Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 2000zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Składamy komputer gamingowy do 2000 złotych – na co możemy liczyć w tym przedziale cenowym?

Oferta rynkowa komputerów osobistych jest tak szeroka, że bez problemu znajdziemy gotowe zestawy, które pozwolą na obsługę interesujących nas gier. Dobrym rozwiązaniem okaże się jednak także samodzielne złożenie komputera, zwłaszcza wtedy gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.

Serwis Morele.net, za sprawą udostępnionego konfiguratora, pozwala dobrać wszystkie niezbędne podzespoły, które będą ze sobą zgodne. Dzięki temu narzędziu, każdy jest w stanie stworzyć własny zestaw, bez obawy o ewentualne błędne dobranie konkretnych elementów.

Polecane komputery gamingowe do 2000 zł

Co więcej, konfigurator pozwala dobrać usługę montażu wszystkich komponentów. Wszystko odbywa się wiec w sposób niezwykle sprawny i wygodny. Oczywiście otwartym pozostaje pytanie, na jakie podzespoły zwrócić szczególną uwagę, by złożyć wydajny komputer i zmieścić się w przyjętym budżecie, wynoszącym 2000 złotych.

konfigurator komputerów

Komputer dla gracza do 2000 zł – jaka karta graficzna?

Zaczynamy od elementu absolutnie najważniejszego. To właśnie jednostka GPU w największej mierze odpowiada za wydajność naszej maszyny podczas obsługi gier. Jej wybór musi więc być przemyślany, poprzedzony analizą najistotniejszych parametrów technicznych.

Zanim jednak do nich przejdziemy, warto podkreślić, że na rynku dostępne są karty dwóch producentów – Nvidia oraz AMD. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na modele gamingowe, oznaczane zazwyczaj symbolami GTX (Nvidia) oraz X (AMD). To jednak nie wszystko, ponieważ pozostali producenci sprzętu komputerowego bardzo często przygotowują swoje wersje wybranych kart, modyfikując je w taki sposób, aby spełniały określone wymagania. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy zaznajomić się ze specyfikacją interesującego nas modelu.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ilość oraz rodzaj pamięci. Im jest jej więcej, tym lepiej. Obecnie modele z najwyższej półki dysponują co najmniej 4 GB pamięci, jednak nasz budżet nie pozwoli na ich zakup. Pokusić możemy się o zakup jednostki z 2 GB pamięci typu GDDR5, obecnie najlepszego.

Sama ilość pamięci to jednak nie wszystko, ważne jest również jej taktowanie – w naszym przypadku możemy liczyć na karty z pamięcią wyróżniającą się taktowaniem na poziomie nawet 7000 MHz. Kolejnym parametrem będzie taktowanie rdzenia – wartości na poziomie 1350-1450 MHz należy uznać za przyzwoite. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Między innymi na obsługiwaną rozdzielczość, chłodzenie, typ zamontowanych złączy, a także ewentualną obsługę kilku monitorów.

Więcej na temat kart graficznych przeczytasz w poradnikach: Jak wybrać kartę graficzną oraz Karta graficzna na 2, 3 i 4 monitory.

Na jakie karty warto postawić dysponując budżetem 2000 złotych? Z pewnością warta polecenia jest jednostka Gigabyte GeForce GTX 1050 za 649 złotych – dysponuje ona 2 GB pamięci GDDR5. Model GTX 1050 jest niezwykle popularny, zwłaszcza modele zmodyfikowane. Poza firmą Gigabyte, w swojej ofercie kartę tę posiada MSI, Zotac i wiele innych firm.

Jak wybrać procesor do gier?

Oczywiście mocna jednostka GPU to nie wszystko. Jeśli bowiem zdecydujemy się na zbyt słaby procesor, powstanie zjawisko tak zwanego wąskiego gardła, które polega na tym, że układ CPU ogranicza wydajność karty graficznej.

Podczas doboru procesora do naszej maszyny, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, ile posiada rdzeni, a także jakie jest ich taktowanie. W przyjętym budżecie powinniśmy znaleźć przyzwoity model czterordzeniowy, którego częstotliwość taktowania wynosie co najmniej 3.5 GHz. Powinno to wystarczyć, by obsłużyć nowe gry. Co jeszcze warto sprawdzić? Przede wszystkim pamięć podręczną L3. To w niej zapisywane są najczęściej używane dane, dlatego im jest jej więcej, tym lepiej. Wartości na poziomie 6-8 MB należy uznać za przyzwoite.

Przed wyborem układu CPU warto poczytać, jak spisują się w grach konkretne modele, jakie wyniki uzyskują w benchmarkach (testy wydajności) oraz czym się charakteryzują. W wyborze pomocne mogą być także nasze poradniki: Jak wybrać procesor oraz Procesor Intel i3, i5, i7 czy i9? Który wybrać?

Biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe, warto polecić takie układy jak AMD Ryzen 5 1400 czy Intel Core i3-8100.

Komputer gamingowy do 2000 zł – ile pamięci RAM?

Wciąż rosnące wymagania sprzętowe nowych gier PC sprawiają, że gracze wciąż dokupują kości RAM o większej pojemności. Obecnie absolutnym minimum wydaje się być 8 GB RAM – taką kość zakupimy za około 300-350 złotych.

Oczywiście ilość to nie wszystko. Warto poświęcić kilka słów na opisanie rodzaju pamięci. Obecnie na rynku znaleźć możemy przede wszystkim kości typu DDR3 oraz DDR4. Co jednak istotne, kości DDR4 powoli wypychają z rynku ich starsze odpowiedniki. Dlaczego? Ponieważ są przeważnie szybsze i bardziej energooszczędne, dlatego to właśnie na nie warto postawić.

Bardzo ważnym parametrem pamięci RAM będzie jej częstotliwość taktowania – im wyższa, tym lepiej. W przypadku naszego budżetu, warto decydować się na kości 2133 MHz. Uwagę warto zwrócić również na opóźnienie CAS Latence (im mniejsze, tym lepiej).

Więcej informacji na temat pamięci RAM znajduje się w poradniku Jak wybrać pamięć RAM.

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Podczas wyboru tego urządzenia, gracze stają przed dylematem, czy zdecydować się na pojemniejsze i tańsze dyski HDD czy może na znacznie szybsze modele SSD. W naszej sytuacji powinniśmy ograniczyć się do pierwszej opcji. Dlaczego? Ponieważ dyski twarde SSD są po prostu bardzo drogie, a dysponując budżetem w wysokości 2000 złotych powinno nam zależeć na ograniczaniu wydatków.

Dyski HDD w zupełności wystarczą do obsługi nowych gier, a do tego pozwolą na magazynowaniu sporej ilości plików. Uwagę zwróćmy więc przede wszystkim na ich pojemność. Obecnie dyski 1 TB kosztują około 160-180 złotych, co jest dla nas bardzo dobrą informacją. Jeżeli zależy na pojemności 2 TB, możemy dołożyć jeszcze 100 złotych.

Kupując dysk twardy HDD musimy sprawdzić jego interfejs, który powinien być zgodny z gniazdem znajdującym się na płycie głównej. Obecnie większość tego typu urządzeń dysponuje interfejsem SATA III. Jak już wspomnieliśmy, modele HDD nie są zbyt szybkie, dlatego nie warto jeszcze bardziej ograniczać się pod tym względem kupując urządzenia o niskiej prędkości obrotowej.  Powinniśmy celować w dyski z parametrem o wartości 7200 obr/min. Sprawdzić warto również pamięć podręczną, w której przechowywane są najczęściej używane dane. Im jest jej więcej, tym lepiej.

Wybór odpowiedniego dysku twardego ułatwi Ci poradnik Jak wybrać dysk twardy.

Komputer dla gracza do 2000 zł – jaka płyta główna?

Niezwykle ważny element, ale nie ze względu na wydajność działania, a możliwości obsługi wcześniej dobranych podzespołów. Płyta główna musi być z nimi kompatybilna, dlatego podczas jej doboru należy zwrócić uwagę na takie parametry jak rodzaj socketu, który musi być zgodny z typem gniazda procesora, typ chipsetu, standard, ilość i maksymalną częstotliwość obsługiwanej pamięci RAM, a także obecne gniazda rozszerzeń i złącza.

Znaczenie będzie miał również format płyty głównej, który musi być dopasowany do obudowy. Wszystko to musi zostać dokładnie sprawdzone, w przeciwnym wypadku złożenie zestawu komputerowego okaże się niemożliwe. Dzięki szerokiej ofercie rynkowej, płytę główną zakupić możemy za około 200-300 złotych.

Aby poszerzyć swoją wiedzę o płytach głównych, odwiedź poradnik Jak wybrać płytę główną.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 2000 zł?

Skoro najważniejsze podzespołu już zakupiliśmy, przyszła pora na urządzenie, które dostarczy im odpowiedniej dawki mocy. Podczas zakup zasilacza uwagę należy wrócić przede wszystkim na jego moc. Musi być ona większa niż pobór mocy pozostałych elementów budowy komputera. Jeśli w przyszłości zamierzamy wymieniać poszczególne podzespoły lub prowadzić do ich podkręcania (overclocking), warto zdecydować się na jeszcze większy zapas mocy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka warto okażę się wystarczająca, możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów mocy, które są dostępne w sieci. Na jakie jeszcze podzespoły należy zwrócić uwagę? Wspomnieć należy przede wszystkim o certyfikacie sprawności, standardzie zasilacza, układzie PFC, sposobie ich podłączenia, wymiarach, a także zastopowanym chłodzeniu. Zasilacz o mocy 600 W zakupimy obecnie za około 220 złotych

Dokładne porady dotyczące wyboru zasilaczy znajdziesz w poradniku Jak wybrać zasilacz komputerowy.

Obudowa do komputera gamingowego za 2000 zł

Przechodzimy do ostatniego elementu budowy naszego komputera. Obudowa musi być dobierana w taki sposób, aby możliwy stał się montaż podzespołów. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, z jakimi płytami głównymi jest kompatybilna. Dopiero potem możemy przejść typu obudowy, który określa jej wymiary. Największe będzie modele Full Tower, mniejsze wersje to Midi Tower, Micro Tower oraz Small Form Factor. To oczywiście tylko kilka przykładów typów obudów dostępnych na rynku, dlatego warto dokładnie przeanalizować odpowiednią kategorię produktową.

Co jeszcze warto sprawdzić? Przede wszystkim liczbę wnęk na dyski twarde, dostępne złącza, a także czy obudowa posiada wbudowany zasilacz (nie polecamy takiego rozwiązania). Obudowy nie są drogie, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu w przedziale cenowym 100-200 złotych.

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 2000 zł?

Choć może się wydawać, że budżet wynoszący 2000 złotych jest dość niski, pozwoli na złożenie całkiem przyzwoitej maszyny. Czterordzeniowy procesor, karta graficzna 2 GB, 8 GB pamięci RAM, dysk twardy HDD, a także odpowiednio dobrana płyta główna ora zasilacz pozwolą na obsługę wielu nowych gier. Wszystko to sprawia, że podczas składania sprzętu warto dokładnie przeanalizować dostępną ofertę.

Udostępnij
4,4
7 ocen
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

czy może być klawiatura "Zalman Z3 PLUS - USB3.0? Jest to midi tower.
Tak może być..
czy mozna jakis lepszy procesor lub karte graficzna jak tak to jaka. moze obudowa zalman z3 plus - usb3.0?
Ja zlozylem kompa za 1900zl z i3 4170, Radeonem R7 370, pamiecia DDR3 crucial balistix 8gb (2x4), 1tb pamieci HDD, jakims zasilaczem 500W (z certyfikatem), plyta glowna H81-P33 i obudowa zalman z1. Oczywiscie na morele. Moglbys doplacic 100/200 zl do gtx 950 i byl by git ;).
A na tym kompie CS go będzie smigal na ok. +100 FPS'ach?
Na i3 cs ci może na +100 chodzić więc sie nie martw.
Podziała H1Z1:King of the kill lub Hearts of Iron 4 w jakiś sprawny sposób? :)
Za bardzo nie orientuje się w temacie systemu operacyjnego. Trzeba go obowiązkowo dołożyć więc trzeba 500+zl dolozyc.
Specjalista Morele | 07:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.