Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 3000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Jaki będzie dobry komputer gamingowy do 3000 zł? Składamy tani komputer do 3000 zł do gier.

W sklepie Morele.net dostępny jest zaawansowany konfigurator sprzętowy, który pozwala na własnoręczne złożenie zestawu komputerowego. Poszczególne podzespoły dobierane są w taki sposób, aby użytkownik miał dostęp tylko do elementów, które są ze sobą kompatybilne. Wszystko to daje gwarancje, że stworzony komputer PC będzie działać w sposób odpowiedni. Co więcej, oferowane są również usługi montażu wszystkich podzespołów.

Polecane komputery gamingowe do 3000 zł

Dysponując takim narzędziem (a więc Morele Konfiguratorem), możesz bez trudu złożyć wymarzony zestaw PC, również komputer gamingowy do 3000 zł. O ile jednak skompletowanie takiego zestawu będzie wymagało szeregu kompromisów, zwłaszcza mając na uwadze zróżnicowane ceny podzespołów, tak wciąż pozostaje to możliwe, nawet decydując się na wyposażenie komputera w dedykowaną kartę graficzną. I choć coraz częściej komputer do 3000 zł to maszyna ze zintegrowanym GPU, zdecydowanie się na jeden ze starszych modeli dedykowanych może sprawić, że uda się zmieścić w założonym limicie cenowym kartę graficzną pozwalającą na płynną grę w większości współczesnych tytułów.

Własnoręczne złożenie komputera jest często rozwiązaniem dużo lepszym niż zakup gotowego zestawu. Dlaczego? Ponieważ zapewnia nam dużo większą swobodę doboru poszczególnych elementów. Prawdą jest, że oferta rynkowa jest obecnie tak szeroka, że możemy przebierać w wielu konfiguracjach. Zanim jednak znajdziemy taką, która odpowiada nam w każdym calu, może minąć naprawdę sporo czasu. Stworzenie komputera od podstaw jest rozwiązaniem zdecydowanie szybszym. W dodatku wtedy na pewno PC gamingowy spełni nasze wymagania pod każdym względem.

Jest to także korzystne ze względów finansowych – pozwala bowiem łatwiej zarządzać posiadanymi środkami, by przeznaczyć je na to, co rzeczywiście ma znaczenie. Zrozumieją to zwłaszcza gracze, którzy chcą zakupić dobry komputer gamingowy do 3000 zł pozwalający na obsługę wszystkich najnowszych produkcji. W niniejszym tekście zastanowimy się, na co powinniśmy położyć nacisk, by złożyć zestaw komputerowy za maksymalnie wspomnianą kwotę. Naszą uwagę skupiają oczywiście komputery stacjonarne.

Jaka karta graficzna do komputera gamingowego?

Jak złożyć komputer stacjonarny do gier? Od czego dobrze zacząć? Najlepszy komputer gamingowy do 3000 zł wymaga dedykowanej karty graficznej. Bez wydajnego GPU nie mamy co liczyć na obsługę nowych gier na odpowiednim poziomie. Budżet w wysokości 3 tysięcy złotych pozwala nam na zakup podstawowego modelu jednej z poprzednich generacji, jednak to wciąż wystarczająco, by zagrać w wiele tytułów. Pod uwagę należy oczywiście wziąć modele z układami zarówno od firmy NVIDIA (np. NVIDIA GeForce GTX), jak i AMD. Do dyspozycji mamy niereferencyjne modyfikacje podstawowych kart graficznych przygotowane przez innych producentów, takich jak chociażby Gigabyte, MSI czy ASUS. Zmieniają oni parametry jednostek, by spełniały konkretne wymagania lub kosztowały mniej – dzięki temu nasz wybór jest znacznie szerszy.

Oczywiście w każdym przypadku musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry karty. Wspomnieć należy przede wszystkim o jej pamięci. Szybka analiza wymagań sprzętowych nowych gier typu AAA pozwala stwierdzić, że absolutne minimum to 4 GB pamięci VRAM. Choć oczywiście im jest jej więcej, tym lepiej. Poza ilością pamięci ważne są także jej typ oraz częstotliwość taktowania.

konfigurator komputerów

Obecnie najlepszym wyborem okażą się jednostki z pamięcią typu GDDR6, jednak w założonej cenie nie jest to standard. Sprawdzić warto również taktowanie rdzenia – w najpopularniejszych modelach wynosi ono około 1350-1400 MHz w trybie bazowym i ponad 1500 MHz w trybie turbo. Jeśli zamierzamy w przyszłości stworzyć rozbudowane stanowisko komputerowe, powinniśmy sprawdzić, czy interesująca nas karta graficzna pozwala na obsługę kilku monitorów jednocześnie. Do tego należy przeanalizować jej chłodzenie, obsługiwane rozdzielczości oraz zestaw złączy. Więcej na temat kart graficznych przeczytasz w poradnikach: Jak wybrać kartę graficzną? oraz Karta graficzna na 2, 3 i 4 monitory.

Skoro wiemy już, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru karty graficznej, pora na przedstawienie poszczególnych modeli, na które możemy sobie pozwolić, dysponując takim budżetem. Na uwagę zasługuje między innymi NVIDIA GeForce RTX 1060. Modele z tym układem dysponują 3 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 8008 MHz. Taktowanie rdzenia wynosi natomiast ponad 1500 MHz w trybie bazowym i prawie 1800 MHz w trybie turbo. Wszystko to powinno wystarczyć podczas obsługi nowych gier. Wartą rozważenia pozostaje również karta AMD Radeon RX 570. Z tymi kartami graficznymi można stworzyć bardzo dobre komputery gamingowe.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki procesor?

Podczas komponowania zestawu komputerowego gracze często popełniają błąd polegający na skupieniu się na jednostce GPU przy jednoczesnym ignorowaniu procesora. W rezultacie zbyt słaby procesor ogranicza możliwości karty graficznej, powodując zjawisko tzw. wąskiego gardła, co oczywiście odczuwamy podczas gry.

Wszystko to sprawia, że warto postawić na co najmniej procesor Intel Core i3 bądź procesor AMD odpowiadający mu wydajnością. Kolejny raz warto odnieść się do wymagań dzisiejszych gier – jeśli chcemy uruchomić nowe produkcje na średnich bądź wysokich detalach graficznych, konieczne jest posiadanie procesora co najmniej czterordzeniowego i ośmiowątkowego. Liczba rdzeni nie jest jednak jedynym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Kluczowa będzie również częstotliwość taktowania.

Podobnie jak w przypadku karty graficznej, im jest ona wyższa, tym lepiej. Warto podkreślić, że producenci podają taktowanie procesora w trybie bazowym oraz turbo – pierwsza wartość powinna przekroczyć próg 3 GHz, natomiast druga zazwyczaj oscyluje wokół 3.5-4.0 GHz. To powinno wystarczyć do obsługi nowych gier.

Co ważne, niektóre procesory dysponują odblokowanym mnożnikiem (przeważnie są one oznaczane literką K), co sprawia, że mogą one zostać dodatkowo podkręcone. W takim przypadku producent zazwyczaj dołącza specjalne oprogramowanie, które pozwala przeprowadzić ten proces w sposób sprawny i bezpieczny. Warto jednak zaznaczyć, że nie znajdziemy tego typu technologii w interesującym nas przedziale cenowym, czyli kiedy chcemy zbudować komputer gamingowy do 3000 zł.

Uwagę powinniśmy zwrócić także na pamięć podręczną trzeciego poziomu (L3). Przechowywane są w niej najczęściej używane dane, przez co dostęp do nich jest znacznie szybszy. Wszystko to sprawia, że im pojemniejsza pamięć podręczna, tym szybsze działanie układu.

Przed wyborem układu CPU warto poczytać, jak spisują się w grach konkretne modele, jakie wyniki uzyskują w benchmarkach (testy wydajności) oraz czym się charakteryzują. W wyborze pomocne mogą być także nasze poradniki: Jak wybrać procesor? oraz Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9? Który wybrać?

Karta graficzna i procesor to najważniejsze podzespoły w każdym komputerze gamingowym, dlatego trzeba poświęcić na nie najwięcej funduszy. Który model procesora wybrać? Jedną z najpopularniejszych konstrukcji w PC do gier do 3000 zł był do niedawna Intel Core i3-10100F, czyli podstawowy model z serii Intel Core 10. generacji. Obecnie jednak na pierwszy plan wychodzi jego następca Intel Core i5-10400F i jeśli tylko uda się zmieścić w limicie cenowym, to właśnie on będzie najwłaściwszym wyborem.

Pamięć RAM do komputera gamingowego za 3000 zł

Skoro powiedzieliśmy już sobie o procesorze, musimy przejść do pamięci RAM, wobec której wymagania znacząco urosły wraz z premierą wielu nowych gier. Pamięci kompatybilne z rekomendowanymi procesorami to kości DDR4 o częstotliwości taktowania poniżej 3000 MHz. To w zupełności wystarczy, by stworzyć tani komputer do gier, na którym uruchomimy nawet współczesne, wymagające tytuły.

Zastanawiając się nad ilością pamięci RAM¸ warto dokładnie przeanalizować wymagania nowych gier komputerowych. Kości 8 GB coraz częściej okazują się niewystarczające, dlatego warto zainwestować w pamięć RAM 16 GB. Do tego należy dodać również częstotliwość taktowania pamięci – im będzie ona wyższa, tym lepiej. Biorąc pod uwagę nasz budżet, możemy celować w kości o taktowaniu 2133-2400 MHz. Więcej informacji na temat pamięci RAM znajduje się w poradniku Jak wybrać pamięć RAM?

Ile zapłacimy za pamięć RAM spełniającą powyższe kryteria? Maksymalnie około 200-300 złotych.

Komputer dla gracza do 3000 zł – dysk twardy HDD czy SSD?

Choć dysk twardy często jest przez graczy lekceważony, ma on ogromny wpływ na wydajność działania komputera – zwłaszcza na system operacyjny oraz zainstalowane na nim gry. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych parametrów technicznych, musimy poruszyć kwestię nadrzędną, a mianowicie wybór rodzaju dysku. Jaki kupić?

Możliwości są oczywiście dwie. Pierwsza związana jest z tańszymi dyskami talerzowymi (HDD). Już za około 160 złotych jesteśmy w stanie zakupić dysk o pojemności 1 TB, która w większości przypadków jest wystarczająca, także dla graczy. Warto pamiętać jednak o tym, że takie dyski są dość wolne, a także narażone na wpływ warunków zewnętrznych (dysponują ruchomymi częściami, które po pewnym czasie po prostu się psują). Jaka alternatywa?

Jeśli więc zależy nam na znacznie szybszym działaniu systemu operacyjnego i wyższym poziomie bezpieczeństwa, powinniśmy celować w dyski półprzewodnikowe, czyli dysk SSD, zwłaszcza taki oparty na złączu M.2 i interfejsie PCI-Express. Cena dysków SSD wyraźnie spadła – za 256 GB zapłacimy już około 120 zł, co sprawia, że to właśnie te dyski są obecnie zdecydowanie najczęstszym wyborem wśród graczy. Nie jest to dużo i trzeba przyznać, że taka pojemność w komputerze gamingowym będzie niewystarczająca. Zwiększenie jej dwukrotnie (512 GB) sprawi jednak, że cena podskoczy do poziomu około 200 złotych.

Niektórzy decydują się na zamontowanie dwóch dysków – HDD o pojemność 1 TB, w którym będziemy magazynować pliki, i SSD 256 GB do instalacji systemu operacyjnego. Za około 300 złotych zagwarantujemy sobie konfigurację, która będzie nie tylko pojemna, ale również bardzo szybka.

Niezależnie od tego, czy wybieramy dysk HDD czy dysk SSD, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze parametry. Pierwszym z nich będzie obsługiwany interfejs. W przypadku modeli HDD praktycznie jedynym wyjściem okaże się standard SATA III, natomiast przy SSD – M.2 PCI-Express x4. Sprawdzić należy również prędkości zapisu i odczytu, a także pojemność pamięci podręcznej. Wybór odpowiedniego dysku twardego ułatwi Ci poradnik Jak wybrać dysk twardy?

Komputer dla gracza do 3000 zł – dobór płyty głównej

Najważniejsze podczas zakupu płyty głównej jest to, aby była ona kompatybilna z pozostałymi podzespołami. Musimy więc sprawdzić, jaką dokładnie pamięć RAM obsługuje (mowa nie tylko o typie, ale również maksymalnej pojemności oraz częstotliwości taktowania), jakie ma złącza na kartę graficzną, a także jakiego rodzaju gniazdo procesora. Wszystkie te parametry porównujemy ze specyfikacją dobranych przez nas podzespołów do komputera do grania.

Warto zwrócić uwagę także na zamontowane złącza na płycie głównej, a także jej format, który określa wymiary podzespołu. Obecnie najczęściej spotykane są płyty ATX, Micro ATX, Mini ATX oraz Extended ATX. Co ważne, format płyty głównej wpływa na to, w jakiej obudowie się zmieści, a także jakie podzespoły będzie w stanie obsłużyć.

Ile trzeba zapłacić za przyzwoitej jakości płytę główną? Ceny zaczynają się od około 250-300 złotych. Aby poszerzyć swoją wiedzę o płytach głównych, odwiedź poradnik Jaka płyta główna do komputera?

Jaka obudowa do komputera gamingowego?

Skoro powiedzieliśmy już o płycie głównej, należy poruszyć również kwestię doboru obudowy do gamingowego komputera, która musi być z nią zgodna. Obecnie najpopularniejsze są konstrukcje typu Tower, Midi Tower, Micro Tower oraz Small Factor Tower. Oczywiście zakupić możemy zarówno obudowy duże, jak i wyróżniające się niewielkimi rozmiarami. Zawsze pamiętać musimy jednak o ich zgodności z płytami głównymi, a także o liczbie dostępnych złączy czy też miejsc do zamontowania dysków twardych. Warto sprawdzić również zastosowane chłodzenie. Więcej porad odnośnie do wyboru obudowy znajdziesz w poradniku Jak wybrać obudowę komputerową?

Zakup obudowy PC nie powinien specjalnie obciążyć naszego budżetu, zwłaszcza że budujemy tani, stacjonarny komputer gamingowy do 3000 zł. W sklepie znajdziemy konstrukcje za 100, 200 i 300 złotych. Oczywiście możemy zdecydować się również na modele droższe. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Komputer dla gracza do 3000 zł – jaki zasilacz kupić?

Przechodzimy do ostatniego elementu, którego dobór często sprawia spore trudności. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiednią moc zasilacza. Powinna być ona wyższa niż suma poboru energii wszystkich pozostałych podzespołów. Dlatego też powinniśmy przeanalizować ich specyfikacje. Jeśli nadal mamy problemy z zakupem odpowiedniego zasilacza, możemy skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych renomowanych producentów zasilaczy lub zwrócić się o pomoc do specjalistów Morele.net.

Oczywiście moc to nie wszystko. Uwagę należy zwrócić także na standard zasilacza, układ PFC, wymiary, sposób podłączenia, zastosowane chłodzenie oraz certyfikat sprawności. Dokładne porady dotyczące wyboru zasilaczy znajdziesz w poradniku Jak wybrać zasilacz komputerowy? Jeżeli chodzi o ceny zasilaczy, nasz wydatek powinien zamknąć się w kwocie 200-250 złotych.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 3000 zł?

Jaki komputer stacjonarny uda nam się zbudować do kwoty 3000 zł? Przyjęty budżet gwarantuje nam dostęp do typowo średniopółkowych podzespołów dostępnych obecnie na rynku, z wyjątkiem karty graficznej, gdzie musimy wybrać jeden z podstawowych modeli. Najprawdopodobniej wybór optymalnych rozwiązań sprawi, że nieznacznie przekroczymy budżet, jednak kompromisy, na które musimy pójść, nie przełożą się zanadto na jakość tworzonej jednostki. Wszystko to sprawia, że złożony przez nas komputer gamingowy do 3000 zł pozwoli nam na uruchomienie niemal wszystkich najnowszych gier na akceptowalnym poziomie.

Udostępnij
5,0
11 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

A taki zestaw byłby ok dla gracza? CSGO (+150fps) czy najnowszy FarCry poszedł by na średnich - albo czy w ogóle by poszedł bez zacinek i mulenia ?

i5-4460 4x3,2Mhz
Płyta główna GIGABYTE H81M-S1
8Gb 1600Mhz DDR3
Gtx 960 2Gb DDR5
Dysk 1Tb
Zasilacz 600W
NA ULTRA BY POSZEDŁ XD
A laptop do gier?
Cześć :) Potrzebuję pomocy w złożeniu komputera dla projektanta/architekta krajobrazu. Z programów któych będę korzystać to: AutoCAD, Sketchup+V-ray, Adobe Photoshop, chodzi o to żeby podczas renderowania się nie przycinał żeby zrobił to płynnie. Nie znam się na komputerach, a muszę zrobić listę produktów do BiznesPlanu więc bardzo proszę o pomoc ;)
Zdecydowanie do Photoshopa/AutoCAD i innych programów graficzno-projektowych sugeruję wybór procesora od AMD z serii Ryzen 7 lub Threadripper. O kartach graficznych może wypowie się ktoś inny, gdyż ostatnimi czasy przestałem nadążać, a na rynku i tak nastąpiła stagnacja i wrócił monopol Nvidii.
szukam komputer do fortnite
Ja na swoim mam ok 100fps na max/średnie.

I3-8100
GTX960 4GB
2x8GB ram 2400

Aktualnie podobny PC złożysz do 2800zl.
Osobiście polecam:
Ryzen 5 2600
GTX 1660 Super
B450
2x8GB ram
128gb ssd
1tb hdd.

Może ktoś mnie poprawi jeżeli źle pisze :p
Specjalista Morele | 11:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.