Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki pendrive do PS5? Czy można zainstalować grę na PlayStation 5 z pendrive?

Nie wiesz, czy można zainstalować grę na PS5 z flash USB? Dowiedz się, jak może Ci pomóc szybki pendrive.

Konsola PlayStation 5 to zupełnie nowa jakość dla przechowywania danych. Potężny dysk SSD o powierzchni 825 GB jest zdolny unieść transfer rzędu 5,5 GB/s do 9 GB/s. Pozwala tym samym na nową jakość grafiki i szybkości ładowania gier, ale przede wszystkim wyznacza nowy standard dla prędkości przesyłu danych. Dlatego pytanie, jaki nośnik USB się sprawdzi, jest wyjątkowo na miejscu.

Jaki pendrive do PlayStation 5 wybrać?

Śrubując parametry sprzętowe, Sony umożliwiło transfer danych na dysk tylko w trybie określanym jako wsteczna kompatybilność. Oznacza to, że podłączenie pamięci masowej może służyć jedynie jako magazyn gier, które dostępne były na PlayStation 4. Do tego celu przyda Ci się pendrive o pojemności, która zniesie zapis gry z PS4 z kilku gigabajtowym zapasem. Rekomendowane są pojemności 64 GB, a najlepiej większe i pendrive 256 GB nie będzie przesadą.

W przeciwieństwie do historii z PlayStation 4 PlayStation 5 nie zostało ogołocone ze slotów USB. Najnowsza wersja konsoli nadal ma port USB 3.0, ale Sony stawia już na połączenie przez USB nowej generacji: SuperSpeed USB (przede wszystkim na symetryczny interfejs USB-C, bo podobny standard USB 3.1 interfejsu USB-A, został umieszczony przez producenta w niezbyt wyeksponowanym miejscu).

Wszystko wskazuje na to, że kupując pendrive do wykorzystania pod Play Station 5 lub PlayStation 5 Digital Edition, musisz wybrać model o jak najwyższych parametrach przesyłu danych, którego minimalna pojemność to 64 GB. Najrozsądniejszym wyborem będzie pendrive 128 GB lub większy i koniecznie z interfejsem USB-C.

Jaką pamięć USB możemy podłączyć do PS5?

Pamięć USB, jaką rekomenduje Sony dla swojej najnowszej konsoli, powinna być przede wszystkim jak najszybsza. Dysk zewnętrzny czy pendrive musi pozostawać kompatybilny z możliwościami konsoli. W jej wnętrzu znajduje się szybki dysk SSD, który dysponuje prędkościami przesyłu danych powyżej 5 GB/s. Obecnie nie dogoni go nawet dysk zewnętrzny, który charakteryzuje duża pojemność (wartość maksymalna jego prędkości zatrzyma się bowiem w okolicach 500 MB/s). Dlatego producent PS4 i PS5 nie wskazuje żadnego konkretnego modelu pamięci zewnętrznej i parametrów, ale poleca korzystanie z nośników USB wyposażonych w interfejs SuperSpeed USB.

Polecane pendrive'y do PS5

Formatowanie pendrive’a do konsoli PS5

Konsola PlayStation 5, tak jak i jej poprzedniczka, obsługuje standard plików FAT32 oraz nowszy exFAT. Zdarza się, że pendrive działa w standardzie pośrednim: NTFS. Jeśli tak się dzieje, konsola nie odczyta plików zgromadzonych na nośniku. Nie jest to wada sprzętu ani błąd jego oprogramowania i problemowi zaradzi formatowanie pamięci flash. Przeprowadzić je można przy pomocy komputera z systemem operacyjnym Windows, który lubi się ze wszystkimi standardami plików.

Aby sformatować pendrive, wykonaj kopie danych, które gromadzi pamięć USB i zaznacz polecenie Formatuj. Następnie zaznaczasz komendę Przywróć ustawienia domyślne i wybierasz system plików exFAT. Zgrywasz kopię plików na pamięć flash, po czym implementujesz urządzenie do konsoli i działa.

Jak podłączyć pendrive’a do PlayStation 5?

Pendrive i dysk zewnętrzny możesz podłączyć przez port USB. Sony poleca zgrywać i sczytywać dane gier za pomocą portu USB-C, który umieszczony jest z przodu urządzenia. Tak samo na froncie obudowy PS5 znajdziesz port USB-A. Jest to wejście o mniej wydajnym standardzie USB 3.0. Producent zaleca podłączenie pendrive’a z interfejsem USB-A tylko do slotów umieszczonych z tyłu konsoli, które dysponują standardem USB 3.1.

Czy można zainstalować grę na PS5 z flash USB?

Instalacja gry na PlayStation przy pomocy pamięci USB jest możliwa. Do zrobienia jest także magazynowanie zapisu gier na pamięci zewnętrznej. Mimo to, fani PlayStation wyczekują z niecierpliwością nowych dysków i nowych standardów w przesyle danych dla nośników. Wszystko dlatego, że aktualnie pamięć USB jest w stanie zapisać i przesłać grę maksymalnie w standardzie PS4. Możliwości konsoli PS5 powodują, że wydanej na nią gry nie udźwigną żadne współczesne dyski zewnętrzne. Użytkownikom pozostaje zaufanie, że niecałe 800 GB na dysku konsoli będzie w przyszłości możliwe do migracji na kolejne wersje sprzętu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.