Udostępnij
Skomentuj

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Który najlepszy?

Sprzątanie z pomocą tradycyjnego odkurzacza nie zawsze jest możliwe. Sprawdź, co wybrać do trudnych zabrudzeń.

Podczas remontów budwniczych zbieram się kurz i pył, można jednak go łatwo usunąć. Wielu producentów propnuje odkurzacze, które sprawdzą się podczas Twojego remontu.

Dobry odkurzacz przemysłowy – czyli jaki?

Budowa lub remont zawsze wymagają mnóstwo pracy. O ile wybór farb, płytek czy oświetlenia to dla wielu przyjemność sama w sobie, o tyle sprzątanie po kolejnych etapach robót przywodzi na myśl prawdziwy koszmar. Drobniutki pył (pozostałość po szlifowaniu ścian), opiłki, kurz i resztki gruzu – tego rodzaju zabrudzeń nie należy usuwać domowym odkurzaczem. Nie posiada on odpowiednich filtrów, chroniących wnętrze urządzenia, ani wystarczającej mocy ssącej, aby sprawnie zlikwidować poremontowy bałagan.

W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest odkurzacz przemysłowy. To profesjonalny sprzęt, dzięki któremu bez wysiłku pozbędziesz się uciążliwego brudu nie tylko na budowie, lecz także w zakładzie stolarskim, szlifierskim czy na hali produkcyjnej. Dobrej jakości urządzenie wymaga bardzo wysokiej mocy silnika – 1200 W stanowi absolutne minimum, warto jednak kupić model wyposażony w jednostkę 1800 W, jak odkurzacz przemysłowy Karcher albo odkurzacz przemysłowy Dewalt. Zyskujesz wówczas gwarancję idealnego usuwania nawet większych kawałków gruzu oraz gipsowych resztek.

Polecane odkurzacze przemysłowe

Jak działa odkurzacz przemysłowy?

Zasada działania odkurzacza przemysłowego niczym nie różni się od tego domowego: ani tradycyjnego, ani pionowego czy nawet centralnego. Jego konstrukcja także – jednostkę centralną zamknięto w wyjątkowo mocnej, odpornej na uszkodzenia obudowie, gdzie z jednej strony wysuwasz kabel zasilający, a z drugiej wpinasz rurę ssącą. Wewnątrz osłony umieszczono swoistą siatkę na zanieczyszczenia, ale na rynku dostępne są również modele bezworkowe. Wybierając typ z workiem wielokrotnego użytku, z pewnością łatwiej zadbać o wnętrze urządzenia.

Może być on materiałowy, płócienny lub wykonany ze specjalnego tworzywa sztucznego. Niektóre produkty, jak odkurzacz przemysłowy Bosch albo odkurzacz przemysłowy Makita, posiadają wbudowany system sygnalizacji napełnienia – ostrzegawcza lampka miga automatycznie, kiedy poziom zanieczyszczeń jest zbyt wysoki. Wystarczy wówczas delikatnie zdjąć worek, opróżnić, wytrzepać z kurzu, po czym ostrożnie założyć z powrotem i kontynuować pracę.

Ile kosztuje odkurzacz przemysłowy?

Z pewnością nie jest to sprzęt z grupy tanich. Ceny sprzedaży zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach, co ma miejsce szczególnie przy profesjonalnych urządzeniach znanych firm. Odkurzacze przemysłowe Bosch, Dewalt, Karcher czy Makita należą do czołówki w rankingach tego rodzaju maszyn. Na użytek domowy, kiedy chcesz tylko posprzątać w garażu albo na strychu, produkty aż tak wysokiej klasy mogą być zbyt drogie. Jeśli natomiast aktywnie działasz w branży budowlanej lub wykończeniowej, najwyższa jakość stanowi podstawę doskonale zrealizowanej usługi.

Rozważając zakup odkurzacza przemysłowego, warto kierować się zarówno ceną, jak i opiniami o danym egzemplarzu oraz dokładną analizą potrzeb, na które powinien odpowiadać. Jeżeli zależy Ci na kompleksowym sprzątaniu za pomocą jednego urządzenia, wybierz rodzaj wodny. Możesz go wówczas używać do usuwania kurzu, pyłu czy pozostałości po remoncie, ale też prać tapicerkę i dywany. Na rynku znajdziesz także typ akumulatorowy, jednak jest on sporo droższy od tradycyjnego kablowego, podłączanego do prądu.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

O tym, że moc ssąca produktu ma ogromne znaczenie dla jego późniejszego używania, już wiesz. Jednak nie tylko na ten parametr dobrze jest zwrócić uwagę. Najlepszy sprzęt to wcale nie najdroższy, ale taki, który świetnie spełnia swoją rolę. Powinien być wytrzymały, odporny i funkcjonalny. Dodatkowe wyposażenie w postaci wymiennych końcówek pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i sprzątać wyjątkowo dokładnie, a wewnętrzna zwijarka do przewodu ułatwia transport i przechowywania urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest również opcja samoczyszczenia. Pomaga ona zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się kurzu wewnątrz sprzętu i skraca czas pracy w mocno zapylonych pomieszczeniach. Zazwyczaj wykonywana automatycznie, wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przełącznik. Sprzątanie po remoncie nigdy nie było tak proste, jak z użyciem odkurzacza przemysłowego.

przemysłowe

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.