, osadza się na ściankach rur. Nie oznacza to jednak, że rury zostaną zapchane. Mimo wszystko, po zaaplikowaniu dawki kreta i odczekaniu kilkudziesięciu minut, powinniśmy go bardzo dokładnie spłukać, tak aby został usunięty z syfonu.
  • Czy kret jest skuteczny? Oczywiście jego skuteczność uzależniona jest od wielkości zatoru i sposobu użycia środka. Dlatego też należy ściśle trzymać się wszelkich zaleceń producenta, które zostały zawarte na opakowaniu.

Kret do rur - cena

Sprzedawany jest on najczęściej w półkilogramowych i kilogramowych opakowaniach, które są wystarczające na kilka lub kilkanaście użyć. W przypadku żelu, za opakowanie 0,5 kg zapłacimy około 6 złotych, natomiast granulki kosztują około 11 złotych. Cena produktów kilogramowych to kolejno 12-13 złotych za żel i ponad 20 złotych za granulki. W sklepach znaleźć można również niewielkie saszetki jednokrotnego użytku, które kosztują około 2-3 złotych.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 09:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.