Udostępnij
Skomentuj

Kamera IP WiFi – jak wybrać? Która najlepsza?

Analizujemy rynek i wskazujemy najlepsze rozwiązania do monitoringu.

Polecane Kamery IP

Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy własnoręcznie zbudować system monitoringu, który zostanie zainstalowany w domu, biurze, sklepie, restauracji, magazynie i w wielu innych miejscach.

Wszystkie istotne zadania związane z monitorowaniem ochranianej przestrzeni doskonale realizują kamery IP, które rejestrują obraz cyfrowy, który wyróżnia się wysoką szczegółowością, co w takich przypadkach jest niezwykle ważne. To jednak nie wszystko, ponieważ tego typu kamery przesyłają sygnał do sieci, dzięki czemu rejestrowany obraz możemy podejrzeć przy użyciu urządzeń zewnętrznych, na przykład na komputerze.

Jeszcze większą wygodę użycia zapewniają kamery IP Wi-Fi, wykorzystujące połączenie bezprzewodowe, za pomocą którego możemy połączyć się z kamerą przy użyciu sprzętów mobilnych, na przykład smartfona czy też tabletu. Do tego dochodzą dedykowane aplikacje, zdecydowanie ułatwiające zarządzanie sprzętem. Tego typu kamera IP polecana jest zarówno firmom, jak i klientom domowym. Jak dokonać jej wyboru? Tym zajmiemy się w poniższym tekście.

Kamera IP WiFi zewnętrzna czy wewnętrzna?

Na wstępie warto podkreślić, że producenci starają się sprostać oczekiwaniom bardzo szerokiej grupie potencjalnych odbiorców, dlatego przygotowują sprzęty różnych typów. Mogą być one stosowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

 • Kamera IP WiFi wewnętrzna – jest przygotowywana do pracy w stabilnych warunkach, w stałej temperaturze i bez wpływu wilgoci czy też wiatru, dlatego brak jej specjalnie wzmacnianej obudowy oraz dodatkowej ochrony. Co ważne, wiele kamer wewnętrznych sprawdza się także w dużych halach i magazynach, które nie są ocieplane. Żeby jednak mieć pewność, że sprawdzą się one w takich warunkach, należy rzucić okiem na ich parametry techniczne.
 • Kamera IP WiFi bezprzewodowa zewnętrzna – w tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem, który może pracować w różnych temperaturach, nawet w ekstremalnych. W przypadku standardowych kamer IP zakres temperatur wynosi od -20 do około 40 stopni Celsjusza. Są to wartości wystarczające, by móc liczyć na stabilne działanie przez cały rok. Uwagę warto zwrócić także na szczelność sprzętu oraz „obsługiwaną” wilgotność. Wiele kamer zewnętrznych wyróżnia się klasą ochrony IP66, która oznacza zabezpieczenie przed dostępem do części niezabezpieczonych drutem, ochronę pyłoszczelną, a także przed silną strugą wody laną na budowę z dowolnej strony.

W sklepach dostępne są również kamery uniwersalne, które teoretycznie mogą pracować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Przed zakupem warto jednak dokładnie przeanalizować ich specyfikacje techniczne, by sprawdzić, w jaki sposób są chronione.

Kamera IP WiFi – na co zwrócić uwagę?

Skoro wiem już, że na rynku dostępne są modele do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego, warto teraz przejść do omówienia najważniejszych parametrów technicznych. To one mają największy wpływ na możliwości sprzętu, a także sposoby jego wykorzystania.

Zanim jednak do tego przejdziemy, warto jeszcze wspomnieć, że producenci często ułatwiają nam wybór poprzez wskazanie zastosowania swoich produktów. Tego typu informacje zazwyczaj są podawane w zakładce „typ”. Wszystko to sprawia, że możemy zdecydować się na przykład na kamery gwarantujące tak zwany mobilny nadzór. Są to przeważnie stojące urządzenia, które łatwo możemy przenieść z miejsca na miejsce. Łączność Wi-Fi sprawia natomiast, że w kilka sekund możemy uzyskać dostęp do obrazu z kamery.

Jakie jeszcze typy sprzętów są oferowane na rynku? Wymienić można między innymi modele kompaktowe, które wyróżniają się niewielkimi wymiarami, kamery tubowe o charakterystycznym, podłużny kształcie, kopułkowe (kamera w kształcie kopuły, przeważnie montowana pod sufitem), naścienne, a także typu bullet czy też fisheye. Niezależnie od wybranego typu kamery, warto zwrócić uwagę na wspomniane już parametry techniczne.

 • Przetwornik. Decyduje o jakości nagrań, dlatego warto zwrócić na niego baczną uwagę. Obecnie niemal wszystkie kamery dysponują przetwornikiem CMOS, który zapewnia stabilną, zadowalającą pracę w różnych warunkach. Doskonale sprawdza się w dzień, jeśli natomiast zależy nam również na nagraniach nocnych, powinniśmy zakupić kamerę z własnym podświetleniem LED.

  Warto podkreślić, że uwagę należy zwracać nie tylko na rodzaj przetwornika, ale również na jego wielkość. Odpowiednią jakość obrazu gwarantują przetworniki 1/2 oraz 1/4.

 • Rozdzielczość. Zdecydowanie najważniejszy parametr, o którym nie powinniśmy zapominać. Jak to bywa w przypadku urządzeń nagrywających, im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. W ten sposób zyskujemy bowiem większą szczegółowość, obraz staje się wyraźniejszy, co może mieć znaczenie chociażby podczas postępowania sądowego. Wszystko to sprawia, że naszym celem powinna okazać się przynajmniej kamera IP WiFi Full HD, choć oczywiście na rynku znaleźć można również modele o jeszcze wyższej rozdzielczości.
 • Kąt widzenia. Niezwykle ważny parametr, który wskazuje na to, jaki obszar jest w stanie objąć kamera. Warto nadmienić, że producenci podają parametry kątów widzenia dla pionu i poziomu.
 • Aplikacja. W przypadku kamer WiFi ogromne znaczenie powinno mieć dla nas to, w jaki sposób możemy sterować ich pracą przy użyciu urządzeń mobilnych. Za funkcjonalność odpowiada oczywiście aplikacja przygotowana przez producenta. Powinniśmy sprawdzić, czy pozwala nam ona na szybki podgląd rejestrowanego obrazu, czy daje możliwość tworzenia harmonogramów, nagrywania w chmurze etc. Możliwości może być naprawdę sporo, toteż warto rzucić okiem na opis aplikacji, a także opinie użytkowników, którzy mieli już okazję z niej skorzystać. W ten sposób zyskamy wiele przydatnych informacji.

Kamera IP Ezviz Husky Air 1080P

 • Budowa. Jak już wspomnieliśmy, sposób wykonania urządzenia ma wpływ na to, w jakich warunkach może być użytkowane. Warto więc sprawdzić, z jakich dokładnie materiałów przygotowano obudowę i czy możemy liczyć na wzmocnienia konstrukcji, dodatkową ochronę lub wodoodporność. Do tego dochodzi wspomniana już klasa ochrony IP. To jednak nie wszystko – wskazać musimy również na podział kamer na modele z obudową stałą, a także modele obrotowe, które są w stanie uchwycić obraz na znacznie szerszym obszarze – nie musimy więc martwić się, w którym miejscu zamontować kamerę, by ta wychwytywała wszystko to, co najważniejsze. Szczególnie polecana jest kamera IP WiFi bezprzewodowa zewnętrzna obrotowa.
 • Dodatkowe funkcje i wyposażenie. Modele Wi-Fi bardzo często są urozmaicane za sprawę wielu dodatków. Wspomniana została już przez nas kamera IP WiFi obrotowa, jednak na rynku znaleźć można również modele z detekcją ruchu, czytnikiem kart pamięci, wbudowanymi głośnikami i mikrofonami, dodatkowym oświetleniem czy też możliwością wysyłania nagrań do chmury. Wszystko to sprawia, że warto przed zakupem dokładnie przeanalizować opis i specyfikację interesującego nas sprzętu, by sprawdzić, czy ma nam co zaproponowania coś ekstra.
 • Firma. Jak można się domyślić, modele wykonane przez uznanych producentów gwarantują nam co najmniej przyzwoitą jakość wykonania i pracy, dlatego warto się nimi zainteresować. Obecnie na rynku znaleźć możemy bardzo dobre kamery wykonane przez takie firmy jak Dahua Technology, D-Link, Ezviz, Foscam, Overmax, EdiMax, Media-Tech czy też Netgear. Jeśli nie jesteście do końca przekonani, czy odnaleziona przez Was kamera rzeczywiście jest warta zakupu, powinniście zwrócić uwagę na jej recenzje oraz opinie klientów, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami, a także wskazują na ewentualne niedociągnięcia.

Kamera IP WiFi – jaka cena?

Jak już podkreślaliśmy, wykorzystanie kamer z łącznością bezprzewodową gwarantuje nam wiele możliwości, związanych nie tylko z rejestrowaniem obrazu, ale również obsługą funkcji dodatkowych. Przy wyborze tego typu sprzętów, wiele osób kieruje się głównie kryterium ceny, co jednak nie jest do końca prawidłowe. Często bowiem w przypadku dziwnie tanich sprzętów obiecujących rozdzielczość Full HD i wysoką jakość nagrań, okazuje się, że opis i specyfikacja nie pokrywa się z rzeczywistością. Wszystko to sprawia, że należy uważać na to, co kupujemy.

Obecnie kamerę IP WiFi zakupimy już za 100 złotych, jeśli jednak zależy nam na wysokiej rozdzielczości i funkcjach dodatkowych, powinniśmy przygotować się na wydatek od 200 złotych do około tysiąca złotych. Najdroższe okażą się zestawy kilku kamer, które można połączyć w jednym systemie. Ich ceny często w sposób znaczący przekraczają granicę 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.