Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower dla 3.5 latka? Który będzie najlepszy?

Im wcześniej zaczniemy, tym nauka jazdy na rowerze będzie dla dziecka łatwiejsza do opanowania.

Rowerek biegowy - pierwszy etap nauki

Odpowiedź na pytanie, jaki rower będzie najlepszy dla trzy i pół latka, wcale nie jest prosta. Wszystko bowiem zależy od jego umiejętności. Jeżeli do tej pory nie miał on szansy na jakąkolwiek jazdę na jednośladzie, dobrym wyborem będzie rowerek biegowy.

Na tle innych modeli wyróżnia się on tym, iż nie posiada pedałów, ani całego układu napędowego. Doskonale jednak rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, ćwiczy zmysł równowagi i naprzemienną pracę nóg oraz uczy kontroli nad kierunkiem jazdy. Jest zatem doskonałym sprzętem do nauki. Dzięki niemu nasze dziecko bez żadnych problemów przesiądzie się na standardowy rower, i to ten pozbawiony dodatkowych kółek.

Gdy zatem zauważymy, że nasze dziecko jeździ pewnie na rowerku biegowym, na długo odrywa nogi od ziemi i bardzo dobrze balansuje ciałem, możemy zastąpić „model treningowy” klasycznym jednośladem. Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu rowerka biegowego, aby wybrać sprzęt odpowiadający potrzebom dziecka, które dopiero uczy się jazdy.

 • Po pierwsze, wysokość siodełka musi odpowiadać długości nóżki dziecka. Takie wymiary umożliwią mu swobodne wsiadanie i zsiadanie z rowerka, a także sprawią, że w trakcie jazdy nasza pociecha będzie zachowywać prawidłową postawę.

Zwykle jest tak, iż wysokość siodełka wynosząca 35-42 centymetry jest dobra dla trzy i pół latka, jednak tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Z tego względu przed zakupem rowerka biegowego warto zmierzyć długość nóżki dziecka i do otrzymanej wartości dopasować sprzęt. Wówczas jazda na nim będzie w pełni bezpieczna i komfortowa dla naszej pociechy.

Jeżeli jednak nie jesteśmy do końca pewni, czy dana wysokość jest odpowiednia, możemy zdecydować się na wariant z regulacją wysokości siodełka. Pozwoli nam to na dopasowywanie sprzętu do stale zmieniającego się wzrostu dziecka,

 • Po drugie, rowerek biegowy nie może być zbyt ciężki. Dziecko powinno być w stanie samodzielnie go pchać. Dla 3,5 latka odpowiedni będzie sprzęt ważący od 3 do 6 kilogramów,
 • Po trzecie, rowerek biegowy musi mieć odpowiednio wyprofilowaną ramę. Szczególnie dobrze sprawdza się tak zwana rama obniżona. Dzięki niej dziecko może wsiadać i zsiadać z roweru bez naszej pomocy,
 • Po czwarte, warto zadbać o to, aby rowerek biegowy wyposażony był w hamulec ręczny. 3,5 letnie dziecko potrafi się rozpędzić do dużych prędkości. warto zatem zadbać o jego bezpieczeństwo, decydując się na rower z hamulcem ręcznym. W przeciwnym razie maluch będzie musiał hamować nóżkami,
 • Po piąte, koła rowerka biegowego powinny być pompowane. Nie jest to koniecznością, jednak zapewnia większy komfort jazdy, zwłaszcza po trudnym terenie. Jeżeli jednak dziecko ma jeździć głównie po chodniku i parkowych alejkach, w zupełności wystarczą koła piankowe.

Spośród szerokiej gamy zróżnicowanych modeli wybraliśmy kilka godnych polecenia rozwiązań:

Drugi etap nauki: klasyczny rower

Jak zostało wspomniane, dziecko jeżdżące na rowerku biegowym może natychmiast przesiąść się na klasyczny rower z pedałami, pozbawiony jakiegokolwiek dodatkowego wsparcia w postaci bocznych kółek. Nawet jeśli początkowo nasza pociecha nie będzie sobie radziła zbyt dobrze, szybko nabierze wprawy.

Ważne jest jednak to, aby wybrać dla dziecka odpowiedni sprzęt. Decydując się na zakup klasycznego roweru dla 3,5 latka, należy zwrócić uwagę na:

 • wielkość roweru – jednoślad nie może być za duży dla dziecka, gdyż zniechęci go do jazdy, czyniąc go mniej komfortową i bardziej niebezpieczną. Jak zatem sprawdzić, czy dany model jest odpowiedni? Dziecko siedząc na siodełku, powinno być w stanie położyć całą stopę na podłożu. Wówczas z łatwością złapie równowagę w czasie jazdy.

Jeżeli zakup roweru ma być dla dziecka niespodzianką, wówczas warto zmierzyć długość nóżki dziecka i w ten sposób dopasować minimalną wysokość siodełka. Pamiętajmy bowiem, że klasyczne modele mają regulowane siodełko, toteż gdy nasze dziecko podrośnie, z łatwością zwiększymy jego wysokość,

 • średnicę kół – w przypadku rowerów klasycznych dla 3,5 latków do czynienia mamy z kołami pompowanymi, co zapewnia komfort jazdy i umożliwia poruszanie się po wymagającym terenie. Przy wyborze sprzętu warto sprawdzić również średnicę kół. Dla dzieci w tym wieku zarezerwowane są koła o średnicy 10, 12, 14, a czasem i 16 cali,
 • osłonę łańcucha – rower dla 3,5 latka powinien być w nią wyposażony, dzięki czemu jazda będzie bezpieczniejsza. Dzięki osłonie zmniejsza się ryzyko włożenia stopy między łańcuch.

Wśród modeli klasycznych, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród rodziców, jak i dzieci wyróżnić można:

Warto wiedzieć, iż większość klasycznych modeli rowerów dla dzieci w tym wieku umożliwia montaż dodatkowych kółek bocznych. W założeniu mają one być wsparciem dla dziecka w utrzymywaniu równowagi. W praktyce jednak mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku, gdyż prowadzą do utrwalania niewłaściwej postawy w trakcie jazdy.

Dlatego jeżeli decydujemy się na model wyposażony w boczne kółka i zauważymy, iż nasze dziecko zaczyna pochylać się na jedną ze stron, wówczas należy je zdemontować. Gdy zaś maluch, pomimo wielu prób nie będzie w stanie złapać równowagi, wówczas warto przesiąść się z powrotem na rowerek biegowy lub kupić trójkołowiec.

Ciekawa alternatywa: rower z trzema kółkami

Dzieci w wieku 3,5 lat docenią również rowery trójkołowy. Jest to niezwykle stabilny sprzęt, który zapewni nie lada frajdę, a przy tym ograniczy ryzyko ewentualnej wywrotki. Decydując się na zakup tego sprzętu, ponownie musimy sprawdzić, czy wysokość siodełka odpowiada długości nóżki naszego dziecka. Warto również zwrócić uwagę na wagę sprzętu. Nie może być ona duża, jeśli chcemy, aby nasza pociecha samodzielnie pchała rower.

Oto godne polecenia modele rowerów trójkołowych:

 • KinderKraft Rowerek Trójkołowy Swift – to nie tylko rowerek trójkołowy. Sprzęt ten może bowiem być doskonałą alternatywą dla wózka spacerowego. Wszystko dzięki unikalnej konstrukcji, którą możemy przekształcać w dowolny sposób, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb dziecka,
 • Caretero Rowerek 3-kołowy YORK – jego atutem jest nieduża waga – mniej niż 4 kilogramy. Został wykonany z metalu, dzięki czemu jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Na uwagę zasługuje również nowoczesny design sprzętu,
 • Toyz Rowerek 3-kołowy Derby – podobnie jak pierwszy rowerek tak naprawdę jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które z łatwością możemy dostosowywać do zmieniających się potrzeb dziecka.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych modeli rowerów, które są przeznaczone dla 3,5 latka. To, na jaki wariant ostatecznie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od umiejętności naszego dziecka. Na początek jeździeckiej przygody zwykle poleca się rowerki biegowe. Z czasem jednak dziecko może się przesiąść na bardziej wymagający sprzęt. Jedno jest pewne – musi on być dostosowany nie tylko do wieku naszego dziecka, ale również jego wzrostu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.