Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet dla studenta wybrać? Polecane tablety na studia

Tablet to świetne narzędzie do rozrywki i nauki. Jak wybrać dobry tablet dla studenta?

Laptop czy tablet dla studenta?

Zajęcia na uczelni, wizyty w bibliotekach i nauka w domu lub w kawiarni to codzienność wielu studiujących osób. Coraz więcej studentów zamienia notatnik i długopis na laptop lub tablet . Mobilne urządzenia elektroniczne umożliwiają tworzenie notatek, prezentowanie własnych materiałów, zgrywanie plików, korzystanie z Internetu oraz wiele innych działań, które okazują się przydatne na uczelni i poza nią.

Polecane tablety

Jeszcze do niedawna wydawało się, że to laptop jest najlepszym wyborem na studia ze względu na swą funkcjonalność. Rosnąca oferta tabletów o coraz bardziej zaawansowanych funkcjach i parametrach, jak również możliwość dokupienia do nich małej klawiatury to kwestie, które sprawiają, że coraz częściej wybór pada na lżejsze i smuklejsze urządzenie czyli na tablet. Co wybrać?

Tablet

 • Mniejszy i bardziej poręczny.
 • Lżejszy, smuklejszy, świetny do zastosowań mobilnych.
 • Można korzystać na nim głównie z aplikacji mobilnych, a nie pełnowymiarowych programów.
 • Trudno na nim notować. Wyjątkiem są tablety z klawiaturą (można dokupić etui z klawiaturą niemal do każdego tabletu).

Laptop

 • Większy.
 • Cięższy, grubszy i nieco mniej mobilny niż tablet.
 • Można instalować na nim dowolne programy.
 • Łatwo na nim notować.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać notebook, czy tablet na studia. Wybór jest, tak naprawdę, dość trudny. Niektórzy posiadają oba rodzaje urządzeń, inni muszą wybrać jedno. Jeśli priorytetem jest mobilność, sporadyczne notowanie oraz wygodne korzystanie z sieci oraz multimediów, to tablet będzie znakomitym rozwiązaniem. Do projektowania i programowania bardziej przyda się laptop.

Pewną alternatywą mogą być również urządzenia 2 w 1 (laptopy konwertowalne, z funkcją tabletu), które łączą w sobie funkcjonalność laptopa z lekkością, smukłością i mobilnością tabletu.

Jaki tablet wybrać na uczelnię?

Zastanawiając się nad tym, jaki tablet na studia będzie najlepszy, warto przejrzeć ofertę urządzeń tego typu i zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Warto też wiedzieć, do czego będzie użytkowane urządzenie i jakie parametry powinno oferować. Częstym problemem, przy zakupie tabletu dla studenta, jest ograniczony budżet, ale obecnie bez większych problemów kupimy tani tablet na studia, który będzie oferował całkiem niezłe parametry. By wybrać odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Rozmiar tabletu – poszczególne urządzenia różnią się pomiędzy sobą właśnie pod względem rozmiaru. Jeśli zależy nam na kompaktowym rozwiązaniu, to dobrym wyborem będzie tablet 7 cali lub tablet 8 cali. Popularnością cieszy się również tablet 10 cali lub 9 cali. To rozmiary, które są powszechne, chętnie wybierane i wygodne w użytkowaniu, a to ważne, by tablet był poręczny.
 • Rozdzielczość ekranu – to kwestia, na którą również należy zwrócić uwagę, gdyż będzie ona decydowała o wrażeniach wizualnych podczas użytkowania multimediów na tablecie. Najtańsze tablety nie oferują spektakularnej rozdzielczości (dominuje rozdzielczość 1280 x 800), ale modele ze średniej półki są wyposażone w ekran o rozdzielczości 1920 x 1200, 2048 x 1536 lub wyższą.
 • Pamięć wewnętrzna – może być różna, ale warto celować w urządzenie o sporej pojemności lub umożliwiające zastosowanie dodatkowej karty pamięci.
 • Pojemność baterii – to kwestia, która zadecyduje o tym, jak długo urządzenie będzie mogło być użytkowane bez podłączenia do zasilania. Na wielu uczelniach trudno o dostęp do gniazdka elektrycznego podczas zajęć lub na przerwie, dlatego warto wybrać tablet z baterią o jak najwyższej pojemności.
 • Ilość pamięci RAM – im wyższy poziom pamięci RAM, tym lepiej, gdyż system oraz aplikacje działają płynnie, tablet nie przycina się i można korzystać z kilku funkcji jednocześnie.
 • System operacyjny – w tabletach stosowany jest najczęściej system Android lub iOS, a w niektórych urządzeniach także Windows. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię przy wyborze tabletu na studia, gdy potrzebuje się korzystać z określonych programów lub aplikacji (mogą być dostępne wyłącznie pod określony system). Najczęstszym wyborem są tablety z Androidem lub iOS, urządzeń tych jest również najwięcej.
 • Dostępne akcesoria – warto od razu zweryfikować, czy do wybranego modelu tabletu będzie można dobrać przydatne akcesoria. Wybierając tablet do notatek na studia, warto rozważyć zakup modelu z klawiaturą w zestawie albo dokupić ją oddzielnie (na przykład wraz z etui), gdyż korzystanie z klawiatury ekranowej podczas notowania na wykładach jest raczej niewygodne.
 • Marka – szukając dobrego tabletu na uczelnię, nie sposób nie zwrócić uwagi na kwestię renomy producenta. Nie warto sięgać po modele nieznanych lub źle ocenianych firm. Tablet Samsung, Huawei, Lenovo, Xiaomi lub Apple nie musi kosztować majątku, a z pewnością jest to bezpieczniejszy wybór niż produkt niezbyt popularnej firmy.
 • Cena – tablet może kosztować 500, 1000, 1500 lub nawet kilka tysięcy złotych, ale cena nie zawsze idzie w parze z jakością urządzenia. Warto jednak zastanowić się nad dostępnym budżetem i zorientować się, jakie urządzenia można kupić w tej cenie.

Tablet dla studenta do 500 zł

Tablety do 500 złotych to urządzenia klasy ekonomicznej. Nie mają do zaoferowania tak wiele, jak topowe modele tabletów, ale będą wystarczające do podstawowego użytku. Ich parametry prezentuje poniższa tabela.

Tablet dla studenta do 500 zł – parametry techniczne

Tablet dla studenta do 1000 zł

Budżet w wysokości 1000 złotych na zakup tabletu daje nieco większe możliwości. Gdy wiemy już, co musi mieć dobry tablet, szybko dostrzeżemy, że cechy te wykazują urządzenia z tej półki cenowej. Są one kompromisem między tabletami topowymi i premium i tabletami ekonomicznymi. Średnia półka zawiera wiele ciekawych urządzeń, które sprawdzą się na uczelni.

Tablet dla studenta do 1000 zł – parametry techniczne

Tablet dla studenta do 1500 zł

Jeśli dysponujemy budżetem w wysokości 1500 złotych, znajdziemy w tej cenie wiele ciekawych urządzeń o dużej pojemności pamięci wewnętrznej, wysokiej rozdzielczości i wydajnej baterii. Pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o to, jaki tablet najlepszy, będzie poniższa tabela, która prezentuje parametry tabletów do 1500 zł.

Tablet dla studenta do 1500 zł – parametry techniczne

Można zastanawiać się nad tym, czy tablet na studia jest w ogóle potrzebny, ale to urządzenie, z którego korzysta się coraz częściej i to w wielu różnych sytuacjach. Tablety oferują coraz szerszą funkcjonalność, wytrzymałą baterię, lekką konstrukcję, a ogrom aplikacji oraz dostępne akcesoria sprawiają, że jest to sprzęt, który zdecydowanie ułatwia naukę oraz uczestnictwo w zajęciach na uczelni.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.