Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kijki do chodzenia – jakie wybrać? Które najlepsze?

Do nordic walking niezbędne będą kijki do chodzenia. Jak wybrać najlepszy model?

Sport zwany nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszu z kijkami. Obecnie podczas cieplejszych dni, na wiosnę czy w lecie, nie trudno dostrzec na chodnikach czy parkowych ścieżkach osoby poruszające z tym sprzętem. Jest on szczególnie popularny wśród seniorów, dla których bieganie czy intensywniejsza jazda na rowerze to zbyt wymagające aktywności. Nordic walking może uprawiać każdy, jest oparty o naturalny ruch, a jednocześnie nie wymaga ogromnego wysiłku. By zostać nordic walkerem, bez wątpienia potrzebne są kijki do chodzenia. Przyda się także odpowiedni strój sportowy.

Nordic walking daje wiele korzyści dla zdrowia i urody. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na jego uprawianie. Nordic walking jest szczególnie polecany osobom starszym, z nadwagą, mającym problemy ortopedyczne, zaburzenia równowagi, pacjentom kardiologicznym, osobom zestresowanym, przyszłym i świeżo upieczonym mamom czy nawet dzieciom! Dziś kijki do chodzenia dla dzieci to już żadne zaskoczenie. Dlaczego warto realizować nordic walking? Sport ten:

 • sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej;
 • wysmukla sylwetkę;
 • zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, np. ramion, grzbietu, brzucha;
 • obniża ciśnienie;
 • reguluje poziom cholesterolu;
 • zapewnia dobre samopoczucie;
 • odstresowuje;
 • poprawia sprawność i kondycję;
 • wzmacnia aparat kostno-stawowy;
 • nie obciąża stawów.

Warto wiedzieć: Nordic walking został wymyślony w Finlandii pod koniec XX wieku, prawdopodobnie w latach 70. Początkowo służył biathlonistom i był dla nich letnim treningiem, przygotowującym ich do zawodów na zimę. Dopiero później rozpoczęto promować nordic walking i kijki do chodzenia jako formę rekreacji dla osób pragnących zdrowia i smukłej sylwetki. W 2018 roku zostały nawet zorganizowane Mistrzostwa Świata Nordic Walking w Mosinie w województwie wielkopolskim.

Kijki nordic walking

Każdy nordic walker, zarówno amator, jak i doświadczony miłośnik tej formy ruchu, musi posiadać kijki do chodzenia. Sprzęt ten pozwoli zaangażować w pracę mięśnie ramion, ale i odciąży stawy oraz kręgosłup czy zapewni dodatkowe punkty podparcia. Stabilizuje też postawę. Nic więc dziwnego, że tak wielu seniorów czy kobiet w ciąży decyduje się na używanie kijków nordic walking i przemierzanie chodników czy ścieżek na terenach zielonych. Jednak by kijki do chodzenia spełniły swoje zadanie, powinny być odpowiednio dobrane. Na co zwrócić uwagę, zaopatrując się w kijki do nordic walkingu?

 • Materiał – najlepsze kijki to produkty kompozytowe wykonane z karbonu (włókna węglowego). Mogą być jednak dość drogie, dlatego osoby początkujące, jeśli jeszcze nie mają pewności, czy nordic walking stanie się ich regularną aktywnością, powinny zdecydować się na tańsze, choć też mniej trwałe kije aluminiowe.
 • Zakończenie – kijki do chodzenia powinny mieć końcówkę stalową lub z wolframu. Wolfram jest bardziej odporny na ścieranie. Jeśli ktoś zamierza się poruszać po chodniku czy asfalcie, przydadzą mu się kauczukowe nakładki, zwane bucikami.
 • Uchwyt – ważna część kijków, która decyduje o komforcie marszu. Uchwyt powinien być ergonomiczny, dopasowany do kształtu ręki. Do wyboru są uchwyty plastikowe, elastomerowe lub korkowe. Najtańsze są kijki do chodzenia z uchwytami plastikowymi, ale to uchwyty korkowe uznaje się za najbardziej wygodne i najtrwalsze.
 • Długość – kijki powinny być dobrane pod względem długości do użytkowników. Największy wpływ ma na to wzrost oraz poziom zaawansowania. By dobrać kijki do chodzenia, należy ustawić kij pionowo przed sobą i go chwycić. Jeśli ramię i przedramię tworzą kąt 90 stopni, jest to optymalna długość kija (u początkujących nordic walkerów może to być kąt 100 stopni).

Polecane kije trekkingowe

Jak ustawić kijki do chodzenia?

Zakup kijków o satysfakcjonujących parametrach to nie wszystko. Po nabyciu sprzętu trzeba nauczyć się też je prawidłowo ustawiać, by marsz odbywał się bezproblemowo. Kroki należy robić dość długie, od pięty. Kijki do chodzenia wbija się w podłoże mniej więcej w połowie kroku. Ręka z przodu nie powinna znajdować się wyżej niż na wysokości pępka. Ważne jest także to, aby odepchnięcia wykonywać do tyłu, nie do dołu.

Kijki trekkingowe

Miłośnicy trekkingu powinni zaopatrzyć się w kijki do chodzenia w górach. Wielu osobom wydaje się, że kijki trekkingowe i do nordic walking to ten sam produkt. To błędne myślenie, bowiem są to dwa odmienne wyroby. Kijki trekkingowe mają nieco inną budowę. Pomagają trekkingowcom w wędrówce z ciężkim plecakiem, zapewniają im bezpieczeństwo, odciążają kręgosłup i kolana. Dobre kije do trekkingu to przede wszystkim kijki do chodzenia składane, najlepiej 3-segmentowe, z zewnętrzną dźwignią. Powinny mieć także końcówkę z węglika spiekanego (widii) i piankowy uchwyt. Mogą być wykonane z lekkiego włókna węglowego lub aluminium.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.