Udostępnij
Skomentuj

Jakie wkłady do aparatu natychmiastowego wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Aparaty natychmiastowe cieszą się ogromną popularnością. Jakie wkłady do nich będą najlepsze? Które wybrać?

Fotografia natychmiastowa to popularna alternatywa dla fotografii cyfrowej. Jej ideą jest uwiecznianie chwili i natychmiastowa możliwość przeglądania wykonanych zdjęć w formie papierowej. Zdjęcia z aparatów natychmiastowych są świetną pamiątką z różnorodnych spotkań i wydarzeń, a do ich wykonania potrzebny jest nie tylko aparat, ale też odpowiedni wkład do niego. Jak wybrać najlepszy wkład do aparatu natychmiastowego? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Po co są wkłady do aparatu natychmiastowego?

Korzystanie z aparatu cyfrowego nie wymaga kupowania wkładów lub jakichkolwiek innych materiałów eksploatacyjnych. Zdjęcia można przeglądać na wyświetlaczu urządzenia lub po zgraniu na dysk komputera. Jeśli chcemy, możemy je wywołać lub wydrukować albo pozostawić w postaci cyfrowej. Zupełnie inaczej działają aparaty natychmiastowe.

Jak działa aparat natychmiastowy?

 • Aparat natychmiastowy umożliwia wykonywanie zdjęć, które są od razu drukowane na specjalnym papierze.
 • Zdjęcia z aparatu natychmiastowego są niepowtarzalne – nie są zapisywane np. na kliszy więc każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju.
 • Do użytkowania aparatu natychmiastowego konieczne jest stosowanie specjalnych wkładów – papieru do zdjęć natychmiastowych.
 • Aparat tego rodzaju jest zasilany bateryjnie. Komplet nowych baterii powinien wystarczyć do wykonania około 100 zdjęć.

Aparaty natychmiastowe były niezwykle popularne już w latach dziewięćdziesiątych – to właśnie wówczas pojawiły się Polaroidy ze swoimi charakterystycznymi zdjęciami o kwadratowym kształcie i białej ramce. Urządzenia te były jednak spore, a popularyzacja fotografii cyfrowej w późniejszych latach sprawiła, że niemal zniknęły z rynku. Obecnie urządzenia tego typu znów cieszą się popularnością, a szczególnie od czasu, gdy do sprzedaży trafiły pierwsze modele aparatów Instax od FujiFilm.

Jak działa wkład do aparatu natychmiastowego?

Aparat natychmiastowy posiada miejsce na umieszczenie konkretnej liczby arkuszy specjalnego wkładu fotograficznego. Jest on światłoczuły, ale nie aż tak, jak klisza do aparatów analogowych. Wkładając go do urządzenia, wystarczy unikać bardzo mocnego światła.

Każdy z arkuszy papieru do fotografii natychmiastowej jest pokryty substancjami chemicznymi oraz tuszem. Po wykonaniu zdjęcia, fotografia jest od razu wywoływana i wysuwa się z urządzenia. Proces ten może trwać do około 2 minut.

Polecane wkłady do aparatów natychmiastowych

Jak wybrać wkłady do aparatu natychmiastowego? Na co zwrócić uwagę?

Oferta wkładów do aparatów natychmiastowych jest dość szeroka, dlatego podczas zakupów należy mieć pewność, że wybrane wkłady będą odpowiednie. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

 • Kompatybilność wkładów z aparatem – to najważniejszy parametr. Obecnie w sprzedaży jest wiele modeli aparatów natychmiastowych. Nie wszystkie posługują się wkładami o tym samym rozmiarze. Przykładowo: do aparatu Instax Mini trzeba kupić wkłady o wymiarach 54 x 86 mm, do aparatu Instax Square SQ6 konieczne będą wkłady o wymiarach 86 x 72 mm, a do aparatu Instax Wide 300 trzeba kupić wkłady o wymiarach 86 x 108 mm. Do tego dochodzą jeszcze różnice technologiczne pomiędzy urządzeniami Instax i Polaroid. By mieć pewność, że wybrany wkład będzie kompatybilny z użytkowanym aparatem, wystarczy sprawdzić opis i specyfikację wkładu – zazwyczaj już nawet na opakowaniu wkładu jest umieszczona informacja, do jakich urządzeń pasuje.
 • Liczba arkuszy w opakowaniu – to ważne, bo jest to całkowita liczba zdjęć, jakie będzie można wykonać. Warto nawet przeliczyć cenę opakowania wkładów na cenę pojedynczego arkusza, by mieć rozeznanie, ile będzie kosztowała jedna fotografia. Czasami bardziej opłaca się kupić większe opakowanie albo wielopak – więcej arkuszy zazwyczaj oznacza niższą cenę jednostkową, aczkolwiek warto się upewnić, co do tej kwestii jeszcze przed zakupem.
 • Kolorystyka zdjęć, jakie można uzyskać – wkłady do aparatów natychmiastowych mogą być kolorowe lub czarno-białe.
 • Styl ramki, jaki zastosowano – kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest estetyka papieru do aparatu natychmiastowego. Klasyczny papier jest biały, ale są też warianty z kolorowymi ramkami, wzorkami i napisami – gotowe fotografie wyglądają wówczas, jak przerobione cyfrowo.

Jak obniżyć koszty zakupu wkładów do aparatów Instax?

Aparaty Instax są niezwykle popularne i to nie tylko wśród amatorów Instagrama, ale też wśród tych, którzy cenią niebanalne gadżety i fotografię natychmiastową. Same urządzenia Instax, a szczególnie podstawowe modele, nie są przesadnie kosztowne, ale za to wkłady do nich nie należą do najtańszych. Każde zdjęcie oznacza zużycie jednego arkusza, co może okazać się kosztowne i bolesne, gdy fotografia będzie nieudana, ale na tym również polega urok fotografii natychmiastowej. By zminimalizować koszty eksploatacji takiego aparatu, warto:

 • Przejrzeć poradniki dotyczące wykonywania zdjęć aparatami natychmiastowymi. Pomogą one uniknąć najczęstszych błędów i zminimalizują liczbę nieudanych zdjęć.
 • Kupować większe opakowania wkładów – w takim wypadku cena jednostkowa jest atrakcyjniejsza niż przy zakupie małego opakowania.
 • Korzystać z promocji i ofert specjalnych – wiele sklepów oferuje kody rabatowe, urządza promocje i udziela rabatów na wkłady do aparatów natychmiastowych. Warto więc śledzić poziom cen tych produktów, a gdy trafi się na promocję, dobrym pomysłem jest zakup większej liczby opakowań.

Do aparatów natychmiastowych dostępne są także zamienniki wkładów, ale nie są one polecane. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a uzyskane efekty mogą nie być tak zadowalające, jak fotografie wywołane na markowym, dedykowanym wkładzie.

  

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.