Udostępnij
Skomentuj

Rowerek trójkołowy - jaki wybrać trzy kołowy rower dla dziecka

Wybór odpowiedniego rowerka dla dziecka stanowi ważną decyzję, która bezpośrednio ma wpływ na jego zdrowie.

W czasie, gdy dziecko jest już tak aktywne, że nie może usiedzieć w wózku i samo chce eksplorować otaczający go świat, z pomocą przychodzą różnego rodzaju pojazdy, takie jak rowerki trzykołowe i biegowe. Źle dobrany rower może sprawić, że nasza pociecha na długi czas zrazi się do tego sportu, natomiast przemyślany zakup może wyrobić w nim nawyk aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Rodzaje rowerków trójkołowych

Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów rowerków trójkołowych, różniących się od siebie zastosowanymi materiałami, rozmiarami, wyglądem czy przeznaczeniem. Pod względem rodzaju zastosowanego napędu możemy wyróżnić rowerki trójkołowe z korbami umieszczonymi na przednim kole oraz te z klasycznym napędem łańcuchowym. Wpływa to bezpośrednio na geometrię maszyny oraz na pozycję dziecka i siłę wkładaną we wprawienie w ruch pojazdu.

Istnieją również rozbudowane rowerki 4w1 czy choćby 3w1, które pełnią również rolę wózka spacerowego, poprzez zastosowane specjalnie dopasowanego daszka, koszyków, uchwytów do sterowania dla rodziców oraz często elektronicznych zabawek. Takie rowerki odpowiednie są dla dzieci w wieku 10 miesięcy i więcej.

Na rynku dostępne są małe, lekkie i plastikowe rowerki z plastikowymi kołami oraz te, ze stalową bądź aluminiową ramą i przyczepnymi, gumowymi kołami. Wśród zaawansowanych konstrukcyjnie pojazdów znajdziemy również rowerki przeznaczone dla bliźniaków.

Kiedy warto zainwestować w rowerek trójkołowy?

Rowerek trójkołowy jest pojazdem dość stabilnym, tzn. dziecko siedząc na nim, nie będzie musiało dbać o ciągłe utrzymywanie równowagi, czego brak w pojeździe dwukołowym skutkowałby upadkiem. Należy pamiętać, że nie ma jasnej reguły, która mówiłaby, że w konkretnym wieku dziecko jest w stanie poruszać się na trójkołowcu, a w innym wieku na dwukołowcu.

Wszystko zależy od poziomu sprawności pociechy i wykazywanej aktywności. Dobrą alternatywą dla wózka spacerowego jest rowerek trójkołowy, w który rodzice mogę się wyposażyć już, gdy dziecko skończy roczek. Zakres pola widzenia malucha jest o wiele większy i możliwość wpływania w mniejszy lub większy sposób na kierunek jazdy sprawi mu dużo frajdy.

Czy warto kupić rowerek trójkołowy?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na to, czy warto zaopatrzyć się w rower trzykołowy składa się kilka czynników. Mogą to zależeć od zasobności portfela rodziców, upodobań dziecka oraz jego sprawności. Skłaniałbym się bardziej do tego, że warto w takowy się zaopatrzyć w kilku przypadkach. Po pierwsze, gdy chcemy przyzwyczaić dziecko do aktywności fizycznej, czy choćby przygotować go na spotkanie z rowerkiem biegowym lub standardowym „dwukołowcem”. Gdy chcemy urozmaicić spacery, dając maluchowi więcej frajdy.

Kiedy nie warto kupować rowerka trójkołowego?

Na pewno nie warto kupować takiego rowerka, gdy dziecko jest już na tyle duże i sprawne, by móc korzystać z rowerka dwukołowego (również z kółkami bocznymi). Taka sytuacja może sprawić, że dziecku będzie przykro dlatego, że rówieśnicy już poruszają się na bardziej zaawansowanych pojazdach.

Części rowerków trójkołowych. Na co warto zwrócić uwagę?

Dla młodszych pociech w wieku 10 miesięcy + można zainwestować w rower wykonany z plastiku. Tego typu rozwiązanie sprawia, że maszyna jest lekka i jednocześnie stabilna, gdyż nie ulega większym przeciążeniom. Minusem tego rozwiązania jest to, że niemal zawsze takie maszyny posiadają plastikowe koła, które ślizgają się na większości powierzchni i robią spory hałas.

Niewątpliwie zaletą jest niska cena. Jednoczęściowe, kolorowe, plastikowe rowerki trójkołowe są dobrym pojazdem na początek przygody z aktywnością fizyczną dla dziecka. W droższych rowerkach trójkołowych możemy już spotkać tradycyjne dętkowe koła z gumowymi oponami, które oprócz przyczepności zapewniają ciche i przyjemne poruszanie się.

Rowerki 4w1, 3w1, 2w1

Pod tymi nazwami znajdziemy szereg rowerków wielofunkcyjnych, które można modyfikować, dobierając tryb do etapu rozwoju dziecka. Pojazd taki może towarzyszyć dziecku od 10 miesiąca życia aż do 36. Rowerki 4w1 można zmodyfikować na cztery sposoby. Pierwszy etap przeznaczony dla dziecka w wieku minimum 10 miesięcy stanowi wózek spacerowy – obudowany rowerek trójkołowy z wysuniętymi podnóżkami i rączką zapewniającą rodzicowi kontrole nad pojazdem.

Oprócz tego w zestawie dodawane jest specjalne siedzisko z pasami zapobiegającymi wypadnięciu szkraba. Kolejny etap skierowany jest do minimum osiemnastomiesięcznych pociech. Znika tu część obudowy w tym zabezpieczenie z pasami, a pojazd o wiele bardziej przypomina rowerek trójkołowy. Ciągle zostaje tu rączka, która daje rodzicom możliwość kontroli nad kierunkiem jazdy. W 3 etapie – skierowanym do dzieci w wieku dwóch lat i więcej pojawia się możliwość schowania podnóżków i wysunięcia składanych pedałów. Demontowalna obręcz, podobna do tej z chodzików zostaje usunięta. Oczywiście rączka dla rodzica zostaje, z tą różnicą, że dziecko ma możliwość sterowania pojazdem.

Ostatni – czwarty etap polega na usunięciu pomocnej rączki. Podobną zasadą kierują się pojazdy 3w1 oraz 2w1 z tą różnicą, że możliwości modyfikacji, tzn. dopasowania do konkretnego etapu rozwoju dziecka są mniejsze. Pojazdy tego typu są droższe i na ogół precyzyjniej wykonane od zwykłych rowerków trójkołowych. Możemy tutaj liczyć na świetnie dobrane materiały, np. gumowe koła i przedni amortyzator. Również znajdziemy tutaj szereg zabawek wydających najróżniejsze dźwięki.

Rowerki z akcesoriami

Zarówno w rowerkach typu 4w1 czy 3w1, jak i w zwykłych rowerkach trójkołowych spotkać można akcesoria rowerowe. Mają one znaczenie praktyczne (ochrona przed słońcem, pakowność, lepszy komfort czy kontrola nad pojazdem) oraz mające na celu zapewnić szkrabowi jak najwięcej frajdy z przejażdżki. Jednym ze stałych elementów wyposażenia pojazdów wieloetapowych, jak również lepszych „trójkołowców” są elektroniczne zabawki, takie jak małe keyboardy, gdzie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku uruchamia się przypisany dźwięk. Często do wyposażenia pojazdów dodawany jest mały telefon, którego wydobywają się najróżniejsze melodyjki.

Ciekawymi dodatkami dla dziecka mogą również być dokupywane osobno „figurki”, najczęściej zwierząt, montowana na kierownicy. Niemniej jednak mogą one odwracać uwagę i dekoncentrować pociechę. Kolejnym akcesorium dodawanym do zestawu są różnego rodzaju daszki czy baldachimy. Chronią dziecko przed wiatrem, deszczem czy śniegiem oraz przed słońcem.

Zabezpieczenie tego typu niemal zawsze jest demontowalne, dlatego przed wyjściem na spacer można dopasować dodatki do warunków pogodowych. Jednym z najpopularniejszych dodatków, którego zakup warto rozważyć jest rączka pod postacią pałąka. Na ogół dostać można takowe w zestawie z rowerkiem i dają one możliwość sterowania pojazdem. Dobrze jest zwrócić uwagę wcześniej na możliwość rozłożenia pałąka, aby dopasować go do wzrostu rodzica. Inne rączki można dokupić oddzielnie i mają one raczej charakter przystawki upraszczającej popychanie pojazdy, aniżeli sterowania kierunkiem jazdy.

Rowerek trójkołowy czy rowerek biegowy?

Wielu opiekunów staje przed wyborem zakupu rowerka trójkołowego czy biegowego. Zależy to w głównej mierze od wieku dziecka i jego możliwości motorycznych. Starsze dzieci odczują większą frajdę z rowerka biegowego. Daje im to możliwość lepszego rozwoju fizycznego oraz nauczenia lepszego balansu ciałem. Szkrab będzie przebierał nóżkami i z czasem będzie używał ich jedynie do odpychania się. Nauczy się w ten sposób dobrego utrzymywania równowagi. Zdecydowanie ta opcja pozwoli na większy rozwój dziecka, lecz również zwiększy ryzyko urazów. Wybór odpowiedniego pojazdu rodzic musi dobrze przemyśleć.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.