Udostępnij
Skomentuj

Jakie możliwości daje Google Home i czy ma polską wersję?

Google Home to najbardziej uniwersalny głosowy asystent świata. Jak najlepiej korzystać z niego w Polsce?

Tłumaczymy, jak na co dzień korzystać z asystenta głosowego Google, w czym może pomóc i jak może stanowić podstawę inteligentnego domu. Masz dość wklepywania haseł do wyszukiwarki, używania malutkiej klawiatury na smartfonie czy biegania po mieszkaniu w poszukiwaniu pilota do telewizora? Te problemy mogą mieć jedno, wspólne, napędzane nowoczesną technologią i, co najlepsze, w zasadzie darmowe rozwiązanie: odpal w telefonie asystenta głosowego, który błyskawicznie stanie się twoim internetowym lokajem - ale też, kiedy to konieczne, zaopiekuje się inteligentnym domem, uruchomi film na inteligentnym telewizorze czy zaprowadzi cię do domu nawet z najdalszej podróży.

Co to są asystenci głosowi

Asystent głosowy to rodzaj aplikacji czy usługi internetowej która, dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji rozpoznaje i rozumie ludzki głos i pozwala komputerowi, smartfonowi, czy innemu, czasem specjalnie w tym celu zaprojektowanemu urządzeniu, słuchać poleceń użytkownika wydawanych nie przez ekran, klawiaturę czy mysz, ale właśnie głosem. Wystarczy polecenie, a asystent robi to, o co go prosisz.

Mogą sterować różnymi urządzeniami inteligentnego domu, może wyszukiwać dla ciebie informacje w internecie, sterować nawigacją, odpalać ulubione piosenki czy filmy albo czytać ci informacje. Co ważne, asystenci głosowi są już dziś naprawdę dobrzy w rozumieniu wydawanych ustnie poleceń, więc większość z nich wykonują tak sprawnie, że użytkownik często w ogóle nie musi myśleć o tym, że prowadzi dialog z komputerem. Polecenia po prostu są wypełniane.

Technologia rozwija się bardzo szybko. Już w kwietniu 2015 r. firma badawcza Gartner przewidziała, że ​​do końca 2018 r. 30% interakcji z technologią będzie odbywać się poprzez „rozmowy” z inteligentnymi maszynami za pomocą głosu.Liczba użytkowników wirtualnych asystentów cyfrowych ma wzrosnąć z ponad 390 milionów użytkowników na całym świecie w 2015 roku do 1,8 miliarda przez do końca 2021 r.

Pierwszym powszechnie dostępnym wirtualnym asystentem była Siri firmy Apple, udostępniona użytkownikom 4 października 2011 r. Ale dziś została w tyle. Najbardziej zaawansowanych asystentów głosowych tworzą dziś Google, ze swoim Asystentem Google / Google Home, oraz Amazon tworzący system Alexa. Poza tym Samsung ma Bixby. IBM ma Watsona a Microsoft na komputerach z Windows 10 i konsolach Xbox One Cortanę.

Polecane smartdom

Co potrafi GOOGLE HOME i Asystent Google

Jednym z najbardziej zaawansowanych inteligentnych asystentów jest ten stworzony przez Google. Ale, co może być dezorientujące dla użytkownika, firma swój system nazywa dwoma nazwami: funkcjonuje on jako Google Home i Asystent Google.

Krótko mówiąc, Google Home to inteligentny głośnik, który obsługuje wirtualnego asystenta, znanego jako Asystent Google. Innymi słowy, Google Home to sprzęt fizyczny, a Asystent Google to oprogramowanie, które pozwala używać głosu do odtwarzania muzyki, sprawdzania pogody, robienia zakupów online, sterowania inteligentnym domem i nie tylko.

Google Home ma wbudowanego Asystenta Google, ale istnieją inne sposoby na uruchomienie wirtualnego asystenta Google bez konieczności posiadania Google Home. Po pierwsze, Asystent jest wbudowany w większość urządzeń z Androidem dostępnych na rynku, chyba że Twój telefon jest bardzo stary. Istnieje nawet oficjalna aplikacja Asystent Google na iPhone'a.

Ale co właściwie potrafi? Pokrótce, Asystent Google:

  • Kontroluje inteligentne urządzenia i inteligentny dom
  • Daje dostęp do informacji z kalendarzy
  • Kontroluje muzykę
  • Pozwala odtwarzać muzykę i filmy za pośrednictwem inteligentnej wtyczki HDMI t czy innych, kompatybilnych urządzeń
  • Uruchamia budziki, minutniki i powiadomienia
  • Pozwala umawiać się na spotkania i wysyłać wiadomości
  • Otwiera aplikacje w telefonie
  • Czyta powiadomienia
  • Tłumaczy

I wiele innych. Funkcji przybywa z tygodnia na tydzień.

Asystenta wywołuje się, mówiąc “Hej, Google” w zasięgu słuchu aktywnego urządzenia i zadając pytanie, bądź wydając polecenia. Na przykład możesz powiedzieć “hej google, czy jutro będę musiała wziąć parasol” żeby dowiedzieć się, czy jutro będzie padać. Asystent Google też może pomóc w nawigacji w Mapach Google na urządzeniach z Androidem i iOS. Za pomocą głosu możesz udostępniać innym użytkownikom szacowany czas przybycia na miejsce, odpowiadać na SMS-y, odtwarzać muzykę i podcasty, wyszukiwać miejsca na trasie lub dodawać nowe przystanki. Asystent Google może również automatycznie wstawiać znaki interpunkcyjne w wysyłanych wiadomościach (na telefonach z Androidem i iOS) oraz czytać i odpowiadać na wszystkie powiadomienia (tylko Android). Asystent współpracuje z wieloma popularnymi aplikacjami do przesyłania wiadomości, w tym: WhatsApp, Messenger, Viber czy Telegram.

Tryb ciągłej rozmowy, którym dysponuje asystent oznacza, że ​​nie musisz mówić „Hej Google” w przypadku dalszych zapytań. Zamiast tego, gdy już zaczniesz rozmawiać z Google, asystent nasłuchuje twoich odpowiedzi przez kilka sekund po każdej swojej wypowiedzi. Google może również rozpoznawać profile głosowe różnych osób, dzięki czemu wie, kto z nim rozmawia, i może odpowiednio dostosować odpowiedzi.

Asystent Google jest również dostępny w inteligentnych zegarkach Apple oraz telewizorach Android i słuchawkach Bose, Harman, JBL czy Sony

Jak korzystać z GOOGLE Homer i Asystenta po polsku

Asystent Google mówi i rozumie po polsku od stycznia 2019 r. Działa w naszym języku na smartfonach iOS i Android, a także na inteligentnych słuchawkach i ekranach. Niestety, urządzenia Google Home nadal nie są polskojęzyczne, bo, jak tłumaczy firma, działająca na nich wersja Asystenta jest nieco inna, a same urządzenia nie są jeszcze oficjalnie sprzedawane przez Google na polskim rynku.

Bez względu na tę niedogodność, aplikacja od 2019 r. doczekała się wielu usprawnień. Do korzystania z Asystenta nie jest potrzebny telefon za kilka tysięcy złotych. Wystarczy urządzenie z zainstalowanym Androidem 5.0 oraz 1 GB RAM. A to wymogi rodem z około 2015 roku. Żeby aktywować asystenta, wystarczy przytrzymać przycisk Home i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Na dziś polski Asystent pozwala na korzystanie z wielu, ale jeszcze nie wszystkich funkcji dostępnych w wersji anglojęzycznej. Nie przeczyta nam treści otrzymanego maila, ale pozwoli na niego odpowiedzieć lub wysłać wiadomość za pośrednictwem SMS czy komunikatora WhatsApp (ale jeszcze nie Facebook Messenger). Może też kontrolować inteligentne urządzenia: żarówki, roboty sprzątające, czy chromecasty oraz funkcje smartfona. Komendą głosową włączycie np. latarkę.

Polski asystent ma też funkcje zaprojektowane dokładnie pod nasz rynek, na przykład umożliwia śledzenie przesyłek inPost czy zamawianie jedzenia przez pyszne.pl. Umożliwia też tłumaczenie rozmów z polskiego na wiele innych języków niemal na żywo.

Jak go włączyć? to łatwe. Wchodzimy do aplikacji Google, Wywołujemy menu "Więcej", Wchodzimy w "Ustawienia", Wybieramy "Ustawienia" w sekcji "Asystent Google" i przechodzimy do zakładki "Asystent". Następnie za pomocą opcji "Języki" wybieramy język polski. na dole wybieramy dział "Urządzenia z Asystentem. Klikamy na nasz telefon i upewniamy się, że "Asystent Google" jest włączony

Inteligentne głośniki GOOGLE HOME

Tak, jak wspomnieliśmy, inteligentne głośniki Google Home, od maleńkich “krążków hokejowych” po wielkie głośniki Home Max, to fizyczna postać systemu Asystenta Google - ale, jak zapewnia Google, z pewnymi różnicami. Na tyle poważnymi, że, oficjalnie, Asystent po polsku nie jest na razie dostępny na systemach Google Home. Oficjalnie - bo nawet, jeśli używasz go w wersji anglojęzycznej, to, chociaż głośnik nie posłucha cię, kiedy wydasz mu polecenia po polsku, to odpowie ci po polsku jeśli ta odpowiedź będzie wymagała przeczytania zapisanej po polsku w systemach google treści - na przykład polskich wpisów w kalendarzu google. Bywa to dość śmieszne, bo system przełącza się między standardowo żeńskim głosem anglojęzycznym, a standardowo męskim głosem polskojęzycznym w połowie zdania. “today, you have… WOLNE”.

Ale, jeśli nie masz problemu z wydawaniem komend po angielsku, inteligentne głośniki google są niezwykle praktyczne, i niedrogie. Podstawowy wariant kosztuje najwyżej 150 złotych. Doskonale spisuje się w sterowaniu urządzeniami inteligentnego domu, ale nawet jeśli twój dom inteligentny nie jest, głośnik ma wiele praktycznych funkcji. Jest znakomitym, sterowanym głosowo budzikiem, odtwarzaczem Spotify, przeczyta ci rano wiadomości z BBC, CNN czy Washington Post, a nawet powie, czy korki na drodze do pracy wyglądają dziś wyjątkowo upierdliwie. System inteligentnych urządzeń Google obejmuje dziś zarówno głośniki jak i inteligentne wyświetlacze. A pełna polska wersja prawdopodobnie pojawi się na nich już wkrótce.

GOOGLE HOME i inteligentny dom

Asystent Google w urządzeniach Google Home stanowi też podstawę inteligentnego sterowania domem. Jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń, dzięki czemu możesz sterować ogrzewaniem, oświetleniem i wieloma innymi urządzeniami za pomocą głosu, na przykład urządzeniami Philips Hue, Google Nest czy Ikea Home Smart. Za pomocą komend głosowych możesz bez mrugnięcia okiem włączać oświetlenie, odpalać na telewizorze filmy z Netflixa czy opuszczać inteligentne rolety.

PODSUMOWANIE

System google jest zawsze przy tobie, bo jest wbudowany przy większości nowoczesnych smartfonów, albo można go na nich zainstalować. Pozwala zmienić twój telefon w centrum zarządzania inteligentnym domem i partnera, który, kiedy będziesz tego potrzebować, zaprowadzi cię do domu, a nie jeszcze jedno głupie urządzenie. Z drugiej strony, wielu użytkowników wzdraga się na myśl, że korporacje takie jak google mogą, za pośrednictwem inteligentnych asystentów czy głośników gromadzić jeszcze więcej informacji na ich temat. Na szczęście i Asystenta i inteligentne głośniki Google Home można po prostu wyłączyć. Tak czy inaczej - nasza przyszłość nie należy raczej do komputerów obsługiwanych za pomocą myszki, klawiatury czy dotykowego ekranu - a właśnie do takich, inteligentnych urządzeń które będą słuchać tego, co mamy im do powiedzenia.

Polecane artykuły
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.