Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jakie-akcesoria-do-telefonu-wybrac-co-warto-kupic/995/ 2017-06-23 14:12:45.000000

Jakie akcesoria do telefonu wybrać? Co warto kupić?

Telefon komórkowy to jeden z nieodłącznych elementów współczesnego życia. Nie dziwi więc nie tylko szeroka oferta urządzeń mobilnych, ale również akcesoriów, które coraz bardziej zaskakują oryginalnością i funkcjonalnością. Nadal jednak półki sklepów zapełniają przede wszystkim tradycyjne akcesoria do telefonów komórkowych. I na tych skupia się niniejszy mini przewdonik.

Ładowarki samochodowe

Ładowarka samochodowa powinna znaleźć się w wyposażeniu każdej osoby, która dużo podróżuje samochodem, a jednocześnie nie może zostać pozbawiona kontaktu ze światem. W zależności od zapotrzebowania można wybrać ładowarki z jednym bądź dwoma portami USB, pełnowymiarowymi, micro lub mini. Ponadto można poszukać modeli uniwersalnych, firm trzecich jak i bezpośrednio dopasowanych do producenta telefonu komórkowego. Więcej informacji na temat ładowarek znajduje się w oddzielnym poradniku.

Etui

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia telefonu komórkowego, ale i każdego urządzenia mobilnego jest etui, które ma chronić sprzęt przed rysami, uszkodzeniami mechanicznymi czy mocniejszymi uderzeniami. Jego wybór zależy przede wszystkim od gustu i indywidualnych preferencji, jednak warto również zastanowić się, czy ważne są tylko względy estetyczne czy też także funkcjonalne. Wśród rodzajów etui można wyróżnić:

 • gumowe i silikonowe bumpery
 • pokrowce
 • kabury
 • futerały

Więcej informacji znajduje się w poradniku „Jak wybrać etui”.

Bateria

Największą bolączką współczesnych telefonów komórkowych, a przede wszystkim smartfonów, jest czas pracy na baterii. Często zdarzają się również sytuacje, gdy oryginalny akumulator ulega uszkodzeniu bądź też nie chce zupełnie się naładować. W takich sytuacjach ratunkiem jest kupno nowej lub dodatkowej (zapasowej) baterii. Przy zakupie nowego akumulatora należy kierować się kilkoma ważnymi aspektami:

 • typ baterii – do nowych telefonów należy wybrać baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Najlepiej sprawdzić, jaki rodzaj akumulatora zamontował pierwotnie producent.
 • pojemność – jest to jeden z najważniejszych kryteriów, warto jednak pamiętać, że im wyższa pojemność, tym większa bateria. Dlatego też należy upewnić się, czy wybrany model zmieści się do smartfona (szczególnie gdy ten należy do super cienkich urządzeń). Często jednak można kupić baterię pojemniejszą niż ta, która pierwotnie znajdowała się w telefonie.
 • producent – kupując oryginalną baterię, użytkownik ma pewność, że będzie pasować do danego modelu telefonu. Można również spotkać się zamiennikami, które często oferują większą pojemność niż oryginalny akumulator. Warto jednak pamiętać, by starać się wybierać modele baterii sprawdzonych i znanych firm.

Uchwyty

Prowadzenie samochodu i rozmawianie przez telefon jest w Polsce karane mandatem oraz punktami karnymi. Trudno też korzystać z nawigacji zainstalowanej w telefonie, gdy trzeba skupić się na drodze. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku rowerów. Ratunkiem w takiej sytuacji są uchwyty, które pozwalają w bezpieczny sposób korzystanie ze smartfona np. jako nawigacji. Można wyróżnić kilka rodzajów uchwytów:

 • na rękę – jest to tak naprawdę opaska lub specjalne etui, zakładane na ramię. Ułatwia jogging i słuchanie muzyki jednocześnie, bez konieczności ciągłego trzymania telefonu w dłoni.
 • rowerowy – najczęściej mocowany do kierownicy roweru. Przy wyboistych trasach i nierównych drogach warto poszukać uchwytu solidnego i mocnego, najlepiej sprawdzonej firmy, by zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy. Bardzo często w zestawie z uchwytem znajduje się zintegrowane etui, wykonane z wodoodpornego materiału, co uchroni telefon przed niespodziewanym deszczem. Bardzo często uchwyty rowerowe są tak projektowane, by można było je wykorzystać także na motocyklach czy quadach.
 • samochodowy – kupowany przede wszystkim przez kierowców, którzy chcą wykorzystać smartfon także jako nawigację. Najczęściej mocowany jest na przedniej szybie (dzięki specjalnej przyssawce), jednak można znaleźć rozwiązania, które pozwalają przytwierdzić telefon do kratki nawiewu lub deski rozdzielczej.

Przy wyborze uchwytu warto sprawdzić dla jakich modeli telefonów (ewentualnie jakich rozmiarów) został on zaprojektowany.

Słuchawki

Trudno wyobrazić sobie telefon bez słuchawek. Bardzo często producenci sprzedają je już razem z telefonem. Nie zawsze jednak spełniają one wymagania użytkownika, dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje słuchawek można spotkać w sklepach:

 • słuchawki dokanałowe – charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, a także dobrą izolacją dźwięków, dlatego też bardzo często są wybierane do słuchania muzyki z telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego. Jednak ze względu na konieczność wsunięcia słuchawek do kanału ucha, niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort.
 • słuchawki douszne – podobnie jak dokanałowe, są niewielkich kształtów, jednak nie izolują tak dobrze dźwięków z otoczenia. Dla wielu osób są lepszym rozwiązaniem ze względu na wyższy komfort noszenia.
 • słuchawki nauszne – są dużych rozmiarów, dzięki czemu przykrywają całą małżowinę uszną. Bardzo często oferują dobrą jakość dźwięku, a w przypadku słuchawek wokółusznych także bardzo dobrą izolację od otoczenia.

Ponadto słuchawki można podzielić na:

 • przewodowe – bardzo szeroki wybór modeli, a przy tym można je kupić w atrakcyjnej cenie.
 • bezprzewodowe – ich dużą zaletą jest brak plączącego się kabla, który nie zawsze jest wystarczająco długi, by sięgnąć np. do kieszeni spodni. Więcej na temat słuchawek bezprzewodowych można przeczytać w oddzielnym poradniku.

Alternatywą do tradycyjnych słuchawek są słuchawki Bluetooth, dających największą swobodę ruchu. Więcej na ich temat znajduje się w poradniku „Jak wybrać słuchawkę Bluetooth

Istotnym elementem przy wyborze słuchawek jest obecność mikrofonu. Dzięki takiemu zestawowi możliwe będzie nie tylko słuchanie muzyki, ale również rozmowa telefoniczna.

Zestawy głośnomówiące

Osoby, które dużo jeżdżą samochodem powinny wyposażyć się w zestaw głośnomówiący (lub słuchawkę Bluetooth), która umożliwi im rozmowę przez telefon w dowolnym momencie jazdy. Więcej informacji znajduje się w poradniku „Jak wybrać zestaw głośnomówiący”.

Karty pamięci

Karta pamięci wydaje się być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego smartfona. Jednak nie wszystkie telefony mają zamontowany slot na karty SD. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy producent przewidział możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci, a jeśli tak, to do jakiej pojemności. Kolejny krok to sprawdzenie typu wykorzystywanej karty, najczęściej jednak jest to najpopularniejszy format, czyli microSD. Więcej porad i wskazówek można przeczytać w oddzielnym poradniku.

Sprawdź naszą ofertę.

 

Folie ochronne

Etui chroni najczęściej cały telefon, łącznie z tylną obudową. Jeśli jednak nie chce się ukrywać smartfona, można zdecydować się tylko na zakup folii ochronnej. Ma ona za zadanie ochronić ekran przed zarysowaniami i drobnymi uszkodzeniami. Folia nie ogranicza funkcji dotyku, dlatego też można ją bez problemu zakładać na wyświetlacz telefonu dotykowego.

Kupując folię, warto zastanowić się jaki jej rodzaj sprawdzi się najlepiej. Do wyboru są folie ochronne matowe oraz błyszczące. Pierwsze z nich nie prezentują się zbyt dobrze (choć jest to kwestia gustu), jednak nie zbierają tylu odcisków palców. Z kolei błyszczące folie lepiej korespondują ze stylem nowoczesnych smartfonów.

Największy problem stanowi nie tyle zakup folii, co jej założenie. Bardzo często powstają pęcherze powietrza, które negatywnie wpływają na wygląd ekranu, a także jego dalsze użytkowanie. Przed założeniem folii należy bezwzględnie wyczyścić ekran telefonu miękką ściereczką oraz specjalnym płynem do czyszczenia. Następnie należy powoli przykładać folię poczynając od dolnej krawędzi telefonu, jednocześnie dociskając ją np. kartą kredytową. Po nałożeniu folii warto ją jeszcze raz wygładzić.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)