Udostępnij
Skomentuj

Jakie trucki do deskorolki wybrać? Które będą najlepsze?

Trucki to kluczowe elementy deskorolki, które determinują między innymi sposób, w jaki sprzęt jeździ i skręca.

Jakie trucki do deskorolki będą optymalne?

Zanim przejdziemy do analizy podstawowych kwestii związanych z wyborem trucków, warto wiedzieć, czym w ogóle one są i jakie funkcje spełniają. Trucki to nic innego jak osie w kształcie litery T znajdujące się pod deckiem, do których montowane są koła i łożyska. To właśnie dzięki nim ruchy ciała osoby jeżdżącej na deskorolce są przekazywane do decku i kół, co pozwala sterować sprzętem.

Jak zostało wspomniane, trucki determinują sposób jazdy i skrętu deskorolki, określając jej sprawność, stabilność i wydajność. Co więcej, wpływają na to, jakie tricki jesteśmy w stanie wykonywać. Czasem służą również jako uchwyt do noszenia sprzętu. Ich prawidłowy dobór jest zatem niezwykle ważny. Dzięki odpowiedniemu zestawowi trucków będziemy bowiem osiągali lepsze rezultaty w jeździe – niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami początkującymi czy też mamy już spore doświadczenie w poruszaniu się na desce.

Co do zasady, mamy dwie możliwości – albo wybrać kompletną deskę, która została już wyposażona w trucki, albo samemu wybrać poszczególne elementy zestawu. To drugie rozwiązanie, choć zajmuje więcej czasu, pozwala dostosować deskę do naszych potrzeb i preferencji, co gwarantuje nie tylko większy komfort jazdy, ale również i lepsze rezultaty w treningu.

Trucki - jaki rozmiar?

Wpływa on na stabilność deskorolki oraz to, jakie tricki będziemy w stanie na niej wykonywać. To podstawowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze trucków.

Jaki rozmiar zatem wybrać? Przyjmuje się, że szerokość trucków powinna odpowiadać (mniej więcej) szerokości decku. Taka konstrukcja będzie gwarancją stabilności deskorolki. Pozwoli również sterować nią w optymalny sposób.

Dlaczego rozmiar trucków jest tak ważny? Zbyt szerokie elementy skutkują podsterownością deski, co w praktyce oznacza wolniejszą jazdę i problemy ze skręcaniem. Wąskie trucki zaś zwykle powodują nadsterowność sprzętu, czego skutkiem są problemy z utrzymywaniem równowagi oraz zbyt gwałtowne skręty.

Dobierając optymalny rozmiar trucków, zwróćmy uwagę na to, iż każda marka sprzętu zazwyczaj ma swoją własną numerację. Warto zatem zmierzyć deck, zanim przystąpimy do zakupów.

Profil trucków

To kolejny czynnik wpływający na stabilność sprzętu i możliwość wykonywania tricków. Profil należy dobrać zgodnie z preferowanym stylem jazdy. Wśród dostępnych na rynku możliwości wyróżniamy:

  • trucki niskie – mają krótszy kingpin, czyli mniejszą odległość od podłoża, po którym jeździmy, co zaś pozwala na użycie mniejszych kół. Trucki te odznaczają się bardzo dobrą stabilnością. Są przeznaczone głównie do wykonywania tricków. Mają bowiem szybszy czas reakcji,
  • trucki średnie – są odpowiednie do jazdy ulicznej i w skateparkach,
  • trucki wysokie – mają dłuższy kingpin, czyli odległość do podłoża, po którym się poruszamy, co rodzi konieczność użycia większych kół. Taka konstrukcja sprawia, iż są to elementy przeznaczone do jazdy po mieście. Pozwala bowiem na wykonywanie cięższych skrętów,

Waga

To, jakie rozwiązanie wybierze użytkownik, zależy zarówno od preferowanego stylu jazdy, jak i jego postury. Jeżeli nie jesteśmy zbyt duzi lub planujemy wykonywać sporo skoków i tricków, lepiej zdecydować się na lżejsze trucki. Gdy zaś mamy sporo siły, warto wybrać cięższe modele. Są one łatwiejsze w grindach, jednak mogą być kłopotliwe, jeżeli będziemy chcieli wysoko unieść deskorolkę

Producent

Na rynku obok markowych trucków znajdziemy szereg podróbek. Uważajmy na nie, bo choć trucki uznawane są za najtrwalsze elementy deskorolki, zakupione po szczególnie atrakcyjnej cenie od nieznanych producentów mogą zniszczyć się już nawet po kilkudziesięciu zastosowaniach, czego na pewno chcemy uniknąć.

Wybierając produkty firm, które cieszą się sporym uznaniem na rynku, zyskujemy trucki dobre jakościowe, które posłużą nam przez lata. Zwykle są one również bardziej elastyczne, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad deskorolką.

Materiał użyty do produkcji

Na rynku dostępne są przede wszystkim trucki metalowe – wykonane ze stopu aluminium. Czasem dla wzmocnienia konstrukcji dodaje się nieco magnezu. Dostępne są również trucki tytanowe i niklowane.

Pamiętajmy, iż trucki to elementy charakteryzujące się wysoką trwałością. Nie ulegają tak szybkiemu zużyciu jak pozostałe części deskorolki, wolno ścierają się, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, rzadko kiedy łamią się i zazwyczaj nie pękają. Ich zakup warto zatem potraktować jako inwestycja, gdyż zwykle jest tak, iż trucki to jedyne elementy zestawu, które nadają się do użycia, gdy inne części deskorolki (deck i koła) trzeba wymienić.

Podsumowując, oferta rynkowa trucków jest zróżnicowana. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od preferowanego stylu jazdy. Liczy się również wysokość budżetu przeznaczonego na ten cel. Lepiej zdecydować się na model znanej marki. Wówczas mamy pewność wysokiej jakości wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.