Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać skarpety sportowe? Które będą najlepsze?

Dla wielu osób jest to mało ważny element garderoby, zaś dobór ogranicza się przede wszystkim do rozmiaru i koloru.

Niestety wiele osób ma podobne podejście do skarpet sportowych, a to duży błąd. Odpowiedni dobór tej części garderoby ma wpływ na komfort oraz wydajność podczas uprawiania sportu. Poznajmy bliżej charakterystykę skarpet sportowych. Odpowiednio dobrane skarpety sportowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie tylko poprawiają komfort podczas uprawiania sportu, ale również ułatwiają aktywność fizyczną, poprawiają wyniki, ale również podnoszą poziom bezpieczeństwa i zmniejszają ryzyko doznania kontuzji. Wystarczy źle dobrana skarpeta, aby trening był nieprzyjemny. Stopy mogą się nadmiernie pocić, ślizgać w bucie, ocierać itp. Zdarza się, że po jednym treningu stan stóp praktycznie eliminuje nas na wiele dni z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wybieramy dokładnie spodnie sportowe męskie czy damskie, a więc poświęćmy także chwilę na wybór skarpet sportowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Oczywiście najważniejsze dla sportowca jest, aby skarpetki były wygodne i komfortowe. Nie oznacza to jednak, że mają to być ciepłe, miękkie i milutkie skarpety. Chodzi o to, aby dobrze przepuszczały powietrze, ograniczały potliwość oraz wydzielanie przykrego zapachu, a do tego były łatwe w utrzymaniu czystości. Jak wiemy, w większości przypadków popularna bawełna już na starcie jest na przegranej pozycji.

Bawełniane skarpetki szybko nasiąkają potem oraz nieprzyjemnym zapachem, nie odprowadzają wilgoci na zewnętrz, są nietrwałe i podczas aktywności fizycznej nie wygodne. Mają wystające szwy, które już po krótkim treningu uwierają i powodują podrażnienia. Jeśli liczymy na komfort, unikajmy tradycyjnych skarpet i zainwestujmy co najmniej 30 złotych w wysokiej klasy skarpetki sportowe. A jakie cechy powinny posiadać?

Polecane skarpety sportowe

Anatomiczna budowa

Ważne jest, aby skarpetki miały anatomiczną budowę dopasowaną do lewej oraz prawej stopy. O ile tradycyjne skarpetki są uniwersalne i nie mają podziału na lewą i prawą, tak skarpetki sportowe powinny być dopasowane do każdej stopy z osobna. Pozwoli to na odpowiednie dopasowanie i uniknięcie nadmiaru materiału przy palcach. To z kolei pozwoli uniknąć otarć i ucisków.

  • Specjalistyczny materiał. Większość dobrych skarpetek sportowych wykonana jest przynajmniej w części z włókien syntetycznych, które nie pochłaniają wilgoci, ale odprowadzają ją, dzięki czemu poprawia się komfort, zmniejsza ryzyko pojawienia obtarć, a także skarpety nie zaczynają brzydko pachnąć już po krótkim czasie od założenia ich na nogi.
  • Nić z jonami srebra. Zastosowanie wplecionej w materiał nici z bakteriobójczymi jonami srebra ogranicza rozwój mikroorganizmów, które rozwijając się na pożywce jaką jest pot i komórki naskórka, powodują wydzielanie się ze skarpetek nieprzyjemnego zapachu.
  • Płaskie szwy przy palcach. Zwykłe szwy we wnętrzu skarpety sportowca, z uwagi na ciągłe przemieszczanie się stopy, powodują zwykle obtarcia, najczęściej w okolicach palców. Takie podrażnienia nie tylko są nieprzyjemne, ale też potrafią skutecznie zniechęcić do uprawiania sportu oraz prowadzić do gorszych konsekwencji niż szczypanie, jak na przykład krwawienie po intensywnym treningu. Aby uniknąć tego problemu, należy wybierać skarpety z płaskimi szwami, które nie obcierają skóry przy intensywnym wysiłku.
  • Ściągacze powinny być tylko na tyle ciasne, aby skarpety nie opadały. Niedopuszczalne jest, aby ściągacze mocno uciskały łydkę, bo to nie tylko niekomfortowe, ale i niezdrowe. Z uwagi na utrudniony przepływ krwi, ciasne ściągacze przyczyniają się do powstawania żylaków.

Jeśli chodzi o skarpety dla sportowców, a w szczególności dla biegaczy, nowością są tak zwane skarpety kompresyjne. Technologia i zasada ich działania wywodzi się w prostej linii z metody leczenia żylaków, polegającej na stosowaniu opasek uciskowych o zmiennym stopniu ucisku. Najciaśniejsze są więc te skarpety na stopach, a im wyżej na łydce, w stronę pachwiny, ucisk zmniejsza się. Wspomaga to pracę żył, którym łatwiej jest odprowadzać krew z dolnych partii nóg i dostarczać zamiast niej mięśniom świeżą, bogatą w tlen krew. Nie tylko poprawia to wydolność mięśni biegacza, ale też działa profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu żylaków i zwiększa komfort poprzez redukcję powstawania zakwasów i efektu “ciężkich stóp”. Najciekawsze jest jednak to, że tego typu skarpety nosi się nie tylko podczas treningu, ale i do kilku godzin po nim, co przyspiesza regenerację tkanek. Markowe skarpetki kompresyjne można kupić już za około 60zł. Jeżeli posiadasz spodnie sportowe damskie do treningów, to takie skarpety są tak samo niezbędne jak tego typu spodnie.

Jak widać, dla sportowca dobór skarpet nie jest sprawą prostą, ani oczywistą. Możliwości i technologii dostępnych na rynku jest bez liku, a co najlepsze nie wykluczają się one, tak więc teoretycznie może istnieć skarpeta idealna. Kwestią, która komplikuje zakupy jest jednak cena - nie sztuka kupić świetne skarpety, sztuką jest za rozsądne pieniądze wybrać produkt, który trafi dokładnie w gust i wymagania danego klienta.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.