Udostępnij
Skomentuj

Jakie gogle VR do telefonu. Ranking 2024

Technologia VR dostępna jest również na smartfony, wystarczy wybrać odpowiednie okulary i zanurzyć w wirtualnej rzeczywistości

Jakie gogle VR do telefonu kupić?

Wirtualna rzeczywistość, czyli VR (z angielskiego virtual reality), to nie lada gratka dla fanów nowoczesnej technologii. Dotychczas najczęściej stosowana była w konsolach lub komputerach. VR to jednak nie tylko rozrywka, wykorzystywana jest także w badaniach naukowych czy projektowaniu wnętrz. Obecnie popularność zyskują okulary 3d do telefonu, dzięki którym możesz poznać VR-owe rozwiązania na swoim smartfonie. Gogle VR do telefonu to nic innego jak specjalne okulary wspomagające technologię wirtualnej rzeczywistości. Korzystanie z nich polega na oglądaniu obrazu wielowymiarowego, a także reakcji na ruch. Większość dostępnych na rynku smartfonów obsługuje ten format.

Najczęściej wybierane gogle VR do telefonu

Przy zakupie okularów do korzystania z rozwiązań wirtualnej rzeczywistości za pomocą swojego smartfona musisz zapoznać się z parametrami telefonu. Na początku zorientuj się, czy Twój smartfon obsługuje VR. Aby nie obciążać zbytnio telefonu i cieszyć się goglami bez niepożądanych zakłóceń, potrzeba dużo pamięci RAM (minimum 4 GB) oraz pojemną i wytrzymałą baterię. Coś, co musi mieć telefon (smartfon) VR, to ośmiordzeniowy procesor. Przed zakupem sprawdź również kompatybilności gogli z Twoim modelem telefonu. Nawet w przypadku tej samej marki urządzeń mogą one nie działać. Ważny jest także odpowiedni dobór okularów do przekątnej ekranu telefonu.

Jak działają okulary VR do smartfona?

Zbudowane są z wysokiej jakości soczewek powiększających. Okulary VR do smartfona – jak to działa? Obraz, który wyświetla się na telefonie, dzieli się na dwa ekrany. Wyświetlany materiał jest ten sam, jednak nieznacznie przesunięty. Patrząc w ten sposób, nasz mózg łączy dwa obrazy w całość, stwarzając efekt wielowymiarowości i głębi. Jest więc to imitowanie działań naszych oczu. Ten efekt zapewnia szeroki kąt widzenia. Dla spotęgowania efektu VR wyposażone są w czujniki ruchu. Kiedy więc poruszasz głową, obraz przesuwa się zgodnie z Tobą, dając wrażenie realnego widoku.

Wbrew pozorom okulary VR do telefonu to urządzenia o dosyć prostej konstrukcji. Z wyglądu przypominają gogle narciarskie. Niektóre z modeli wyposażone są w dodatkowe wejścia na słuchawki lub na kabel micro USB, za pomocą którego można ładować telefon. Wszystkie urządzenia to bezprzewodowe gogle VR, by dodatkowe okablowanie nie krępowało ruchów podczas korzystania. Najlepsze efekty oglądania wirtualnej rzeczywistości zapewni smartfon z ekranem OLED lub AMOLED o wysokiej rozdzielczości oraz wyposażony w żyroskop.

Jak oglądać filmy VR na smartfonie?

Oglądanie filmów w rozszerzonej rzeczywistości na telefonie jest bardzo proste. Przed użyciem naładuj swój telefon do pełnej baterii, tak aby nic ci nie przeszkodziło podczas nowej przygody. Na początek sprawdź, co w tym temacie proponuje YouTube. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę film VR. Dla ułatwienia w zaawansowanych opcjach można wybrać technologię 360 stopni. W prawym dolnym ekranie pojawi się ikonka podobna do okularów VR. Należy w nią kliknąć. YouTube przekieruje Cię do strony konfiguracji i połączenia z goglami. Po przejściu wszystkich kroków umieść telefon w okularach i ciesz się wirtualną rzeczywistością w zaciszu swojego domu. Oglądanie filmów w tej technologii zapewni nowe doznania i stwarza wrażenie uczestnictwa w całej akcji.

Ranking okularów VR - TOP 5 najlepszych gogli VR

Na rynku obecnie pojawia się wiele opcji i modeli gogli przeznaczonych do użytkowania na telefon. Jest to również rozwiązanie stosunkowo tanie i mało skomplikowane, w porównaniu na przykład do rozszerzonej rzeczywistości na konsole. Jak wybrać dobre okulary VR? Najtańsze modele, np. te z wykorzystaniem tektury, zaczynają się już od kilkunastu złotych. Większość modeli jest kompatybilna ze wszystkimi systemami operacyjnymi na telefony (Android, iOS czy Windows) Niektóre z nich dają możliwość pracy urządzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie. Warto również zwrócić uwagę na kąt widzenia. Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne, dobierz tak urządzenie, aby było do tego przystosowane. Niektóre okulary VR do smartfonów wyposażone są w specjalny system wentylacji, tak by podczas pracy nie przegrzał się telefon. W czasie rozgrywki lub oglądania filmu ważny jest również dźwięk. Niektóre modele posiadają zintegrowany system słuchawek hi-fi. Najlepsze gogle VR posiadają dodatkowy system zabezpieczeń na telefon, tak by utrzymać go podczas poruszania. To również ważne dla stabilizacji obrazu. Niektóre z modeli wyposażone są w pilot lub kontroler wykorzystujący ułatwiający korzystanie z urządzenia. Dzięki tej opcji możesz odbierać połączenia, regulować głośność czy nawet robić zdjęcia. Okulary VR do telefonu wyposażone w soczewki asferyczne zbierają najlepsze opinie, gdyż nie zniekształcają one obraz, a także nie męczą wzroku.

Aplikacje VR na smartfona

Kiedy wybierzesz już odpowiedni model okularów VR na telefon i połączysz je ze swoim telefonem, czas na odkrycie możliwości, jakie niesie ze sobą ta technologia. W aplikacji YouTube znajdziesz wiele materiałów do obejrzenia. Są to zarówno wycieczki po popularnych miejscach na świecie, jak i nawet podróże w kosmos!

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do zwiedzenia i zobaczenia świata w wirtualnej rzeczywistości jest Google Earth. Jeśli chcesz zobaczyć najlepsze filmy w technologii 360 stopni, zainstaluj aplikację Within. Znajdziesz w niej wiele filmów fabularnych, a także dokumentów wykorzystujących możliwości VR. Ciekawą rozrywką są również gry wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Pamiętaj, że sterujesz nią za pomocą swojego ciała. Jeśli chciałbyś spotkać dinozaury, koniecznie zainstaluj grę Jurrasic VR, w której możesz przenieść się do prehistorycznego świata. Dla miłośników parków rozrywki atrakcją będzie aplikacja Cedar Point VR, w której możesz wziąć udział w przejażdżce na rollercoasterze. Możesz również zainstalować aplikację Vr Games Store, w której znajdziesz wiele różnych mini gier w technologii VR.

Telefon do VR może służyć nie tylko rozrywce, lecz także edukacji. Jeśli masz przed sobą ważne wystąpienie, bądź odczuwasz tremę podczas przemówień przed publicznością, spróbuj poćwiczyć z aplikacją Virtual Spech. Dzięki niej możesz trenować mowy czy prezentacje handlowe przed różnym rodzajem audytorium.

W internecie ciągle pojawiają się nowe materiały czy aplikacje wykorzystujące VR. Jest to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija, a okulary VR do telefonu opinie mają świetne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.