Udostępnij
Skomentuj

Jaki RAM do laptopa? Doradzamy wybór pamięci operacyjnej

Zastanawiasz się jaką pamięć RAM wybrać? Kup model, który cechuje najlepszy stosunek ceny do wydajności.

Przed zakupem pamięci RAM warto sprawdzić kilka elementów. Najważniejszym z nich jest system operacyjny. W zależności od tego czy w laptopie korzystasz z systemu 32-bitowego, czy też 64-bitowego, możesz użyć innej pojemności pamięci RAM. Systemy 32-bitowe nie obsługują pamięci, która przekracza 3.5 GB. Tego typu urządzenia warto więc wyposażyć maksymalnie w 4 GB RAM. Jeśli natomiast dysponujesz systemem operacyjnym 64-bitowym albo pracujesz w Linuxie, możesz sięgnąć po pamięć RAM 16 GB

Polecane pamięci RAM

Dobry RAM do laptopa – czyli jaki? 

Dobre urządzenie powinno też posiadać typ pamięci RAM DDR4. Standard ten gwarantuje Ci wyższą wydajność, niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz pozwala uzyskać większą pojemność. Jednak w wielu laptopach nadal możesz spotkać stary moduł pamięci RAM DDR3 lub DDR3L. Te typy pamięci nie są ze sobą kompatybilne, a moduły dla komputera stacjonarnego (typu DIMM) nie pasują do laptopa (typ SO-DIMM). W najbardziej kompaktowych konstrukcjach pamięć RAM jest dodatkowo przylutowana do płyty głównej, więc nie możesz jej wymienić.

Pamięć do laptopa powinna mieć również dobre parametry. Taktowanie i opóźnienia wpływają bowiem na wydajność pamięci operacyjnej (np. 2133 MHz CL17 będą wolniejsze niż 2666 MHz CL15). Pamiętaj jednak, że nie każda konstrukcja laptopa może korzystać z szybkich modułów. Zwróć też uwagę na tryb pracy pamięci. Dużo urządzeń bazuje na procesorach, które dysponują dwukanałowym kontrolerem RAM. Wykorzystuje on dostępny potencjał podsystemu pamięci operacyjnej, co ma przełożenie na wyższą wydajność w grach i aplikacjach. 

Jakie są kluczowe cechy modułów RAM do laptopa?

Zakup pamięci RAM DDR4 jest sporym wydatkiem, szczególnie gdy sięgasz po kości o dużej pojemności. Warto zatem zweryfikować ich kluczowe cechy. Najważniejszym elementem jest pojemność. Do codziennego użytkowania oraz pracy wystarczy pamięć RAM 8 GB, ale do stacji roboczej i bardziej wymagających gier PC warto zastosować pamięć RAM 16 GB. Bardzo istotny jest też jej standard. Obecnie masz do wyboru pamięci RAM DDR3 (wolniejsze od DDR4, mniej wydajne nawet przy większej pojemności) lub DDR4 (pamięć podręczna o wyższych poziomach taktowania). 

Zwróć też uwagę na częstotliwość cache do komputera. Jest ona wyrażana w jednostce MHz i pozwala zorientować się w wydajności i szybkości działania. Im wyżej pamięć RAM może taktować, tym większy jest jej potencjał. Upewnij się jednak, że wybrany poziom taktowania będzie zgodny z tym obsługiwanym przez płytę główną. Ważne są też opóźnienia. Im będą one niższe, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że zakup pamięci z najniższym opóźnieniem to wysoka cena. Tego typu kości to wirtualna pomoc dla graczy i osób, które pracują nad multimediami.

Bardzo ważną cechą jest też obsługa ECC. Tylko nieliczne karty pamięci 8 GB RAM do laptopów oferują to rozwiązanie, ale też tylko nieliczne urządzenia mogą z nich korzystać (zależy to głównie od pozostałych podzespołów urządzenia, takich jak procesor, płyta główna, a nawet od wersji BIOS-u). Jeśli jednak poszukujesz pamięci DDR4 do mobilnej stacji roboczej (np. by stworzyć projekt graficzny w programach typu Auto-CAD), to najlepiej jeśli zainteresujesz się pamięcią RAM z ECC.

Ile pamięci RAM w laptopie?

Większe wymagania dotyczą laptopów do grania. Istotnym elementem są w tym przypadku konfiguracje oparte o procesor ze zintegrowanym układem graficznym, którego wydajność jest wyczulona na parametry RAM-u. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór pamięci, która posiada 8 GB RAM lub RAM 16 GB. Taka pamięć zapewnia dobrą wydajność, a nie będzie zwyższała ceny laptopa. Zwróć też uwagę na parametry pracy pamięci. Najlepsze są pod tym względem moduły DDR4 o częstotliwości minimum 2666 MHz i działające w trybie dwukanałowym (np. 2 x 8 GB RAM).

Najbardziej wydajne laptopy do grania korzystają z mocnego procesora i samodzielnej karty graficznej. Nie oznacza to jednak, że możesz pominąć aspekt pamięci operacyjnej. Pamięć RAM również tutaj może mieć tutaj kluczowe znaczenie dla systemu i jego wydajności. Dobrym wyborem są konfiguracje, które zostały wyposażone w 16 GB pamięci RAM (taką pamięć możesz też kupić do telefonu). Najlepszy laptop tego typu ma dwukanałowy zestaw pamięci DDR4 i taktowanie minimalne na poziomie 2666 MHz (choć oczywiście może być to nawet 2800 lub 3000 MHz).

Natomiast laptopy biznesowe to kompaktowe konstrukcje zaprojektowane z myślą o pracy w podróży. Urządzenia te są używane najczęściej do przeglądania Internetu, tworzenia tekstów czy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Najważniejsza jest w nich szybkość działania systemu. Kupując tego typu urządzenie, musisz zdecydować się na model wyposażony przynajmniej w 8 GB, a najlepiej 16 GB pamięci RAM. Taktowanie nie jest tu bardzo istotne, ale dobrze byłoby, gdyby pamięć była dwukanałowa. Taka konfiguracja zagwarantuje Ci  komfortowe działanie systemu.

Osobną kategorią jest podręczna stacja robocza, która może zastąpić wydajny komputer stacjonarny. Powstała ona z myślą o bardzo wymagających zastosowaniach, jak np. edycja zdjęć, renderowanie filmów czy projektowanie 3D lub CAD. Istotne jest więc zapewnienie odpowiedniej wydajności RAM. W przypadku mobilnych stacji roboczych wymagane jest minimum 16 GB pamięci RAM, a dla specjalistycznych narzędzi może to być nawet 32 GB RAM lub 64 GB RAM. Ilość pamięci będzie wymagała zastosowania konfiguracji wielokanałowej. Warto więc zaopatrzyć się w wydajniejsze moduły.

Jakie są różnice pomiędzy pamięcią RAM dla desktopa i laptopa?

Zanim zdecydujesz się na impulsywny zakup pamięci RAM w dobrej cenie, warto upewnić się, że będzie to rozwiązanie kompatybilne z użytkowanym komputerem. Wielu kupujących zastanawia się nad tym, czy pamięć RAM z PC będzie pasować do laptopa i jak sprawdzić kompatybilność RAM–u z laptopem. Niestety, ale pamięć RAM do komputera PC nigdy nie będzie pasować do laptopa. Kości pamięci do komputerów stacjonarnych są bowiem fizycznie większe od układów, które zostały zaprojektowane do notebooków. Rozwiązania te nie są więc ze sobą kompatybilne.

Domowy laptop to urządzenie wykorzystywane do podstawowych zadań (np. przeglądania Internetu, oglądania filmów), więc sam w sobie nie musi być zbyt wydajny. Dobry poziom pojemności w takim urządzeniu to minimum 4 GB pamięci RAM. Pozwala ona wykonać wiele operacji, ale czasem może też sprawiać problemy (np. przy jednoczesnym uruchomieniu większej liczby programów). Warto więc zainwestować i wybrać konfiguracje wyposażone w pamięć RAM 8 GB. Taktowanie, opóźnienia i tryb pracy pamięci nie odgrywają tu bowiem znaczącej roli.

Jak pokazał test, pamięć RAM do laptopa musi być kompatybilna z płytą główną. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ ma wpływ na to, po jaką pamięć RAM będziesz mógł sięgać. Starsze laptopy korzystają z pamięci DDR3, a nowsze DDR4. Pamięci te nie są jednak kompatybilne, ponieważ mają inną wydajność. Najlepiej zdecyduj się na tę dedykowaną specjalnie do laptopa (z oznaczeniem SO-DIMM) i w odpowiednim standardzie (np. DDR4), która pomoże Ci zwiększyć jakość Twojego urządzenia oraz umożliwi jego bezproblemowe czyszczenie.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.