Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki wybrać stabilizator? Który będzie najlepszy?

Jak działają stabilizatory? Co to takiego i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Co to jest stabilizator? Wiele osób, słysząc po raz pierwszy o stabilizatorze, niezbyt dobrze wie, do czego służy ten typ akcesoriów. Czym, wobec tego, jest ów stabilizator i jak działa?

 • Stabilizator to rodzaj opaski, ściągacza lub ortezy, które służą do zabezpieczania miejsc, które uległy kontuzji. Niektóre typy stabilizatorów (na przykład opaski elastyczne) można stosować profilaktycznie.
 • Stabilizator działa poprzez lekki ucisk, a często także poprzez usztywnienie i utrzymanie odpowiedniej pozycji – dopasowuje się do ciała, odciąża stawy i mięśnie, chroni wybrane obszary (na przykład kolana) przed urazem.

Stabilizatory – jakie są ich rodzaje?

Przed zakupem stabilizatora, warto zapoznać się z dostępnymi typami tych akcesoriów, a jest w czym wybierać. Stabilizatory można podzielić ze względu na część ciała, na którą się je zakłada oraz ze względu na budowę. W sklepach można znaleźć:

 • Stabilizatory na kolana – jedne z najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych. Kolana to newralgiczne punkty, które stosunkowo łatwo mogą ulec kontuzji podczas różnego typu ćwiczeń i aktywności. Stąd tak duże zapotrzebowanie na stabilizatory na tę część ciała. Stabilizator kolana może mieć postać elastycznej opaski lub znacznie bardziej usztywnianej i zaawansowanej ortezy. Może być stosowany profilaktycznie jako zabezpieczenie przed urazem lub wówczas, gdy już do kontuzji doszło.
 • Stabilizatory stawu skokowego – kolejny typ stabilizatora, który jest najczęściej kupowany. Wynika to, oczywiście, z częstotliwości urazów, jakie dotyczą stawu skokowego – łatwo o nie zarówno podczas intensywnych treningów, jak również podczas codziennych czynności. Stabilizator stawu skokowego może mieć postać elastycznej opaski lub sztywniejszej konstrukcji.
 • Stabilizatory nadgarstka – akcesoria przydatne po urazach oraz profilaktycznie przy uprawianiu sportu, jeśli mamy skłonność do nabywania kontuzji tego rodzaju.
 • Stabilizatory barku – przydatne w przypadku dolegliwości bólowych barku oraz obojczyka. Stabilizator barku może mieć postać elastyczną, wówczas świetnie sprawdza się podczas ćwiczeń rehabilitujących. Sztywniejsze ortezy stabilizujące poprawiają postawę i ograniczają ruch tych partii ciała, przez co łagodzone są dolegliwości bólowe.
 • Stabilizatory biodra – mogą obejmować oba biodra lub biodra z udem. Stabilizator biodra ogrzewa ten fragment ciała, stabilizuje postawę i chroni przed urazami.
 • Stabilizatory dłoni – mogą mieć postać rękawicy bez palców, która obejmuje głównie dłoń albo postać stabilizatora na dłoń i przedramię. To akcesoria, które bywają stosowane przy kontuzjach i urazach oraz przy różnego typu dolegliwościach bólowych i chorobowych – na przykład przy zespole cieśni nadgarstka.
 • Stabilizatory kciuka – najczęściej to nieco większe stabilizatory dłoni (z elementem na kciuk) albo niewielkie stabilizatory na sam kciuk, które obejmują jeszcze sam nadgarstek. Są stosowane w przypadku urazów i dolegliwości bólowych.
 • Stabilizatory kręgosłupa – to zarówno akcesoria na górny odcinek, jak również na odcinek krzyżowy. Zadaniem stabilizatora kręgosłupa jest delikatne usztywnienie i poprawa sylwetki. Stabilizator tego typu przydaje się przy okazji leczenia schorzeń kręgosłupa oraz u osób, które cierpią na częste dolegliwości bólowe. Stabilizator poprawia postawę, zapobiega przybieraniu póz, które nadmiernie obciążają kręgosłup.
 • Stabilizatory karku – można wyróżnić stabilizatory typowo sportowe na kark oraz stabilizatory karku o charakterze leczniczym i rehabilitacyjnym. Pierwsze z nich są stosowane przez motocyklistów, a drugie mogą posłużyć do usztywniania karku i odciążenia go przy kontuzjach i urazach.
 • Stabilizatory łokcia – mogą obejmować sam łokieć i fragment ramienia oraz przedramienia, są również większe konstrukcje, które obejmują także bark i część klatki piersiowej. Dobór odpowiedniego modelu zależy od rodzaju urazu i potrzeb użytkownika. Stabilizator łokcia bywa stosowany także przez sportowców (na przykład tenisistów) w ramach profilaktycznego zabezpieczenia przed kontuzją.

Ranking ściągaczy łokcia 2021

Stabilizatory można podzielić nie tylko ze względu na to, na jaką część ciała pasują, ale także z uwagi na ich budowę. Do najpopularniejszych rodzajów stabilizatorów należą:

 • Opaski bezszwowe – najlżejszy rodzaj stabilizatora. Opaski elastyczne są niezwykle popularne w roli ochraniaczy – zakłada się je wówczas typowo profilaktycznie, ponieważ pozwalają na swobodne poruszanie się, a jednocześnie chronią przed urazami z zewnątrz. Nie oddziałują na stawy tam mocno, by stabilizować postawę. Ich zaletą jest za to niska cena i ogólna dostępność.
 • Ściągacze – popularne są szczególnie ściągacze na kolana. Ściągacze są lekkimi, a jednocześnie skutecznymi stabilizatorami. Wykonane są z elastycznej tkaniny, ale posiadają dodatkowy element ściągający. Dzięki temu stabilizują staw i odciążają go. Mogą być stosowane profilaktycznie podczas uprawiania sportu oraz w przypadku lżejszych kontuzji.
 • Stabilizatory siatkowe – bardziej profesjonalny typ stabilizatorów. Stosuje się je w przypadku silniejszych dolegliwości bólowych oraz przy obrzękach. Ich budowa zapewnia doskonałą wentylację ciała (perforowana siateczka).
 • Stabilizatory noprenowe – mocniej zabudowany stabilizator, który delikatnie ogrzewa ciało, ale pozostaje przewiewny (większość modeli ma fragmenty wykonane z siatki). Doskonale sprawdza się przy mocniejszych kontuzjach i w trakcie rehabilitacji po przebytym urazie. Zabezpiecza stawy przed przeciążeniem i ułatwia powrót do sprawności.

Jak rozpoznać dobry stabilizator?

Stabilizator może być pomocny w profilaktyce oraz w leczeniu kontuzji i dolegliwości bólowych, ale będzie tak tylko wówczas, gdy sięgniemy po dobry model. Jakie są cechy idealnego stabilizatora?

 • Wysoka jakość materiału – stabilizatory bywają wykonane z siateczki, neoprenu lub elastycznej dzianiny. Dobór odpowiedniego rodzaju materiału zależy od typu ewentualnej kontuzji. Za najsolidniejsze są uważane stabilizatory neoprenowe, ale w profilaktyce sprawdzi się doskonale także elastyczny ściągacz.
 • Elementy, które zapobiegają otarciom i podrażnieniom skóry – najlepsze pod tym względem są stabilizatory bezszwowe albo modele mające od wewnętrznej strony podszycie, które zasłania ewentualne szwy i elementy wzmacniające, które mogłyby podrażniać skórę.
 • Rozciągliwość, elastyczność i odpowiednie stabilizowanie stawów – to jeden z najważniejszych parametrów. Stabilizator musi być na tyle elastyczny, by wygodnie się go zakładało i by umożliwiał wykonywanie ruchów, ale musi być też na tyle usztywniający, by stabilizować wybrane stawy i obszary ciała.
 • Łatwe zakładanie i zdejmowanie – do wyboru są stabilizatory rozciągliwe, które przeciąga się w odpowiednie miejsce (na przykład stabilizator kolana można założyć przez stopę) oraz stabilizatory zapinane na rzepy.
 • Przewiewność, a jednocześnie zdolność do ogrzewania ciała – skóra pod stabilizatorem nie powinna się pocić. Jeśli wybieramy model neoprenowy, warto postawić na ten, który jest częściowo ażurowy (z siateczki).
 • Krój dopasowany do ciała, odpowiedni rozmiar – większość stabilizatorów jest dostępnych w różnych rozmiarach, co ułatwia wybór odpowiedniego modelu. Stabilizator należy przymierzyć i upewnić się, że za mocno nie ciśnie ani nie odstaje.

Jak nosić stabilizator?

Wiele osób zastanawia się, kiedy właściwie warto sięgnąć po stabilizator i kiedy używanie stabilizatora będzie miało sens w profilaktyce urazów. Wiele zależy od tego, w jakiej kondycji są poszczególne stawy oraz jaki rodzaj aktywności wykonujemy. Najczęściej wybierane stabilizatory to modele na kolano oraz na staw skokowy i to na ich przykładzie można rozwiać wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

 • Kiedy nosić stabilizator na kolano? Stabilizatory miękkie (ściągacze, opaski) można nosić w ramach profilaktyki przy dolegliwościach bólowych. Stabilizatory twarde, usztywniające (sportowe) należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Jak założyć stabilizator na kolano? To zależy od modelu stabilizatora. Elastyczną opaskę lub ściągacz przeciąga się przez stopę do góry, aż do kolana. Łatwiejsze w zakładaniu są stabilizatory na rzepy.
 • Jak założyć stabilizator na kostkę? Stabilizator elastyczny na kostkę zakłada się podobnie, jak… skarpetkę. Należy przeciągnąć go przez stopę i umieścić w odpowiedniej pozycji. Niektóre modele posiadają rzepy i inne zapięcia, które umożliwiają precyzyjniejszą regulację i dopasowanie stabilizatora do kostki.
 • Czy stabilizator na kolano pomaga? Wszystko zależy od typu stabilizatora i odpowiedniego dopasowania go do konkretnej sytuacji. Jeśli borykamy się z urazem i bólem a sięgniemy po najzwyklejszą opaskę elastyczną, to raczej niewiele to zmieni. Rodzaj stabilizatora warto skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem i stosować się do zaleceń.
 • Czy stabilizator można nosić na spodniach? Ta kwestia również zależy od rodzaju stabilizatora. Elastyczne i przylegające modele można z powodzeniem zakładać nawet pod dość wąskie spodnie. Jeśli mamy do czynienia z ortezą z szynami i paskami mocującymi, to z reguły zachodzi konieczność założenia jej na spodnie. Wówczas należy zadbać o dobre przyleganie stabilizatora. Warto też wybierać pod spód miękkie spodnie o węższym kroju.
 • Kiedy zacząć nosić stabilizator po artroskopii? Decyzja o korzystaniu ze stabilizatora po zabiegu artroskopii zależy od konkretnego przypadku i powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj jednak stosowane bywają usztywniające ortezy, które utrzymują kolano w odpowiedniej pozycji i je odciążają. Dobrze sprawdzają się stabilizatory regulowane, które pozwalają na różnicowanie pozycji kolana w ramach postępującej rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności.
 • Stabilizator zwykły czy stabilizator magnetyczny? Stabilizator magnetyczny różni się od zwykłego tym, że posiada elementy magnesu, które mogą stymulować komórki organizmu. Stabilizatory magnetyczne są polecane przy bólach reumatycznych i zwyrodnieniowych.

Zakup odpowiedniego stabilizatora jest sporym wyzwaniem. Oferta jest niezwykle szeroka – oprócz zwykłych stabilizatorów ortopedycznych mamy jeszcze do wyboru specjalistyczne stabilizatory sportowe (wzmacniane), magnetyczne oraz różnego typu elastyczne opaski. W razie wątpliwości, warto skonsultować to zagadnienie z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni typ stabilizatora w ramach profilaktyki lub w celu ustabilizowania kończyn lub stawów po urazach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.