Udostępnij
Skomentuj

Jaki pilot uniwersalny kupić? Oryginalny czy zamiennik?

Wybieramy dobry pilot uniwersalny

Chyba każdy posiadacz wielu urządzeń elektronicznych w domu, jak telewizor, wieża czy odtwarzacz DVD, spotkał się z problemem, gdy jeden z pilotów zaginął, a sprzęt należało obsługiwać ręcznie, nie zdalnie.

Po co zatem męczyć się z kilkoma pilotami, gdy można mieć jeden, uniwersalny? Nie zawsze trzeba go kupować, gdyż obecnie nawet smartfon może sterować urządzeniami znajdującymi się w domu.

Urządzenia, z którymi współpracuje pilot uniwersalny

Decydując się na pilot uniwersalny, warto wiedzieć, jakie urządzenia będzie w stanie obsłużyć. Są to m.in.:

  • telewizor
  • odtwarzacz DVD/ Blu-Ray
  • tuner telewizyjny
  • magnetowid – odtwarzacz kaset VCR
  • wzmacniacz
  • odtwarzacz multimedialny
  • wieża

Ograniczenia

Pilot uniwersalny, jak sama nazwa wskazuje, ma pasować do wielu urządzeń elektronicznych, różniących się przeznaczeniem oraz modelem. Dlatego też tego typu pilot nie obsłuży wszystkich funkcji dostępnych na danym sprzęcie. Producenci jednak stworzyli urządzenia sterujące, które uczą się funkcji zaimplementowanych w zestawach audio-wideo poprzez załadowanie kodów sterowników oraz makropolecenia.

Na co zwracać uwagę?

Jakość wykonania

Choć piloty nie są urządzeniami, które muszą być wykonane ze stali, ważne jest by wykorzystany materiał (tworzywa sztuczne) był wysokiej jakości, a elementy obudowy dobrze spasowane. Zapobiegnie to kupowaniu kolejnego pilota lub sklejanie obudowy taśmą klejącą czy klejem. Należy pamiętać, że rzadko kiedy pilot jest traktowany łaskawie – często upada na podłogę, a dzieci lubią od czasu do czasu rzucić nim dla zabawy. Jeśli wybrane urządzenie sterujące będzie kiepskiej jakości, a obudowa źle spasowana, i co gorsza będzie ranić ostrymi krawędziami, dość szybko okaże się, że w tej kwestii lepiej wybierać produkty z wyższej półki znanych i cenionych firm.

Wygoda i ergonomia

Pilot powinien leżeć pewnie w dłoni i zapewniać szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Przyciski powinny zadziałać nawet przy lekkim wciśnięciu i mieć wyczuwalny skok (jak w klawiaturach).

Obsługa makr

To bodajże jedna z najważniejszych funkcji pilotów uniwersalnych, szczególnie przy posiadaniu wielu urządzeń różnych firm. Choć dodawanie makr wymaga więcej wysiłku, pozwala cieszyć się pilotem, który udostępnia wszystkie potrzebne użytkownikom funkcje przypisane do poszczególnych przycisków. Piloty mają ograniczoną ilość makropoleceń. Ważna jest również sama baza kodów sterowników. Najlepiej by była, jak najbardziej rozbudowana, co umożliwi obsługę różnych urządzeń.

Niektóre piloty potrzebują do konfiguracji dostępu do sieci, skąd pobierają bazę kodów. Mają one dostęp do najobszerniejszych baz, ale ich programowanie jest bardziej czasochłonne.

Ilość obsługiwanych urządzeń

Jeśli posiadany zestaw audiowizualny jest bardzo rozbudowany i składa się z kilkunastu urządzeń, warto zwrócić uwagę, ile może obsłużyć sam pilot. Niektóre z nich pozwalają na sterowanie 5 urządzeniami, inne (najdroższe) nawet do 15.

Ekran

Modele z wyższej półki mogą mieć nie tylko przyciski, ale także ekrany LCD, ułatwiające konfigurację pilota i dostosowanie do obsługi innych urządzeń. W najbardziej zaawansowanych (i jednocześnie najdroższych) modelach można spotkać ekrany dotykowe. Niektóre z nich przypominają tak naprawdę tablet, który jest domowym „centrum dowodzenia”, umożliwiającym zarządzanie niemal całym mieszkaniem.

Zasilanie

Piloty mogą być zasilane na dwa sposoby. Poprzez:

  • wbudowany akumulator – najczęściej stosuje się go w droższych modelach.
  • baterie typu AA – najpopularniejszy sposób dostarczania energii.

Zasięg

Warto również sprawdzić, jaki zasięg ma dany pilot. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń umieszczonych w dużych pomieszczeniach. Im większy zasięg, tym lepiej. Najczęściej spotyka się piloty, które dysponują zasięgiem do 10 metrów.

Oprogramowanie

Niektórzy producenci dodają do pilotów oprogramowanie ułatwiające rozszerzenie funkcjonalności pilota czy też dostosowanie go do obsługi poszczególnych urządzeń. Można spotkać się z dwoma rozwiązaniami:

  • oprogramowanie jest dostępne tylko on-line
  • oprogramowanie jest dostarczane na płycie

Na ten element powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby, które mają ograniczone łącze internetowe, a przez to programowanie pilota mogłoby okazać się frustrujące.

Dodatkowe funkcje

  • podświetlenie przycisków – rozwiązanie polecane osobom korzystającym ze sprzętu audio/wideo głównie nocą, przy zgaszonym świetle
  • funkcja nadawania nazw – pozwala na łatwiejsze rozeznanie się, jakie funkcje zostały przypisane do danego przycisku. Nazwa funkcji pojawia się najczęściej na wyświetlaczu.

Pilot do komputera (laptopa)

Tego typu piloty pozwalają sterować podstawowymi funkcjami komputera. Najczęściej komunikują się z urządzeniem poprzez podczerwień. Do poprawnego działania konieczne jest zainstalowanie dostarczonego przez producenta oprogramowania. Wśród nich można znaleźć:

  • uruchomienie odtwarzacza multimedialnego
  • włączenie filmu
  • włączenie muzyki
  • wyłączenie komputera
  • uruchomienie wybranej aplikacji przypisanej do danego przycisku

Smarton/tablet jako pilot uniwersalny

Niektórzy, zamiast kupować oddzielny pilot, decydują się na instalację odpowiedniego oprogramowania na wybrany system mobilny oraz dokupienie specjalnego odbiornika. Jest to równie skuteczny sposób na sterowanie urządzeniami w domu, dający duże możliwości konfiguracji. Niektórzy mogą jedynie odczuwać dyskomfort związany z brakiem fizycznych klawiszy i koniecznością spoglądania na ekran w celu zastosowania wybranej funkcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.