Udostępnij
Skomentuj

Karta dźwiękowa do gitary elektrycznej – jaką wybrać? Czym się kierować?

Podłączając gitarę elektryczną do komputera, można stworzyć w domu małe studio nagraniowe. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią kartę dźwiękową, która zapewni dobrej jakości sygnał.

Mogłoby się wydawać, że podłączenie gitary elektrycznej do komputera wymaga zaawansowanego i co za tym idzie drogiego sprzętu. Każdy, kto tak myśli, jest w błędzie. Do tego celu nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń, niezbędna jest gitara, komputer, kable oraz niedroga przejściówka. Oczywiście istnieją też nieco bardziej skomplikowane sposoby, ale w najprostszej metodzie wystarczą tylko wymienione akcesoria. Aby możliwe było rejestrowanie wysokiej jakości dźwięków, komputer musi być wyposażony w dobrą kartę muzyczną. Jeśli takowej na pokładzie nie posiada, można dokupić układ dedykowany. Jaka karta dźwiękowa najlepiej sprawdzi się do gitary elektrycznej? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Polecane karty dźwiękowe

Jaka karta muzyczna do gitary elektrycznej?

Dostępne na rynku karty dźwiękowe można podzielić na układy zintegrowane oraz konstrukcje dedykowane. Te pierwsze wbudowane są w płytę główną PC lub notebooka i stanowią jej integralną część. Karty dźwiękowe dedykowane mogą mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny i w zależności od tego podpina się je bezpośrednio do slotu płyty głównej (wewnętrzne) lub portu USB (zewnętrzne). Profesjonalne dedykowane karty dźwiękowego do gitar elektrycznych wyposażone są w złącza FireWire lub Thunderbolt.

 • Karty dźwiękowe zintegrowane. Wbrew powszechnie panującej opinii, karty muzyczne zintegrowane wcale nie muszą być komponentami słabej jakości. Ich możliwości zależą od producenta i zastosowanych rozwiązań. Dobrej jakości układy muzyczne spotkać można przede wszystkim w zestawach gamingowych – zarówno laptopach, jak i komputerach, które przystosowane są do pracy z wydajnymi i zaawansowanymi produkcjami. Myśląc o podpięciu gitary elektrycznej do zintegrowanej karty dźwiękowej, trzeba mieć jednak na uwadze, że trudno będzie uzyskać tutaj doskonałe brzmienie.
 • Karty dźwiękowe dedykowane. Należą do rozwiązań częściej wybieranych zarówno przez muzyków amatorów, jak i profesjonalistów. Co więcej, na rynku nie brakuje konstrukcji skierowanych właśnie do tej grupy odbiorców. Jak zostało wspomniane wcześniej, karty dźwiękowe dedykowane można podłączyć bezpośrednio do płyty głównej komputera lub do portu USB. Oba wymienione rozwiązania – karty dźwiękowe zewnętrzne i karty dźwiękowe wewnętrzne – oferują znacznie lepsze parametry niż konstrukcje zintegrowane. Kupując karty muzyczne dedykowane, trzeba jednak umiejętnie dobrać je do planowego zastosowania. Podzespoły te oferowane są w rozmaitych konfiguracjach i to od nich zależy jakość rejestrowanego dźwięku. Ceny standardowych kart dźwiękowych dedykowanych zawierają się w przedziale 5-1500 zł. O wiele droższe i zarazem lepsze są profesjonalne karty muzyczne, za które trzeba zapłacić nawet 5000 zł. Czym różnią się od powszechnie dostępnych rozwiązań? Przede wszystkim możliwością podłączenia nawet kilkudziesięciu kanałów, a także zastosowanym interfejsem – do komputera podłącza się je za pomocą złącza FireWire lub Thunderbolt. Rozwiązania te spotkać można często w studiach nagraniowych, w przypadku niewielkich domowych „wytwórni” rzadko inwestuje się w tak drogi sprzęt.

Karta dźwiękowa gitara elektryczna – jak podłączyć gitarę do komputera?

Proces podłączenia gitary elektrycznej do komputera można przeprowadzić na kilka sposobów, przy czym żaden z nich nie wymaga od użytkowników żadnej ponadprzeciętnej wiedzy oraz umiejętności. Często jednak początkujący muzycy napotykają trudności techniczne i w związku z tym budzą się w nich wątpliwości o sens tego typu działań. Aby rozwiać niepokój, poniżej przedstawiamy instrukcje, jak podłączyć gitarę elektryczną do komputera na trzy sposoby.

 • Gitara elektryczna podłączona bezpośrednio do karty dźwiękowej. To najprostsza i zarazem najtańsza metoda, w której potrzeba jedynie komputera z kartą dźwiękową, gitary elektrycznej, kabla gitarowego oraz przejściówki duży-mały jack. To, co jest najprostsze, nie zawsze jest najlepsze. Konfiguracja komputer, kabel i gitara zazwyczaj oferuje niezbyt wysoką jakość dźwięku. Można temu zaradzić, instalując na komputerze sterowniki oraz oprogramowanie i konfigurując odpowiednio ustawienia. Ważną kwestią w przypadku podłączania gitary elektrycznej do karty dźwiękowej jest wybór złącza. Zazwyczaj układy muzyczne wyposażone są w wejście mikrofonowe różowe, wyjście liniowe niebieskie oraz wyjście liniowe zielone. Podłączając do komputera gitarę elektryczną, należy wpiąć ją do wejścia mikrofonowego. Gitary z aktywnymi przetwornikami oraz gitary elektroakustyczne lepiej podłączyć do wyjść liniowych, jeśli sygnał okaże się zbyt słaby, wówczas można spróbować z wejściem mikrofonowym.
 • Gitara elektryczna podłączona do karty dźwiękowej za pośrednictwem wzmacniacza. Sposób ten również należy do łatwych w wykonaniu, ale wymaga już wzmacniacza i dodatkowego kabla gitarowego. Połączenie przedstawia się tutaj następująco: do złącza w karcie dźwiękowej należy podpiąć końcówkę kabla gitarowego z przejściówką (umieścić ją w wejściu liniowym), a jej drugi koniec podpiąć do złącza „line” wzmacniacza. Do pieca trzeba podłączyć też gitarę. W przypadku konfiguracji ze wzmacniaczem można spodziewać się znacznie lepszego brzmienia.
 • Gitara elektryczna podłączona do komputera za pomocą multiefektu. Jeśli priorytetem jest uzyskanie nieskazitelnych i czystych dźwięków, to właśnie z trzeciej metody podłączenia gitary elektrycznej do komputera warto skorzystać. Multiefekty dają o wiele większe możliwości symulacji kolumn, wzmacniaczy oraz efektów, warto jednak mieć na uwadze, iż są to rozwiązania drogie i niekoniecznie potrzebne już na początku przygody z muzyką. Podłączenie multiefektu do komputera realizowane jest za pomocą złącza USB, a gitara podpinana jest do multiefektu kablem gitarowym. W przypadku multiefektów nie można zapominać o instalacji dedykowanego oprogramowania oraz sterowników.

Czym kierować się kupując kartę dźwiękową do gitary elektrycznej?

Znając już oferowane przez producentów rozwiązania w kwestii kart dźwiękowych do gitary elektrycznej, można przystąpić do analizowania dostępnych konstrukcji pod kątem własnych potrzeb. Na jakie parametry układów muzycznych zwrócić szczególną uwagę?

 • Pasmo przenoszenia – to wartość określająca zakres częstotliwości, jakie może wygenerować karta muzyczna. Częstotliwość minimalna odpowiedzialna jest za tony niskie, z kolei częstotliwość maksymalna za tony wysokie. Przyjmuje się, że dobrej jakości karta muzyczna powinna charakteryzować się pasmem przenoszenia na poziomie 20-20000 Hz.
 • Parametr SNR – oznacza stosunek mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w określonym paśmie częstotliwościowym. Wartość SNR podawana jest w decybelach i im jest większa, tym z lepszej jakości kartą dźwiękową ma się do czynienia. Powszechnie przyjmuje się, że dobra karta muzyczna powinna wyróżniać się parametrem SNR o wartości przynajmniej 95 dB.
 • Częstotliwość próbkowania – informuje o liczbie próbek na sekundę, które są używane podczas konwersji sygnału analogowego na cyfrowy. Częstotliwość próbkowania wyrażana jest w hercach i powinna wynosić 40-200 kHz.
 • Głębia próbkowania – nazywana także głębią bitową, jest związana z częstotliwością próbkowania i informuje o liczbie bitów wykorzystywanych do opisania każdej pojedynczej próbki. Im większa głębia bitowa, tym łatwiej jest zredukować szumy kwantyzacji.
 • Poziom szumów – wartość ta określa poziom szumów w czasie, w którym nie jest generowany żaden sygnał audio. Jak wiadomo, szum jest zjawiskiem niepożądanym, dlatego im niższy jego poziom, tym lepiej. W przypadku dobrej jakości układów dźwiękowych poziom szumów nie powinien był wyższy niż -90 dBA.
 • Współczynnik THD – oznacza wartość całkowitych zniekształceń harmonicznych, a więc słabszych sygnałów (składowych), które pojawiają się podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Wartość współczynnika THD podawana jest w skali procentowej i im m jest bliższa zeru, tym lepiej.Doskonale, jeśli THD wynosi 0,0005% lub mniej.
 • Dodatkowe złącza – ich liczba oraz rodzaj uzależnione są od stopnia zaawansowania karty dźwiękowej do gitary elektrycznej, a także ceny konkretnej konstrukcji. Proste układy wyposażone są zazwyczaj w wejście mikrofonowe oraz dwa wyjścia słuchawkowe, na próżno szukać tutaj dodatkowych złączy. Wydajniejsze karty dźwiękowe mogą posiadać na pokładzie znacznie więcej portów, w tym np. złącza RCA, S/PDIF, AUX, Daisy Chain, HDMI, a nawet interfejsy miniUSB, microUSB czy USB typu C.
 • Obsługiwany system dźwięku – im większa liczba złączy, tym więcej kanałów można podłączyć do karty dźwiękowej. Dobrej jakości konstrukcje z powodzeniem obsługują systemy dźwięku 5.1 czy 7.1.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.