Udostępnij
Skomentuj

Jakie szkło na zakrzywiony ekran w smartfonie?

Smartfony z zakrzywionymi ekranami stały się bardzo popularne. Jak zabezpieczyć ekran takiego telefonu?

Kiedyś zabezpieczenie zakrzywionego ekranu w smartfonie było nie lada wyzwaniem z powodu bardzo słabej dostępności tego rodzaju produktów. Dzisiaj jest to już o wiele prostsze. Wszystko dzięki temu, że zarówno producenci smartfonów, jak i osobne podmioty oferują swoje rozwiązania tego typu. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rozwiązania firm specjalizujących się w produkcji zabezpieczeń na telefony.

Jak zabezpieczyć zakrzywiony ekran smartfona?

Na szczególną uwagę zasługują folie i szkła ochronne do telefonów 3mk. Jest to polska firma, a jej rozwiązania znane są w całej Europie i niewątpliwie jest liderem w branży akcesoriów na ekrany smartfonów. W swojej ofercie posiada m.in. folie i szkła ochronne do telefonów Samsung czy folie i szkła ochronne do telefonów Huawei. Dzięki szerokiemu asortymentowi każdy klient znajdzie tam coś dla swojego sprzętu.

W przypadku smartfonów z zakrzywionym ekranem niemożliwe jest zastosowanie klasycznych szkieł hartowanych i takowe sprzęty potrzebują specjalnego rozwiązania. Dlatego też producenci wymyślili inny rodzaj szkła, nazywany szkłem 3D. Zakrywa on nie tylko całą płaską powierzchnię ekranu, lecz także zakrzywienia smartfona, dzięki czemu zyskujesz pewność, że przy upadku czy uderzeniu krawędzią o meble Twojemu urządzeniu nic się nie stanie.

Coraz częściej użytkownicy smartfonów z zakrzywionym ekranem wybierają także specjalistyczne folie ochronne, które idealnie przylegają do powierzchni telefonu. Trzeba przy tym pamiętać jednak, że folia zawsze będzie mniej odporna niż szkło, jednak przy tym mniej ingerująca w wygląd i komfort pracy z naszym urządzeniem. Folie ochronne do telefonów mają najczęściej twardość na poziomie 3H, co jest wartością wystarczającą, ale nie najlepszą. W przypadku szkieł możemy mówić o twardości co najmniej 5H.

Polecane szkła ochronne do smartfonów

Jak dopasować szkło ochronne do zakrzywionego ekranu w smartfonie?

Wyżej wspomniane szkło 3D dzieli się na kolejne podrodzaje tak, aby każdy mógł wybrać odpowiednie dla siebie. Mamy więc do wyboru rozwiązania tzw. full glue, które jest dość tradycyjną opcją. Zawiera klej na całej powierzchni szkła, co pozwala na dokładne przyklejenie go do powierzchni ekranu. Znacznie bardziej zaawansowanym rodzajem szkła 3D jest z kolei tzw. szkło UV, które wymaga już nieco więcej wiedzy i znajomości przy montażu.

Jest ono uznawane za najtrwalsze i odporne na uszkodzenia, jednak znacznie cięższe w aplikacji, ponieważ w celu nałożenia go na ekran smartfona potrzebujemy płynnego kleju oraz przede wszystkim lampęy ultrafioletowej (UV), która je utrwali. Mimo wszystko jednak bardzo dużo osób decyduje się na zakup właśnie takiego rozwiązania, ponieważ jest ono bardzo dobrze dopasowane do ekranu, dzięki czemu nie rzuca się mocno w oczy i nie psuje wyglądu naszego smartfona.

Przy dobieraniu odpowiedniego szkła lub folii do ekranu Twojego telefonu powinnieś skupić się przede wszystkim na wyborze właściwego zabezpieczenia do modelu smartfona. Następnie trzeba zwrócić uwagę na twardość, ta informacja widnieje na opakowaniu danego szkła bądź folii, co pozwoli określić jakie niedogodności będzie w stanie wytrzymać nasz smartfon.

Dopasowanie szkła lub folii do naszego smartfona jest sprawą subiektywną. Jeden wybierze większą pewność ochrony kosztem komfortu i wyglądu, a drugi stwierdzi, że i tak mocno dba o sprzęt, więc specjalistyczna folia ochronna spokojnie wystarczy do ochrony jego urządzenia. Mnogość szkieł i folii ochronnych powoduje, że każdy dopasuje je do swoich potrzeb i wybierze to, co dla niego odpowiednie.

Producenci smartfonów bardzo często oferują także już wbudowaną formę ochrony ekranu jak np. Corning Gorilla Glass. Jest to bardzo cienka warstwa szkła na ekranie, która teoretycznie powinna chronić Twój smartfon przed uszkodzeniem. W praktyce jednak przy jakimkolwiek większym upadku, innym niż na dywan czy kanapę, takie szkło nie wytrzyma obciążeń, dlatego też lepiej zastosować dodatkową warstwę ochronną na powierzchni ekranu Twojego smartfona.

Jak nakleić szkło na zakrzywiony ekran w smartfonie?

Bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o tym, czy nasz smartfon będzie dobrze zabezpieczony czy też nie, jest sposób naklejenia szkła lub folii na ekran. Przede wszystkim należy to zrobić w sposób bardzo powolny i dokładny, aby mieć najwyższą pewność, że całość idealnie przylega do powierzchni. Do montażu trzeba podejść ze spokojem i wtedy na pewno całość przebiegnie szybko i pomyślnie.

Renomowani producenci oraz ich produkty, jak folie i szkła ochronne do telefonów Xiaomi czy folie i szkła ochronne do telefonów 3mk zawsze dołączają do swoich zestawów nie tylko samo szkło czy folię, lecz także pełen zestaw akcesoriów do montażu, jak ściereczka do nawilżenia i wyczyszczenia ekranu czy sama instrukcja montażu, dzięki czemu z montażem takiej folii czy szkła poradzi sobie dosłownie każdy.

W przypadku montażu tradycyjnych szkieł 3D czy folii montaż jest banalnie prosty. Najpierw należy użyć w odpowiedniej kolejności ściereczek, które w pudełku umieścił producent danego zabezpieczenia, w celu odpowiedniego wyczyszczenia i nawilżenia powierzchni ekranu. Po wyschnięciu wody należy przyłożyć folię czy szkło do wybranego rogu ekranu i krok po kroku przyklejać je do ekranu. I gotowe, właśnie zabezpieczyłeś swój smartfon przed nieszczęśliwym zniszczeniem.

Po wykonanej czynności należy jedynie sprawdzić, czy nigdzie pod ekranem nie pojawiły się żadne pęcherzyki powietrza, które mogłyby powodować niedopasowanie pomiędzy szkłem a ekranem. W takim przypadku należy lekko odkleić szkło i wypuścić nadmiar powietrza spod szkła czy folii, a następnie szybko przykleić je ponownie. To powinno pozwolić na dokładne przyklejenie zabezpieczenia i eliminacje nieestetycznych pęcherzyków powietrza.

Nieco inaczej ma się sprawa z wcześniej wymienionym szkłem UV. To potrzebuje do poprawnego przylegania płynnego kleju oraz lampy ultrafioletowej (UV). Dużo osób może nie mieć takiego osprzętu w swoim domu, więc konieczne może być skorzystanie z zewnętrznych źródeł, jak serwis czy sklep, który takowe usługi montaży szkła ultrafioletowego oferuje. Mimo to jednak szkło UV możecie normalnie zakupić i w odpowiednim dla siebie czasie udać się do wybranego punktu, celem aplikacji szkła na ekran telefonu.

Czy warto zabezpieczyć zakrzywiony ekran smartfona?

Pozostaje więc końcowe pytanie. Czy warto zabezpieczyć zakrzywiony ekran smartfona? Dzisiejsze smartfony są tak zaawansowane i tak zbudowane, że przy zbiciu szybki, a co gorsza przy jednoczesnym uszkodzeniu panelu dotykowego, ich wymiana staje się praktycznie nieopłacalna. Taki proceder jest jeszcze bardziej widoczny przy smartfonach z zakrzywionym ekranem.

Technologia zakrzywienia powierzchni ekranu smartfona wymaga od producentów zastosowania specjalnych technologii, które już bardzo często są widoczne podczas samego zakupu telefonu, w jego cenie. Nie inaczej jest z naprawą takiego ekranu, dlatego też o wiele lepiej jest zabezpieczyć go „na zapas”. Idealnym rozwiązaniem wydają się więc folie czy szkła na takowe ekrany, które dadzą Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Operatorzy mobilni zaczynają także coraz częściej oferować różnego rodzaju ubezpieczenia na smartfony, a także na ich wyświetlacze i ekrany. W tym przypadku warto zastanowić się jednak, czy nie lepiej wydać pieniądze na dobrej jakości szkło czy folię, co w ogólnym rozrachunku może wyjść o wiele korzystniej cenowo, a Twój telefon będzie dodatkowo chroniony.

Dlatego jak najbardziej warto zabezpieczyć zakrzywiony ekran smartfona. Zakrzywienie powoduje o wiele większe ryzyko uszkodzenia ekranu, więc bardzo opłacalne jest zainwestowanie w folię czy szkło 3D, które skutecznie zabezpieczy Twojego smartfona i da Ci poczucie bezpieczeństwa podczas przenoszenia Twojego urządzenia. Folie i szkła ochronne do telefonów Huawei, Xiaomi, Samsung są więc bardzo dobrym i opłacalnym wyborem dla każdego użytkownika takiego smartfona.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.