Udostępnij
Skomentuj

Stabilizator nadgarstka – jak wybrać opaskę i kiedy nosić?

W celu ograniczenia związanego z kontuzją stawu nadgarstkowego warto stosować stabilizator nadgarstka.

Opaska na nadgarstek to nie tylko „gadżet” polecany sportowcom, ale też wszystkim tym, którzy są na co dzień narażeni na uszkodzenia i nadwyrężenia nadgarstków.

Polecane stabilizatory

Czym jest stabilizator nadgarstka?

Stabilizator nadgarstka jest artykułem medycznym, który służy do ustabilizowania stawu promieniowo-nadgarstkowego, potocznie nazywanego nadgarstkiem. Problemy w obrębie tego stawu zmuszają do zmniejszenia jego ruchomości w celu zapobiegania dalszym zwyrodnieniom, minimalizowania uszkodzeń oraz szybszej rekonwalescencji. Opaska na nadgarstek co prawda nie stabilizuje stawu tak mocno, jak gips, ale pozwala ograniczyć ból i w pewnym zakresie przyspieszyć proces zdrowienia stawu. Dzięki stabilizatorowi nadgarstka możliwe jest ustabilizowanie stawu w pozycji funkcjonalnej. Stabilizator nadgarstka oprócz usztywniania stawu pozwala także zachować odpowiednią ciepłotę ciała, która dodatkowo wpływa na szybszą rehabilitację.

Kiedy stosować stabilizator nadgarstka?

Opaska na nadgarstek powinna być stosowana w przypadku:

 • urazów w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego,
 • zespołu cieśni nadgarstka,
 • urazów kciuka,
 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • bólu nadgarstka,
 • zapalenia ścięgien,
 • rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym w obrębie stawu nadgarstkowego.

Ściągacz na nadgarstek zawsze powinien być mocno zapięty, ale nie na tyle, by utrudniać przepływ krwi. Jeżeli opaska będzie zbyt mocno ściągnięta, dłoń może nie być wystarczająco dotleniona, co będzie się objawić zsinieniem palców lub ich mrowieniem. W takiej sytuacji trzeba poluźnić zapięcie.

Jaki stabilizator nadgarstka wybrać?

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje stabilizatorów nadgarstka. Zastanawiając się, jaki stabilizator na nadgarstek wybrać, zawsze trzeba mieć na uwadze rodzaj problemu. Lekkich urazów nie ma sensu rehabilitować sztywnymi ortezami, a przy głębokich nie zaleca się stosowania opasek.

 • Twarde ortezy stabilizujące – takie stabilizatory pozwalają niemalże całkowicie unieruchomić staw, ale często wykluczają z normalnej aktywności. Stosuje się je w przypadku ciężkich urazów oraz bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych.
 • Opaska elastyczna – taki stabilizator nadgarstka jest stosowany zazwyczaj w przypadku lekkich urazów, a także w czasie uprawiania sportu, w celu przytrzymywania nadgarstka w optymalnej pozycji. Elastyczne opaski na nadgarstek zapinane są na rzepy. Wśród opasek elastycznych wyróżniamy jeszcze krótkie oraz długie.
 • Opaska magnetyczna – opaska magnetyczna spełnia podobną funkcję do opaski elastycznej i ma takie samo zastosowanie, ale różnica polega tutaj na sposobie zapinania. Opaska magnetyczna zapinana jest na magnes i dzięki temu często trwalsza. Rzepy po jakimś czasie tracą swoje właściwości czepne, natomiast w przypadku magnesu taka sytuacja nie ma miejsca.
 • Opaski z miejscem na kciuk – to specjalne opaski, które okalają również dłoń i nadgarstek. Takie modele polecane są szczególnie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka i w przypadku urazów kciuka.
Warto wiedzieć!

Opaska uciskowa na nadgarstek w przypadku urazu nadgarstka zawsze być dobierana po konsultacji z lekarzem ortopedą. Lekarz wie, jaki jest rodzaj urazu oraz jego stopień nasilenia, dzięki czemu może polecić najlepsze rozwiązanie. Samodzielnie opaskę można wybrać w celach prewencyjnych albo po prostu przy zwykłym przeciążeniu spowodowanym pracą lub sportem.

Materiały wykonania opasek na nadgarstki

 • Skóra – cechuje się dużą trwałością oraz eleganckim wyglądem. Tego typu opaski należy konserwować talkiem kosmetycznym.
 • Materiały syntetyczne – opaski z materiałów syntetycznych najczęściej produkowane są z mieszanek poliestru, poliamidu i elastanu.

Niektóre modele wyposażone są też w specjalne poduszki ze styropianowych kulek, których zadaniem jest zwiększanie komfortu i zmniejszenie bólu w przypadku gwałtownego ruchu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.