Udostępnij
Skomentuj

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym wybrać? Podpowiadamy

Można je śmiało polecać szczególnie alergikom, gdyż doskonale nawilżają powietrze. Sprawdź inne ich zalety.

Oferta producentów jest na tyle szeroka, że z pewnością dobierzesz urządzenie idealnie pasujące do Twoich potrzeb. Zwróć uwagę zwłaszcza na pojemność zbiornika na wodę. Powinieneś wybierać go pod względem posiadanej powierzchni. Przy małym metrażu sprawdzi się niewielki pojemnik na ok. 2-3 litry wody, jaki ma np. odkurzacz Zelmer. W sprzedaży są dostępne także dużo większe pojemności, sięgające nawet kilkunastu lub ponad dwudziestu litrów.

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym kupić?

Istotny bywa szczególnie silnik maszyny. Koniecznie zapoznaj się z tym, jaką mocą dysponuje sprzęt, który chcesz kupić. Im większa moc, tym więcej zanieczyszczeń odkurzacz wciągnie. Spójrz też na wygląd obudowy i rozważ, czy trudno będzie ją wyczyścić. Najciekawszy design nie zrekompensuje bowiem trudności w umyciu narzędzia. Musi być łatwo rozebrać, złożyć i wyczyścić poszczególne części. Nie mniej ważna jest głośność wybranego przyrządu. Jeśli chcesz, by był w miarę cichy, musisz uważnie zapoznać się z tym parametrem upatrzonego modelu.

Ostatnie, nad czym trzeba się pochylić, to długość kabla, którym dysponuje urządzenie, byś nie musiał co chwilę go przełączać z gniazdka do gniazdka podczas sprzątania większej powierzchni. Dłuższy przewód ułatwi Ci pracę, ale jeżeli nie lubisz czuć ograniczenia przez jego rozmiar, wybierz odkurzacz wodny bezprzewodowy. Taki akumulatorowy sprzęt to spora wygoda. Szukaj tego rodzaju produktu w propozycjach uznanych, polecanych marek.

Polecane odkurzacze wodne

Czym wyróżnia się odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz bezworkowy ma tę zaletę, że nie trzeba dokupywać do niego kolejnych akcesoriów. Mając popularny przyrząd workowy, musisz pilnować tego, czy worek jest pełny. Do tego opróżnianie worka wiąże się czasami z wylatującym kurzem, zwłaszcza jeżeli zostanie przypadkiem uszkodzony podczas wymiany. Odkurzacze wodne są przy tym niezwykle uniwersalne, ponieważ możesz ich używać na różnych rodzajach podłóg, tapicerkach, dywanach i zestawach wypoczynkowych.

Gdyby stworzono ranking najciekawszych pod względem designu sprzętów domowych, maszyny wodne zajęłyby wysoką lokatę. Producenci przywiązują bowiem zwykle sporą wagę do ich wyglądu. Nie tylko przefiltrują więc i nawilżą powietrze podczas sprzątania, lecz także świetnie się prezentują. Dodatkowo proponują doskonałą jakość czyszczenia, z uwagi na zatrzymywanie w sobie wszystkich drobinek kurzu i zabrudzeń. Co więcej, umożliwiają odkurzanie na sucho i na mokro. Bez problemu wciągniesz do niego rozlaną w pośpiechu kawę.

Możesz dokupić do wybranego modelu filtry wspomagające dodatkowo walkę z alergenami i szkodliwymi grzybami. Jedną z największych zalet jest spora oszczędność, jaka wiąże się z posiadaniem odkurzacza wodnego. Nie wydasz bowiem pieniędzy na zamienny worek, który musisz włożyć do komory przez kolejnym sprzątaniem. Dodatkowo im większe zapełnienie worka w zwykłym sprzęcie, tym niższa jego wydajność. Przy wodnym urządzeniu ten problem znika.

Oczywiście nie są maszynami pozbawionymi wszelkich wad. Przy opisywaniu ich nie sposób nie wspomnieć o ich stosunkowo wysokiej cenie. Na przykład odkurzacze Karcher mimo swoich doskonałych parametrów bywają bowiem bardzo drogie. Nie jest to też z pewnością przyrząd, który łatwo schować w mieszkaniu, ponieważ zbiornik na wodę sprawia, że gabaryty całego urządzenia okazują się dosyć spore. Trzeba także pamiętać o myciu pojemnika, najlepiej od razu po zakończeniu pracy, by nie zdążyła rozwinąć się w nim pleśń.

Jak działają odkurzacze z filtrem wodnym?

Instrukcja używania takiego narzędzia nie jest skomplikowana, ale warto znać sposób, w jaki ono funkcjonuje. W jego przypadku zbędne okazują się worki, ponieważ posiada zbiornik do napełniania wodą. Po nalaniu czystej cieczy do tego pojemnika można rozpocząć cały proces. Poprzez ssawkę, którą zakończona jest rura, wciągane są wszystkie zanieczyszczenia i kurz, wraz z alergenami. Wpadają wprost do zbiornika i zatrzymują się przez pozostającą tam wodę, gdy tymczasem czyste i dodatkowo nawilżone powietrze opuszcza sprzęt z drugiej strony.

Taki przyrząd jak np. domowy odkurzacz Zelmer bywa szczególnie polecany dla osób borykających się z uczuleniem na roztocza, sierść zwierząt domowych oraz wszelkiego rodzaju pyłki, ponieważ w szybki i skuteczny sposób neutralizuje alergeny w wodzie i zatrzymuje je tam. W sprzedaży jest dostępny także odkurzacz wodny samochodowy, pozwalający w ten sam sposób zadbać o wnętrze pojazdu. Bez trudu znajdziesz niedrogą, poręczną maszynę o niewielkiej pojemności.

Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Używanie tych nazw zamiennie to dość częsty błąd. Odkurzacz wodny nie musi być odkurzaczem piorącym. Dzięki wodnemu usuniesz zabrudzenia i kurz, w tym także roztocza i inne alergeny, ponieważ wyposażono go w specjalny filtr. Świetnie nawilżysz też powietrze. Piorący zaś posiada zwykle dwa zbiorniki zamiast jednego. W pierwszym jest miejsce na wodę z detergentem, zaś w drugim zbiera się brudna ciecz po sprzątaniu. Warto zwrócić uwagę np. na odkurzacze Samsung, które otrzymują świetne oceny i opinie użytkowników.

Podczas pracy z urządzeniem piorącym zazwyczaj należy najpierw pokryć sprzątaną powierzchnię detergentem, by wytworzyć pianę. Następnie możesz włączyć przyrząd i przystąpić do odkurzania. Wówczas zanieczyszczenia wraz z wodą i środkiem chemicznym zostaną wciągnięte do drugiego zbiornika na ciecz. W usuwaniu szczególnie trudnych zabrudzeń pomaga też szczotka. Jest to specjalna ssawka nakładana na koniec rury, dostępna w zestawie lub dokupowana.

Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?

Pamiętaj, by zawsze wlewać do pojemnika wyłącznie czystą wodę, a podczas sprzątania co jakiś czas sprawdzać poziom jej zabrudzenia. To ważne szczególnie wtedy, gdy musisz odkurzyć bardzo zanieczyszczone, zakurzone powierzchnie. Może się bowiem okazać, że wodę będziesz musiał wymienić kilkukrotnie. Jeżeli zakończyłeś proces sprzątania, od razu wylej brudną ciecz ze zbiornika. Trzeba go bowiem myć od razu po skończonej pracy, a następnie osuszyć.

Dobre, wydajne urządzenia, jak np. odkurzacze Bosch pozwalają na wykorzystanie trybu niższych obrotów. Zapewnia to nawilżenie powietrza, co bywa nieocenione na przykład w czasie upałów lub sezonu grzewczego. Ponadto z tej opcji zadowoleni będą również uczuleniowcy, gdyż alergeny nie zostają w powietrzu. Po sprzątaniu w pomieszczeniu roztoczy się przyjemna woń, jeśli do zbiornika na wodę dodasz odrobinę olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

Ile kosztują odkurzacze z filtrem wodnym?

Rozpiętość cenowa jest naprawdę spora. Możesz wybrać dobry sprzęt w cenie kilkuset złotych, jednakże w przypadku, gdy zależy Ci na większej pojemności, ceny mogą być nieco wyższe. Przyrząd mniej znanej marki kupisz już za ok. 300 złotych. W takiej cenie nabędziesz bestsellerowe maszyny marki MPM czy Thomas, a także świetny niebieski odkurzacz firmy Zilan, który również cieszy się popularnością i przy niewielkim koszcie zakupu oferuje aż 8-litrowy zbiornik.

Droższą opcją będą na przykład odkurzacze Karcher. Mogą kosztować powyżej dwóch tysięcy złotych oraz cechują się świetnymi parametrami. To zwykle narzędzia, które nie tylko oczyszczą dom z kurzu i zabrudzeń, lecz także mogą prać tapicerkę oraz dywany. Warto wobec tego zainwestować w nie trochę więcej, by mieć dostęp do tak przydatnych funkcji. W sprzedaży są też jeszcze droższe modele, posiadające rewelacyjny poziom mocy i duże zbiorniki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.