Udostępnij
Skomentuj

Jaki oczyszczacz powietrza do małego pokoju?

Aż chciałoby się powiedzieć, że mały pokój – to i mały oczyszczacz wystarczy. Ale to nie tak!

Jaki oczyszczacz powietrza do małego pomieszczenia?

Na początku trzeba sprecyzować, o jakie małe pomieszczenie chodzi. Może to być bowiem pokój dziecka, sypialnia, kuchnia czy salon – nie ma tutaj żadnej reguły. Podstawą jest wybór takiego oczyszczacza powietrza, który poradzi sobie z najczęściej występującymi w danym pomieszczeniu zanieczyszczeniami.  Większość oczyszczaczy powietrza radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń, można więc przyjąć, że chodzi o urządzenie kompleksowo oczyszczające powietrze.

Polecane oczyszczacze powietrza

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza do małego pomieszczenia?

To, jaki oczyszczacz powietrza do małego pokoju kupić, mimo wszystko wymaga doprecyzowania kilku kluczowych kwestii:

  • Obszar działania – jeśli chodzi o małe pomieszczenia, w zasadzie większość oczyszczaczy świetnie sobie na nich poradzi. Zakup oczyszczacza dedykowanego na większe powierzchnie i wykorzystywanie go w mniejszym pomieszczeniu nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji – powietrze będzie tak samo dobrze oczyszczone. Gorzej, gdyby był odwrotny problem – zbyt duża powierzchnia pokoju względem możliwości oczyszczacza. Dlatego więc, choć obszar działania jest parametrem bardzo ważnym, to w przypadku małych pomieszczeń nie powinno być problemów z wyborem odpowiedniego modelu oczyszczacza.

Warto wiedzieć!

Małe pomieszczenie to nie to samo, co małe mieszkanie. Należy pamiętać, że każda ściana, zakamarek, załamanie prostej przestrzeni utrudnia działanie oczyszczacza. Dlatego kupując oczyszczacz powietrza, należy mieć na uwadze konkretne pomieszczenie, nie zaś całe mieszkanie. Nawet, jeśli mieszkanie jest małe, a oczyszczacz dedykowany jest na większy obszar, nie ma możliwości, by oczyścił on powietrze z innego pokoju, przez ścianę czy zamknięte drzwi, nawet stojąc w przedpokoju. Należy zakupić albo kilka urządzeń, albo jedno, które oczyszcza powietrze z różnych rodzajów zanieczyszczeń, i przenoszenie go do różnych pomieszczeń.

  • Filtry – tutaj można się nieco bardziej zastanawiać. Należy zwrócić uwagę, jaki rodzaj filtrów wykorzystuje dany oczyszczacz i z jakimi rodzajami zanieczyszczeń poszczególny model oczyszczacza będzie sobie radził. Najlepiej zakupić urządzenie, które oczyszcza powietrze ze wszystkiego, jednak można je też nieco spersonalizować. Jeśli w pomieszczeniu przebywa alergik – filtr powietrza musi oczyszczać alergenów, jeśli jest to pokój dla palaczy – powinien zawierać filtr antysmogowy, jeśli obecność zwierząt czy zapachy z gotowania są drażniące – warto, by usuwał nieprzyjemne zapachy. W przypadku dzieci, dobrze, jeśli oczyszczacz radzi sobie z bakteriami i wirusami. Jeśli chodzi o smog – każdy oczyszczacz przystosowany jest do tego, by usuwać z powietrza szkodliwe pyły.
  • Funkcje – można zakupić sam oczyszczacz, a także z dodatkowymi udogodnieniami. Jedną z nich jest nawilżanie. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie powietrze jest zbyt suche. Jeśli często występują drapania w gardle, skóra szybko się wysusza, oczy bywają piekące i zaczerwienione i często choruje się na infekcje górnych dróg oddechowych – może to być znak, że w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wilgotności. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pomoże zachować równowagę, ale warto pamiętać, by nie przesadzać – zbyt mocne nawilżenie może stworzyć idealne warunki do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów. Można także zakupić oczyszczacz powietrza z jonizacją, jeśli w pomieszczeniu znajduje się dużo sprzętów elektronicznych. Wydaje się, że jest to norma – niemal w każdym domu jest komputer, telewizor i mnóstwo innych sprzętów, które zakłócają równowagę jonową. Stąd też zakup oczyszczacza bez jonizacji w zasadzie nie ma uzasadnienia.
  • Tryb pracy – dobrze, jeśli oczyszczacz działa w miarę cicho, nie zakłócając codziennego funkcjonowania. Urządzenie do pokoików dziecięcych czy sypialni, powinno mieć tryb cichy lub nocny, wtedy jego praca nie będzie zakłócała snu.
  • Moc – małe pomieszczenia nie wymagają wielkiej mocy, jednak, jak w przypadku większości urządzeń, większa moc oznacza większą wydajność. Oczyszczacze zużywają mało prądu, stąd też nie trzeba się martwić o zbyt duży koszt ich używania.
  • Koszty eksploatacji – niezależnie od tego, czy kupuje się oczyszczacz powietrza do małego pomieszczenia czy też filtr powietrza do wielkiego domu – koszty utrzymania urządzenia nie powinny stanowić problemu. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co jaki czas i ile kosztuje zmiana filtrów, a to jest zależne od modelu oczyszczacza i producenta. Warto także sprawdzić, który wkład koniecznie trzeba kupować nowy, a który filtr wystarczy wyczyścić. Koszty związane z używaniem oczyszczacza nie powinny być powodem stresu, a systematyczna wymiana/czyszczenie filtrów  jest niezbędna, by urządzenie mogło wydaje i poprawnie pracować, zapewniając jak najlepsze efekty.
  • Design – w obliczu innych parametrów kwestia wyglądu wydaje się najmniej ważna, ale jednak – oczyszczacz będzie zajmował ważne miejsce w domu. Powinien być też cały czas pod ręką, regularnie używany, inaczej jego stosowanie nie będzie miało sensu. Dlatego ważne jest, by był dobrze wkomponowany we wnętrze, nie raził swoją wielkością czy wyglądem. Kolor oczyszczacza powinien pasować do aranżacji, by jak najmniej ją zakłócać.  Najpopularniejszy jest biały, ale można znaleźć także oczyszczacz powietrza czarny i szary.
  • Producent – nie ma co ukrywać, że najlepszym wyborem jest zakup sprzętu od wiodącego na rynku producenta. Dotyczy to nie tylko oczyszczaczy powietrza, ale i wszystkich innych urządzeń. Pozycja producenta na rynku świadczy o jakości jego produktów , popartej zaufaniem klientów. Kupując oczyszczacz od znanego producenta, otrzymuje się także gwarancję oraz w razie czego wysoką jakość obsługi serwisowej. Jeśli oczyszczacz pochodzi od znanego producenta, jest też duże prawdopodobieństwo łatwej dostępności części wymiennych – w tym wypadku filtrów – i konkurencyjnych cen. Wśród wiodących marek oczyszczaczy znajdują się modele firm takich jak: oczyszczacze powietrza Philips, Boneco,oczyszczacze powietrza Sharp, ART, Fellowes czy Beurer.  Warto także sprawdzać rankingi oczyszczaczy powietrza i opinie użytkowników, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Jak widać, to, jaki oczyszczacz powietrza do małego pokoju kupić, zahacza dokładnie o te same kwestie, co w przypadku oczyszczaczy do dużych pomieszczeń. Wydaje się, że kluczową kwestią jest tutaj obszar działania, a ewentualne szczegóły są już indywidualne. Na szczęście ogromny wybór oczyszczaczy pozwala na swoiste spersonalizowanie urządzenia.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do małego pokoju?

Nie ma nic bardziej mylnego niż myślenie, że małe powierzchnie mniej się brudzą i wymagają mniejszego sprzątania. Jest to stwierdzenie tym bardziej nieprawdziwe, jeśli chodzi o „brudzenie się” powietrza. Zanieczyszczenia są bowiem wszędzie, niezależnie od metrażu pomieszczenia czy częstotliwości jego wietrzenia. Co więcej – nawet częste wietrzenie nie daje gwarancji czystości powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. Dlatego oczyszczacz warto zakupić do każdego pomieszczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.