Udostępnij
Skomentuj

Jaki router światłowodowy wybrać? Który będzie najlepszy?

Dobry router do światłowodu pozwala wykorzystać w pełni potencjał tej technologii. Jak wybrać urządzenie?

Jak można się domyślić, oferta rynkowa jest w tej kategorii bardzo szeroka i zróżnicowana. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie każdy router okaże się odpowiedni do obsługi połączenia światłowodowego. Nie należy więc decydować się na pierwsze lepsze urządzenie, gdyż może się okazać, że nie jest w stanie wykorzystać pełni potencjału tej technologii lub w ogóle nie pozwala na stabilną łączność internetową.

Polecane routery

Jaki router do światłowodu najlepszy?

Potrzebny Ci router pod światłowód? Musisz wiedzieć, że nie każde urządzenie nadaje się do obsługi FTTH (z języka angielskiego — Fiber to the Home, czyli światłowód do domu). Modem do światłowodu powinien zostać wykonany w technologii xDSL (ang. X Digital Subscriber Line). Do tej grupy zaliczane są routery wyposażone w porty RJ-45 (port Ethernet). Takie rozwiązanie zapewnia łatwe i szybkie podłączanie różnych urządzeń, gwarantuje także odpowiednią prędkość transferu danych.

Czym router światłowodowy różni się od zwykłego routera?

Router z wejściem na światłowód spełnia dokładnie te same funkcje, co zwykły router Wi-Fi. Aby możliwe było korzystanie z Internetu, konieczne jest podłączenie się do modemu. Sprzęt ten tworzy w biurze lub w budynku mieszkalnym lokalną sieć. Natomiast router ma na celu rozdzielenie sygnału w ramach utworzonego połączenia internetowego – tak, by można było z niego korzystać na kilku różnych urządzeniach. Co wyróżnia technologię światłowodową od innych, tradycyjnych rozwiązań?

Router ze złączem światłowodowym pozwala uzyskać szybszy transfer danych. Aby móc skorzystać w pełni z technologii FTTH, trzeba jednak mieć urządzenie wysokiej jakości, o dobrej przepustowości. Im lepszy standard Wi-Fi, tym jest ona większa. W przypadku Wi-Fi 5 przepustowość sięga około 433 Mbps, natomiast nowszy standard, Wi-Fi 6, pozwala na osiągnięcie nawet 600 Mbps. Dodatkowe zalety światłowodowych routerów Wi-Fi 6 to technologie OFDMA oraz MU-MIMO, które zapewniają jeszcze lepszą jakość usług internetowych i poprawiony sygnał dla wszystkich użytkowników podłączonych do sieci lokalnej.

Łącze światłowodowe może być wykorzystane zarówno do przesyłania danych internetowych, jak i do transferu innych sygnałów, np. telewizyjnego lub telefonicznego. Technologia Wi-Fi FTTH gwarantuje małe opóźnienia w dostępie do serwera i obsłudze gier sieciowych, pozwala także na płynne odtwarzanie wideo w najwyższej jakości 4K. Za pośrednictwem routera ze złączem światłowodowym domownicy mogą korzystać więc swobodnie i komfortowo z nowoczesnych usług multimedialnych.

Najważniejsze cechy dobrego routera do światłowodu

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię router do światłowodu 1 GB, 500 MB lub mniej, urządzenie powinno mieć duży zasięg. Dobrze by było, żeby sprzęt był wyposażony w kilka anten oraz korzystał z technologii optymalizujących połączenie. Istotne są także obsługiwane standardy bezprzewodowe. Warto wybrać router światłowodowy, który działa w dwóch zakresach częstotliwości – takie urządzenie da się przełączać pomiędzy 2,4 GHz i 5 GHz, dzięki czemu połączenie będzie bardziej stabilne.

Jaki router do światłowodu 300 MB lub 500 MB wybrać? Poza wymienionymi istotne aspekty to także liczba portów USB. Im ich więcej, tym większe możliwości, by podłączać do routera różne urządzenia – np. skaner, dysk zewnętrzny lub drukarkę. Bardzo ważne są także funkcje zabezpieczające, jak obsługa VPN (wirtualnej sieci prywatnej). VPN zwiększa bezpieczeństwo w sieci poprzez szyfrowanie działań użytkownika. Jest to szczególnie istotne, jeśli często korzystasz z publicznego Wi-Fi.

Dzięki routerowi ze złączem światłowodowym i VPN użytkownik jest chroniony przed utratą danych podczas korzystania z publicznych hotspotów (hakerzy mają znacznie utrudniony dostęp do urządzenia podłączonego do sieci). Może także przeglądać strony internetowe, które w niektórych krajach są zablokowane (np. Facebook w Chinach). Technologia szyfrowania VPN ukrywa również adres IP, co zabezpiecza przed śledzeniem historii przeglądania przez różne podmioty – dostawcę Internetu oraz agencje rządowe.

Rodzaje modemów do światłowodu

Ile kosztuje router do światłowodu? Najczęściej jest to wydatek rzędu około 300-500 złotych. W tym przedziale cenowym możesz liczyć na bardzo dobrą jakość wykonania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru przeanalizuj jednak specyfikacje techniczne urządzeń, sprawdź także recenzje, testy oraz opinie innych użytkowników. W podjęciu decyzji, jaki router do światłowodu 600 MB będzie najlepszy, może pomóc renoma marki. Im bardziej rozpoznawalny jest producent routera, tym większe są szanse, że urządzenie będzie pracowało niezawodnie.

Przykładem niedrogiego i dobrego jakościowo urządzenia jest TP-Link. Router do światłowodu tej marki możesz nabyć w cenie niższej niż 200 złotych. Sprzęt posiada cztery szybkie gigabitowe porty LAN i cztery anteny o przepustowości do ok. 3,5 GB/s w paśmie 5 GHz i będzie obsługiwać Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Dodatkowe zalety to technologia VPN, standard szyfrowania WPA2 oraz mocny chipset, który zapewnia doskonały zasięg sieci bezprzewodowej.

Warty uwagi jest także router ZTE. Za trochę powyżej 200 złotych możesz kupić mobilne urządzenie posiadające wbudowany modem 3G oraz 4G LTE. Sprzęt obsługuje Wi-Fi w standardzie 802.11 i oferuje prędkość do około 600 MB/s w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Podobnie jak router TP-Link korzysta z technologii zwiększającej bezpieczeństwo – WPA2. Dzięki temu użytkownicy sieci mogą liczyć na wysoki poziom ochrony przed atakami cyberprzestępców.

Dla rodzin z małymi dziećmi dobrą opcją będzie natomiast urządzenie z kontrolą rodzicielską, np. router ASUS. Tego typu urządzenia są dostępne w cenie do 300-400 złotych. Router może posiadać nawet 4 anteny wzmacniające sygnał oraz kilka wielofunkcyjnych portów USB. Dodatkowa funkcja kontroli rodzicielskiej, w którą został wyposażony sprzęt, pozwoli na filtrowanie przesyłanych treści tak, aby chronić dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci.

Jeśli dysponujesz większym budżetem, z pewnością zainteresuje Cię router Mikrotik. W przedziale cenowym 600-700 złotych zakupisz urządzenie obsługujące wydajne Wi-Fi piątej generacji (standard 802.11ac), z wbudowanym modemem 4G. Wysokiej klasy router został wyposażony w pięć portów LAN oraz jeden port USB. Dzięki temu można do niego podłączać różne sprzęty. Jego dodatkowe zalety to obsługa częstotliwości 5 GHz oraz przepustowość do ok. 3,5 GB/s.

W podobnej cenie możesz nabyć także wysokiej jakości router Huawei. Urządzenie zapewnia dużą prędkość połączenia, co wpływa na wygodę podczas korzystania z sieci. Router obsługuje Wi-Fi piątej generacji i działa w zakresie częstotliwości 5 GHz). Wbudowana antena zapewnia większy zasięg, nawet w obszernych pomieszczeniach biurowych oraz gdy do sieci podłączanych jest naraz wiele różnych sprzętów.

Dlaczego sieć światłowodowa zapewnia lepsze połączenie?

Sieć światłowodowa zapewnia lepsze połączenie niż inne tradycyjne technologie, ponieważ włókno światłowodu charakteryzuje się większą pojemnością informacyjną. Co to oznacza? Szybszy transfer danych. Co więcej, dobry router do światłowodu stwarza możliwość rozdzielenia sygnału internetowego tak, aby każde urządzenie podpięte do sieci mogło korzystać z szybkiego Internetu. Sprzęt ten jest wyposażony w interfejsy takie jak WAN, posiada także porty LAN o przepustowości przynajmniej 1000 MB/s, co skutkuje wysokim standardem połączenia sieciowego.

Dobrym przykładem takiej technologii jest router Cisco. Urządzenie obsługuje szyfrowanie VPN oraz posiada oznaczenie QoS (Quallity of Service). Dzięki QoS podczas transmisji danych nadawane są automatycznie odpowiednie priorytety tak, by jej jakość była najwyższa oraz by uniknąć przeciążeń. Podobnie jak inne wyżej wymienione sprzęty, router marki Cisco posiada cztery gigabitowe porty LAN, co jeszcze dodatkowo poprawia prędkość przesyłu danych.

Skoro już wiesz, jaki router do światłowodu wybrać, warto na koniec wytłumaczyć jeszcze, skąd wynika popularność systemów światłowodowych. Technologia FTTH towarzyszy nam od kilku lat, a ponieważ umożliwia ona uzyskanie wyższych prędkości przesyłu danych oraz większej stabilności połączenia, Polacy coraz chętniej ją wybierają. Internet ze światłowodu jest odporny na zakłócenia, takie jak np. niekorzystne warunki atmosferyczne.

Czasami zdarza się, że sprzęt dostarczony przez operatora odpowiedzialnego za dostęp do Internetu światłowodowego nie spełnia oczekiwań, np. nie obsługuje żądanych częstotliwości. Wtedy właśnie warto zakupić własny router światłowodowy. Urządzenie zapewni największą szybkość transferu danych oraz pozwoli na dalszą dystrybucję sygnału do różnych sprzętów (laptopa, telewizora, konsoli, smartfona). Dzięki temu domownicy będą mogli liczyć na szybki Internet i możliwość jednoczesnego korzystania z sieci na różnych urządzeniach bez żadnych zakłóceń.

Udostępnij
2,8
12 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Autor myli MB i Mb
Ogólnie wszystko jest pomieszane w tym artykule i strasznie wprowadza w błąd. Co to jest router światłowodowy??? Jeśli router LTE odbiera sygnał sieci LTE, to analogicznie router światłowodowy odbiera sygnał ze światłowodu. Natomiast żaden z przedstawionych modeli nie ma wejścia na kabel światłowodowy. Szukam zamiennika dla posiadanego routera Funbox 6 od Orange, czyli musi mieć wejście na światłowód i tylko zmarnowałem czas czytając ten artykuł.
Specjalista Morele | 06:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.