Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Stabilizator na kolano czy ściągacz? Co wybrać? Jaki najlepszy?

Kontuzje są nieodłączny elementem każdego sportu. Czy i kiedy pomoże stabilizator na kolano?

Czasami jest to zwykłe stłuczenie, zwichnięcie kostki, innym razem poważny uraz bądź złamanie. Te poważniejsze zdarzenia bardzo często prowadzą do długotrwałej rehabilitacji, w której przydatnym może okazać się ściągacz na kolano lub specjalistyczny stabilizator. Niektóre sporty angażują w głównej mierze ręce, inne zaś mocno nadwyrężają nogi. Niektórzy wolą również zabezpieczyć swoje kolana jeszcze przed zdarzeniem lub po prostu doskwiera im ból, który uniemożliwia poświęcenie się swojej ulubionej dyscyplinie. Bez znaczenia, jaki jest powód stosowania ściągaczy bądź stabilizatorów, warto dobrać odpowiedni model w zależności od indywidualnych preferencji oraz wymagań.

Podczas większości aktywności fizycznych, najbardziej obciążanym stawem jest staw kolanowy. Dlatego też, jeżeli czujemy bolesną dolegliwość w tej okolicy lub obawiamy się, że wkrótce może się pojawić, oprócz zakupu odpowiedniego stabilizatora, należy koniecznie skonsultować to z lekarzem specjalistą.

Rodzaje stabilizatorów kolana

Ściągacz ściągaczowi nierówny. Na rynku znajdziemy bardzo wiele różnorodnych modeli od prostych ściągaczy materiałowych o podstawowej skuteczności po zaawansowane usztywniacze, które mogą być stosowane nawet przez profesjonalistów. Zacznijmy jednak od początku i poznajmy najpopularniejsze rodzaje stabilizatorów i ściągaczy na rynku.

Opaska bezszwowa

Wiele osób uważa, że opaska bezszwowa jest bezsensowna, gdyż do niczego nie służy i pełni rolę ozdobną. To oczywiście błąd, gdyż głównym celem takiej opaski jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w okolicy stawu kolanowego oraz jego ochrony przez ewentualnymi urazami z zewnątrz. Co prawda nie ochroni przed stłuczeniami, ale z pewnością zabezpieczy przed lekkimi zadrapaniami. Tego typu opaski najczęściej wykonywane są z rozciągliwego materiału, który umożliwia ich dopasowanie do nogi użytkownika i sprawia, że nie zmieniają swojego położenia nawet przy intensywnym ruchu. Tego typu opaski możemy stosować również profilaktycznie, jako lekka i wygodna ochrona, jak również w przypadku lekkich skręceń, urazów lub nadwyrężeń stawów.

Ściągacz kolana

Ściągacze, w przeciwieństwie do opasek, wykorzystuje się głównie po przebytych urazach w celu rehabilitacji, choć wiele osób uprawiających sport na wysokim poziomie stosuje ściągacze profilaktycznie jako zamienniki opasek. Ściągacz kolana doskonale stabilizuje oraz zmniejsza obciążenie wywierane na stawy. Ponadto, zapewnia mięśniom i stawom odpowiedni komfort cieplny, przyspieszając tym samym ich regenerację oraz proces krążenia krwi. Ściągacze świetnie sprawdzą się zimą, gdyż zapewniają lepszą izolację cieplną w porównaniu do lekkich i cienkich opasek.

Stabilizator siatkowy

Jest to kolejny poziom w rehabilitacji. Co prawda można go stosować profilaktycznie, ale jest on już nieco mniej wygodny niż komfortowe opaski oraz ściągacze. Zakłada się je w przypadku mocnego bólu i obrzęku powstałego w wyniku kontuzji. Wskazaniem do użycia stabilizatora siatkowego są także osłabienie aparatu więzadłowego, złamania oraz inne, silne obrażenia powstałe w okolicy kolana. Ze względu na konstrukcję, są bardzo przewiewne, więc są idealnym rozwiązaniem na lato. Nie utrudniają zginania nogi w kolanie, łagodzą ból i przyspieszają leczenie po kontuzji umożliwiając kontynuację aktywności fizycznej.

Stabilizatory neoprenowe

To idealne rozwiązanie w leczeniu urazów stawu kolanowego przyspieszające powrót do pełnej sprawności po przebytym urazie. Ich konstrukcja jest zazwyczaj lekka, posiada elementy z siateczki, które zapewniają skórze swobodny przepływ powietrza. Takie połączenie sprawia, że wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz zapewniając komfort użytkowania nawet latem. Zabezpieczają również przed powrotem kontuzji chroniąc osłabione mięśnie i stawy.

Jak wybrać odpowiedni stabilizator lub ściągacz?

Wybór ściągacza lub stabilizatora pod kątem profilaktycznego stosowania można dyktować wyglądem, ceną itp. Jeśli jednak zależy nam na dobrych efektach, a przede wszystkim względami leczniczymi, zakup powinien być przemyślany i skonsultowany z lekarzem. Jeśli jednak chcemy samodzielnie wybrać odpowiednie zabezpieczenie kolana, weźmy pod uwagę między innymi:

  • Wielkość urazu – niektóre urazy lub stłuczenia obejmują powierzchnię, której nie obejmie zwykły ściągacz lub stabilizator, dlatego też konieczne może okazać się dokupienie dodatkowych zabezpieczeń np. na łydki bądź uda. Można również poszukać modeli o zwiększonym zasięgu działania i większej rozpiętości np. na uda bądź piszczele.
  • Rodzaj urazu – jeśli borykamy się z niewielkim bólem kolana lub innymi, drobnymi urazami, wystarczy prosta i niedroga opaska bezszwowa. Niestety poważniejsze kontuzje są wskazaniem do używa bardziej zaawansowanych stabilizatorów.
  • Opinia specjalisty – zdecydowanie polecamy, aby zasięgnąć opinii specjalisty w przypadku poważnych lub przedłużających się urazów. Nieodpowiedni dobór może pogorszyć stan kolan, zaś bagatelizowanie nawet mało dokuczliwych urazów może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
  • Dopasowanie do budowy ciała – co prawda większość stabilizatorów ma elastyczną konstrukcję, ale niektóre wersje działają poprawnie tylko w pewnym zakresie i zbytnie naciąganie może zmniejszyć ich zalety. Warto dobierać rozmiary zgodnie z własnymi preferencjami – nigdy „na oko”!
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.