Udostępnij
Skomentuj

Jaki procesor dla programisty?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do komputera programisty?

Procesor to kluczowy element konfiguracji komputera i to od jego parametrów w dużej mierze zależy wydajność całego komputera. Jak wybrać procesor do programowania? Na co zwrócić uwagę?

Jaki wybrać procesor dla programisty?

Oferta procesorów jest na tyle zróżnicowana, że naprawdę trudno wskazać jeden, konkretny model, który byłby ideałem dla każdego, kto programuje. Potrzeby są zróżnicowane, a komputer często bywa nie tylko narzędziem pracy, ale też rozrywki. By wybrać dobry procesor, ale też nie przepłacać bez potrzeby, warto na wstępie zastanowić się nad poniższymi kwestiami:

 • Czy komputer będzie użytkowany wyłącznie do pracy? Jeśli tak, to parametry procesora warto dobrać wyłącznie na bazie wymagań sprzętowych do stosowanego oprogramowania. Warto pamiętać o tym, że praca na wielu programach i oknach jest sporym obciążeniem. Jeśli jednak komputer będzie użytkowany także typowo rekreacyjnie (na przykład do gier komputerowych), to tym bardziej należy postawić na wydajną jednostkę.
 • Czy kompletujemy cały zestaw PC, czy dokupujemy procesor do posiadanych podzespołów? Przy zakupie całkowicie nowego komputera, możemy tworzyć konfigurację od podstaw i to właśnie od procesora zacząć dobieranie podzespołów. Gdy chcemy zmienić procesor w użytkowanym komputerze, musimy dobrać go tak, by był kompatybilny z posiadaną płytą główną.
 • Jakim budżetem dysponujemy? Warto już na wstępie oszacować, ile możemy przeznaczyć na ten cel, by skupić się na jednostkach, które mieszczą się w przyjętym przedziale cenowym. Dobry procesor, który będzie wystarczający do większości działań, wcale nie musi być ekstremalnie drogi.

Procesor jest kluczowym elementem dobrej konfiguracji do programowania, ale nie mniej ważna jest pamięć RAM, a nawet płyta główna. Jeśli modyfikujemy wiekowy sprzęt, który wyposażono w płytę główną na kości DDR3, to naprawdę warto rozważyć zakup nowej płyty i pamięci DDR4, które są o wiele szybsze i zapewniają nieporównywalnie lepszą wydajność podczas programowania.

Polecane procesory

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do komputera programisty?

Oferta wydajnych procesorów, które sprawdzą się w komputerze programisty, jest naprawdę szeroka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Kompatybilność z płytą główną – można ją zweryfikować patrząc na gniazdo procesora (socket), które powinno być zgodne z użytkowaną płytą główną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do kompatybilności, warto skorzystać z konfiguratora PC lub skontaktować się ze sprzedawcą.
 • Liczba rdzeni – realizacja zaawansowanych projektów w środowisku Java, Microsoft Visual Studio, kodowanie w języku Python, Ruby, tworzenie aplikacji, testowanie i wirtualizacja to operacje, które wymagają dużej wydajności i kilku rdzeni do dyspozycji. Za minimum należy uznać 4 rdzenie, ale warto rozważyć zakup jednostki o większej liczbie rdzeni.
 • Częstotliwość taktowania – ma przełożenie na wydajność procesora i jego zdolności obliczeniowe, które są kluczowe przy programowaniu, ale warto zdawać sobie sprawę, że porównywanie procesorów pod względem tego parametru ma sens wyłącznie w odniesieniu do jednostek tej samej generacji (wówczas wyższe taktowanie faktycznie oznacza wyższą wydajność).
 • Obsługa trybu turbo – procesor do programowania albo do programowania i gier powinien obsługiwać tryb turbo, który umożliwia osiągnięcie zdecydowanie wyższego poziomu taktowania pod obciążeniem, co przekłada się na wzrost wydajności jednostki.
 • Pamięć podręczna – im wyższe będą jej poziomy, tym lepiej.
 • Maksymalna pojemność obsługiwanej pamięci RAM – warto zwrócić uwagę także na ten parametr, jeżeli zamierzamy zakupić kości o dużej pojemności, a także upewnić się, że procesor, jak i płyta główna obsługują ten sam typ pamięci RAM (np. DDR4).
 • Obsługa pamięci ECC – niektóre procesory dedykowane do zastosowań profesjonalnych wspierają obsługę pamięci ECC, czyli pamięci z korekcją błędów. Jest to polecane rozwiązanie dla serwerów, ale też przydatne w środowisku testowym i projektowym, ale należy zdawać sobie sprawę z faktu, że pamięć ECC jest dużo droższa, a obsługiwać musi ją nie tylko procesor, ale też płyta główna.
 • Technologie i zabezpieczenia – warto zwrócić uwagę na to, czy procesor wyposażono w technologie wspierające bezpieczeństwo oraz programowanie (na przykład wirtualizację). Przykładem technologii wspierającej wirtualizację jest Intel VT-x with Extended Page Tables, która jest obecna na przykład w jednostce Intel Core i7-8700K, a także w wielu innych procesorach. Marka AMD także oferuje analogiczne rozwiązania dla swych jednostek.
 • Odblokowany mnożnik – jeśli procesor ma pracować pod dużym obciążeniem i zależy nam na tym, by w razie potrzeby można było zwiększyć jego wydajność poprzez podkręcanie, to warto wybrać jednostkę z odblokowanym mnożnikiem.

To najważniejsze parametry, jakim warto się przyjrzeć przy wyborze procesora dla programisty. Ostateczny wybór należy uzależnić od własnych doświadczeń i potrzeb – nie każde środowisko jest równie wymagające i obciążające dla komputera. Wiele zależy od tego, czym konkretnie się zajmujemy. Pewne jest natomiast to, że wydajny procesor jest niezbędny, by praca była możliwa, płynna i komfortowa, a jeśli komputer ma służyć także do gier, to zdecydowanie warto zerknąć w kierunku najnowszych procesorów Intel oraz procesorów AMD.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.