Udostępnij
Skomentuj

Skarpety kompresyjne – co to takiego? Jakie wybrać?

Skarpety kompresyjne są często stosowane przez sportowców.

Ich zadaniem jest zarówno poprawa krążenia, jak również poprawa metabolizmu mięśni. Jak działają? Czy faktycznie są skuteczne? Jakie skarpety kompresyjne wybrać?

Kompresja i skarpety kompresyjne – co to jest?

O zaletach kompresji wiedziano już wiele wieków temu, a i współcześnie ta technika działania jest przez wiele osób uważana za skuteczną. O co dokładnie chodzi?

  • Kompresja bywa wykorzystywana w profilaktyce żylaków kończyn dolnych. Noszenie odpowiednio dobranych pończoch, skarpet i podkolanówek może zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków.
  • Skarpety kompresyjne bywają również wykorzystywane przez sportowców. Szczególnie lubiane są w kręgu biegaczy długodystansowych. Skarpety kompresyjne poprawiają metabolizm mięśni i sprawiają, że nogi stają się lepiej ukrwione, a tym samym mięśnie nie męczą się tak szybko, a ewentualne zakwasy nie są tak dokuczliwe.

Skarpety kompresyjne to po prostu uciskowe, odpowiednio zaprojektowane skarpety sportowe. Najczęściej stosowane i spotykane w sprzedaży są skarpety kompresyjne wysokie (podkolanówki).

Kiedy stosować skarpety kompresyjne?

Nie jest wskazane, by nosić skarpety tego typu na co dzień. Nie powinno się ich użytkować na każdym treningu, ale można po nie sięgać w wielu sytuacjach:

  • Podczas uczestnictwa w sportowym wydarzeniu (na przykład wówczas, gdy startujemy w półmaratonie) – jednak warto wcześniej przetestować zakupione skarpety (na przykład na jednym z treningów), by upewnić się, że będziemy się w nich czuli komfortowo.
  • Na niektórych treningach – w skarpetach kompresyjnych można regularnie ćwiczyć i trenować, ale niektórzy uważają, że za częste stosowanie skarpet tego typu powoduje, że przestają właściwie działać, gdyż mięśnie przyzwyczajają się do ucisku.
  • Po treningu lub po uczestnictwie w sportowych zmaganiach – skarpety kompresyjne świetnie niwelują zmęczenie nóg, odciążają je i sprawiają, że zakwasy nie są tak dokuczliwe.

Skarpety kompresyjne

Jak wybrać skarpety kompresyjne?

Oferta skarpet tego typu jest szeroka i zróżnicowana. To zarówno modele dla biegaczy, rowerzystów, jak również dla osób parających się zupełnie innymi dyscyplinami sportu. Kluczowa jest jednak nie tyle praktykowana dyscyplina, co zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry dotyczące samych skarpet, a są to:

  • Marka – skarpety kompresyjne nie należą do najtańszych, ale nie są to skarpetki do noszenia na co dzień. Ogromną zaletą skarpet tego typu jest fakt, że dobrze dobrane będą doskonale leżeć (nie będą się przekręcać, zsuwać, uwierać), dlatego warto sięgnąć po produkt dobrej, renomowanej marki, a nie po przypadkowe skarpety nieznanego producenta.
  • Cena – skarpety kompresyjne nie są tanie, ale warto szukać dobrych ofert cenowych i promocji, dzięki którym będzie można tanio kupić dobrej jakości skarpetki kompresyjne.
  • Rozmiar – ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania. Wiele modeli skarpetek kompresyjnych to egzemplarze szyte na konkretny rozmiar (na przykład dla osób noszących rozmiar 42) i to najwygodniejsze i najlepsze rozwiązanie.
  • Przeznaczenie – skarpety kompresyjne są dostępne w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej.
  • Fason – zdecydowana większość skarpet kompresyjnych to podkolanówki, ale zdarzają się wyjątki od tej reguły i warto zwracać na to uwagę.
  • Kolorystyka – estetyka ma znaczenie dla wielu osób i trudno się temu dziwić. Skarpety kompresyjne są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc można dopasować je do dowolnego stroju sportowego.
  • Materiał i jakość wykonania – skarpety kompresyjne to skarpety sportowe i właśnie podczas uprawiania sportu będą użytkowane, dlatego kluczową kwestią jest wygoda, jakość wykonania oraz dobrej jakości materiał, który będzie przepuszczał powietrze i odprowadzał wilgoć na zewnątrz.

Skarpety kompresyjne – czy warto?

Wiele osób powątpiewa w skuteczność skarpet kompresyjnych, inni uważają, że to element garderoby, który potrafi zdziałać cuda. Prawda zazwyczaj leży po środku i w przypadku skarpet kompresyjnych warto przyjrzeć się ich zaletom i wadom i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie.

Zalety i wady skarpet kompresyjnych

ZALETY

  • Doskonale leżą, nie przesuwają się, nie przeszkadzają podczas aktywności fizycznej.
  • Dobrze dobrane zapewnią komfortowy, lekki ucisk, który wspomoże krążenie krwi.
  • Dobrze dobrane zapewnią również lepszy metabolizm mięśniowy – mięśnie nie będą tak szybko zmęczone, a regeneracja po wysiłku nastąpi szybciej.
  • Założone po treningu, skarpety kompresyjne wspomagają regenerację i mają działanie odprężające dla mięśni nóg.

WADY

  • Są kosztowne.

Skarpety kompresyjne, jak każdy gadżet dla sportowca, mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli nie spróbujemy ich używać, nie przekonamy się o ich skuteczności. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że skarpety kompresyjne powinien mieć w swojej garderobie każdy, kto biega, jeździ na rowerze lub uprawia innego rodzaju sport oparty głównie na pracy nóg. Na początek wystarczy jedna para, a jeśli skarpety okażą się skuteczne, można będzie sięgnąć po kolejne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.