Jaki wybrać wentylator pokojowy?
Spis treści:
Wentylator pokojowy stojący czy sufitowy?
A może biurkowy….? To pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć - jakiego modelu wentylatora poszukujemy? Czego oczekujemy? A także ile mamy na niego miejsca i czemu tak naprawdę ma służyć? Nadrzędną funkcją każdego wentylatora jest schładzanie powietrza. I tutaj, niezależnie od modelu, każdy spełni swoje zadanie, ale każdy w nieco inny sposób.
Wentylatory
- Kiedy wybierać wentylatory pokojowe stojące?
Na taki model możemy się zdecydować, kiedy posiadamy wystarczającą ilość miejsca, by postawić urządzenie na podłodze i kiedy ma on pełnić funkcję wyłącznie chłodzącą. Pasuje nie tylko do mieszkań prywatnych, ale i do biur, ponadto może mieć formę kolumnową, a więc – powiedzmy – bardziej designerską, jak i klasyczną, więc łatwo dopasować go do wnętrza. Wentylatory kolumnowe są nowoczesne i stylowe, a do tego zajmują mniej miejsca niż klasyczne, dlatego świetnie sprawdzą się także w małych pomieszczeniach. Z kolei wentylatory klasyczne także mogą mieć różne formy, styl i wielkość.
- Kiedy kupić wentylator sufitowy?
Wtedy, kiedy mamy ograniczone miejsce na podłodze lub nie chcemy do zabierać, a do tego oczekujemy od wentylatora nieco więcej, niż tylko chłodzenia. Wentylatory sufitowe mogą także wzmacniać efekt ogrzewania, ale tylko pod warunkiem, że mają możliwość zmiany kierunku obrotu łopatek. Można je zakupić razem z lampą, wtedy też pełnią podwójną funkcję. Świetnie sprawdzają się także w większych pomieszczeniach.
- Dla kogo wentylator biurkowy?
Tego typu urządzenia są doskonałe do biura, na blat kuchenny czy do pokoju ucznia. Zajmują mało miejsca, ale ich efektywność i spektrum regulacji także są mocno ograniczone. Są małe, można powiedzieć – podręczne – idealne do miejscowego chłodzenia, przeznaczone na ograniczone przestrzenie. Z pewnością nie ogarną swoim działaniem całego pomieszczenia, ale mogą przynieść ulgę podczas pracy w upały.
Jeśli już wiemy, który wentylator pokojowy będzie dla nas najlepszy, warto pochylić się nad ich techniczną stroną i parametrami, które pozwolą nam wybrać możliwie najlepszy model danego wentylatora.
Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator pokojowy?
Wiemy już, że wentylatory pokojowe stojące mogą mieć różną formę. Jednak by być w pełni zadowolonym z ich działania, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych kwestii.
- Moc. Im wyższa, tym efektywniejsze działanie urządzenia, ale i większe zużycie energii. Należy się zastanowić, jak często będzie się go używało i na jakie różnice w rachunkach można sobie pozwolić.
- Wydajność. Powinna być przynajmniej trzy razy większa od kubatury pomieszczenia, by wentylator mógł efektywnie działać. Podawana jest w metrach sześciennych na godzinę.
- Głośność urządzenia. Tutaj sporo zależy od tego, w jakim pokoju najczęściej będzie się używało wentylatora, choć można przyjąć, że niezależnie od tego, każdemu zależy na tym, by pracowało ono jak najciszej. Za cichy wentylator pokojowy można uznać taki, który emituje dźwięki w granicach 35-40dB.
- Dodatkowe funkcje. To także jest poniekąd zależne do tego, na jaki typ wentylatora się zdecydujemy. Wentylatory pokojowe stojące zazwyczaj oferują regulację prędkości nawiewu oraz zakresu obrotów czy wysokości. Z kolei modele kolumnowe czy sufitowe bardzo często mają możliwość sterowania pilotem, timer, a czasem także czujniki ruchu czy dodatkowe tryby pracy. Najmniej – można powiedzieć – do zaoferowania mają wentylatory biurkowe, ale to zrozumiałe, skoro nie są używane na „szerszą skalę”. Warto szukać takich urządzeń, które oferują szerokie spektrum działania i dodatkowe możliwości indywidualnych ustawień.
- Wygląd urządzenia. Nie ma się co oszukiwać, że każdy lubi otaczać się ładnymi przedmiotami i nie dotyczy to wyłącznie dekoracji, ale także przedmiotów użytkowych. Wentylator, jako urządzenie, które z pewnością będzie się rzucało w oczy, także warto dobierać według gustu, stylu wnętrza, odpowiedniego koloru czy – powiedzmy – fasonu. Najlepiej sprawdzają się wentylatory kolumnowe – są minimalistyczne, dyskretne, przypominają kolumny z kina domowego, więc w zasadzie nie rzucają się w oczy. Jednak przy wyborze klasycznego wentylatora, także dobrze zwracać uwagę na jego wygląd – niech nie kłóci się z estetyką wnętrza.
- Rodzaj materiałów. Warto zwracać uwagę na to, by jakość tworzyw, z których został zrobiony wentylator, była wysoka. Dominują oczywiście tworzywa sztuczne, ale ich grubość może być różna. Dobrze znaleźć wentylator z elementami metalu czy stali, które będą bardziej wytrzymałe od plastiku. W przypadku wentylatorów pokojowych sufitowych, może to być także drewno, ale wtedy trzeba mieć na uwadze konieczność okresowej konserwacji i odpowiedniego dbania o tworzywo w toku eksploatacji urządzenia.
Ceny wentylatorów pokojowych
Są bardzo różne! Od kilkunastu do kilkuset złotych, w zależności od modelu, funkcji, producenta i zakresu działania. Skoro mowa o marce – warto zwracać uwagę na sprawdzone firmy, takie jak Stadler Form, Descon czy Adler, żeby mieć pewność, że kupuje się produkt wysokiej jakości.
Wentylator pokojowy to nieoceniona pomoc w walce z uciążliwym upałem. To urządzenia łatwe w obsłudze, stosunkowo tanie i niewymagające dodatkowych inwestycji ani kosztów eksploatacyjnych. Ogromny wybór powinien bez problemów zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.
Komentarze (0)