http://www.morele.net/wiadomosc/konfigurator-komputer-dla-gracza-do-3000zl/935/ 2018-07-17 16:15:32.000000

Konfigurator: komputer dla gracza do 3000zł

Czy za 3 tysiące da się złożyć wysokiej jakości komputer gamingowy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

W sklepie Morele.net dostępny jest zaawansowany konfigurator sprzętowy, który pozwala na własnoręczne złożenie zestawu komputerowego. Poszczególne podzespoły dobierane są w taki sposób, aby użytkownik miał dostęp tylko do elementów, które są ze sobą kompatybilne. Wszystko to daje gwarancje, że stworzona maszyna będzie działać w sposób odpowiedni. Co więcej, oferowane są również usługi montażu wszystkich podzespołów.

Własnoręczne złożenie komputera jest często rozwiązaniem dużo lepszym niż zakup gotowego zestawu. Dlaczego? Ponieważ zapewnia nam dużo większą swobodę doboru poszczególnych elementów. Prawdą jest, że oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że możemy przebierać w wielu konfiguracjach. Zanim jednak znajdziemy taką, która odpowiada nam w każdym calu, może minąć naprawdę sporo czasu. Stworzenie komputera od podstaw jest rozwiązaniem zdecydowanie szybszym.

Jest to także korzystne ze względu finansowych – pozwala bowiem łatwiej zarządzać posiadanymi środkami, by przeznaczyć je na to, co rzeczywiście ma znaczenie. Zrozumieją to zwłaszcza gracze, którzy chcą zakupić komputer pozwalający na obsługę wszystkich najnowszych produkcji. W niniejszym tekście zastanowimy się, na co powinniśmy położyć nacisk, by złożyć wydajną maszynę za maksymalnie 3000 złotych.

konfigurator komputerów

Jaka karta graficzna do komputera gamingowego?

Od razu zaczynami od elementu najważniejszego. Bez wydajnej karty graficznej nie mamy co liczyć na obsługę nowych gier na odpowiednim poziomie. Budżet w wysokości 3 tysięcy złotych pozwala nam na zakup jednostki ze średniej i wysokiej półki jakościowej. Pod uwagę należy oczywiście wziąć modele zarówno od Nvidii, jak i AMD, jednak sporą popularnością cieszą się również modyfikacje podstawowych kart, przygotowane przez innych producentów, takich jak chociażby Gigabyte, MSI czy Asus. Zmieniają oni parametry jednostek, by spełniały konkretne wymagania lub kosztowały mniej – dzięki temu nasz wybór jest znacznie szerszy.

Oczywiście w każdym przypadku musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry karty. Wspomnieć należy przede wszystkim o jej pamięci. Szybka analiza wymagań sprzętowych nowych gier typu AAA pozwala stwierdzić, że pewnego rodzaju swobodę sprzętową zagwarantują nam jednostki dysponujące co najmniej 3-4 GB pamięci. Choć oczywiście im jest jej więcej, tym lepiej. Poza ilością pamięci, ważny jest także jej typ oraz częstotliwość taktowania.

Obecnie najlepszym wyborem okażą się jednostki z pamięcią typu GDDR5, której taktowanie wynosi co najmniej 7000 MHz. Sprawdzić warto również taktowanie rdzenia – w kartach ze średniej i wysokiej półki wynosi ono około 1350-1400 MHz w trybie bazowym i ponad 1500 MHz w trybie turbo. Jeśli zamierzamy w przyszłości stworzyć niezwykle rozbudowane stanowisko komputerowe, powinniśmy sprawdzić, czy interesująca nas karta pozwala na obsługę kilku monitorów jednocześnie. Do tego należy przeanalizować jej chłodzenie, obsługiwane rozdzielczości oraz zestaw złączy. Więcej na temat kart graficznych przeczytasz w poradnikach: Jak wybrać kartę graficzną oraz Karta graficzna na 2, 3 i 4 monitory.

Skoro wiemy już, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru karty graficznej, pora na przedstawienie poszczególnych elementów, na które możemy sobie pozwolić dysponując takim budżetem. Na uwagę zasługuje między innymi jednostka Nvidia GeForce GTX 1060, której ceny zaczynają się od tysiąca złotych. Konfiguracje te dysponują 3 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 8008 MHz. Taktowanie rdzenia wynosi natomiast ponad 1500 MHz w trybie bazowym i prawie 1800 MHz w trybie turbo. Wszystko to powinno wystarczyć podczas obsługi nowych gier. Sporą popularnością cieszy się również karta AMD Radeon RX 570.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki procesor?

Podczas komponowania zestawu komputerowego gracze często popełniają błąd polegający na skupieniu się na jednostce GPU przy jednoczesnym zignorowaniu układu CPU. W rezultacie, zbyt słaby procesor ogranicza możliwości karty graficzne (tzw. „wąskie gardło”), co oczywiście odczuwamy podczas gry.

Wszystko to sprawia, że warto zakupić procesor co najmniej dobry. Kolejny raz warto odnieść się do wymagań dzisiejszych gier – jeśli chcemy uruchomić nowe produkcje na średnich bądź wysokich detalach graficznych, konieczne jest posiadanie procesora co najmniej czterordzeniowego i ośmiowątkowego. Liczba rdzeni nie jest jednak jedynym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Kluczowa będzie również częstotliwość taktowania.

Podobnie jak w przypadku karty graficznej, im jest ona wyższa, tym lepiej. Warto podkreślić, że producenci podają taktowanie procesora w trybie bazowym oraz turbo (nie dotyczy układów nieobsługujących wielowątkowości) – pierwsza wartość powinna przekroczyć próg 3 GHz, natomiast druga zazwyczaj oscyluje wokół 3.5-4.0 GHz. Powinno to wystarczyć do obsługi nowych gier.

Co ważne, niektóre procesory dysponują odblokowanym mnożnikiem (przeważnie są one oznaczane literką K), co sprawia, że mogą one zostać dodatkowo podkręcone. W takim przypadku producent zazwyczaj dołącza specjalne oprogramowanie, które pozwala przeprowadzić ten proces w sposób sprawny i bezpieczny.

Uwagę powinniśmy zwrócić także na pamięć podręczną trzeciego poziomu (L3). Przechowywane są w niej najczęściej używane dane, przez co dostęp do nich jest znacznie szybszy. Wszystko to sprawia, że im pojemniejsza pamięć podręczna, tym szybsze działanie układu. W naszym budżecie znajdą się procesory dysponujące 8-10 MB pamięci podręcznej L3.

Przed wyborem układu CPU warto poczytać, jak spisują się w grach konkretne modele, jakie wyniki uzyskują w benchmarkach (testy wydajności) oraz czym się charakteryzują. W wyborze pomocne mogą być także nasze poradniki: Jak wybrać procesor oraz Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9? Który wybrać?

Karta graficzna i procesor to najważniejsze podzespoły w każdym komputerze gamingowym, dlatego warto poświecić na nie najwięcej funduszy. Godne polecenia są między innymi układy z serii Coffee Lake od firmy Intel. Wymienić można chociażby model Intel Core i5-8500. Jest to sześciordzeniowy i  sześciowątkowy procesor o taktowaniu od 3 GHz w trybie bazowym do 4.1 GHz w trybie turbo, a także 9 MB pamięci podręcznej L3. Kosztuje 859 złotych. Godne polecenia są również takie układy jak Intel Core i5-7500 oraz AMD Ryzen 5 1600.

Pamięć RAM do komputera gamingowego za 3000 zł

Skoro powiedzieliśmy już sobie o procesorze, musimy przejść do pamięci RAM, która również jest kluczowa podczas obsługi nowych gier. Należy skupić się między innymi na jej typie. Obecnie dominują kości DDR4, które są szybkie i energooszczędne – to właśnie na nie powinien paść nasz wybór.

Zastanawiając się nad ilością pamięci RAM¸ warto dokładnie przeanalizować wymagania nowych gier komputerowych. Kości 8 GB coraz częściej okazują się niewystarczające, dlatego warto zainwestować w pamięć o ogólnej pojemności wynoszącej 12 GB. Do tego należy dodać również częstotliwość taktowania pamięci – im będzie ona wyższa, tym lepiej. Biorąc pod uwagę nasz budżet, możemy celować w kości o taktowaniu 2133-2400 MHz. Więcej informacji na temat pamięci RAM znajduje się w poradniku Jak wybrać pamięć RAM.

Ile zapłacimy za pamięć RAM spełniająca powyższe kryteria? Około 500 złotych.

Komputer dla gracza do 3000 zł – dysk twardy HDD czy SSD?

Choć dysk twardy często jest przez graczy lekceważony, ma on ogromny wpływ na wydajność działania komputera – zwłaszcza systemu operacyjnego oraz zainstalowanych na nim gier. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych parametrów technicznych, musimy poruszyć kwestię nadrzędną, a mianowicie wybór rodzaju dysku.

Możliwości są oczywiście dwie. Pierwsza związana jest z tańszymi dyskami talerzowymi (HDD). Już za około 160 złotych jesteśmy w stanie zakupić dysk o pojemności 1 TB, która w większości przypadków jest wystarczająca, także dla graczy. Warto pamiętać jednak o tym, że takie dyski są dość wolne, a także narażone na wpływ warunków zewnętrznych (dysponują ruchomymi częściami, które po pewnym czasie po prostu się psują).

Jeśli więc zależy nam na znacznie szybszym działaniu systemu i wyższym poziomie bezpieczeństwa, powinniśmy celować w dyski półprzewodnikowe (SSD), zwłaszcza te oparte na złączu M.2 i interfejsie PCI-Express. Ich problem polega jednak na wciąż wysokiej cenie – za dysk o pojemności 256 GB zapłacimy około 250 zł. Nie jest to dużo, ale trzeba przyznać, że taka pojemność w komputerze gamingowym będzie niewystarczająca. Zwiększenie jej dwukrotnie (512 GB) sprawi jednak, że cena podskoczy do poziomu co najmniej 400 złotych.

Dobrym rozwiązaniem okaże się więc zamontowanie dwóch dysków – HDD o pojemność 1 TB, w którym będziemy magazynować pliki i SSD 256 GB do instalacji systemu operacyjnego. Za około 400-420 złotych zagwarantujemy sobie konfigurację, która będzie nie tylko pojemna, ale również bardzo szybka.

Niezależnie od tego, czy wybieramy dysk HDD czy SSD, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze parametry. Pierwszym z nich będzie obsługiwany interfejs. W przypadku modeli HDD najlepszym wyborem okaże się standard SATA III, natomiast przy SSD M.2 PCI-Express x4. Sprawdzić należy również prędkość zapisu i odczytu, a także pojemność pamięci podręcznej. Wybór odpowiedniego dysku twardego ułatwi Ci poradnik Jak wybrać dysk twardy.

Komputer dla gracz do 3000 zł – dobór płyty głównej

Najważniejsze podczas zakupu płyty głównej jest to, aby była ona kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Musimy więc sprawdzić, jaką dokładnie pamięć RAM obsługuję (mowa nie tylko o typie, ale również maksymalnej pojemności oraz częstotliwości taktowania), jakie posiada złącza na kartę graficzną, a także jakiego rodzaju gniazdo procesora. Wszystkie te parametry porównujemy ze specyfikacją dobranych przez nas podzespołów.

Warto zwrócić uwagę także na zamontowane złącza na płycie głównej, a także jej format, który określa wymiary podzespołu. Obecnie najczęściej spotykane są płyty ATX, Micro ATX, Mini ATX oraz Extended ATX. Co ważne, format płyty wpływa na to, w jakiej obudowie się zmieści, a także jakie podzespoły będzie w stanie obsłużyć.

Ile trzeba zapłacić za przyzwoitej jakości płytę główną? Ceny zaczynają się od około 180-200 złotych. Aby poszerzyć swoją wiedzę o płytach głównych, odwiedź poradnik Jak wybrać płytę główną.

Jaka obudowa do komputera gamingowego?

Skoro powiedzieliśmy już o płycie głównej, należy poruszyć również kwestię doboru obudowy, która musi być z nią zgodna. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcja typu Tower, Midi Tower, Micro Tower oraz Small Factor Tower. Oczywiście zakupić możemy zarówno obudowy duże, jak i wyróżniające się niewielkimi rozmiarami. Zawsze pamiętać musimy jednak o ich zgodności z płytami głównymi, a także o liczbie dostępnych złączy czy też miejsc do zamontowania dysków twardych. Warto sprawdzić również zastosowane chłodzenie. Więcej porad odnośnie wyboru obudowy znajdziesz w poradniku Jak wybrać obudowę komputerową.

Zakup obudowy nie powinien specjalnie obciążyć naszego budżetu. W sklepie znajdziemy konstrukcje za 100, 200 i 300 złotych. Oczywiście możemy zdecydować się również na modele droższe. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki zasilacz kupić?

Przechodzimy do ostatniego elementu, którego dobór często sprawia spore trudności. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiednią moc zasilacza. Powinna być ona wyższa niż suma poboru energii wszystkich pozostałych podzespołów. Dlatego tez powinniśmy przeanalizować ich specyfikacje. Jeśli nadal mamy problemy z zakupem odpowiedniego zasilacza, możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów mocy lub zwrócić się o pomoc do specjalistów Morele.net.

Oczywiście moc to nie wszystko. Uwagę należy zwrócić także na standard zasilacza, układ PFC, wymiary, sposób podłączenia, zastosowane chłodzenie oraz certyfikat sprawności. Dokładne porady dotyczące wyboru zasilaczy znajdziesz w poradniku Jak wybrać zasilacz komputerowy. Jeżeli chodzi o ceny zasilaczy, nasz wydatek powinien zamknąć się w kwocie 300-400 złotych.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 3000 zł?

Przyjęty budżet gwarantuje nam dostęp do bardzo wydajnych podzespołów. Oczywiście dobór wyłącznie najlepszych z tych, które zostały wymienione wyżej sprawi, że nieznacznie przekroczymy budżet, jednak kompromisy, na które musimy pójść nie będą zbyt duże. Wszystko to sprawia, że złożony przez nas komputer pozwoli nam na uruchomienie wszystkich najnowszych gier na bardzo przyzwoitym poziomie.

Polecane zestawy komputerowe dla graczy do 3000 zł

Polecane artykuły
 

W sklepie Morele.net dostępny jest zaawansowany konfigurator sprzętowy, który pozwala na własnoręczne złożenie zestawu komputerowego. Poszczególne podzespoły dobierane są w taki sposób, aby użytkownik miał dostęp tylko do elementów, które są ze sobą kompatybilne. Wszystko to daje gwarancje, że stworzona maszyna będzie działać w sposób odpowiedni. Co więcej, oferowane są również usługi montażu wszystkich podzespołów.

Własnoręczne złożenie komputera jest często rozwiązaniem dużo lepszym niż zakup gotowego zestawu. Dlaczego? Ponieważ zapewnia nam dużo większą swobodę doboru poszczególnych elementów. Prawdą jest, że oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że możemy przebierać w wielu konfiguracjach. Zanim jednak znajdziemy taką, która odpowiada nam w każdym calu, może minąć naprawdę sporo czasu. Stworzenie komputera od podstaw jest rozwiązaniem zdecydowanie szybszym.

Jest to także korzystne ze względu finansowych – pozwala bowiem łatwiej zarządzać posiadanymi środkami, by przeznaczyć je na to, co rzeczywiście ma znaczenie. Zrozumieją to zwłaszcza gracze, którzy chcą zakupić komputer pozwalający na obsługę wszystkich najnowszych produkcji. W niniejszym tekście zastanowimy się, na co powinniśmy położyć nacisk, by złożyć wydajną maszynę za maksymalnie 3000 złotych.

konfigurator komputerów

Jaka karta graficzna do komputera gamingowego?

Od razu zaczynami od elementu najważniejszego. Bez wydajnej karty graficznej nie mamy co liczyć na obsługę nowych gier na odpowiednim poziomie. Budżet w wysokości 3 tysięcy złotych pozwala nam na zakup jednostki ze średniej i wysokiej półki jakościowej. Pod uwagę należy oczywiście wziąć modele zarówno od Nvidii, jak i AMD, jednak sporą popularnością cieszą się również modyfikacje podstawowych kart, przygotowane przez innych producentów, takich jak chociażby Gigabyte, MSI czy Asus. Zmieniają oni parametry jednostek, by spełniały konkretne wymagania lub kosztowały mniej – dzięki temu nasz wybór jest znacznie szerszy.

Oczywiście w każdym przypadku musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry karty. Wspomnieć należy przede wszystkim o jej pamięci. Szybka analiza wymagań sprzętowych nowych gier typu AAA pozwala stwierdzić, że pewnego rodzaju swobodę sprzętową zagwarantują nam jednostki dysponujące co najmniej 3-4 GB pamięci. Choć oczywiście im jest jej więcej, tym lepiej. Poza ilością pamięci, ważny jest także jej typ oraz częstotliwość taktowania.

Obecnie najlepszym wyborem okażą się jednostki z pamięcią typu GDDR5, której taktowanie wynosi co najmniej 7000 MHz. Sprawdzić warto również taktowanie rdzenia – w kartach ze średniej i wysokiej półki wynosi ono około 1350-1400 MHz w trybie bazowym i ponad 1500 MHz w trybie turbo. Jeśli zamierzamy w przyszłości stworzyć niezwykle rozbudowane stanowisko komputerowe, powinniśmy sprawdzić, czy interesująca nas karta pozwala na obsługę kilku monitorów jednocześnie. Do tego należy przeanalizować jej chłodzenie, obsługiwane rozdzielczości oraz zestaw złączy. Więcej na temat kart graficznych przeczytasz w poradnikach: Jak wybrać kartę graficzną oraz Karta graficzna na 2, 3 i 4 monitory.

Skoro wiemy już, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru karty graficznej, pora na przedstawienie poszczególnych elementów, na które możemy sobie pozwolić dysponując takim budżetem. Na uwagę zasługuje między innymi jednostka Nvidia GeForce GTX 1060, której ceny zaczynają się od tysiąca złotych. Konfiguracje te dysponują 3 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 8008 MHz. Taktowanie rdzenia wynosi natomiast ponad 1500 MHz w trybie bazowym i prawie 1800 MHz w trybie turbo. Wszystko to powinno wystarczyć podczas obsługi nowych gier. Sporą popularnością cieszy się również karta AMD Radeon RX 570.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki procesor?

Podczas komponowania zestawu komputerowego gracze często popełniają błąd polegający na skupieniu się na jednostce GPU przy jednoczesnym zignorowaniu układu CPU. W rezultacie, zbyt słaby procesor ogranicza możliwości karty graficzne (tzw. „wąskie gardło”), co oczywiście odczuwamy podczas gry.

Wszystko to sprawia, że warto zakupić procesor co najmniej dobry. Kolejny raz warto odnieść się do wymagań dzisiejszych gier – jeśli chcemy uruchomić nowe produkcje na średnich bądź wysokich detalach graficznych, konieczne jest posiadanie procesora co najmniej czterordzeniowego i ośmiowątkowego. Liczba rdzeni nie jest jednak jedynym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Kluczowa będzie również częstotliwość taktowania.

Podobnie jak w przypadku karty graficznej, im jest ona wyższa, tym lepiej. Warto podkreślić, że producenci podają taktowanie procesora w trybie bazowym oraz turbo (nie dotyczy układów nieobsługujących wielowątkowości) – pierwsza wartość powinna przekroczyć próg 3 GHz, natomiast druga zazwyczaj oscyluje wokół 3.5-4.0 GHz. Powinno to wystarczyć do obsługi nowych gier.

Co ważne, niektóre procesory dysponują odblokowanym mnożnikiem (przeważnie są one oznaczane literką K), co sprawia, że mogą one zostać dodatkowo podkręcone. W takim przypadku producent zazwyczaj dołącza specjalne oprogramowanie, które pozwala przeprowadzić ten proces w sposób sprawny i bezpieczny.

Uwagę powinniśmy zwrócić także na pamięć podręczną trzeciego poziomu (L3). Przechowywane są w niej najczęściej używane dane, przez co dostęp do nich jest znacznie szybszy. Wszystko to sprawia, że im pojemniejsza pamięć podręczna, tym szybsze działanie układu. W naszym budżecie znajdą się procesory dysponujące 8-10 MB pamięci podręcznej L3.

Przed wyborem układu CPU warto poczytać, jak spisują się w grach konkretne modele, jakie wyniki uzyskują w benchmarkach (testy wydajności) oraz czym się charakteryzują. W wyborze pomocne mogą być także nasze poradniki: Jak wybrać procesor oraz Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9? Który wybrać?

Karta graficzna i procesor to najważniejsze podzespoły w każdym komputerze gamingowym, dlatego warto poświecić na nie najwięcej funduszy. Godne polecenia są między innymi układy z serii Coffee Lake od firmy Intel. Wymienić można chociażby model Intel Core i5-8500. Jest to sześciordzeniowy i  sześciowątkowy procesor o taktowaniu od 3 GHz w trybie bazowym do 4.1 GHz w trybie turbo, a także 9 MB pamięci podręcznej L3. Kosztuje 859 złotych. Godne polecenia są również takie układy jak Intel Core i5-7500 oraz AMD Ryzen 5 1600.

Pamięć RAM do komputera gamingowego za 3000 zł

Skoro powiedzieliśmy już sobie o procesorze, musimy przejść do pamięci RAM, która również jest kluczowa podczas obsługi nowych gier. Należy skupić się między innymi na jej typie. Obecnie dominują kości DDR4, które są szybkie i energooszczędne – to właśnie na nie powinien paść nasz wybór.

Zastanawiając się nad ilością pamięci RAM¸ warto dokładnie przeanalizować wymagania nowych gier komputerowych. Kości 8 GB coraz częściej okazują się niewystarczające, dlatego warto zainwestować w pamięć o ogólnej pojemności wynoszącej 12 GB. Do tego należy dodać również częstotliwość taktowania pamięci – im będzie ona wyższa, tym lepiej. Biorąc pod uwagę nasz budżet, możemy celować w kości o taktowaniu 2133-2400 MHz. Więcej informacji na temat pamięci RAM znajduje się w poradniku Jak wybrać pamięć RAM.

Ile zapłacimy za pamięć RAM spełniająca powyższe kryteria? Około 500 złotych.

Komputer dla gracza do 3000 zł – dysk twardy HDD czy SSD?

Choć dysk twardy często jest przez graczy lekceważony, ma on ogromny wpływ na wydajność działania komputera – zwłaszcza systemu operacyjnego oraz zainstalowanych na nim gier. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych parametrów technicznych, musimy poruszyć kwestię nadrzędną, a mianowicie wybór rodzaju dysku.

Możliwości są oczywiście dwie. Pierwsza związana jest z tańszymi dyskami talerzowymi (HDD). Już za około 160 złotych jesteśmy w stanie zakupić dysk o pojemności 1 TB, która w większości przypadków jest wystarczająca, także dla graczy. Warto pamiętać jednak o tym, że takie dyski są dość wolne, a także narażone na wpływ warunków zewnętrznych (dysponują ruchomymi częściami, które po pewnym czasie po prostu się psują).

Jeśli więc zależy nam na znacznie szybszym działaniu systemu i wyższym poziomie bezpieczeństwa, powinniśmy celować w dyski półprzewodnikowe (SSD), zwłaszcza te oparte na złączu M.2 i interfejsie PCI-Express. Ich problem polega jednak na wciąż wysokiej cenie – za dysk o pojemności 256 GB zapłacimy około 250 zł. Nie jest to dużo, ale trzeba przyznać, że taka pojemność w komputerze gamingowym będzie niewystarczająca. Zwiększenie jej dwukrotnie (512 GB) sprawi jednak, że cena podskoczy do poziomu co najmniej 400 złotych.

Dobrym rozwiązaniem okaże się więc zamontowanie dwóch dysków – HDD o pojemność 1 TB, w którym będziemy magazynować pliki i SSD 256 GB do instalacji systemu operacyjnego. Za około 400-420 złotych zagwarantujemy sobie konfigurację, która będzie nie tylko pojemna, ale również bardzo szybka.

Niezależnie od tego, czy wybieramy dysk HDD czy SSD, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze parametry. Pierwszym z nich będzie obsługiwany interfejs. W przypadku modeli HDD najlepszym wyborem okaże się standard SATA III, natomiast przy SSD M.2 PCI-Express x4. Sprawdzić należy również prędkość zapisu i odczytu, a także pojemność pamięci podręcznej. Wybór odpowiedniego dysku twardego ułatwi Ci poradnik Jak wybrać dysk twardy.

Komputer dla gracz do 3000 zł – dobór płyty głównej

Najważniejsze podczas zakupu płyty głównej jest to, aby była ona kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Musimy więc sprawdzić, jaką dokładnie pamięć RAM obsługuję (mowa nie tylko o typie, ale również maksymalnej pojemności oraz częstotliwości taktowania), jakie posiada złącza na kartę graficzną, a także jakiego rodzaju gniazdo procesora. Wszystkie te parametry porównujemy ze specyfikacją dobranych przez nas podzespołów.

Warto zwrócić uwagę także na zamontowane złącza na płycie głównej, a także jej format, który określa wymiary podzespołu. Obecnie najczęściej spotykane są płyty ATX, Micro ATX, Mini ATX oraz Extended ATX. Co ważne, format płyty wpływa na to, w jakiej obudowie się zmieści, a także jakie podzespoły będzie w stanie obsłużyć.

Ile trzeba zapłacić za przyzwoitej jakości płytę główną? Ceny zaczynają się od około 180-200 złotych. Aby poszerzyć swoją wiedzę o płytach głównych, odwiedź poradnik Jak wybrać płytę główną.

Jaka obudowa do komputera gamingowego?

Skoro powiedzieliśmy już o płycie głównej, należy poruszyć również kwestię doboru obudowy, która musi być z nią zgodna. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcja typu Tower, Midi Tower, Micro Tower oraz Small Factor Tower. Oczywiście zakupić możemy zarówno obudowy duże, jak i wyróżniające się niewielkimi rozmiarami. Zawsze pamiętać musimy jednak o ich zgodności z płytami głównymi, a także o liczbie dostępnych złączy czy też miejsc do zamontowania dysków twardych. Warto sprawdzić również zastosowane chłodzenie. Więcej porad odnośnie wyboru obudowy znajdziesz w poradniku Jak wybrać obudowę komputerową.

Zakup obudowy nie powinien specjalnie obciążyć naszego budżetu. W sklepie znajdziemy konstrukcje za 100, 200 i 300 złotych. Oczywiście możemy zdecydować się również na modele droższe. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki zasilacz kupić?

Przechodzimy do ostatniego elementu, którego dobór często sprawia spore trudności. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiednią moc zasilacza. Powinna być ona wyższa niż suma poboru energii wszystkich pozostałych podzespołów. Dlatego tez powinniśmy przeanalizować ich specyfikacje. Jeśli nadal mamy problemy z zakupem odpowiedniego zasilacza, możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów mocy lub zwrócić się o pomoc do specjalistów Morele.net.

Oczywiście moc to nie wszystko. Uwagę należy zwrócić także na standard zasilacza, układ PFC, wymiary, sposób podłączenia, zastosowane chłodzenie oraz certyfikat sprawności. Dokładne porady dotyczące wyboru zasilaczy znajdziesz w poradniku Jak wybrać zasilacz komputerowy. Jeżeli chodzi o ceny zasilaczy, nasz wydatek powinien zamknąć się w kwocie 300-400 złotych.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 3000 zł?

Przyjęty budżet gwarantuje nam dostęp do bardzo wydajnych podzespołów. Oczywiście dobór wyłącznie najlepszych z tych, które zostały wymienione wyżej sprawi, że nieznacznie przekroczymy budżet, jednak kompromisy, na które musimy pójść nie będą zbyt duże. Wszystko to sprawia, że złożony przez nas komputer pozwoli nam na uruchomienie wszystkich najnowszych gier na bardzo przyzwoitym poziomie.

Polecane zestawy komputerowe dla graczy do 3000 zł

Polecane artykuły
 
Kategoria: Konfiguratory PC
Data: 17.07.2018
Social
5,0
2 oceny
3 komentarzy
Moja ocena
A taki zestaw byłby ok dla gracza? CSGO (+150fps) czy najnowszy FarCry poszedł by na średnich - albo czy w ogóle by poszedł bez zacinek i mulenia ?

i5-4460 4x3,2Mhz
Płyta główna GIGABYTE H81M-S1
8Gb 1600Mhz DDR3
Gtx 960 2Gb DDR5
Dysk 1Tb
Zasilacz 600W
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-25
mikisz1811
NA ULTRA BY POSZEDŁ XD
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-28
lukasz
A laptop do gier?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-12-26