Udostępnij
Skomentuj

Jakie worki do odkurzacza wybrać?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie worków do odkurzacza. Sprawdź kilka cennych porad.

W niniejszym poradniku przeczytasz, jak wybrać najlepszy worek do odkurzacza. Przekonaj się, dlaczego warto sięgać po propozycje uznanych producentów i jak ważna jest regularna wymiana worków. Prezentujemy szczegóły, które znacznie ułatwią Ci decyzje zakupowe.

Polecane worki do odkurzaczy

Które worki do odkurzacza sprawdzają się najlepiej?

Każdy z typów worków do odkurzaczy ma swoje zalety i wady. Pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić przed zakupem tych produktów, to kompatybilność z posiadanym przez nas urządzeniem, gdyż inaczej mogą się pojawić problemy z ich zamontowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup worków do odkurzacza uniwersalnych. Pasują one do wielu modeli odkurzaczy, choć też nie do wszystkich. Zawsze warto najpierw przeczytać specyfikację danego urządzenia, by dowiedzieć się, jakiego rodzaju worków potrzebujemy.

Czasem jednak wprowadzamy się do mieszkania, gdzie odkurzacz już jest lub też kupujemy sprzęt używany. W takich przypadkach najlepiej będzie poszukać informacji na temat konkretnego typu worków bezpośrednio na naszym odkurzaczu, jego opakowaniu, w instrukcji obsługi lub sprawdzić opis danego modelu w internecie i przeczytać jego specyfikację.

Innym ważnym do rozpatrzenia kryterium, znacząco wpływającym na komfort użytkowania, jest materiał, z którego wykonano worek. Na rynku dostępne są obecnie jednorazowe produkty papierowe i syntetyczne, jak również trwałe egzemplarze materiałowe wielokrotnego użytku. To, na jaki worek się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i stylu życia.

Jakie są efekty sprzątania z workami do odkurzacza?

Worek zatrzymuje kurz, pleśnie i inne zanieczyszczenia wewnątrz odkurzacza. Korzystanie z oryginalnych dla danego sprzętu elementów zwiększa skuteczność sprzątania i przedłuża żywotność samego urządzenia, ale na rynku dostępnych jest też wiele tańszych zamienników, którymi można z powodzeniem zastąpić oryginały. Jakość odkurzania zależeć będzie nie tylko od tego, z jakiego materiału wykonano worek, ale także od jego pojemności i częstotliwości zmieniania.

Dlaczego należy regularnie wymieniać worki do odkurzacza?

Satysfakcjonujące efekty czyszczenia można uzyskać tylko przy regularnym zmienianiu worków do odkurzacza, gdyż w przeciwnym razie siła ssąca urządzenia znacząco się zmniejsza i przez to sprzątanie przestaje być efektywne. Zazwyczaj towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, a w skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do awarii odkurzacza. To, jak często należy zmieniać worek, zależy oczywiście od częstotliwości odkurzania, a także pojemności i materiału, z jakiego jest wykony.

Które lepsze – worki do odkurzacza papierowe czy materiałowe?

Najpopularniejsze na rynku pozostają wciąż worki papierowe. Należą one do tanich i łatwych w wymianie, a asortyment tych produktów jest bardzo szeroki. Niestety worki papierowe nie wykazują się dużą odpornością na wilgoć i rozerwanie. Ponadto pozostawiają w powietrzu małe drobinki kurzu i są jednorazowe, co oznacza, że po zapełnieniu należy produkt wyrzucić do kosza, a na jego miejsce włożyć nowy, kompatybilny z naszym sprzętem.

Inny rodzaj worków to materiałowe, wykonane z wytrzymałej tkaniny, np. płótna, która pozwala na wielorazowe używanie jednego egzemplarza przez długi okres czasu. Ich opróżnianie nie wystarczy jednak, by całkowicie oczyścić je z kurzu i innych resztek zanieczyszczeń, dlatego też elementy tego typu trzeba regularnie prać. Po dłuższym czasie użytkowania najlepiej jest jednak kupić nowy zestaw takich wkładów. Do wyboru w tej kategorii mamy m.in. płócienne worki do odkurzaczy Zelmer i szeroką gamę worków do odkurzaczy Philips.

Najbardziej higienicznym, ale też droższym rozwiązaniem będą jednorazowe worki syntetyczne, które wyrzuca się po każdym zapełnieniu. To w szczególności dobry wybór dla alergików, gdyż dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów zapewniają one wysoką szczelność i skuteczną ochronę przed roztoczami, pleśniami i pyłami. Przykładem tego typu produktów są worki do odkurzacza Karcher, których dodatkowy atut stanowi ich uniwersalność, przez co mogą być stosowane w wielu różnych modelach. Wybór na pewno jest szeroki, ale teraz nie powinien już stanowić dla Ciebie żadnego problemu!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.