Udostępnij
Skomentuj

Jakie łożyska do deskorolki wybrać? Które najlepsze?

Łożyska pełnią ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu sprzętu. Na co zatem zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Jak dobrać łożyska do preferowanego stylu jazdy?

Aby kółka deskorolki poprawnie się obracały na ośkach, potrzebują łożysk. Elementy te wpływają nie tylko na prędkość, ale również komfort jazdy. Dlatego ich odpowiedni dobór jest tak ważny.

Wybierając łożyska do deskorolki, pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim preferowany styl jazdy. Jeżeli zamierzamy jeździć przede wszystkim:

  • na zewnątrz – wówczas dobrym wyborem będą łożyska zamknięte (sealed). Wykazują one bowiem największą odporność na brud, kurz i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Nie wymagają również skomplikowanej konserwacji. Można je smarować zwykłym smarem, który jest bardziej odporny na wodę i brud, jednak stawia większy opór, co przekłada się na mniejszą prędkość,
  • na hali – w tym przypadku sprawdzą się łożyska otwarte. Ich zaletą jest to, iż kręcą się szybciej niż te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Są również łatwe w utrzymaniu. Nie będą jednak odpowiednie do jazdy na zewnątrz,
  • szybko i na długich dystansach – wówczas najlepszą opcją będą łożyska o wysokiej precyzji, które smaruje się olejem. Ich atutem jest to, iż kręcą się bardzo szybko. Są również łatwe w utrzymaniu. Niestety zanieczyszczenia mogą je łatwo uszkodzić. Dlatego trzeba poświęcić nieco uwagi ich czyszczeniu i robić to dosyć często.

Który materiał najlepszy?

Jeżeli wiemy już, jaki rodzaj łożyska odpowiada stylowi naszej jazdy, pora przejść do kolejnego czynnika wpływającego na wybór elementu, jakim jest materiał, z którego został wykonany. Wpływa on na jakość łożyska i jego wytrzymałość. Wśród dostępnych na rynku opcji wyróżniamy:

Łożyska stalowe

Najtańsze łożyska tego typu wykonane są ze sprasowanych warstw metalu, ewentualnie utwardzonej stali węglowej. Nie są to jednak opcje polecane, jeżeli chcemy często użytkować deskorolkę. Mają bowiem ograniczoną wytrzymałość i szybko się niszczą.

Jeżeli zależy nam na lepszej jakości zdecydujmy się na stal chromowaną, tytanową lub Swiss. Doskonale sprawdzi się również specjalistyczna stal przeznaczona do łożysk,

Łożyska ceramiczne

Do ich wykonania używa się specjalnej ceramiki przemysłowej zawierającej azotek krzemu. Zwykle używa się je w deskorolkach do speed skatingu. W porównaniu z modelami stalowymi odznaczają się większą wytrzymałością. Ich zaletą jest również to, iż rzadko rdzewieją.

Polecane deskorolki

ABEC - liczy się precyzja

Kolejny czynnik, który należy uwzględnić przy wyborze łożysk to precyzja (ABEC). Łożyska kategoryzowane są bowiem według przemysłowej skali ABEC. Informuje ona, jak dobrze element przekłada siły, które na niego oddziałują.

Im wyższa klasa ABEC, tym większa precyzja łożysk, a co za tym idzie większa wydajność i prędkość, co jednak nie zawsze przekłada się szybsze obroty łożyska. Skala ta pomija bowiem inne ważne części determinujące prace elementu, takie jak tulejki czy kółka.

W tym przypadku na uwadze należy mieć dwie kwestie. Po pierwsze, każde łożysko z czasem traci swoją precyzję, niezależnie od tego, w jaki sposób jest użytkowane. Po drugie, nie wszyscy producenci łożysk używają skali ABEC, co nie oznacza, że ich produkty są kiepskiej jakości.

Dodatkowe elementy ochronne

Jeżeli zależy nam na tym, aby do wnętrza łożyska nie przedostawał się piasek, brud i woda, warto zdecydować się na elementy dodatkowe, takie jak:

  • tarcza – montuje się ją na zewnętrznym pierścieniu, zostawiając niewielką przestrzeń pomiędzy elementem a wewnętrznym pierścieniem. Dzięki zastosowaniu tarczy łożyska obracają się łatwiej, co umożliwia rozwijanie większej prędkości. Nie jest to jednak idealna ochrona przed wodą i kurzem,
  • osłonka – do jej produkcji używa się gumy wzmocnionej stalą. Montuje się ją do zewnętrznego pierścienia w taki sposób, aby lekko dotykała pierścienia wewnętrznego. W porównaniu z tarczą gwarantuje ona lepszą ochronę łożyska. Co więcej, ogranicza konserwację do minimum. Prowadzi jednak do zwiększonego tarcia, co zaś przekłada się na mniejszą prędkość.

Odpowiedni dobór łożysk jest niezwykle ważny. Jednak to jedynie połowa sukcesu, jeżeli zależy nam na tym, aby elementy te służyły nam przez lata. Szczególnie negatywny wpływ na żywotność i trwałość łożysk ma piasek, woda i wilgoć. Dlatego podczas jazdy warto unikać kontaktu z tymi czynnikami.

Niezwykle istotne jest również systematyczne czyszczenie łożysk i ich smarowanie. Dzięki temu nie tylko zwiększamy prędkość jazdy, ale również dbamy o wytrzymałość elementów.

Podsumowując, łożyska to bardzo ważny element w deskorolce. Wybierając je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, aby ich rodzaj był dostosowany do jazdy, jaką preferujemy. Liczą się również inne czynniki, takie jak materiał użyty do produkcji łożysk, klasa ABEC czy też dodatkowe elementy ochronne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.