Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Karta graficzna na 2, 3 i 4 monitory. Jak wybrać?

Korzystanie z kilku monitorów ma wiele zalet. Jaką kartę graficzną wybrać, by takie połączenie było możliwe?

Użytkowanie kilku monitorów na raz ma szerokie zastosowanie w grach, zaawansowanych pracach projektowych, w obsłudze różnorodnych programów. Wiele osób docenia takie rozwiązanie z uwagi na wygodę i znacznie szersze możliwości prowadzenia różnorodnych działań. By móc korzystać z kilku monitorów, należy zadbać o ich odpowiednie podłączenie do karty graficznej.

Jaką kartę graficzną do wielu monitorów wybrać?

Oferta kart graficznych, które umożliwiają podłączenie dodatkowego monitora lub monitorów nie ogranicza się wcale wyłącznie do produktów z najwyższej półki cenowej. Wbrew pozorom nie tylko grafiki dedykowane oferują taką opcję.

Warto wiedzieć!

Podłączenie dodatkowego monitora może być wykonalne nawet w przypadku korzystania z komputera ze zintegrowaną grafiką. Nowoczesne karty graficzne zintegrowane oferują odpowiednią liczbę złącz, ale nie ma co liczyć na zastosowanie takiego rozwiązania do gier, a co najwyżej do powiększenia przestrzeni roboczej.

Wybór karty graficznej do podłączenia 2, 3 lub 4 monitorów nie jest prosty, ale warto poświęcić temu czas i zwrócić uwagę na kluczowe kwestie:

 • Czy karta posiada niezbędną liczbę złącz?
 • Czy karta obsługuje odpowiednią technologię, która umożliwia podłączenie kilku monitorów?

To jeszcze nie wszystkie kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Przy zakupie karty do takiego zastosowania, należy zwrócić uwagę także na pozostałe parametry techniczne:

 • Ilość pamięci RAM – im więcej, tym lepiej, bo to parametr mający przełożenie na wydajność w grach i wielu programach.
 • Rodzaj pamięci RAM – warto wybierać karty wyposażone w pamięć najnowszej generacji (GDDR5 i GDDR5X).
 • Jednostki przetwarzania – ich liczba decyduje o wydajności układu oraz o tym, jak sprawdzi się karta graficzna przy kilku monitorach.
 • Możliwość łączenia z innymi kartami – jeśli planujemy zastosować dwie karty do kilku monitorów, to jest to bardzo istotny parametr.
 • Zastosowane technologie – kluczowe technologie w tym wypadku to rozwiązania, które umożliwią podłączenie kilku monitorów (na przykład AMD EyeFinity lub NVIDIA Vision Surronud).
 • Obsługiwana rozdzielczość – w tym wypadku full HD to absolutne minimum. Można celować również w układy graficzne obsługujące rozdzielczość 4K.
 • Taktowanie – warto zwrócić uwagę na taktowanie bazowe i maksymalne. Im wyższe, tym większy potencjał.
 • Producent chipsetu – karty graficzne NVIDIA oraz karty graficzne AMD  to doskonały, sprawdzony i renomowany wybór. Warto sięgać po egzemplarze cieszące się dobrymi opiniami.
 • Cena – ceny kart graficznych są niezwykle zróżnicowane. Choć do podłączenia kilku monitorów nada się nawet karta zintegrowana, to jeśli zamierzamy użytkować komputer do gier, trzeba będzie zainwestować w zdecydowanie wydajniejsze i droższe rozwiązanie.
Warto wiedzieć!

O tym, czy będzie możliwe podłączenie i użytkowanie wielu monitorów z jednym PC, decyduje karta graficzna. Jeśli karta posiada wiele złącz do przesyłania obrazu, nie będzie problemu z podłączeniem 2, 3 lub nawet 4 monitorów.

Polecane karty graficzne

Jakie złącza muszą znajdować się w karcie graficznej do kilku monitorów?

Nawet jeśli nasz główny monitor jest podłączony do gniazda DVI lub HDMI, nie oznacza to, że wszystkie gniazda muszą być takie same, by można było podłączyć dodatkowe ekrany. Karty graficzne, bardzo często, są wyposażone w różne konfiguracje złącz (na przykład 1 x DVI, 1 x HDMI oraz 1 x Display Port). Ważne, by złącz było na tyle, ile monitorów chcemy podłączyć i by w monitorze znajdowało się odpowiednie gniazdo – alternatywą jest również zastosowanie odpowiedniej przejściówki.

Warto wiedzieć!

To, czy wybrana karta będzie mogła współpracować z wieloma monitorami, zależy również od zastosowanych w niej technologii. Najczęściej spotykane technologie to: AMD EyeFinity oraz NVIDIA Vision Surronud.

Czy jedna karta graficzna obsłuży 3 lub 4 monitory?

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że ilość złączy na karcie graficznej nie oznacza jeszcze, że można będzie podłączyć do każdego z nich monitor i cieszyć się znakomitym obrazem na każdym z nich. Dodatkowy ekran to dodatkowy obraz do wygenerowania. W przypadku obsługi programów i okien systemowych nie jest to ekstremalnym obciążeniem, ale w przypadku gier bardzo często okazuje się, że układ graficzny nie ma wystarczającej wydajności do tak zaawansowanych procesów. Rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie dwóch kart graficznych do wielu monitorów.

Przyjrzyjmy się kartom graficznym z serii AMD radeon R7. Okazuje się, że to bardzo wydajny sprzęt, który pozwoli nam zagrać w wiele wymagających produkcji. W przypadku trzech złączy standardowo podłączymy trzy monitory. Jednak niektóre karty z tej serii pozwolą nawet na obsługę 6 monitorów. Oczywiście do takiej zabawy potrzebujemy również wsparcia mocnego procesora, który zapewni optymalną rozgrywkę. Dziś jest to jeszcze rzadko stosowany tryb zabawy, ale być może z czasem stanie się codziennością. Gra na kilku monitorach szczególnie dobrze sprawdza się w gatunku FPS czy Battle Royale.

Czy warto podłączyć kilka monitorów do jednej karty graficznej?

Praca na kilku monitorach ma wiele zalet:

 • Można wygenerować odpowiednio duży obraz bez jego nienaturalnego rozciągania, jak w przypadku dużych monitorów panoramicznych.
 • Można podzielić pracę i na różnych monitorach wyświetlać różnorodne materiały i programy, co przydaje się przy zaawansowanych projektach.

By móc podłączyć kilka monitorów do jednego komputera PC, trzeba posiadać:

 • Kartę graficzną, do której można podłączyć kilka monitorów – to ekonomiczne, wydajne i wygodne rozwiązanie. Wiele kart posiada nawet do 4 złączy, do których można podłączyć monitory.
 • Dwie karty graficzne, do których można podłączyć monitory – jeśli użytkowana karta nie posiada wystarczającej liczby złączy, a można użytkować ją wraz z inną kartą, to jest to dobre rozwiązanie, by móc zastosować również dodatkowy monitor.

Oferta kart graficznych, które umożliwiają podłączenie wielu ekranów jest bardzo szeroka. Przy zakupie warto kierować się także pozostałymi parametrami karty, a w szczególności jej wydajnością, gdyż to od niej będzie zależało, w jakich zastosowaniach sprawdzi się wybrany układ graficzny.

Udostępnij
4,4
7 ocen
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Witam,
Kupiłem ostatnio w sklepie internetowym morele.net karte graficzna nvidia gtx 1060 3GB ASUS czy podlacze do niej 2 monitory LG 25UM58-P? Czy gry beda chodzic nadal plynnie jak chodza teraz?
Moj zestaw komputerowy:
Intel i5 6500
16GB RAM DDR 4 Gskill ripjaws 3200mhz
Plyta gl. MSI Z170 Tomahawk
NVIDIA GTX 1060 3GB ASUS DUAL OC
Jeśli ta karta ma displayport 1.2 (a zdaje się, że ma nawet dwa) to MUSI obsługiwać standard wielomonitorowy. Wszystko zależy, jakie to monitory. Jeśli zgodne z DisplayPort 1.1, to każdy pod osobne wejście. Jeśli jednak zgodne z 1.2 (praktycznie każdy w miarę nowy model), to wtedy łączyć warto ŁAŃCUCHOWO -- mniej kabli na biurku. W pierwszym podłączonym uaktywniamy w OSD opcję DisplayPort 1.2, drugi natomiast podłączamy do wyjścia z pierwszego i tam musimy 1.2 dezaktywować (łańcuch DP musi mieć tzw. terminator). Ten drugi monitor może zresztą być 1.1.

Warto przesiąść się na DisplayPort!!!
Posiadam procesor i5-7400 oraz kartę graficzną GTX 1050 Ti. I nie jestem pewien czy ten zespół będzie dobrze działał na dwóch monitorach i stremowaniu gier typu: Cs:Go oraz LoL. Bardzo liczę na waszą pomoc. ;D
Czy jeśli mam komputer:
Asus strix gtx 1070
intel i5 7400
16gb ramu
bazooka 250m
to czy pójdą 2 monitory iiyama ProLite E2483HS i na 1 będzie np. GTA5 a na drugim youtube oraz czy będą jakieś odczuwalne spadki płynności
Jezeli mam Karte graficzna 750 ti. To moge podlaczyc do niej jeszcze jeden monit i czy mi np fps w grach spadna dlatego ze podlaczylem 2 monitor?
Mam GTX 1050 uciągnie dwa monitory jeden 22' drugi 27 lub 24 bo zastanawiam się nad zakupem drugiego
a co jeżeli bym miał 1070 ti od Nvidia Geforce? Bedzie można do takiej karty podłączyć 3 monitory?
Specjalista Morele | 00:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.