Udostępnij
Skomentuj

Skarpety piłkarskie – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Sprzęt do piłki nożnej składa się z wielu elementów. Istotnym wyborem są skarpety piłkarskie.

Wielu adeptom piłkarskim, zwłaszcza tym niedoświadczonym, może się wydawać, że jest to niepotrzebny gadżet, który nie ma żadnego wpływu na grę. Jak się jednak okazuje, dobrze dobrane skarpety, czy raczej getry mogą zadecydować o komforcie treningu, a nawet bezpieczeństwie stóp i skóry.

Tak się składa, że na rynku znajdziemy wiele modeli skarpet piłkarskich, przygotowywanych z różnych materiałów i przy zaimplementowaniu różnych technologii. Wszystko to sprawia, że przed wydaniem pieniędzy na konkretną parę, warto dokładniej przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom.

Skarpety piłkarskie – jaki mają wpływ?

Przed wyborem najlepszej pary, warto jeszcze wyjaśnić, dlaczego właściwy wybór getrów ma takie znaczenie. Jak już zostało wspomniane, skarpety wpływają przede wszystkim na komfort codziennego wysiłku. Wynika to przede wszystkim z tego, z jakich materiałów są tworzone. Getry powinny być bowiem nie tylko wytrzymałe pod względem mechanicznym, ale również odporne na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy też zmienne temperatury.

Co jednak bardziej istotne, dobrej jakości getry pozwalają w sposób skuteczny odprowadzić wilgoć na zewnątrz. Gdy więc nasze nogi pocą się podczas treningu, skarpety sprawią, że stopy pozostaną suche, a więc odporne na przegrzaniu i wychłodzenie oraz różnego rodzaju podrażnienia.

To oczywiście nie wszystko. Skarpety odpowiadają także za to, aby założone ochraniacze nie przemieszczały się podczas treningu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten kawałek materiału ma chronić nogi zawodnika przed poważnymi kontuzjami. W momencie, gdy cały czas zsuwa się z nóg, przestaje być użyteczny, a piłkarz pozostaje narażony na ból.

Jakie skarpety piłkarskie wybrać?

Jak widać, getry nie są nieistotnymi produktami, którymi nie warto zawracać sobie głowy. Decydując się na modele złej jakości i nieodpowiednio dopasowany, użytkownik musi liczyć się ze sporym dyskomfortem podczas treningu oraz meczu, a także z podwyższonego ryzyka wystąpienia kontuzji, z powodu złego podtrzymywania ochraniaczy.

Co zrobić, aby tego typu sytuacji uniknąć? Koniecznie należy sprawdzić, z jakimi produktami ma się do czynienia. Wymaga to zwrócenia uwagi na kilka zasadniczych kwestii.

  • Materiał. Sprawa absolutnie najważniejsza. To właśnie wykorzystane tworzywa decydują o parametrach technicznych piłkarskich skarpet, a także o komforcie, na jaki może liczyć zawodnik. Z wszystkich tych powodów, nie należy decydować się na skarpety bawełniane. Dlaczego? Jest to bowiem materiał, który bardzo dobrze wchłania wilgoć, co w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego jest bardzo niekorzystne.

Pot, zamiast być odprowadzany na zewnątrz, pozostaje w skarpecie, przez co skóra najpierw ulega przegrzaniu, a następnie wychłodzeniu. Stały kontakt z mokrymi getrami doprowadzi również do powstania bolesnych otarć, co nie będzie sprzyjać czerpaniu przyjemności z kolejnych treningów.

Chcąc uniknąć tego typu niedogodności, warto celować w produkty wykonane z materiałów, które lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz. Mowa tutaj między innymi o poliamidzie, który na dodatek wykazuje się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Dobrym wyborem okażą się również skarpety piłkarskie termoaktywne. Doskonale radzą sobie z utrzymywaniem skóry suchej, zapewniają przy tym także bardzo dobry przepływ powietrza. To jednak nie wszystko – model termoaktywne z powodzeniem można stosować także w przypadku niższych temperatur. Treningi na jesieni i w zimie staną się dzięki temu znacznie przyjemniejsze. Takie getry stosowane są nie tylko podczas uprawiania piłki nożnej. Dobrze sprawdzą się również na nartach i podczas rozmaitych wypraw górskich oraz trekkingowych.

Na rynku często znaleźć można również skarpety piłkarskie antypoślizgowe. Materiały użyte podczas ich produkcji sprawiają, że stopa zawsze utrzymuje się w obuwiu we właściwej pozycji. Nie przesuwa się, co wpływa nie tylko na wyższy komfort uprawiania sportu, ale również na większe bezpieczeństwo.

  • Długość. Wbrew pozorom, jest to całkiem istotna kwestia, która również ma wpływ na komfort treningów. Parametr ten jest przeważnie dobierany w zależności od indywidualnych preferencji zawodnika. Modele długie, za kolana, okażą się dobrym wyborem w przypadku niskich temperatur, zapewnią również dodatkową ochronę i usztywnienie kolana, co także może mieć znaczenie. Na modele krótkie, na przykład do łydki, warto natomiast decydować się wówczas, gdy nie są używane ochraniacze.

Na rynku znaleźć można również same getry, bez skarpety, które są wykorzystywane wyłącznie do przytrzymania ochraniaczy w stabilnym położeniu. Dobierane są one do standardowych skarpetek.

  • Rozmiar. Ma decydujące znaczenie dla prawidłowego dobrania produktu. Należy pamiętać, że skarpety powinny być dobierane bardzo dokładnie. Nie mogą być bowiem zbyt luźne, ponieważ nie będą w sposób odpowiedni przytrzymywać ochraniaczy. Modele za ciasne zaburzą natomiast prawidłowy przepływ krwi, a do tego spowodują poważny dyskomfort, który znacznie utrudni treningi i grę.

Wszystko to sprawia, że warto dokładnie analizować tabelę rozmiarów udostępnioną przez producenta. Zazwyczaj znaleźć można w niej informację na temat długości stopy, do której skarpety zostały dopasowane. Niektóre firmy dzielą się także informacjami na temat maksymalnego rozciągnięcia skarpety na obszarze poniżej kolana.

  • Dodatki. Producenci często starają się, aby ich wyroby w jakiś sposób wyróżniały się na tle tego, co ma do zaoferowania konkurencja. W związku z tym, decydują się na zaimplementowanie różnego rodzaju dodatków. Na przykład w postaci specjalnych wkładek zabezpieczających kostki. Są to przeważnie kawałki materiałów wszyte w skarpetę. Dzięki temu, kostki zawodnika są lepiej chronione, na przykład przed urazami spowodowanymi wślizgami przeciwników.

Jako dodatek można uznać także dodatkowe usztywnienie materiału, co przekłada się na lepszą amortyzację stawu skokowego. Takie skarpety mogą powodować pewien dyskomfort, jednak zawodnicy szybko się do nich przyzwyczajają.

  • Kolorystyka. Pod tym względem, rynek jest bardzo zróżnicowany. Nikt nie powinien mieć problemów z zakupem getrów w kolorze odpowiadającym barwom klubowym czy też indywidualnym preferencjom. Na rynku oferowane są modele jednokolorowe (np. czarne, zielone, czerwone, niebieskie etc.) oraz wielokolorowe, często dekorowane znacznikiem producenta lub różnego rodzaju wzorami. Sporą popularnością cieszą się również produkty z herbami klubów piłkarskich lub reprezentacji.
  • Firma. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego produktu piłkarskiego, istotnym wyznacznikiem jakości wykonania getrów może być renoma producenta odpowiadającego za ich przygotowanie. Modele uznanych firm przeważnie cieszą się większym zainteresowaniem, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że spełnią konkretne wymagania stawiane przez użytkowników. Na jakie getry warto postawić? Wśród klientów cenione są między innymi skarpety Adidas, Trusox oraz Nike.

Producenci działający na rynku starają się dotrzeć do jak najszerszej grupy potencjalnych klientów. Dzięki temu, na rynku znaleźć można zarówno skarpety seniorskie, jak i przygotowane specjalnie dla juniorów. Kupując getry dla dzieci, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania, tak aby nie sprawiały żadnego zagrożenia dla skóry pociechy. Skarpety dziecięce często są tworzone ze specjalnie dobranych materiałów, które zapewniają jeszcze lepszą ochronę. Mowa w tym miejscu oczywiście o produktach uznanych firm.

Jak się nazywają skarpety piłkarskie?

W Internecie często można napotkać się z pytaniami dotyczącymi nazwy opisywanych produktów. Tak się składa, że sformułowanie „skarpety piłkarskie” nie jest używane przez wszystkich producentów. Często są to po prostu getry. Co równie ważne, nazwa ta wcale nie musi odnosić się do produktów wykorzystywanych przez piłkarzy.

Na rynku znaleźć można bowiem specjalne odmiany kierowane do osób uprawiających gimnastykę, taniec, biegi czy też dyscypliny lekkoatletyczne. Getry mogą również być pozbawione skarpet – są to produkty nakładane wyłącznie na łydki, które mają zapewnić utrzymanie ochraniaczy. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładniej przeanalizować specyfikację oraz opis kupowanego produktu.

Jak zakładać skarpety piłkarskie?

Tak postawione pytanie może wydać się trywialne, jednak, jak pokazuje praktyka, wiele osób ma problem z prawidłowym założeniem getrów piłkarskich. Dobierając ich rozmiar, należy pamiętać o tym, że pod nimi znajdą się również ochraniacze – w przypadku zbyt ciasnych produktów, komfort treningu zdecydowanie spadnie.

Po nałożeniu skarpety na nogę, warto zawinąć górną warstwę, co pozwoli zwiększyć ich stabilność. Piłkarze często używają również specjalnych taśm i tejpów do podtrzymania zarówno skarpet, jak i ochraniaczy. Daje to pewność, że nic nie obsunie się podczas gry. W przypadku zakupu getrów z wkładkami na kostki, warto co pewien czas kontrolować, czy znajdują się one w odpowiednim miejscu. Obsunięcie się wkładki może okazać się bardzo bolesne w skutkach w przypadku wślizgu przeciwnika.

Ile kosztują skarpety piłkarskie?

Koszt zakupu omówionych wyżej produktów jest uzależniony od tego, z jakich materiałów zostały wykonane, jakiego typu są to skarpety, a także jaki jest ich rozmiar. Modele najtańsze zakupić można za kilka-kilkanaście złotych. Jeśli jednak komuś zależy na nieco wyższej jakości wykonania lub różnego rodzaju dodatkach, powinien przygotować się na wydatek do 25 do nawet 300 złotych za parę.

W każdym przypadku najważniejsze wydaje się prawidłowe dopasowanie getrów do nogi i stopy. Bez tego, nawet najlepszy produkt okaże się bezużyteczny. Przed zakupem warto jeszcze przeglądnąć opinie i recenzje innych użytkowników, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z wykorzystania konkretnych modeli skarpet.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.