Udostępnij
Skomentuj

Kask rowerowy dla dziecka - jak dobrać? Który wybrać?

Kask dla dziecka to podstawa bezpiecznej jady na rowerze czy deskorolce.

Dziecięce kaski rowerowe

  • kask MTB – przeznaczony do jazdy w terenie górskim, bardzo wytrzymały, wyposażony w daszek, który chroni przed deszczem i słońcem,
  • kask miejski – posiada odblaski, dzięki którym dziecko jest zawsze dobrze widoczne,
  • kask typu orzeszek – idealny, gdy maluch chce rozpocząć swoją przygodę z rolkami lub deską

Kaski MTB posiadają silną konstrukcję, mogą jednak okazać się nieco zbyt ciężkie dla dziecka. Kask typu orzeszek może się okazać niewystarczający. Do jazdy wraz z rodzicami, po stabilnym i prostym gruncie, poleca się dla dziecka zwykły kask miejski.

Elementy kasku

Istotnym elementem kasku jest jego warstwa zewnętrzna. Standardowo jest ona konstruowana z tworzywa sztucznego, jednak bardziej innowacyjne modele posiadają powłokę wykonaną z ceramiki. Dzięki temu kask jest lżejszy. Przysłowiowe twierdzenie, że liczy się przede wszystkim wnętrze, posiada swe odzwierciedlenie również w przypadku kasków dla dzieci. Kask wyłożony miękkim materiałem, dodatkowo wyposażony w specjalną wkładkę antybakteryjną, zdecydowanie zwiększy komfort jazdy. Bardzo ważna jest również wentylacja kasku, czyli dziurki osłonięte siateczką. Im jest ich więcej, tym wzrasta komfort noszenia kasku.

Jak wybrać odpowiedni kask dla dziecka?

  • Kask rowerowy dla maluszków

O tym, jaki kask rowerowy dla 2-latka lub dla niemowlaka będzie najodpowiedniejszy decyduje przede wszystkim rozmiar. Musi on być w sam raz – nie za duży i nie za ciasny. Obwód głowy dziecka w wieku jednego roku to około 40 cm, podczas gdy dla dwulatka jest to już 48-50 cm. Na tym etapie życia to obwód głowy jest wyznacznikiem, jakim najbardziej warto się kierować. Kask rowerowy dla dziewczynki będzie odpowiednio mniejszy niż ten dla chłopca.

  • Kask rowerowy dla 4-5 latka

Intensywny rozwój w tym wieku sprawia, że musimy pamiętać o kręgach szyjnych malucha. Pytając się, jaki kask rowerowy dla 4-5 -latka, odpowiedź jest jedna: przede wszystkim lekki! Jego waga nie powinna przekraczać 200 gram.

  • Kask rowerowy dla starszych dzieci

Starsze dzieci potrafią dawać prawdziwe popisy rowerowe. Wymaga to od nich wiele wysiłku. Chcąc wiedzieć jaki kask rowerowy dla 8-10 latka będzie dobry, warto przypatrzeć się dziecku podczas jazdy. Gdy maluch często wyprzedza innych i pedałuje z zawrotną prędkością, to przyda mu się kask z dobrą wentylacją. Polecamy wybór kasku razem z dzieckiem – w wielu sklepach propozycji jest tyle, że bez problemu znajdziemy bezpieczny i nieźle wyglądający kask rowerowy dla chłopca czy dziewczynki.

Jak odpowiednio dobrać kask dla dziecka?

Kask dla dziecka dobieramy kierując się rozmiarem (zawsze warto jest wziąć ten odrobinę większy niż za ciasny), a także wykończeniem. Do tego zwracamy uwagę na wentylację. O tym, jaka firma będzie najlepsza, powinno zadecydować to, czy kask spełnia wymogi odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa - CEN EN 1078 lub CEN EN 1080 (norma dla małych dzieci).

Kask rowerowy dla dziecka a obowiązujące przepisy

Nie istnieje obowiązek noszenia kasku przez dzieci podczas jazdy. Tyczy się to maluchów w każdym wieku. Jednak kask jest niezbędny – wie o tym wielu rodziców, dlatego widok dzieci w kaskach nikogo nie dziwi.

Czapka pod kask - dlaczego warto dokupić?

Czapka pod kaskiem sprawia, że jego noszenie jest wygodne. W dodatku czapka pod kask rowerowy dla dziecka zapewnia lepszą ochronę przed niskimi temperaturami.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.