Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać buty do piłki nożnej? Które będą najlepsze?

Buty do piłki nożnej nie odkształcają się ani nie rozciągają z czasem. Dlatego tak istotne jest dobranie ich do stopy.

Znaczenie ma nawet pora, kiedy model jest mierzony – po całym aktywnym dniu stopy mogą urosnąć aż o rozmiar. Warto więc dobierać je wcześnie w ciągu dnia, gdy ciało jest wypoczęte. Stylistyka i moda schodzą na drugi plan, najważniejszy jest komfort i możliwość swobodnego wykonywania w butach do piłki nożnej zwrotnych ruchów.

Korki a buty do piłki nożnej bez korków. Specyfikę butów do piłki nożnej dobiera się zawsze do rodzaju podłoża. Nie da się więc porównać efektywności gry w korkach a butach do piłki nożnej bez korków. Każde z wymienionych poniżej typów butów do piłki nożnej i biegania po boisku możemy następnie podzielić na kolejne cztery grupy obuwia:

  • rekreacyjne – przeznaczone do uprawiania dyscypliny sportu, traktowanej jak rozrywkę i przyjemność, a nie na codzienne, kilkugodzinne treningi w naprawdę wymagających warunkach,
  • półamatorskie – zdecydowanie nie dla profesjonalistów, ale wystarczająco dobre do trenowania 1-2 razy w każdym tygodniu,
  • półprofesjonalne – ekonomiczniejsze wersje najbardziej profesjonalnych modeli butów do piłki nożnej, zdecydowanie tańsze, a więc mniej trwalsze, ale wciąż doskonałej jakości, zapewniające komfort gry i redukujące ryzyko kontuzji,
  • profesjonalne – łączą najwyższą klasę materiałów, z których zostały wykonane oraz odpowiednio wysoką cenę; używają ich zarówno amatorzy, jak i zawodnicy ligowi i najbardziej znane na światowych boiskach twarze.

Turfy – tx/tt

Turfy to buty do piłki nożnej na sztuczne, twarde nawierzchnie, murawę wyschniętą latem bądź bardzo śliską, a nawet śnieg. Są zatem idealne na orliki. Z konieczności można w nich zagrać w halówkę, ale należy pamiętać o ich zredukowanej wówczas przyczepności. Takie podłoża są dość trudne i wymagające, trzeba przyzwyczaić do nich nogi, aby uniknąć typowych początkowo kontuzji, często dość poważnych.

Ten rodzaj butów do piłki nożnej charakteryzują liczne, niezwykle drobne wypustki na podeszwach. Dzięki temu ciężar ciała zawodnika rozkłada się dość równomiernie, w naprawdę wielu punktach, co stoi za sukcesem dobrej przyczepności i stabilnego podparcia gracza. Dodatkowe plusy odpowiednio dobranych turfów to niezwykły komfort na boisku oraz odciążenie stóp.

Lanki – fg/hg

Jakie buty do piłki nożnej na naturalną powierzchnię trawiastą, dość twardą, lecz nie ubitą na kamień lub też bardzo grząską? Lanki! Ten model wygodnych butów do piłki nożnej (lekkich i zazwyczaj kolorowych) wyposażony został w korki ze sztucznego tworzywa i jest szalenie popularny. Korki są zlane z całością buta, stąd nazwa. Interesujące jest, że gdy uszkodzi się jeden z wkręconych na stałe korków, nic nie da się z nim zrobić i trzeba kupić nowe buty do piłki nożnej na sztuczną trawę, naturalną albo podłoże utwardzane.

Obserwujemy tu chyba największe z możliwych w przypadku obuwia sportowego wahania cen pomiędzy poszczególnymi modelami. Najbardziej ekonomiczne z nich są oczywiście modele dziecięce, do krótkotrwałego noszenia z powodu szybko rosnących dziecięcych stóp.

Wkręty - sg

Wkręty zwiększają ryzyko kontuzji, nie nosi się ich więc na różnego rodzaju piłkarskich imprezach młodzieżowych. Ten typ butów do piłki nożnej idealnie sprawdzi się tam, gdzie są wysokie wymagania terenowe i konieczna jest większa przyczepność. To zatem buty na naturalną, miękką, wilgotną murawę dla juniorów i dorosłych. Korki są wkręcane na wkręty z aluminium bądź metalu.

Jakie buty do piłki nożnej dla dzieci?

Zarówno buty do piłki nożnej dla chłopców, jak i dla dziewczyn muszą mieć odpowiedni rozmiar. Szczególnie istotna jest swoboda ruchu palców u stóp – turfy, lanki czy wkręty muszą być w przedniej części nieco szersze i wyższe niż standardowe obuwie sportowe. Powinny jednak dostatecznie komfortowo przylegać do stopy i nie zsuwać się z niej nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego na murawie. Ważna jest też elastyczna podeszwa, na tyle antypoślizgowa, aby młody zawodnik nie przewracał się w trakcie meczy rozgrywanych w deszczu. Przy wyborze wytrzymałych butów do piłki nożnej zwróć uwagę na ich wagę całkowitą – lekkie modele dodatkowo nie obciążają sportowców, gwarantując im swobodę ruchów.

Wytrzymałe buty do piłki nożnej

W przypadku dylematów buty do piłki nożnej ze skóry naturalnej czy nie, należy podkreślić, że zdecydowanie ważniejszy od samego materiału jest sposób jego pielęgnacji. Skóra naturalna jest tworzywem bardzo dobrym jakościowo i często służy zawodnikom latami, jednak jest dość wymagająca w pielęgnacji. Wrażliwsza od tworzywa syntetycznego skóra wymaga dość częstego mycia, czyszczenia i pastowania. Nie polecamy zatem tego rodzaju butów do piłki nożnej na początek nauki dyscypliny sportowej małym dzieciom – po każdym treningu będą zajmować się nimi rodzice. Skóra naturalna nie jest również rozwiązaniem dla osób leniwych. Syntetyki przemywa się sporadycznie pod kranem i są gotowe do gry.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.