Udostępnij
Skomentuj

Jaki telefon komórkowy dla niewidomych wybrać? Jakie są podstawowe funkcje?

Telefon komórkowy może być dla osób niewidomych oknem na świat. Jaki model wybrać, by tak się stało? Sprawdź!

Funkcjonowanie niewidomych i niedowidzących w różnych sytuacjach dnia codziennego z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak przy odrobinie samozaparcia udaje im się wypracować mechanizmy i różnego rodzaju patenty służące poprawie jakości życia. Deficyty w zakresie wzroku rekompensują wspomnianym osobom inne, silnie rozwinięte zmysły (przede wszystkim dotyk oraz słuch). To właśnie dzięki nim zyskują orientację w przestrzeni, są w stanie poruszać się po domu i w najbliższej, znanej sobie okolicy.

Niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia niewidomych i niedowidzących jest uzyskanie jak największej samodzielności, mimo pewnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Realizację przywołanego celu znacznie ułatwiają nowoczesne technologie oraz wynalazki stworzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Mowa tu nie tylko o alfabecie Braille'a, ale również wielu urządzeniach elektronicznych sterowanych głosowo (komputerach, telewizorach, sprzętach gospodarstwa domowego czy mniejszych akcesoriach i gadżetach, takich jak telefony dla niedowidzących).

Jakie korzyści daje telefon dla niewidomych?

Telefon dla słabowidzących bądź niewidomych różni się od standardowych komórek dostępnych na rynku. Zazwyczaj tego typu sprzęt posiada klasyczną klawiaturę numeryczną z dużymi, wyraźnymi przyciskami, łatwo wyczuwalnymi pod palcami, a także w pełni udźwiękowione menu. Dzięki temu użytkownik może usłyszeć komunikaty, jakie pojawiają się na wyświetlaczu, zareagować adekwatnie do sytuacji, używać wszystkich najważniejszych funkcji urządzenia: książki adresowej, wiadomości SMS, budzika, minutnika, stopera, kalkulatora, notatnika oraz kalendarza. 

Telefon dla niewidzących i słabowidzących przynosi użytkownikom sporo rozmaitych profitów. Po pierwsze, daje im poczucie prywatności – nie muszą nikogo prosić o pomoc przy obsłudze sprzętu. Mogą sami wykonywać wszystkie niezbędne operacje, m.in. dzwonić i odbierać połączenia, pisać wiadomości tekstowe za pośrednictwem głosu, słuchać radia i utworów muzycznych, czerpać informacje ze stron internetowych, odtwarzać audiobooki, swobodnie poruszać się po mediach społecznościowych. Słowem korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii na równi ze zdrowymi konsumentami. 

Poza tym, komórka dla niedowidzących stanowi dla wspomnianej grupy osób swoistą przepustkę do świata ludzi widzących. Pozwala im lepiej odnaleźć się w zastanej rzeczywistości i zyskać większą niezależność, a co za tym idzie również pewność siebie. To z kolei poprawia samopoczucie niepełnosprawnych i wpływa na jakość ich codziennego funkcjonowania. Sprawia, że pełniej uczestniczą w życiu społecznym i nie czują się zepchnięci na margines. 

Czy osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać ze smartfonów?

Jak najbardziej, ekran dotykowy, choć pozbawiony przycisków, nie musi być w tym wypadku żadnym ograniczeniem. Wystarczy wyposażyć sprzęt w odpowiednie aplikacje i technologie.

VoiceOver na urządzenia z oprogramowaniem iOS

System umożliwia obsługę funkcji telefonów komórkowych za pośrednictwem Siri – to inteligentny osobisty asystent zintegrowany z urządzeniami marki Apple. Rozpoznaje naturalną mowę użytkownika, odpowiada na zadawane pytania i wykonuje podstawowe komendy. W połączeniu z technologią VoiceOver pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym na swobodne poruszanie się po menu oprogramowania iOS, bez konieczności naciskania jakichkolwiek przycisków. 

TalkBack na Androida 

Co zrobić, by uruchomić usługę? Trzymaj wciśnięty przycisk głośności przez około trzy sekundy (system powinien włączyć się automatycznie). Teraz zacznij czytać ekran, przesuwając po nim palcem. TalkBack poinformuje Cię o wszystkich komunikatach i ikonach ukazujących się na wyświetlaczu, wskaże miejsca poszczególnych liter na wirtualnej klawiaturze, a także zapozna z treścią otwieranych stron internetowych. Sterowanie oprogramowaniem odbywa się za pomocą gestów:

  • ruch w prawo – przejście do następnego elementu wyświetlanego na ekranie;
  • ruch w lewo – przechodzenie do poprzedniej ikony;
  • ruch w górę i w dół – przełączanie pomiędzy ustawieniami nawigacji;
  • dwukrotne kliknięcie – uruchamia wybraną aplikację.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że system TalkBack cechuje duża elastyczność – użytkownik sam decyduje o tym, co dane gesty będą oznaczać. Może w dowolnej chwili zmienić domyślne ustawienia i dostosować je do indywidualnych preferencji czy oczekiwań. 

Google otwarty na potrzeby niepełnosprawnego użytkownika 

Android, w odróżnieniu od iOS-a, ma otwarty interfejs – pozwala to każdemu posiadaczowi smartfona z oprogramowaniem od Google instalować na urządzeniu własne aplikacje, na przykład pochodzące z plików na komputerze. Osoby niewidome i słabowidzące mogą więc w szybki, a jednocześnie stosunkowo łatwy sposób, dopasować telefon do swoich potrzeb, wgrać na niego wszystkie niezbędne aplikacje ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. 

Co powinien posiadać telefon dla niewidomych?

Dobry telefon dla niewidomych lub słabowidzących powinien posiadać syntezator mowy odpowiedzialny za odczytywanie wiadomości tekstowych, komunikatów ekranowych, treści zamieszczanych na stronach internetowych, a także plików zapisanych w formacie pdf lub elektronicznych książek. Tryb głośnomówiący to podstawa, bez niego użytkownik z niepełnosprawnością narządu wzroku nie będzie w stanie samodzielnie korzystać z komórki. 

Telefony komórkowe

Innym interesującym i niezwykle przydatnym udogodnieniem, często występującym w telefonach dla niepełnosprawnych, jest przycisk alarmowy SOS, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa użytkownika. Osoba niewidoma może w razie konieczności szybko wezwać pomoc (zadzwonić na pogotowie, policję, etc.) albo skontaktować się z członkiem rodziny. 

Ile kosztują telefony dla niewidomych i słabowidzących?

Ceny prostych, udźwiękowionych telefonów dla niewidomych z klawiaturą numeryczną zazwyczaj nie są zbyt duże – wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nieco inaczej kwestia kosztów wygląda w przypadku smartfonów z ekranem dotykowym. Za urządzenie z systemem iOS lub Android można zapłacić nawet trzy, cztery albo pięć razy więcej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedstawione wyżej funkcje VoiceOver i TalkBack obsługują sprzęty wyposażone w nowsze wersje oprogramowania.

Prosty, udźwiękowiony telefon dla niewidomych czy nowoczesny smartfon? Co wybrać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie – wiele zależy bowiem od upodobań, a także poziomu sprawności osoby z zaburzeniami wzroku. Natomiast jedna kwestia nie ulega wątpliwości: nowoczesne modele smartfonów oferują użytkownikom znacznie więcej funkcji niż tradycyjne modele komórek z klawiaturą numeryczną. 

Podejmując decyzję, zastanów się, do czego będziesz wykorzystywać swój sprzęt. Jeśli Twoim głównym celem jest wykonywanie połączeń głosowych i pisanie wiadomości tekstowych, sięgnij po klasyczną komórkę. Jeżeli natomiast chcesz za pomocą telefonu surfować po sieci, słuchać muzyki i wysyłać maile, lepszym rozwiązaniem może okazać się smartfon.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.