Udostępnij
Skomentuj

Kontroler ruchu do konsoli - czym jest?

Płynną, dynamiczną i realistyczną rozgrywkę w wielu produkcjach zapewni kontroler ruchu do konsoli. Jak go wybrać?

Wśród akcesoriów do konsol można znaleźć nie tylko pady i kierownice, ale też kontrolery ruchu. Czy warto sięgnąć po urządzenia tego typu? Jak wybrać najlepszy kontroler ruchu do konsoli?

Kontroler ruchu do konsoli - co to?

Kontroler ruchu to nic innego, jak przyrząd służący do sterowania w grze. Jest on alternatywą dla pozostałych kontrolerów, jak pad lub kierownica. Kontroler ruchu pozwala odwzorować w grze ruchy gracza, jest precyzyjny i umożliwia naprawdę dynamiczną, realistyczną i ciekawą rozgrywkę w określonych produkcjach. 

Kontrolery ruchu współpracują z określonymi grami, a są to szczególnie tytuły sportowe, taneczne, dla dzieci i familijne, ale też wybrane strzelanki oraz gry zręcznościowe. Kontrolery poszerzają możliwości rozgrywek VR, są wyposażone w czujniki oraz współpraca z precyzyjną kamerą umożliwiają dokładne śledzenie ruchów gracza i ich odwzorowanie w grze. 

Jak wybrać kontroler ruchu do konsol?

Oferta kontrolerów ruchu do konsol nie jest szczególnie szeroka, ale przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Kompatybilność z posiadaną konsolą – to kwestia priorytetowa. Kontroler ruchu PS4 będzie kompatybilny z PS4, a kontroler ruchu Xbox One będzie pasował właśnie do tej konsoli. Jeśli jest się już użytkownikiem konsoli, wybór kontrolera jest ściśle powiązany z tym, jaki to model urządzenia. W innej sytuacji są osoby, które dopiero rozglądają się za konsolą z kontrolerem ruchu. W takim wypadku można wybrać zarówno kontroler ruchu PlayStation Move, jak i kontroler ruchu Xbox One S. Nie można zapomnieć także o Nintendo Wii i kompatybilnym z nią kontrolerze.
 • Cena – wybierając kontroler ruchu do konsoli, warto sprawdzić jego cenę w różnych miejscach, poszukać promocji i ofert specjalnych. Opłacalnym zakupem bywa często zestaw: kamera PS4 i kontroler albo kontroler w zestawie z konsolą. Jeśli chodzi o kontroler ruchu PS4 cena to około 300 złotych za zestaw dwóch kontrolerów. 

Kontroler ruchu PS4 czy Xbox One?

Najwięcej wątpliwości pojawia się przy okazji wyboru kontrolera, gdy jeszcze nie posiada się konsoli. W takim wypadku można wybierać pomiędzy urządzeniem do PS4 i kontrolerem od Microsoftu. Czym się różnią i który jest lepszy?

 • Kontroler ruchu Playstation Move – to właśnie kontroler do PS. Jest to przyrząd o ergonomicznym kształcie, który można kupić oddzielnie, w zestawie z konsolą, w zestawie z kamerką oraz w dwupaku (dwa kontrolery pozwalają na grę oburącz, dają jeszcze większe wrażenie realizmu np. podczas gier sportowych). Podczas gry z kontrolerem Playstation Move PS4 lub PS3 wykorzystywana jest także kamera, która śledzi ruchy kontrolera i jego pozycję w rękach gracza.
 • Kontroler ruchu Microsoft Kinect – to kamera, która śledzi bezpośrednio poczynania gracza. Podczas gry nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych kontrolerów, by ruchy gracza zostały odwzorowane, a to ma duże znaczenie w grach tanecznych i ruchowych. 

Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, ale kluczową kwestią pozostaje to, w jakie gry można zagrać z kontrolerem danego rodzaju. 

W co zagramy z kontrolerem ruchu?

Przy wyborze kontrolera ruchu do konsoli, warto wziąć pod uwagę to, w jakie gry można będzie dzięki niemu zagrać.

Kontroler ruchu PS4 gry

Jeśli chodzi o PS4 Move, gry na ten kontroler są dość różnorodne i nie brak tu zarówno propozycji dla dorosłych, jak i dla dzieci. Oto przykładowe gry na Move PS4:

 • Dead Space 2
 • Dance Star Impreza
 • Sports Champions
 • Toy Story Mania
 • Everybody`s Golf VR
 • Track LAB
 • Sorcery
 • Eye Pet

Zdecydowanie najpopularniejsze są gry ruchowe na PS4 – lista jest pełna propozycji sportowych, ale też innego rodzaju. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Gry z kontrolerem ruchu Microsoft Kinect

Pula gier, w jakie można zagrać z kontrolerem Kinect 2.0 także nie jest mała. W przypadku PlayStation 4 Move gry na ten kontroler to propozycje dla całej rodziny, a jak jest w przypadku kontrolera do Xbox? Oto popularne produkcje na ten kontroler:

 • Halo: Combat Evolved Anniversary
 • Dance Central
 • Forza Motorsport 4
 • Your Shape: Fitness Evolved
 • Power Rangers Samurai

Polecane kontrolery ruchu do konsol

Oferta kontrolerów ruchu nie jest szczególnie szeroka. Urządzenia te współpracują z konkretnymi modelami konsol, dlatego to rodzaj posiadanej konsoli wpływa na wybór akcesoriów. Jeśli jednak dopiero przymierzamy się do zakupów tego rodzaju, możemy wybierać spośród topowych propozycji, a są to:

 • Kontrolery ruchu Move do PS4 – do ich użytkowania konieczna jest także kamera PlayStation 4 oraz sama konsola, a często także gogle VR (w zależności od gry). Kontrolery te trzyma się w dłoniach, są ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Kontrolery są naszpikowane czujnikami, a za odczytywanie ich położenia odpowiada właśnie kamera do PlayStation 4. Kamera do PS4 śledzi ruchy kontrolerów, a więc i użytkownika i przenosi je na ekran gry. Zaletą kontrolerów do PS4 jest fakt, że wciąż mają oficjalne wsparcie producenta, można więc spodziewać się kolejnych gier na nie. 
 • Microsoft Kinect 2.0 – jest to tak naprawdę kamera z sensorami, która odczytuje położenie gracza i jego gesty. Jest to rozwiązanie wygodniejsze o tyle, że nie trzeba przytrzymywać żadnego przedmiotu podczas gry, a poza tym Kinect 2.0 może również sterować telewizorem oraz samą konsolą przy pomocy gestów. Jest to dobry wybór, jeśli planuje się zakup Xboxa, ale warto mieć na uwadze fakt, że nie wiadomo, czy pojawią się kolejne produkcje na ten kontroler z uwagi na zakończenie jego produkcji i brak dalszego wsparcia producenta dla tej technologii. 

Czy warto kupić kontroler ruchu?

Zakup kontrolera ruchu do konsoli to wydatek, co najmniej, kilkuset złotych. Czasami cena może być niższa, gdyż nie brak promocji, ofert specjalnych i zestawów (np. kontroler z konsolą), które są nieco bardziej opłacalne w zakupie. Czy warto wydać taką kwotę na gadżet do wybranych gier?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Kontrolery ruchu wprowadzają zupełnie nową jakość do rozgrywek, a szczególnie do gier ruchowych, sportowych, tanecznych i zręcznościowych. Może to być ciekawa alternatywa dla gier, które wymagają długiego siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Przed podjęciem decyzji, warto przejrzeć listę gier na konkretne kontrolery i zastanowić się, czy produkcje te są dla nas interesujące – być może oferta gier z czasem się poszerzy, ale trudno to przewidzieć, dlatego najlepiej bazować na bieżących propozycjach. 

Kontroler ruchu do konsoli z pewnością sprawdzi się w przypadku młodszych graczy. Jest wiele ciekawych gier dla dzieci, które wykorzystują technologię VR oraz kontrolery ruchu, co pozwala na jeszcze bardziej dynamiczną i ciekawą rozgrywkę. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.