Udostępnij
Skomentuj

Jakie telefony obsługują MHL? Co to jest MHL?

MHL to technologia pozwalająca podłączyć telefon do telewizora. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa MHL.

Jakie smartfony obsługują MHL?

Nowoczesne telefony, bez których żadne z nas nie może się obejść, oprócz wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości obsługują wiele najróżniejszych funkcji. Zastępują komputer, ponieważ za ich pomocą połączymy się z internetem niemal z każdego miejsca na ziemi, dzięki funkcji lokalizacji działają jako GPS, a ponadto mogą być używane jako odtwarzacz muzyki, planer czy wiele innych dodatkowych gadżetów.

Polecane smartfony

Niestety, nie wszystkie urządzenia smart są aktualizowane tak sprawnie, jak telefony, na przykład telewizory. Znaczna część użytkowników posiada starsze modele telewizorów, które nie zaspokajają ich potrzeb. Wtedy najrozsądniejszą opcją jest podłączenie smartfona do telewizora, aby na przykład korzystać z niego jako z drugiego monitora.

Jak podłączyć telefon do telewizora? Jeszcze kilka lat temu potrzebny do tego był kabel HDMI. MHL wyparło jednak ten standard, ze względu na to, że nasze telefony stały się coraz cieńsze i lżejsze. Dzięki tej technologii zwykły port micro-USB zmienia się w port HDMI, a Ty możesz przesyłać obraz na duży ekran. Lista smartfonów z MHL dostępna jest na wielu stronach internetowych.

Czym jest MHL?

Jeśli nie śledzisz na bieżąco najnowszych usprawnień ze świata technicznego, w specyficznej terminologii bardzo łatwo jest się pogubić. Dzięki naszemu poradnikowi poznasz rozwinięcie potrzebnych skrótów oraz sposób, w jaki działa dana technologia.

MHL to skrót od Mobile High-Definition Link, czyli dosłownie złącze mobilne wysokiej jakości. Technologia wymagana jest jedynie po jednej stronie połączenia, czyli po stronie telefonu. Istnieją specjalne smartfony z wyjściami ekranowymi, ale większość z nich posiada jedynie port mini-USB i wejście słuchawek. Jak sprawdzić, czy telefon ma MHL? Jeżeli się nad tym zastanawiasz, warto skorzystać z zasobu, jakim jest lista telefonów z MHL. Dzięki niej zweryfikujesz obecność potrzebnej funkcji.

Kabel MHL przez telewizor traktowany jest identycznie, jak w przypadku podłączenia do niego komputera czy konsoli, a więc pozwala na przesył zarówno dźwięku, jak i obrazu. Często takie rozwiązanie jest bardziej preferowane od powszechnie używanego dzisiaj przesyłu danych przez WiFi. Jeśli nie możesz polegać na stabilnym połączeniu internetowym, albo Twój telewizor w ogóle go nie obsługuje, MHL to technologia dla Ciebie.

Na czym polega połączenie MHL?

Proces podłączania urządzeń opiera się na dwóch głównych elementach: fizyczny przewód powinien mieć z jednej strony wtyczkę HDMI, a z drugiej mini-USB, oraz oprogramowanie w smartfonie. Dzięki odpowiedniej funkcji, za pomocą telefonu prześlesz komendy do portu USB. To niezwykle wygodne rozwiązanie, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz podpiąć do telewizora komputera. Telefon jest także mniejszy, więc ustawienie połączenia z nim będzie o wiele łatwiejsze logistycznie.

Połączenie MHL gwarantuje jakość obrazu aż do 2160p, czyli standard 4K. Ta możliwość istnieje za sprawą obliczeń wykonywanych przez telefon i przesyłanych do telewizora. Jeśli więc Twój duży ekran obsługuje 4K, warto wypróbować tę opcję. Takie rozwiązanie zapewni niezapomniane wrażenia z filmów i seriali, warto zatem wybrać smartfon z taką funkcją. Przesyłany dźwięk nie jest skompresowany, a dostarczany jest przez aż 8 kanałów, więc masz gwarancję, że będzie przypominał efekt kina domowego. Nie musisz martwić się o to, jak długo wytrzyma bateria telefonu, ponieważ będzie się on ładował podczas połączenia.

Mechanizm HDCP zapobiega tworzeniu nieautoryzowanych kopii plików na kilku urządzeniach, co zapewni bezpieczeństwo Twojemu sprzętowi. W pamięci wewnętrznej komputera i telefonu nie będą nadpisywały się dodatkowe pliki. Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak włączyć MHL w telefonie. Nic prostszego, wystarczy po prostu podpiąć go do telewizora za pomocą odpowiedniego kabla.

Na co zwracać uwagę przy wyborze smartfona z MHL?

Każdy smartfon powinien obsługiwać szereg funkcji, a MHL jest tylko jedną z wielu. Oczywiście dane urządzenia będą obsługiwać tylko część z nich, warto więc wyszukać więc telefony z funkcją MHL w internecie. Część użytkowników kupuje smartfony specjalnie przeznaczone do przesyłania treści na telewizor. Inni używają do tego telefonów, z których korzystają na co dzień, muszą one jednak obsługiwać MHL. Lista urządzeń tego typu może okazać się przydatna.

Jak sprawdzić, czy smartfon obsługuje MHL? Najpierw określ jego system operacyjny. Technologia wspierana jest jedynie przez Androida, więc niektóre smartfony Xiaomi MHL będą go obsługiwały. Popularne smartfony Samsung z MHL powinny sobie poradzić, szczególnie te z serii Galaxy. Ponieważ technologia jest już wypierana przez inne rozwiązania, warto poszukać starszych modeli z MHL. Smartfony Huawei albo HTC powinny być strzałem w dziesiątkę.

Rozwiązanie alternatywne dla przesyłu plików przez WiFi stanowi bezpieczna technologia MHL. Jakie smartfony będą nadawały się do tego celu, zależy tylko od Ciebie. Chociaż trudno znaleźć jest najnowszy smartfon obsługujący tę funkcję, była ona bardziej popularna we wcześniej produkowanych modelach. Fakt ten zagwarantuje nie tylko świetne wrażenia z oglądania, ale i niską cenę używanego telefonu. Dzięki temu, że wyszły od renomowanych producentów, jakość przesyłu będzie na wysokim poziomie.

Czy warto kupić smartfon z MHL?

Nowoczesne urządzenia muszą być ze sobą kompatybilne, aby utworzyć stabilne, wygodne połączenie. Dzieje się tak za sprawą technologii, które wypierane są innymi, nowszymi. Tak też stało się w przypadku MHL. Dzisiaj połączenie pomiędzy telefonem a telewizorem odbywa się bezprzewodowo, przez WiFi, więc obsługa kabla MHL powoli przechodzi do lamusa.

Oczywiście technologia ta jest wciąż używana i z pewnością będzie, dopóki produkowane są smartfony obsługujące MHL. Część użytkowników ceni sobie bezpieczeństwo technologii MHL oraz gwarancję świetnego odbioru. Dzięki niej nie musisz martwić się jakością połączenia z internetem czy poziomem baterii w telefonie. Smartfony operujące MHL są zazwyczaj nieco starsze (co nie oznacza oczywiście, że są gorsze!), a dzięki temu ich obsługa jest naprawdę łatwa i intuicyjna.

To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz oglądać coś na dużym ekranie w tle, podczas pracy na laptopie, albo skorzystasz z internetu LTE z telefonu. W tych sytuacjach MHL gwarantuje wygodę za stosunkowo niewielką cenę – często smartfony obsługujące ten standard mamy już w domach, warto więc połączyć je z tradycyjnymi telewizorami, aby poprawić działanie tych dwóch urządzeń i jak najlepiej wykorzystać standardy odchodzącej powoli technologii.

Chociaż praca na dużym ekranie jest komfortowa i łatwa, na przykład podczas wykładów albo przy braku możliwości korzystania z komputera, warto zastanowić się, czy smartfon starszej generacji z MHL to niezbędny zakup, czy jednak lepiej byłoby kupić najnowszy telefon z nowoczesnymi funkcjami. Wysokiej jakości ekran, choć mały, nie przeszkadza w oglądaniu filmów. Oczywiście zależy to tylko od Ciebie. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego poradnika będziesz w stanie znaleźć rozwiązania, które spełnią każde Twoje oczekiwania.

Udostępnij
3,8
7 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Czy można prosić o aktualizację listy telefonów z mhl
Prosić można ale kto to zrobi i kiedy? Daj znać jak się dowiesz.
TV musi mieć wejście HDMI, nie wyjście
Czy Motorola E5 albo ONE można no nich taki adapter mhl kupić?
Chcę połączyć smartfon z projektorem Asus ZenBeam, który ma tylko hdmi i USB do zasilania. Bez mhl nie ma możliwości. Może ktoś zna inny sposób. Z laptopa chodzi ładnie, ale smartfon mam przy sobie, a projektor też jest mobilny mały.
Specjalista Morele | 23:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.