Udostępnij
Skomentuj

Końcówki nasadowe do wkrętarek - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Wykorzystanie wkrętarek jest niezwykle szerokie.

Znajdują one swoje zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w różnego rodzaju warsztatach czy na budowie. Ich prawidłowa praca nie będzie jednak możliwa bez odpowiedniego dobrania końcówki nasadowej. Jest to wymienny element wkrętarki, który, wraz z uchwytem, tworzy część roboczą narzędzia. To właśnie końcówki nasadowe, inaczej nazywane bitami, mają bezpośredni kontakt z wkrętem. Wszystko to sprawia, że muszą one zostać dobrane prawidłowo. To zaś związane jest z koniecznością przeanalizowania kilku najważniejszych kryteriów.

Końcówki nasadowe do wkrętarek

Pamiętać należy o tym, że bity występują na rynku w wielu odmianach. Każdy z nich jest dostosowany do pracy w określonych warunkach, a także na wybranym materiale i konkretnym rodzaju wkrętu. Dlatego też wielu producentów decyduje się na sprzedaż końcówek w rozmaitych zestawach. My jednak zastanowimy się, w jaki sposób dobierać pojedyncze narzędzia.

Pierwszy podział bitów dotyczyć będzie ich rodzaju, związanego z kształtem ich grotów, które muszą zostać dopasowane do rowków wkrętów:

  • końcówki płaskie – standardowe bity do wkrętów, które posiadają rowki proste,
  • końcówki krzyżowe PH – kształtem przypominają dwie skrzyżowane końcówki płaskie. Bit do wkrętaki PH stosowane są przede wszystkim do wkrętów z rowkiem typu Phillips. Wyróżniają się lepszymi parametrami pracy, ponieważ przyłożenie siły dotyczy czterech krawędzi bitu, a nie dwóch, jak ma to miejsce w przypadku narzędzi płaskich,
  • końcówki krzyżowe PZ – bardziej rozbudowany element, który tworzony jest przez dwa krzyże (w przypadku PH jest to tylko jeden krzyż), dzięki czemu narzędzie zostaje dodatkowo ustabilizowane. Tego typu profil dostosowany jest do pracy z wkrętami typu Pozidriv. Pamiętać należy, że bity do wkrętarki PZ nie mogą być wykorzystywane do tych samych wkrętów co odmiany PH – choć praca taka będzie możliwa, może doprowadzić do zniszczenia zarówno narzędzia, jak i wkrętu,
  • końcówki sześciokątne – wykorzystywane do pracy z wkrętami z gniazdem sześciokątnym. Zakupić można również inną odmianę bitu sześciokątnego – Tamper Resistant. Na środku jego powierzchni wyryty zostaje niewielki otwór, który służy do uchwycenia specjalnego rodzaju wkrętu z zabezpieczeniem przed dostępem osób do tego niepowołanych,
  • końcówki czworokątne – stosowane są do wkrętów znajdujących się w między innymi w szafach sterowniczych,
  • końcówki Torx – ich grot kształtem przypomina gwiazdę z sześcioma zaokrąglonymi ramionami. Jego konstrukcja zapewnia bardzo stabilną pracę, która nie naraża wkrętów na szybkie zużycie – wszystko dzięki wspomnianym, zaokrąglonym krawędziom,
  • końcówki Torx Plus –  w tym przypadku ramiona gwiazdy zostają spłaszczone, dzięki czemu połączenie z wkrętem jest jeszcze lepsze, co zaś przekłada się na możliwość wygenerowania większego momentu dokręcania. Tego typu bity nie mogą być wykorzystywane do wkrętów Torx – doprowadzi to bowiem do ich zniszczenia,
  • końcówki Torx TR – jego budowa prezentuje się tak samo, jak w przypadku bitu Torx, z tą różnicą, że posiada specjalny otwór (Tamper Resistant) – dzięki niemu można obsłużyć wkręt, który został specjalnie zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.

Są to końcówki najpopularniejsze. Na rynku znaleźć można również kilka innych odmian, które wykorzystywane są nieco rzadziej. Spośród nich należy wymienić między innymi bity do wkrętarki trójkątne, TORQ-SET, TRI-Wing czy Spanner.

Wyróżnić należy również bity udarowe, które mogą być wykorzystywane w specjalnych warunkach (na przykład w pracy w twardych materiałach) oraz do generowania zwiększonych momentów obrotowych. Oczywiście montowane są one jedynie we wkrętarkach obsługujących udar.

Końcówki nasadowe do wkrętarki

Dokładne określenie kształtu grotu końcówki to nie wszystko. Zwrócić uwagę musimy również na jego parametry użytkowe, które powiedzą nam, w jakich sytuacjach mogą one zostać użyte.

Sprawdzić musimy przede wszystkim to, jakie materiały bit będzie w stanie obsłużyć. Wymienić możemy bowiem między innymi końcówki do pracy w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych czy też narzędzia uniwersalne, które jednak charakteryzują się nieco mniejsza wytrzymałością.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie dobranie bitu pod tym kątem może doprowadzić do jego szybkie zużycia. Ogólnie przyjmuje się, że końcówki wykorzystywane do pracy w materiałach miękkich (np. tworzywa sztuczne, drewno) powinny być sztywne i twarde, dzięki czemu zagwarantują bardziej stabilne wkręcanie i wykręcanie wkrętu. Jeżeli chodzi natomiast o materiały twarde, takie jak chociażby metal, bity są bardziej elastyczne, co przekłada się na większą wytrzymałość na naprężenia. Dzięki temu końcówki się nie łamią.

Polecane końcówki i bity do wkrętarek

Chcąc zaopatrzyć się w narzędzie bardzo wytrzymałe, warto rozglądnąć się za odmianami z tak zwaną podwójną strefą skrętną. Sprawia ona, że bity wyraźnie odkształcają się podczas pracy, a następnie powracają do standardowego wyglądu. Wszystko to przekłada się na zdecydowanie większą wytrzymałość na wszelkiego rodzaju obciążenia i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków pracy.

Producenci często decydują się również na pokrycie bitów dodatkowymi materiałami, które poprawiają ich przyczepność. Wspomnieć można chociażby o powłoce diamentowej, pojawiającej się w nieco droższych odmianach końcówek.

Uchwyty do grotów

Bity wykorzystywane są we wkrętarkach wraz z tak zwanymi uchwytami. Po połączeniu z końcówką, są one montowane w gnieździe urządzenia, co wydłuża element roboczy i zdecydowanie ułatwia pracę w porównaniu do sytuacji, w której bity byłyby połączone z wkrętarką w sposób bezpośredni. Główny podział uchwytów uwzględnia ich dwa rodzaje, które różnią się między sobą mechanizmem podtrzymywania bitów. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • uchwyty zatrzaskowe – końcówka przytrzymana jest za pomocą specjalnych zatrzasków. Tego typu narzędzia wykorzystywane są jednak coraz rzadziej,
  • uchwyty magnetyczne – zdecydowanie popularniejsze. Ich funkcjonowanie na zasadzie magnezu zapewnia bardzo stabilny chwyt, który zapewnia wydajniejszą pracę końcówki.

Na rynku znaleźć można również dodatkowe odmiany uchwytów, które charakteryzują się wykorzystaniem rozmaitych mechanizmów. Wymienić można miedzy innymi uchwyty z ruchomą tuleją, która ułatwia pracę w miejscach trudno dostępnych. Ruchoma tuleja okaże się także pomocna wszędzie tam, gdzie wkręcanie i wykręcanie musimy wykonać przy użyciu wyłącznie jednej ręki.

Bardzo często wykorzystywane są także uchwyty wyposażone w ogranicznik głębokości. Jest to bardzo przydatny mechanizm, za pomocą którego ustalamy dokładną głębokość wkręcania wkrętów. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza w przypadku pracy w płytach kartonowo-gipsowych.

Na rynku znajduje się także tak zwana przedłużka magnetyczna, która posłuży nam przede wszystkim do wspomnianego wydłużenia elementu roboczego. Dzięki temu będziemy w stanie wkręcić i wykręcić wkręt w miejscach ciasnych i trudno dostępnych.

Poza określeniem rodzaju uchwytu, musimy zwrócić uwagę również na następujące parametry:

  • rozmiar – jest podawany w calach. Zakupić możemy między innymi uchwyt 1/4, 1,2 czy 5/16,
  • długość – producenci podają ją w milimetrach,
  • twardość – niezwykle istotna ze względu na dostosowanie uchwytu do pracy w konkretnych materiałach. Standardowe narzędzia wyróżniają się twardością na poziomie 50 HRC.
Udostępnij
3,3
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.