Udostępnij
Skomentuj

Jaki obiektyw do Canona a jaki obiektyw do Nikona wybrać?

Canon i Nikon to najważniejsi producenci profesjonalnych aparatów. Czy ich obiektywy są jednak kompatybilne?

Jak dobrać obiektyw do aparatu fotograficznego?

Zakup aparatu fotograficznego, nawet wysokiej klasy lustrzanki, nie jest dziś raczej wyzwaniem. Jak jednak dobrać obiektyw do urządzenia? Jeśli jesteś profesjonalistą, z pewnością wiesz, czym obiektyw portretowy Nikon różni się od produktu firmy Canon i czym się kierować przy zakupie. Jednak jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, możesz odkryć, że wybór odpowiedniego obiektywu nie jest tak prosty, jak się wydaje.

Aby obraz trafił na matrycę, światło musi przejść przez soczewkę obiektywu. W związku z tym jakość optyki ma kluczowe znaczenie dla uzyskania zdjęć wysokiej jakości. Kiedy po raz pierwszy kupujesz profesjonalny aparat, zazwyczaj pozostajesz przy tzw. kitowym, dołączonym do zestawu obiektywie. Dopiero gdy już udoskonalisz swoje umiejętności, zapewne zainteresuje Cię bardziej zaawansowany sprzęt jak np. jasny obiektyw zmiennoogniskowy Nikon.

Początkujący amatorzy fotografii chcą mieć uniwersalny obiektyw, dlatego producenci często dołączają do zestawu obiektyw zmiennoogniskowy o rozpiętości fokusu 18-55 mm. Zawodowcy często powtarzają, że „kitowy obiektyw jest do kitu” – bo podstawowy obiektyw do Canona nie nadaje się do zastosowań specjalistycznych. Nawet jeśli jesteś amatorem i chcesz uwieczniać krajobrazy i rozległe przestrzenie, możesz zainwestować w stałoogniskowy teleobiektyw Nikon.

Ogniskowa obiektywu określa, jak szerokie jest jego pole widzenia i czy obejmuje całą scenę, czy też „skupia się” na konkretnym elemencie. Jeśli ogniskowa Twojego obiektywu to 18-55 mm, to kiedy fotografowany detal jest daleko, ustawienie zoomu wynosi 18 mm, a gdy blisko — 55 mm. Jeśli interesuje Cię obiektyw stałoogniskowy Nikon, zwróć uwagę na to, jaki poziom zoomu najczęściej wybierasz i kup obiektyw z takim właśnie focusem.

Jaki obiektyw do Canona, a jaki obiektyw do Nikona?

Obiektyw Canon, szerokokątny lub reporterski, nie będzie kompatybilny z aparatami konkurencyjnych firm. Różnice mogą być tak wielkie, że zamontowanie nieodpowiedniego sprzętu nie będzie możliwe, dlatego przed zakupem gadżetu musisz zapoznać się z możliwościami jego rozbudowy. Obiektyw od tego samego producenta co aparat może mieć różne mocowania, czyli tzw. bagnety. Możesz też znaleźć sprzęt niezależnych producentów, kierowany do aparatów innych marek.

Firma Nikon to uznany producent sprzętu optycznego. Profesjonaliści bardzo cenią sobie fakt, że wszystkie szkła od tej korporacji wprowadzone po 1977 roku są z sobą kompatybilne. Nikkor – obiektywy od Nikona – pasują do każdej współczesnej lustrzanki. Nie wszystkie jednak będą obsługiwać automatyczny fokus czy zoom. Niestety, nowsze bezlusterkowce i nieliczne modele lustrzanek wyłączone są z tej kompatybilności.

Japońska firma Canon również produkuje aparaty, choć znana jest także z rozwiązań do profesjonalnego druku. Ich urządzenia nie są kompatybilne z akcesoriami Nikon, Canon korzysta bowiem z trzech różnych standardów. Typowy obiektyw portretowy Canon EF pasuje do większości nowych modeli, ale nie współpracuje z mniejszym sprzętem. Z drugiej strony, aparaty i obiektywy od Canona uznawane są za nieco lżejsze — co jest dużym atutem dla profesjonalnych fotografów.

Możesz też zdecydować się na zakup obiektywu od niezależnego producenta, który oferuje mocowania w standardzie innego wytwórcy aparatów. Możesz więc znaleźć obiektywy Sigma do Canona albo obiektyw Tamron do Nikona. W ten sposób kupisz sprzęt wysokiej klasy w bardziej przystępnej cenie niż ten oferowany przez producenta. Z reguły są to urządzenia z górnej półki, często dające fotografom możliwości, których nie zapewnia sprzęt oficjalnego wytwórcy.

Polecane obiektywy Nikon

Jak założyć obiektyw do aparatu?

Obiektywy fotograficzne stanowią układ soczewek zamkniętych w odpowiednim korpusie. Taki dodatek montuje się do „puszki” aparatu poprzez tak zwany bagnet lub gwint, który musi być zgodny ze standardami producenta. Na ogół też aparaty bezlusterkowe wymagają innych obiektywów niż lustrzanki. To znaczy też, że sposób założenia obiektywu będzie się różnił w zależności od producenta, modelu czy nawet przeznaczenia soczewek.

Obiektyw do Canona łatwo jest założyć. Wystarczy usunąć pokrywki bagnetu i obiektywu, następnie ustawić znaczniki pozycji w jednej linii. Potem należy obrócić soczewką aż do usłyszenia kliknięcia, które poinformuje Cię, że zainstalowałeś urządzenie. By zdemontować całość, musisz odkręcić bagnet, przytrzymując przycisk zwalniający. Proces wygląda bardzo podobnie w przypadku większości modeli od firmy Nikon – czasem wymagane jest jednak wciśnięcie przycisku wyłączenia urządzenia.

Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw — kiedy używać?

Osłona na obiektyw (tzw. lens hood) zasłania wystającą zewnętrzną część urządzenia. Chroni w ten sposób Twój obiektyw portretowy Nikon przed niepożądanymi źródłami światła, także odbitego. To bardzo przydatny dodatek, bo ogranicza wpływ promieni, które mogą wpaść do obiektywu pod kątem. Niektóre osłony wycięte są w tzw. kwiatek — dzięki wycięciu na rogach ochroni obiektyw szerokokątny Nikon zwłaszcza w najbardziej narażonych na zakłócenia miejscach.

Profesjonaliści radzą, by używać takich osłon na obiektywy jak najczęściej. Redukują zmętnienie obrazu, poprawiają jakość zdjęć i eliminują flary. Ponadto zapewniają pewną osłonę przed deszczem i wiatrem, a w razie upadku mogą ochronić soczewkę. Jeśli nie eksperymentujesz z flarami albo detalami, osłona przeciwsłoneczna jest zawsze dobrym wyborem. Na ogół nie zaszkodzi jakości zdjęcia i może ją tylko poprawić. Z drugiej strony stanowi ona dodatkowy ciężar.

Polecane obiektywy Canon

Czym czyścić obiektyw aparatu?

Obiektywy wysokiej klasy są jedną z najdelikatniejszych części aparatu fotograficznego i czyszczenie może zawsze pozostawić na nich ślad. Często zabrudzenia jak kurz czy pył można przedmuchać sprężonym powietrzem albo suchą gruszką. Nie dmuchaj w soczewkę ustami, ponieważ ślina może uszkodzić ją jeszcze bardziej. Małe cząsteczki, włoski czy drobinki można usunąć przy pomocy delikatnego pędzelka do makijażu — oczywiście nieużywanego wcześniej!

Z kolei odciski palców lub tłuste ślady na soczewce najlepiej usuwać delikatnym przecieraniem ściereczką z mikrofibry. Przy poważniejszych zabrudzeniach użyj specjalistycznego płynu do czyszczenia soczewek. Jedna buteleczka powinna wystarczyć Ci na kilka lat. Zamiast zwykłej ściereczki w takim wypadku można sięgnąć po inny kawałek materiału: nieco grubszego, bardziej chłonnego. Nie przecieraj nigdy soczewki wodą z kranu ani substancjami zawierającymi alkohol.

Czy obiektywy Canona pasują do Nikona?

Jak wspominaliśmy wcześniej, standardy Nikona i Canona nie są wymienne między sobą. Każdy producent oferuje odmienny rodzaj bagnetu, zarówno w przypadku lustrzanek, jak i aparatów bezlusterkowych. Nawet jeśli masz aparat Canon, nie będziesz nigdy mieć zupełnej pewności, że możesz do niego podłączyć inny obiektyw portretowy Canon. Wielu zawodowców poleca zatem Nikon przy zakupie aparatów cyfrowych, z uwagi na gwarantowaną kompatybilność soczewek oraz porównywalną jakość.

Co więcej, niezależni producenci, jak Sigma, Samyang czy Tamron, powodują jeszcze większe zamieszanie. W ofercie tych firm możesz znaleźć soczewki o tych samych parametrach, zoomie czy ogniskowej, przeznaczone dla aparatów od dwóch różnych producentów. Jeśli znajdziesz obiektyw Sigma do Nikona, ta korporacja może oferować identyczne obiektywy do aparatów Canon, ale nie użyjesz jednej soczewki do dwóch różnych modeli.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Od momentu pojawienia się modeli bezlusterkowych, na rynku można coraz częściej znaleźć także adaptery, umożliwiające wykorzystanie obiektywów jednego producenta w aparatach drugiego. Pierwsze, używane do dziś podstawowe modele, nie mają niezbędnych elektronicznych podzespołów, więc nie pozwalają np. na użycie autofokusu. Jednak obecnie można nabyć przejściówki umożliwiające wykorzystanie silniczków. Daje to fotoamatorom nowe, wspaniałe możliwości.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.