Udostępnij
Skomentuj

Jakie krzesło dla programisty?

Komfortowe krzesło to podstawowy element w miejscu pracy programisty. Jakie wybrać krzesło dla programisty?

Programowanie bardzo często wiąże się z wielogodzinnym przesiadywaniem przed ekranem monitora. To praca pełna wyzwań, która jednak bywa żmudna i pracochłonna. Komfort w miejscu pracy jest kwestią elementarną i wpływającą nie tylko na samą wygodę podczas wykonywania obowiązków, ale też na skupienie oraz wydajność. Odpowiednie krzesło to niezbędnik przy biurku programisty. Jak wybrać krzesło dla programisty? Na co zwrócić uwagę?

Polecane fotele gamingowe

Krzesło dla programisty – biurowe czy gamingowe?

Wielu kupujących słusznie zastanawia się nad tym, czy lepszym wyborem dla programisty będzie ergonomiczny, ale dość klasyczny fotel biurowy, czy może raczej nowoczesny i designerski fotel gamingowy. Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, gdyż wybór warto dopasować do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Kluczowe różnice pomiędzy fotelami biurowymi i gamingowymi przedstawia poniższa tabela.

Krzesło biurowe vs gamingowe dla programisty – porównanie

Choć to właśnie fotele biurowe są tworzone z myślą o osobach pracujących przy biurku, to bardzo często lepszym wyborem mogą okazać się krzesła gamingowe, których najpoważniejszym mankamentem jest wyższa cena. Jeśli szukamy rozwiązań maksymalnie ergonomicznych, funkcjonalnych i nowoczesnych, to znajdziemy je właśnie w krzesłach dla graczy.

Jak wybrać fotel dla programisty? Na co zwrócić uwagę?

Oferta krzeseł do komputera jest bardzo szeroka i zróżnicowana pod względem wielu parametrów. By wybrać fotel, który okaże się wygodny i praktyczny podczas pracy, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii:

  • Rodzaj fotela – w sprzedaży stosowany bywa podział na fotele gamingowe i biurowe, ale warto pamiętać o tym, że od dłuższego czasu to właśnie segment foteli gamingowych jest regularnie rozbudowywany, a krzesła te są bardzo dobrze dopracowane i wygodne nie tylko podczas gier, ale również podczas pracy przy biurku. Po krzesło biurowe warto sięgnąć wówczas, gdy budżet jest ograniczony albo w sytuacji, gdy design foteli gamingowych zupełnie nam nie odpowiada.
  • Oparcie – liczy się zarówno jego kształt, jak również wysokość i ergonomiczny kształt. Komfortowym rozwiązaniem są fotele z regulowaną poduszką lędźwiową – regulacja umożliwia dopasowanie poziomu poduszki do wzrostu użytkownika, a sama poduszka zapewnia komfortowe wsparcie dla kręgosłupa, co pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała podczas pracy.
  • Rozwiązania poprawiające ergonomię – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany fotel posiada odpowiednio wyprofilowane oparcie. Przydatna bywa również regulowana poduszka na poziomie zagłówka.
  • Podłokietniki – długotrwała praca przy komputerze mocno obciąża dłonie, łokcie i nadgarstki. Z tego właśnie względu do programowania polecane są wyłącznie fotele z podłokietnikami i to regulowanymi w różnych płaszczyznach – minimum to podłokietniki z regulacją wysokości, ale warto rozejrzeć się za fotelem z podłokietnikami 3D lub 4D, które można dopasować jeszcze dokładniej do wzrostu oraz preferencji użytkownika.
  • Materiał wykończenia – fotel dla programisty powinien być nie tylko komfortowy, ale również praktyczny. Za obiciem tekstylnym przemawia fakt, że nie jest śliskie i nie sposób się do niego przykleić, co zdarza się w przypadku foteli w obiciu ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Za obiciem skórzanym przemawia z kolei to, że jest bardziej stylowe oraz łatwo je czyścić.
  • Maksymalne obciążenie – warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż nie każdy fotel jest równie wytrzymały.
  • Inne istotne cechy – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany fotel jest obrotowy, regulowany na wysokość i osadzony na podstawie na kołach. Istotna jest także regulacja odchylenia oparcia, a także funkcja bujania, która umożliwia zrelaksowanie się w przerwie od pracy.
  • Cena – ergonomiczne i solidnie wykonane fotele biurowe lub gamingowe nie należą do najtańszych, ale warto potraktować ten przedmiot, jak inwestycję w komfortowe miejsce pracy, która powinna dość szybko się zwrócić.
  • Design – trudno nie zwrócić uwagi na tak istotną kwestię, jak estetyka fotela do komputera. Wśród programistów nie trudno o miłośnika gier komputerowych, dlatego spora część krzeseł gamingowych powinna przypaść im do gustu. Miłośnicy klasyki znajdą coś dla siebie zarówno wśród nielicznych krzeseł dla graczy o stonowanym designie, jak również w dziale z fotelami biurowymi.

Komfortowe krzesło to jeden z najważniejszych elementów w miejscu pracy programisty. Dobrze dobrane, będzie służyło przez długi czas. Przy zakupie warto kierować się, przede wszystkim, wygodą i rozwiązaniami poprawiającymi komfort oraz warunki pracy, by wielogodzinne siedzenie przed komputerem było jak najmniej męczące.

Udostępnij
1,3
9 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.