Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 5000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Komputer gamingowy do 5000 złotych? Składamy komputer do 5000 złotych dla gracza.

Jaki komputer gamingowy do 5000 zł można zbudować dysponując taką kwotą? Nawet biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku podzespołów komputerowych, okaże się, że będzie to naprawdę niezła maszyna. Konstruując tak dobry komputer, możemy liczyć między innymi na bardzo wydajną kartę graficzną, pozwalającą na uruchomienie absolutnej większości gier z najwyższymi ustawieniami grafiki. Owszem, wciąż będzie to rozgrywka w rozdzielczości Full HD, jednak zestawy komputerowe za tę cenę rzadko paruje się z monitorami o wyższej rozdzielczości. Poza tym zawsze można wspomóc się jedną z technologii zwiększających rozdzielczość niemal bez uszczerbku na jakości obrazu. Oczywiście mowa tu o DLSS od marki NVIDIA i jej odpowiedniku z oferty AMD.

Polecane komputery gamingowe do 5000 zł

Budując komputer gamingowy do 5000 złotych, którego podstawowym zadaniem będzie oczywiście gaming, będziemy starać się tak dobrać podzespoły, by powstała możliwie jak najbardziej uniwersalna jednostka. Komputery do gier to bardzo często również podstawowe komputery stacjonarne domowe służące do przeglądania internetu, obsługi komunikatorów internetowych czy korzystania z mediów społecznościowych, a także pracy, dlatego mimo silnego nacisku na kartę graficzną również procesor i dysk SSD będą naprawdę wydajnymi konstrukcjami.

Czego jeszcze spodziewać się po takim komputerze do 5000 zł? Jako że wielu graczy dba o estetykę swojego gamingowego stanowiska, postaramy się tak dobrać obudowę, by prezentowała się na tyle elegancko, że będzie można postawić ją zarówno pod biurkiem, jak i na biurku. Pojawi się szklany panel, a nawet podświetlenie LED RGB.

Jaki będzie dobry komputer gamingowy do 5000 złotych? Zapraszamy do lektury niniejszego materiału. Pamiętajcie jednak o tym, że podzespoły, które wybraliśmy, to jedynie sugestie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by swobodnie podmienić je na własne, chociażby z oferty ulubionego producenta. Naturalnie, o ile wszystko nadal będzie do siebie pasowało – pamiętajmy o konieczności zapewnienia zgodności między procesorem i płytą główną. Należy również wziąć pod uwagę gabaryty obudowy, zwłaszcza względem długości karty graficznej, rozmiaru płyty głównej i wysokości układu chłodzenia procesora.

Wybór komponentów do komputera do 5000 złotych dla gracza rozpoczynamy od najważniejszego podzespołu gamingowego – karty graficznej.

Komputer dla gracza do 5000 zł – jaka karta graficzna?

Jeszcze do niedawna wybór karty graficznej dla komputera za 5000 złotych był nie lada wyzwaniem. Działo się tak za sprawą bardzo wysokich cen tych podzespołów, częstokroć wielokrotnie przekraczających sugerowane ceny detaliczne. Obecnie jest już pod tym względem zdecydowanie lepiej, dlatego bez najmniejszego problemu znajdziemy kartę graficzną o bardzo wysokich osiągach, spełniających wymagania klienta w 2023 roku.

Czego spodziewać się po karcie graficznej dla komputera za 5000 złotych? Będzie to jeden z układów dedykowanych do grania w rozdzielczości Full HD. Co ciekawe, znajdziemy tu naprawdę ciekawe karty zarówno z układami NVIDIA, jak i AMD. Po takiej karcie graficznej możemy spodziewać się, że zagramy właściwie we wszystkie gry komputerowe, jakie ukazały się na platformę PC w ostatnim czasie. W dodatku w absolutną większość z nich zagramy z bardzo wysokimi, a nierzadko maksymalnymi detalami.

Co zrobić, by gry wyglądały jeszcze lepiej? We wspieranych grach można skorzystać z ray tracingu, czyli techniki śledzenia promieni. Dodatkowo rekomendowane karty graficzne dostarczane są wraz z oprogramowaniem wspierającym nagrywanie rozgrywki i strumieniowanie jej w internecie. Gamingowy komputer z takimi funkcjami jest zatem możliwy do kupienia do 5000 zł.

Jaka karta graficzna do komputera za 5000 złotych? Zwolennicy marki NVIDIA powinni wybrać jedną z kart korzystających z układu NVIDIA geforce rtx 3060. Ten model NVIDIA RTX to jedna z najlepszych kart graficznych przeznaczonych do rozdzielczości Full HD, dysponująca aż 12 GB pamięci VRAM. Z kolei sympatycy AMD powinni rozejrzeć się za kartą z układem AMD Radeon RX 6600 XT. W testach praktycznych ta karta okazuje się nawet nieco wydajniejsza od jej cenowego odpowiednika z oferty NVIDIA. Budżet, którym dysponujemy, pozwala również na zakup odświeżonego modelu karty czerwonych – AMD Radeon RX 6650 XT.

Jaki procesor do gier wybrać?

Mimo że budujemy typowy komputer do gier, nie będziemy oszczędzać na procesorze. Dlaczego tak? Jak wspomnieliśmy we wstępie, komputer gamingowy do 5000 złotych to bardzo często podstawowy komputer domowy, na którym gramy, uczymy się, pracujemy i rozmawiamy ze znajomymi. Z tego powodu, choć w teorii moglibyśmy sobie pozwolić na nieco tańszy procesor, umyślnie tego nie zrobimy. Poza tym budujemy perspektywiczny komputer stacjonarny gamingowy, którego zadaniem jest wykonywać swoje zadania szybko i stabilnie co najmniej przez kilka kolejnych lat. Na jakie procesory warto postawić?

W przypadku firmy Intel będzie to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych procesorów w historii marki – Intel Core i5-11400F. 6 szybkich rdzeni i 12 wątków to wszystko, czego potrzebujemy nie tylko do grania, ale też do pracy nawet z bardziej wymagającymi programami.

Alternatywą dla procesora marki Intel będzie model od AMD – AMD Ryzen 5 3600. Klienci, którzy chcieliby nieco naciągnąć budżet, mogą również włożyć do wirtualnego koszyka jeszcze wydajniejszy procesor Intel, z 12. generacji. Mowa tu o procesorze Intel Core i5-12400F.

Komputer gamingowy do 5000 zł – ile pamięci RAM?

Kwestia wyboru ilości pamięci operacyjnej w przypadku komputera dla gracza do 5000 złotych jest bardzo prosta. Do zadań, w jakich będzie wykorzystywany, w zupełności wystarczy 16 GB pamięci DDR4. Oczywiście dla optymalnych efektów wybierzemy dwie kości, każda po 8 GB. Co istotne, będą to kości pracujące z częstotliwością taktowania przekraczającą 3000 MHz. Wybrane przez nas procesory bardzo lubią się z szybkim RAM-em, a w ten sposób nie będziemy ich ograniczać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pamięci operacyjnej? Poza częstotliwością istotny będzie również wskaźnik opóźnienia CL – im niższy, tym lepiej. Można również wyposażyć się w pamięć RAM z podświetleniem LED RGB. Wszystko zależy w dużej mierze od tego, czy chcemy, by nasz komputer cieszył oko efektami świetlnymi.

Wybrane przez nas pamięci RAM pochodzą z oferty renomowanych producentów, takich jak Patriot, G.Skill i Kingston. Wszystko po to, by zapewnić naszemu zestawowi jak najwyższą stabilność przez długie lata bezproblemowej eksploatacji.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Wybór dysku do komputera dla gracza do 5000 złotych również nie stanowi większego problemu. Wybieramy jak najszybszą i jak najbardziej pojemną konstrukcję, która zmieści się w założonym budżecie cenowym. Naturalnie, współczesne oprogramowanie ma swoje wymagania, dlatego postawimy na to, co najszybsze i najbardziej niezawodne. W naszym komputerze znajdzie się dysk M.2, podłączany do płyty głównej za pomocą interfejsu PCI-Express. Celujemy w około 1 TB pojemności, ponieważ zależy nam na tym, by zmieścił się na nim zarówno system operacyjny, jak i niezbędne programy oraz przynajmniej klika większych gier.

Jaki dysk do komputera gamingowego do 5000 złotych? Tutaj ponownie skorzystamy z oferty sprawdzonych producentów, takich jak Kingston, WD i Lexar. Z dyskami twardymi proponowanymi przez takie marki możesz liczyć, że komputer stacjonarny do gier spełni wszystkie swoje oczekiwania.

Komputer dla gracza do 5000 zł – jaka płyta główna?

Jaka płyta główna powinna znaleźć się w PC gamingowym do 5000 złotych? Po pierwsze i najważniejsze – kompatybilna z wybranym procesorem. Wybierając płytę główną, należy koniecznie upewnić się, że została wyposażona w podstawkę zgodną z wymaganiami naszego procesora. O ile firma AMD od lat stosuje ten sam socket, (zmiana następuje w przypadku najnowszych procesorów AMD z serii Ryzen 7000), tak w przypadku Intela sytuacja zmienia się zdecydowanie bardziej dynamicznie.

Jak najszybciej poradzić sobie z wyborem płyty głównej do naszego komputera? Można skorzystać z jednej z naszych propozycji albo posłużyć się konfiguratorem PC dostępnym na stronie sklepu. Po wybraniu interesującego nas procesora konfigurator automatycznie przefiltruje płyty główne, tak by pasowały do naszego CPU.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 5000 zł?

W naszym komputerze znajdą się naprawdę wydajne podzespoły, które potrzebują sprawnego i stabilnego źródła zasilania. Choć to jeden z tych podzespołów, na których niektórzy nabywcy komputerów decydują się zaoszczędzić, my nie popełnimy tego błędu. Postaramy się znaleźć taki zasilacz, by oferował wystarczająco dużo mocy dla naszych komponentów, legitymując się przy tym odpowiednio wysokim certyfikatem sprawności. Sprawność certyfikowana jako 80 Plus Bronze będzie tu absolutnym minimum.

Jak dobrać moc zasilacza do naszego komputera? Mając na uwadze rekomendowane komponenty, zasilacz o mocy 600 W bądź 650 W będzie w zupełności wystarczający. Oczywiście tutaj ponownie postawimy na sprawdzone konstrukcje od renomowanych producentów, jednak utrzymane na rozsądnym pułapie cenowym. Będą to zasilacze od SilentiumPC, be quiet! i Cooler Master.

Obudowa do komputera gamingowego za 5000 zł

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zestaw komputerowy dla gracza do 5000 złotych ma nie tylko cechować się wysoką wydajnością, ale również efektownie prezentować się na biurku posiadacza. Co zrobimy, by właśnie tak się stało? Umieścimy go w ciekawej, atrakcyjnej wizualnie obudowie. Oczywiście będzie to obudowa PC wyposażona w szklany panel, a także elementy podświetlenia LED RGB. Wszystko po to, by swoim wzornictwem przyciągać wzrok i potęgować wrażenie, jakoby na biurku naszego gracza stała naprawdę potężna jednostka.

Jakie obudowy rekomendujemy? Będą to obudowy w formacie midi tower, stanowiące rozsądny kompromis pomiędzy gabarytami a pojemnością. Taka obudowa powinna bez trudu zmieścić się na biurku, jednocześnie pozwalając na montaż większości kart graficznych. Producenci? Postawimy na lokalne produkty od SilentiumPC i Genesis.

Wydajność komputera za 5000 złotych – na co możemy liczyć?

Niniejszy fragment będzie jedynie podsumowaniem tego, co napisaliśmy już wyżej w kwestii wydajności. Podsumowując, komputer gamingowy do 5000 złotych oferuje na tyle wysoką wydajność w grach komputerowych, by bez problemu zagrać we wszystkie obecnie zaprezentowane gry na platformę PC, w rozdzielczości Full HD. Co istotne, w kompatybilnych grach skorzystamy również z ray tracingu czy zwiększającej liczbę klatek na sekundę technologii DLSS.

Jak taki komputer sprawdzi się w innych zastosowaniach niż gry? O żadnych problemach z wykonywaniem codziennych zadań, takich jak praca biurowa, przeglądanie internetu czy korzystanie z komunikatorów internetowych, nawet nie ma mowy. Budujemy maszynę, dla której nauka i praca zdalna nie stanowią absolutnie żadnego problemu.

Co z wydajnością w programach? Tutaj również należy spodziewać się naprawdę wysokiej wydajności. Tak mocna karta graficzna i procesor pozwolą na szybką i płynną edycję zdjęć, montowanie materiałów wideo czy pracę z grafiką.

Wszystkich potrzebujących większej ilości informacji na temat wydajności takiego komputera do 5000 zł zapraszamy do recenzji poszczególnych podzespołów, jakie mogą zostać użyte do jego budowy, w szczególności kart graficznych. Wyniki testów syntetycznych, jak i próby w grach czy programach powinny nakreślić obraz tego, z jak mocną maszyną będziemy mieć do czynienia.

Udostępnij
3,3
12 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Artykuł chyba ciut przedawniony......
Sklepowi "profesjonaliści" polecają takie złomy, które im zalegają na półkach. Ssie...
Specjalista Morele | 18:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.