Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 5000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Składamy zestaw komputerowy za maksymalną cenę 5 tysięcy złotych. Na co należy zwrócić uwagę?

Wydając taką kwotę na sprzęt gamingowy, możemy liczyć na bogaty wybór podzespołów, których wydajność pozwoli bez większych problemów uruchomić nowe gry na wysokich detalach graficznych. Co więcej, tego typu maszyny posłużą również w ramach pracy profesjonalnej, związanej chociażby z obsługą specjalistycznych narzędzi graficznych i projektowych.

Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, należy dokładnie prześledzić dostępne konfiguracje i podzespoły – niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy zestaw czy też składamy go na własną rękę. Z poniższego poradnika dowiedzie się, jakie parametry są ważne w komputerze dla gracza. Przedstawimy również propozycje podzespołów, które pozwolą nam zmieścić się w przyjętym budżecie.

Komputer dla gracza do 5000 zł – jaka karta graficzna?

Żeby nazwać zestaw gamingowym, musi on dysponować wydajną kartą graficzną. Jest to element bezwzględnie najważniejszy, zwłaszcza jeśli zależy nam na ogrywaniu najnowszych produkcji z segmentu AAA. Wymagania sprzętowe tego typu gier cały czas rosną, dlatego warto zadbać o to, aby wybrana przez nas karta graficzna okazała się zakupem na lata.

Wszystko to zależy oczywiście od najważniejszych parametrów technicznych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić ilość pamięci. Choć modele 4 GB bardzo często pojawiają się konfiguracjach gamingowych, nasz budżet jest w zupełnie wystarczający, by zacząć rozglądać się za czymś jeszcze lepszym. Karta z 6 lub 8 GB pamięci bez większych problemów poradzi sobie z obsługą nowych gier i powinna okazać się wystarczająca przez kilka najbliższych lat.

konfigurator komputerów

Analizując poszczególne jednostki, warto sprawdzić również ich częstotliwość taktowania – mowa tu zarówno o pamięci, jak i rdzeniu. Do tego możemy dodać również analizę wszelkich zaimplementowanych technologii, które bardzo często decydują o sporych możliwościach wykorzystania konkretnej karty. Nie tylko do obsługi nowych gier, ale również specjalistycznych narzędzi graficznych i projektowych.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy parametry interesującej nas karty są wystarczające, należy zwrócić uwagę na masę testów i recenzji, które znajdziemy w sieci. Obejmują one benchmarki, a także testy pokazująca, jak karty radzą sobie z obsługą konkretnych gier. Jest to doskonała okazja do tego, by przekonać się, czy wybrany przez nas model rzeczywiście jest wart zakupu.

Jakie jednostki GPU cieszą się szczególną popularnością w tej kategorii cenowej? Polecić można między innymi najnowsze jednostki od Nvidii. Mowa tu przede wszystkim o kartach korzystających z technologii Ray Tracingu, dzięki której generowane oświetlenie wygląda znacznie bardziej realistycznie. Zapewnia to między innymi karta Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB najnowszej pamięci GDDR6 i bardzo wysokim taktowaniem. Gwarantuje ona utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej grze. W większości tytułów będziemy mogli pokusić się o uruchomienie najwyższych detali graficznych. Jej cena, w zależności do konkretnego modelu, wynosi od 1499 zł do 2029 zł.

W ofercie Nvidii bardzo ciekawie prezentuje się również karta Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, w przypadku której również możemy liczyć na 6 GB pamięci GDDR6. Kosztuje od 1245 zł do 1480 zł. Osoby liczące na większe oszczędności, powinny celować w jednostki GTX 1060 (od 999 złotych) lub GTX 1050 Ti (od 650 złotych).

Nie można zapominać także o ofercie AMD, zwłaszcza że znajduje się w niej wiele wartych uwagi jednostek. Szczególnie wysoką wydajność zagwarantuje na karta AMD Radeon RX 590 z aż 8 GB pamięci. Podobnie jak modele RTX 20, zapewni obsługę najwyższych detali graficznych w przypadku większości nowych gier. Karta kosztuje od 1089 zł do 1343 zł. Komputery dla graczy do 5000 zł często korzystają również z możliwości jednostki AMD Radeon RX 580 – na rynku znaleźć można ją w wersjach z 4 GB i 8 GB pamięci.

Jaki procesor do gier wybrać?

Nadal w naszym budżecie znajduje się sporo środków, toteż możemy pokusić się o zakup równie wydajnego procesora, który nie będzie ograniczał potencjału wybranej karty graficznych. Żeby tak się jednak rzeczywiście stało, musimy zwrócić uwagę na szereg istotnych parametrów technicznych.

Wielu graczy analizuje przede wszystkim ilość rdzeni i wątków. I choć nie jest to jedyny ważny parametr, bardzo dobrze pokazuje możliwości wybranego układu. W przypadku komputerów gamingowych za 5 tysięcy złotych, warto pokusić się o zakup procesora dysponującego więcej niż czteroma fizycznymi rdzeniami. Bez większych problemów zakupimy układy sześciordzeniowe.

Do tego wszystkiego powinniśmy dodać również wysoką częstotliwość taktowania, najlepiej znacznie przekraczającą granicę 4000 MHz w trybie turbo. Co ważne, w przyjętej kategorii cenowej znajdziemy układy z odblokowanym mnożnikiem, który pozwala nam na łatwe i szybkie przeprowadzenie procesu overclockingu, czyli podkręcania procesora. Dzięki temu, będziemy mogli wycisnąć z niego jeszcze więcej, co oczywiście przełoży się na większą wydajność w grach.

Jakie parametry powinny nas jeszcze zainteresować? Wspomnieć trzeba o pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także o współczynniku TDP, który informuje nas o tym, ile energii potrzebuje procesor. Często zdarza się tak, że wydajne układy pobierają sporo mocy, toteż niezbędny jest zakup odpowiedniego zasilacza i układu chłodzenia.

Podobnie jak w przypadku kart graficznych, wybrać możemy między propozycjami dwóch producentów. W przypadki Intela warto zwrócić uwagę na procesory ósmej i dziewiątej generacji. Sporą popularnością cieszy się między innymi procesor Intel Core i7-8700. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 3200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dodać możemy jeszcze 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Procesor zagwarantuje nam bardzo wysoką wydajność, dzięki której nie będziemy musieli martwić się utrzymaniem wysokiego poziomu klatek na sekundę w grach. Problem w jego przypadku może okazać się wysoka cena, wynosząca 1449 złotych, która nieco zawęża nasz wybór w przypadku pozostałych podzespołów.

Jeśli więc nie chcemy wydać tak dużo, należy sprawdzić modele i5. Szczególną popularnością cieszą się układu Intel Core i5-8400 (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 2800-4000 MHz) za 989 złotych, a także Intel Core i5-9400F (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 2900-4100 MHz) za 759 złotych.

Wiele ciekawych procesorów jest dostępnych również w ofercie AMD. Komputer dla gracza za 5000 złotych często jest wyposażany w układy AMD Ryzen, a w szczególności w model Ryzen 5 2600. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ, którego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 3400 MHz – w trybie turbo może zostać podbity do poziomu 3900 MHz. Jest to więc kolejny procesor, który zapewni nam bezproblemową obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych. Jeżeli chodzi o jego cenę, wynosi ona 709 złotych. Warto podkreślić, że model ten bardzo dobrze sprawdza się również podczas obsługi specjalistycznych narzędzi graficznych i projektowych.

Komputer gamingowy do 5000 zł – ile pamięci RAM?

Dysponując tak dużym budżetem, nie musimy specjalnie ograniczać się w tym względzie, a nawet nie powinniśmy. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na wciąż rosnące wymagania nowych gier. Jeszcze kilka lat temu 8 GB pamięci RAM było wartością bardzo wysoką, gwarantującą obsługę absolutnie wszystkich nowych produkcji (oczywiście przy odpowiednim doborze procesora i karty graficznej). Dziś jest to często zbyt mało, by móc cieszyć się stabilną obsługą nie tylko wysokich detali graficznych, ale nawet średnich i niskich.

Mając to na uwadze, a także przyjmując, że kupujemy komputer na lata, warto pokusić się o zakup kości o pojemności co najmniej 16 GB. Najlepiej dwóch po 8 GB, gdyż dzięki technologii Dual Channel zagwarantują jeszcze wyższą wydajność działania.

Na co, poza pojemnością, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę? Wspomnieć należy przede wszystkim o typie pamięci i częstotliwości taktowania. Komputer dla graczy w dobrej cenie, a także ten z wysokiej półki cenowej, jest przeważnie wyposażony w kości typu DDR4 – wyróżniają się one bowiem szybkim działaniem (warto celować w modele o taktowaniu wynoszącym co najmniej 2400 MHz) i doskonałą efektywnością energetyczną. Ile zapłacimy za dwie kości DDR4-2400 o pojemności 8 GB każda? Od 370 złotych wzwyż.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Większość komputerów z tej półki cenowej korzysta z dysków półprzewodnikowych (SSD), które są montowane w wersji pojedynczej lub podwójnej, a także wraz z dyskami HDD. Oczywiście ostateczny wybór zależy od naszych potrzeb i wymagań.

Dyski SSD gwarantują przede wszystkim szybkie działanie systemu operacyjnego. Pozwalają również znacznie skrócić odczyt i zapis plików. Na błyskawiczne działania mogą liczyć zwłaszcza gracze, którzy zakupili dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe. Ich wadą jest jednak dość wysoka cena. Za model o pojemności 250 GB zapłacimy co prawda tylko 200 złotych, jednak za pojemność 960 GB już około 700 złotych. Nieco lepiej wygląda to w przypadku dysków korzystających z interfejsu SATA III – za model 960 GB zapłacimy bowiem około 440 złotych.

Jeśli jednak nie chcemy wydawać tak dużo, a nadal zależy nam na przyspieszeniu działania systemu operacyjnego, możemy postawić na tańszy dysk o małej pojemności (np. 250 GB), na którym zostanie zainstalowany właśnie system, a gry instalować na dysku talerzowym (HDD), który okaże się znacznie tańszy. Za urządzenie o pojemności 1 TB zapłacimy od 150 wzwyż.

Komputer dla gracza do 5000 zł – jaka płyta główna?

Oczywiście karta graficzna, procesor, pamięć RAM i dysk twardy to elementy niezwykle ważne, dlatego należy im poświęcić sporo uwagi. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak wybrać komputer dla gracza, nie powinniśmy zapominać także o płycie głównej.

Bez niej bowiem montaż wszystkich tych elementów byłby niemożliwy. Oczywiście nie oznacza to wcale, że możemy zdecydować się na pierwszy lepszy model. Kluczowa w przypadku składania komputera okaże się kompatybilność płyty z pozostałymi podzespołami. Uwagę należy więc zwrócić na zastosowane gniazdo procesora, rodzaj i parametry kości pamięci RAM, które możemy zamontować, a także typ dostępnych portów i złączy.

Na szczęście zakup płyty głównej nie powinien pochłonąć specjalnie sporych środków. Dobrej jakości modeli zakupimy za około 300-350 złotych.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 5000 zł?

Przechodzimy do kolejnego elementu, który często jest traktowany po macoszemu. Jak się jednak okazuje, od zasilacza zależy stabilność działania całego zestawu, a także bezpieczeństwo zamontowanych podzespołów.

Zwrócić uwagę należy oczywiście na moc zasilacza, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniu wszystkich pozostałych elementów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas zasilacz zapewni stabilne i bezpieczne działanie, powinniśmy sprawdzić również certyfikaty sprawności, a także zastosowane chłodzenie. W wielu zestawach gamingowych montowane są zasilacze SilentiumPC. Szczególną popularnością cieszy się model SilentiumPC Vero L2 500W, który kosztuje około 200 złotych.

Obudowa do komputera gamingowego za 5000 zł

Jeżeli do tego momentu pozostało nam jeszcze sporo środków, możemy zaszaleć z wyborem obudowy lub postawić na różnego rodzaju dodatki, takie jak chociażby system operacyjny czy też lepsze chłodzenie.

W przypadku obudowy, najważniejsze jest to, aby była zgodna z wybraną wcześniej płytą główną. Sprawdzić powinniśmy także jej typ (Tower, Midi Tower, Mini Tower etc.), dostępne porty, a także jakość wykonania – mowa tu przede wszystkim o użytych materiałach, a także ewentualnych zabezpieczeniach i wzmocnieniach.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 5000 zł?

Pięć tysięcy złotych to kwota, która pozwala nam na zakup niezwykle wydajnego sprzętu, który bez większych trudności poradzi sobie z obsługą nowych gier. Możemy przebierać w nowych procesorach, kartach graficznych, zdecydować się na pojemne dyski SSD, 32 GB pamięci RAM, dobrej jakości płytę główną i zasilacz, a także nowoczesną obudowę.

Podczas wyboru konkretnych podzespołów, warto skorzystać z informacji dostępnych w różnego rodzaju recenzjach i testach sprzętowych. Dzięki nim możemy łatwo dowiedzieć się, jak interesujące nas rozwiązania sprawują się w praktyce.

Skorzystaj z gotowych koszyków do 5000zł: koszyk Intel, koszyk AMD

Udostępnij
2,3
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Artykuł chyba ciut przedawniony......
Specjalista Morele | 13:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.