Udostępnij
Skomentuj

Jaki prezent na chrzest? Jaki podarunek od chrzestnego lub chrzestnej?

Jaki prezent na chrzest wybrać? Sprawdź porady na podarunek od przyszłych rodziców chrzestnych.

Na chrzestnego zawsze wybierana jest osoba, która jest godna zaufania dla rodziców dziecka. Może to być zarówno ktoś z rodziny, jak i bliski przyjaciel. Według tradycji i religii osoba ta uczestniczy w czasie sakramentu chrztu, a także ma wspierać rozwój duchowy dziecka. To jednak nie wszystko. Warto wziąć na poważnie nową rolę – rodzic chrzestny powinien zbudować więź ze swoim chrześniakiem. Warto być wzorowym przykładem dla malucha, a z czasem móc służyć mu dobrą radą. Oprócz tego czeka nas jeszcze jedna powinność – prezent na chrzest. Jaki podarunek wybrać? Sprawdź nasze propozycje.

Jaki prezent na chrzest?

W Polsce panuje tradycja, która polega na wyprawianiu chrzcin. Po sakramencie w kościele rodzice zapraszają zazwyczaj najbliższą rodzinę na niewielką uroczystość. W takiej sytuacji chrzestni czują się zobowiązani do tego, aby kupić chrześniakowi lub chrześnicy prezent. Co jest idealną opcją na podarunek przy tego typu okolicznościach? Warto wziąć pod uwagę, że pozostali goście także wręczają upominki, wobec czego na wybranych ciąży jeszcze większa presja, aby dobrze trafić z prezentem. Zatem co chrzestna lub chrzestny daje na chrzciny zazwyczaj?

Jako wskazówka na prezent powinna posłużyć odpowiedź na pytanie, co najczęściej kupuje chrzestna lub chrzestny na daną okoliczność. Na chrzest najlepiej sprawdzają się pamiątki, do których będzie można powrócić po latach. Oprócz tego można kupić inne podarunki – zabawki, artykuły dziecięce, ubranka itp. Potrzebujesz konkretnych pomysłów na prezent na chrzest? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

Prezenty na chrzest – dla chłopca i dziewczynki

Osoby zaproszone na chrzest często decydują się na wręczenie rodzicom pieniędzy. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zainwestowanie gotówki w bieżące potrzeby dziecka albo na pokrycie kosztów chrzcin. Warto jednak, aby chociaż rodzice chrzestni dali dziecku prezenty, które stanowić będą pamiątkę z tego dnia. Co można kupić maluchowi? Jaki prezent od chrzestnego lub chrzestnej? Jaką zabawkę na chrzciny można wybrać?

  • Pamiątki. Jaka pamiątka na chrzest jest odpowiednia? Najczęściej kupuje się medalik z wizerunkiem świętego patrona, Maryi albo aniołka. Dla chłopca kupuje się przeważnie medaliki prostokątne, a dla dziewczynki medaliki okrągłe lub owalne. Dzieci mogą przyjąć chrzest zaraz po urodzeniu lub po kilku czy kilkunastu miesiącach. Pamiątki na chrzest dla niemowląt to także medaliki. Oprócz medalików można dzieciom kupić album na zdjęcia, który będzie pamiątką na długie lata.
  • Grawer. Jaki grawer na chrzest? Kupując pamiątki na chrzest – medaliki, albumy, szkatułki itp. – można na nich coś wygrawerować. Przeważnie graweruje się imię i datę urodzin (lub chrztu), krótką modlitwę albo życzenia i podpis osoby dającej prezent. Goście zastanawiają się także nad dedykacją. Jaka dedykacja na chrzest jest odpowiednia? Na chrzest można kupić gotowe kartki z życzeniami. Warto jednak napisać parę słów od siebie. Chrzest to ważne wydarzenie w życiu dziecka, a grawer na prezencie i ładna dedykacja stanowią pamiątkę z tego dnia
  • Zabawki. Jaką zabawkę na chrzest wybrać? Zabawki są kupowane przez dziadków, rodziców chrzestnych i innych gości zaproszonych na chrzciny. W zależności od budżetu można dziecku kupić różne ciekawe gadżety. Jaką zabawkę na chrzciny dla niemowlaka? Dla takich maluchów, oprócz misiów i książeczek kontrastowych, można kupić chodzik, przydatny w nauce chodzenia albo stolik lub inną zabawkę interaktywną – ze światełkami, wgranymi melodyjkami i innymi ciekawymi dodatkami. Oprócz tego można kupić dziecku na chrzest duże klocki, układanki, koniki na biegunach, układanki – wybór jest ogromny. Warto skonsultować się z rodzicami, aby nie zdublować jakiejś zabawki i nie kupić czegoś, co się nie przyda.

Wbrew pozorom prezent na chrzciny od chrzestnego nie jest tak trudny do wybrania. Dodatkowo dzieci w momencie chrztu są na tyle małe, że większość upominków będzie praktyczna zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Bezpieczną i uniwersalną opcją jest połączenie powyższych propozycji, czyli wręczenie rodzicom pieniędzy w kopercie, a dla dziecka kupienie stosownej pamiątki oraz zabawki. Oczywiście kwoty przeznaczone na to są mocno uzależnione od sytuacji materialnej (zarówno samych chrzestnych, jak i rodziców organizujących wydarzenie), stopnia relacji itp. Warto też pamiętać, że rola chrzestnego nie powinna się ograniczać jedynie na obdarowywaniu prezentami. Taka osoba powinna aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka przez kolejne lata.

Porady na chrzciny – wskazówki dla rodziców i gości

Chrzest jest ważną uroczystością dla rodziców dziecka. Do kościoła i na obiad zapraszają oni swoich najbliższych – rodzinę i przyjaciół, aby razem świętować ten ważny dzień. Jak zapraszać na chrzest? Zazwyczaj wszyscy goście zaproszeni na chrzest najpierw udają się do kościoła, natomiast później na rodzinny obiad. Warto zatem zaprosić gości osobiście wręczając imienne zaproszenie. Choć ostatnio zdarzają się przypadki, że ludzie zapraszani są przez portale społecznościowe, to jednak sugerujemy bardziej sprawdzone sposoby.

Oto jeszcze kilka często pojawiających się wątpliwości wśród osób zaproszonych:

  • Jak się ubrać na chrzest? Na chrzcinach obowiązuje strój elegancki. Nie musi być bardzo formalny, ale powinien wyróżniać się od codziennego ubioru. Chrzest nie jest okazją do strojenia się, więc nie warto przesadzać ani ze zbyt wyzywającą suknią, ani z fryzurą i makijażem.
  • Jaka koszula na chrzest? Na chrzcinach nie trzeba ubierać się w garnitur, ale koszula powinna być elegancka i podkreślać wagę uroczystości.
  • Jaka fryzura na chrzest będzie odpowiednia? Na chrzciny można obejść się bez układania fryzury w salonie. Prosta stylizacja włosów powinna wystarczyć.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Wybór rodziców chrzestnych jest bardzo ważny. Rodzice dziecka wybierają osoby z rodziny lub spośród swoich przyjaciół. Jak prosić na chrzestną? W związku z tym, że na rodziców chrzestnych wybiera się bliskie osoby, to poproszenie ich o zostanie rodzicami chrzestnymi nie jest oficjalne – przebiega raczej w formie luźnej rozmowy.

Warto też pamiętać, że rodzicem chrzestnym może zostać osoba mająca ukończone 16 lat, która przyjęła wcześniej sakrament chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Naturalnie musi należeć też do wspólnoty Kościoła katolickiego. Rodzice dziecka nie mogą samych siebie wytypować na chrzestnych, ale też nie muszą wybierać dwóch osób. Obecnie można zdecydować, aby do ceremonii przystąpił tylko jeden chrzestny. W przypadku wyboru obojga rodziców chrzestnych nie mogą to być osoby tej samej płci – musi to być kobieta i mężczyzna.

Polska jest krajem z długimi tradycjami. Uroczystość chrztu jest dla jednych mniej, dla innych bardziej znacząca. Cała oprawa chrztu – poczynając od kościoła, po przyjęcie, prezenty, stroje itd. – działa według pewnego schematu, który sprawdza się od wielu pokoleń. W innych krajach podchodzi się do chrztu mniej oficjalnie. U nas działa to nieco inaczej, ale chyba warto uszanować tę tradycję i rządzące nią prawa.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.