Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor do konsoli? Jaki do Xboxa lub Playstation?

Konsolę można podłączyć do każdego nowoczesnego TV. Jednak niektóre pozwolą przeżywać rozgrywkę głębiej.

Każdy gracz pragnie doskonałej jakości obrazu, żywych kolorów i płynnego wyświetlania. Kompatybilne sprzęty elektroniczne pozwalają wycisnąć wszystko, co tylko możliwe z tych parametrów. Nawet najlepsza konsola na niewiele się zda przy źle dopasowanym do jej możliwości telewizorze, a najprecyzyjniejszy ekran nie nadrobi słabej jakości obrazu generowanej przez przestarzałe urządzenie do gry. Nawet taki szczegół jak typ złącza wiele zmienia w sposobie rozgrywki.

Polecone telewizory dla graczy

Jaki TV do konsoli?

Najważniejszym wymaganiem, jakie musi spełniać telewizor pod konsolę, jest niska wartość input lag. Wyraża się go za pomocą milisekund. Input lag określa czas, jaki wynosi opóźnienie pomiędzy wyświetleniem na ekranie obrazu a momentem wygenerowania go przez urządzenie i przesłaniem za pomocą sygnału. Dla gracza w pełni satysfakcjonująca będzie wartość tego parametru oscylująca w przedziale 20-40 ms. Krótszy czas spotyka się raczej rzadko i występuje w droższych modelach, a dłuższy input lag będzie wpływał negatywnie na komfort grania.

Dość ważne jest także to, czy telewizor posiada specjalny tryb gry. Zwykle trzeba go włączyć ręcznie, choć w urządzeniach pomyślanych specjalnie pod konsole lub inteligentnych taka zmiana dokonuje się automatycznie. Tryb gry dodatkowo zmniejsza input lag, wyostrza kolory i wzmacnia natężenie dźwięku, by gracz mógł jak najbardziej wczuć się w klimat. Nawet tani telewizor do konsoli może posiadać tryb gry.

Jaki telewizor do Xboxa?

Jeśli nie wiesz, jaki telewizor do Xbox wybrać, to po pierwsze zwróć uwagę na jego potencjał pod względem obrazu. W tym modelu konsoli wbudowano Blu-ray, więc posłuży ona nie tylko do grania, ale też do oglądania filmów. Generalnie całe urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o byciu multimedialnym domowym centrum rozrywki. Dlatego spójrz na telewizor jako na coś więcej niż ekran do gry. Może on być także rzutnikiem dla Twoich zdjęć z podróży, kinem i darmowym biletem na koncert.

Dla doskonałej jakości obrazu w Xboxie pojawiła się technologia HDR. Duża rozpiętość tonalna tworzy bogatą paletę barw zbliżonych do tego, jak widzi ludzkie oko. Szeroka rozpiętość pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszymi punktami pozwala wydobyć na wierzch szczegóły, które bez tej technologii byłyby niewidoczne. Najlepszy telewizor do konsoli Xbox to taki, który obsługuje format HDR. Na rynku nietrudno znaleźć odpowiedni model, nawet w bardzo przystępnej cenie. Jeżeli cenisz sobie doskonałe oddanie koloru, to warto rozejrzeć się w sklepie Morele.net.

Kompatybilne sprzęty wymagają nie tylko podobnych parametrów, ale również właściwych wejść i kabli. Nie inaczej jest w przypadku ekranu do Xbox One S. Wymagania telewizora mogą dotyczyć specjalnego wejścia HDMI, które niekiedy wykorzystuje się dla osiągnięcia jakości 4K. A warto wiedzieć, że konsola obsługuje tę rozdzielczość. Xbox wymaga odpowiedniego kabla − HDMI High Speed lub HDMI Certified Premium High Speed. To również wiąże się z wyższą rozdzielczością, jaką można osiągnąć za pomocą właściwie skomponowanych elementów.

Jaki telewizor do Playstation?

Najważniejsze przy podejmowaniu tej decyzji jest to, jakim dokładnie modelem konsoli dysponujesz. Zastanów się też, jakiego typu gry Cię interesują. Fani nowości muszą liczyć się z większym wydatkiem – nowsze produkcje zwykle wykorzystują najlepsze dostępne parametry. Jeżeli wolisz sentymentalne powroty do przeszłości lub zastanawiasz się, jaki telewizor do PS3 będzie najlepszy, to możesz zdecydować się na coś w niższym budżecie i zadowalającej jakości. Dysponujesz małą ilością miejsca? Postaw na telewizor 32 cale do konsoli w jakości FullHD.

W telewizorach generalnie dość ważna jest ich częstotliwość odświeżania. W przypadku urządzenia, które ma służyć podczas grania w gry, znaczenie tej wartości rośnie jeszcze bardziej. Telewizor do PS4 powinien mieć minimum 60 Hz. Jeden herc oznacza, że w jednej sekundzie wykonuje się jeden cykl, a więc w tym przypadku jednokrotnie zmienia się cały obraz na ekranie. Im większa liczba herców, tym silniejsze doznanie płynności wyświetlanej gry.

Być może zastanawiasz się, czy telewizor pod PlayStation powinien należeć do grupy urządzeń Smart. W gruncie rzeczy nie ma takiej konieczności. Projektanci nowoczesnych konsol wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i ich sprzęty podłącza się nie tylko do samego telewizora, ale również do sieci internetowej. Mają wejścia dla wielu zewnętrznych urządzeń i nośników danych. Dlatego już sama konsola sprawia, że Twoje urządzenie można określić jako Smart TV. Xbox w tym aspekcie nie różni się od PS4. Gdy jednak zależy Ci na nowoczesności i dodatkowych opcjach, warto oczywiście wybrać telewizor Smart TV.

Jaki rozmiar telewizora do konsoli?

Kupując telewizor do Xbox One czy PlayStation, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze: jak duża jest odległość pomiędzy miejscem, z którego grasz, a TV? Po drugie: jaką ilością przestrzeni na telewizor dysponujesz? Oraz po trzecie: na jakiej jakości obrazu Ci zależy? Jeśli dokładnie przyjrzysz się tym wartościom i dobrze je przeanalizujesz, to nie ma szans, że dokonasz niewłaściwego wyboru.

Często mówi się, że od 42 cali zaczynają się odbiorniki, które zostały stworzone dla graczy. Oczywiście tani telewizor do konsoli 32 cale również pozwala czerpać radość z rozgrywki, jednak wprowadza pewne ograniczenia. Ma to związek z tym, że mniejsze ekrany nie obsługują najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, jak choćby telewizor 4K Ultra HD. Ich przekątna jest na tyle niewielka, że nie byłoby nawet widać zmian w jakości. Poza tym przed takim telewizorem podczas grania zwykle siedzi się w odległości mniejszej niż metr, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie, bo te urządzenia mają mniej powłok chroniących wzrok niż monitory komputerowe.

Kupujesz konsole do gier na telewizor i nie wiesz, z jakiej odległości powinieneś grać? Tę wartość najprościej obliczysz, mnożąc przekątną telewizora razy 4. Otrzymana liczba to przybliżona odległość, jaką powinno się zachować od ekranu. Zbyt duży ekran naprawdę może być niepraktyczny, bo męczy oczy, zmuszając do ciągłego wodzenia wzrokiem po całym wyświetlaczu. Z kolei telewizor zbyt mały skłania do wytężania wzroku, by dostrzec szczegóły, co także nie jest zbyt korzystne.

Jakie złącza powinien mieć telewizor do konsoli?

Dawniej konsolę podłączało się do telewizora za pomocą wejścia VGA. Obecnie ten standard jest nadal wykorzystywany, ale raczej powoli się od niego odchodzi. Dużo lepszą przepustowość posiada HDMI. Telewizor do Xbox One X i PS powinien obsługiwać standard HDMI 2.1. To dzięki niemu można wyświetlać obraz w rozdzielczości nawet 8K. Ten kabel obsługuje również dźwięk, który w lepszej przepustowości zyskuje lepszą jakość. Jak podłączyć PS4 do telewizora? Będzie Ci potrzebny właśnie kabel HDMI oraz łącze internetowe.

Podłączenie Xbox One do telewizora to jednak nie wszystko. Przecież urozmaiceniem mogą być chociażby dobre głośniki, które uprzyjemnią granie i oglądanie filmów na TV. Dlatego warto postawić na telewizor z większą liczbą wejść HDMI. Połączą one w odpowiedni sposób urządzenia elektroniczne w swoim domu, tworząc sieć, dzięki której z łatwością będziesz przesyłać wszelkie pliki. Uzyskasz to, wykorzystując złącze Ethernet – standard w dzisiejszych odbiornikach. To wejście jest dobrą alternatywą dla Wi-Fi.

Możliwości telewizorów do konsol

Dużo zmian wprowadza technologia, w jakiej stworzony został telewizor. Na rynku dużą grupę stanowią telewizory LED, co sprawia, że są bogato i różnorodnie wyposażone. Ta technologia opiera się na diodach luminescencyjnych i modułach, które generują światło przepuszczane przez matryce. Zauważalna jest duża poprawa jakości wyświetlanego obrazu i natężenia barw względem standardu LCD. Dobry telewizor do PS4 powinien opierać się na technologii LED.

Jednak producenci TV oferują znacznie więcej. Technologia wciąż się rozwija i dzisiaj masz możliwość wybrania także podświetlenia OLED. W tym przypadku diody świecą organicznie, a więc emitują własne światło. To pozwala działać im szybciej oraz precyzyjniej dobierać tonację kolorystyczną oraz tworzyć większe rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi odcieniami. Zastanawiasz się, jaki TV do PS4 Pro wybrać? Wydaje się, że warto postawić na nieco droższą, ale przyszłościową i wysokiej klasy technologię OLED.

Docenianą przez graczy opcją jest dzielenie ekranu. Bez opuszczania gry sprawdzisz jakąś informację w sieci, włączysz ulubiony utwór na YouTube lub w jakikolwiek inny sposób skorzystasz z możliwości multitaskingu. Istnieje opcja przesyłania przy tym obrazu ze smartphone’a! Różni producenci nazywają tę funkcję na odmienne sposoby, w jednych to Dublowanie ekranu, w innych Multi View. Jednak bez względu na nazwę, dobrze, gdy tę w to udogodnienie został wyposażony Twój telewizor 4K do PS4.

Polecani producenci telewizorów do konsol

Fakt, że urządzenia jednego producenta zwykle najlepiej ze sobą współgrają, nie stanowi żadnej nowości. Skoro to właśnie Sony tworzy PS4, wymagania telewizora stawiane przez tę firmę z pewnością znajdą odzwierciedlenie w jej odbiornikach. Zresztą ta firma generalnie doceniana jest na rynku, bo oferuje wszechstronne produkty w dobrej jakości. Marka zajmuje się także systemami nagłaśniania, co pozwala stworzyć kompatybilny zestaw sprzętów.

Interesuje Cię niewielki telewizor 40 cali do PS4? Przyjrzyj się marce Sharp, która wyspecjalizowała się w mniejszych ekranach. Nie oznacza to jednak, że ogranicza się tylko do tego typu urządzeń. Oferta firmy jest bardzo szeroka i zawiera również takie technologie, jak OLED czy HDR. Telewizory Sharp są często niedoceniane, ale to naprawdę dobre sprzęty, które posłużą w domu przez wiele lat.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.