Udostępnij
Skomentuj

Jaki prezent na chrzest? Jaki podarunek od chrzestnego lub chrzestnej?

Polska jest krajem katolickim, więc w większości rodzin po urodzeniu dziecka wyprawiane są jego chrzciny.

Jaki prezent na chrzest?

W Polsce panuje tradycja, która polega na wyprawianiu chrzcin. Po uroczystościach w kościele rodzice zapraszają najbliższą rodzinę na niewielkie przyjęcie. Rodzice chrzestni kupują dziecku prezenty - zazwyczaj są to pamiątki na chrzest. Oprócz tego można kupić inne prezenty - zabawki, artykuły dziecięce, ubranka itd. Pozostali goście także kupują jakieś upominki. Jaki prezent kupić na chrzest?

Prezenty na chrzest - na co zwrócić uwagę?

Osoby zaproszone na chrzest często decydują się na wręczenie rodzicom pieniędzy. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zainwestowanie gotówki w bieżące potrzeby dziecka albo na pokrycie kosztów chrzcin. Warto jednak, aby chociaż rodzice chrzestni dali dziecku prezenty, które stanowić będą pamiątkę z tego dnia. Co można kupić dziecku? Jaki prezent od chrzestnego lub chrzestnej? Jaką zabawkę na chrzciny można wybrać?

  • Pamiątki. Jaka pamiątka na chrzest jest odpowiednia? Najczęściej kupuje się medalik z wizerunkiem świętego patrona, Maryi albo aniołka. Dla chłopca kupuje się przeważnie medaliki prostokątne, a dla dziewczynki medaliki okrągłe lub owalne. Dzieci mogą przyjąć chrzest zaraz po urodzeniu lub po kilku lub kilkunastu miesiącach. Pamiątki na chrzest dla niemowląt to także medaliki. Oprócz medalików można dzieciom kupić album na zdjęcia, który będzie pamiątką na długie lata.
  • Gwawer. Jaki grawer na chrzest? Kupując pamiątki na chrzest - medaliki, albumy, szkatułki itd. - można na nich coś wygrawerować. Przeważnie graweruje się imię i datę urodzin, krótką modlitwę albo życzenia i podpis osoby dającej prezent. Goście zastanawiają się także nad dedykacją. Jaka dedykacja na chrzest jest odpowiednia? Na chrzest można kupić gotowe kartki z życzeniami. Warto jednak napisać parę słów od siebie. Chrzest to ważne wydarzenie w życiu dziecka, a grawer na prezencie i ładna dedykacja stanowią pamiątkę z tego dnia. 
  • Zabawki. Jaką zabawkę na chrzest wybrać? Zabawki są kupowane przez dziadków, rodziców chrzestnych i innych gości zaproszonych na chrzciny. W zależności od budżetu można dziecku kupić różne ciekawe gadżety. Jaką zabawkę na chrzciny dla niemowlaka? Dla takich maluchów, oprócz misiów i książeczek kontrastowych, można kupić chodzik, przydatny w nauce chodzenia albo stolik lub inną zabawkę interaktywną - ze światełkami, wgranymi melodyjkami i innymi ciekawymi dodatkami. Oprócz tego można kupić dziecku na chrzest duże klocki, układanki, koniki na biegunach, układanki - wybór jest ogromny. Warto skonsultować się z rodzicami, aby nie zdublować jakiejś zabawki i nie kupić czegoś, co się nie przyda.

Jak nie popełnić gafy - porady dla rodziców i gości

Chrzest jest ważną uroczystością dla rodziców dziecka. Do kościoła i na obiad zapraszają oni swoich najbliższych - rodzinę i przyjaciół, aby razem świętować ten ważny dzień. Obecnie bardzo popularne stało się zapraszanie na ślub poprzez portale społecznościowe. Wiele osób uważa to jednak za okazanie braku szacunku. Gdy w przypadku zapraszania dalszych znajomych, tylko na ślub, takie zachowanie może zostać zaakceptowane, to w przypadku chrzcin już nie. Jak zapraszać na chrzest? Zazwyczaj wszyscy goście zaproszeni na chrzest najpierw udają się do kościoła, natomiast później na rodzinny obiad. Warto zatem zaprosić gości osobiście wręczając imienne zaproszenie. Jak się ubrać na chrzest? Na chrzcinach obowiązuje strój elegancki. Nie musi być bardzo formalny, ale powinien wyróżniać się od codziennego ubioru. Chrzest nie jest okazją do strojenia się, więc nie warto przesadzać ani ze zbyt wyzywającą suknią, ani z fryzurą i makijażem. Jaka koszula na chrzest? Na chrzcinach nie trzeba ubierać się w garnitur, ale koszula powinna być elegancka i podkreślać wagę uroczystości. Jaka fryzura na chrzest będzie odpowiednia? Na chrzciny można obejść się bez układania fryzury w salonie. Prosta stylizacja włosów powinna wystarczyć.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Wybór rodziców chrzestnych jest bardzo ważny. Rodzice dziecka wybierają osoby z rodziny lub spośród swoich przyjaciół. Jak prosić na chrzestną? W związku z tym, że na rodziców chrzestnych wybiera się bliskie osoby, to poproszenie ich o zostanie rodzicami chrzestnymi nie jest oficjalne - przebiega raczej w formie luźnej rozmowy.

Polska jest krajem z długimi tradycjami. Uroczystość chrztu jest dla jednych mniej, dla innych bardziej znacząca. Cała oprawa chrztu - poczynając od kościoła, po przyjęcie, prezenty, stroje itd. - działa według pewnego schematu, który sprawdza się od wielu pokoleń. W innych krajach podchodzi się do chrztu mniej oficjalnie. U nas działa to nieco inaczej, ale chyba warto uszanować tę tradycję i rządzące nią prawa.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)