Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać obiektyw do lustrzanki? Obiektyw dla początkujących

Obiektyw to istotny dodatek do każdego aparatu, gdyż pozwala na robienie pięknych ujęć w zmiennych warunkach.

Jaki obiektyw do lustrzanki wybrać?

Obiektywy do lustrzanek to elementy, których wykorzystanie przekłada się na uzyskanie dobrej jakości zdjęć wykonywanych w różnych warunkach, a także o zmiennych porach dnia. Odpowiedni model powinieneś wybrać zgodnie z charakterem wykonywanych fotografii (portrety, krajobrazy, wnętrza, sport). Zrobisz wtedy doskonałe ujęcia, uzyskasz pożądaną ostrość, odpowiednie doświetlenie, a dodatkowo szczegóły staną się lepiej widoczne. Wszystkie te elementy zapewnia obiektyw anamorficzny albo inny model.

Dobry obiektyw do lustrzanki Nikon cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników, gdyż nadaje się jednakowo dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w fotografii, modele marki są lubiane również przez profesjonalistów. Dostępne są dwa formaty matrycy, czyli DX oraz FX. Stosowny symbol informuje Cię o rejestrowanym kącie widzenia. Lustrzanka z obiektywem FX ma kąt widzenia niemalże taki sam jak obiektyw 35 mm. Z kolei DX to dodatkowe powiększenie o 1,5 razy w porównaniu do FX.

Obiektyw zmiennoogniskowy to doskonała opcja do Twojego aparatu. Uniwersalny obiektyw do lustrzanki będzie Ci służył w każdych warunkach, a duży wybór w zakresie ogniskowej pozwoli korzystać ze wszechstronności urządzenia, czyli wykonasz dobrej jakości portrety, zdjęcia sportowe, krajobrazów, a to wszystko bez konieczności zmiany sprzętu. Dodatkowa warstwa ochronna stanowi barierę dla pyłu, kurzu oraz brudu.

Jaki obiektyw — do czego?

Kompatybilny obiektyw szerokokątny doskonale nadaje się do uwieczniania krajobrazów oraz wnętrz. Przydaje się także w trakcie robienia zdjęć przeznaczonych do dokumentów czy reportaży. Standardowe obiektywy do lustrzanek, czyli modele o ogniskowej w okolicach 50 mm, mają bardzo zbliżony kąt widzenia do oka, dlatego cieszą się sporą popularnością. Taki obiektyw nadaje się niemalże do wszystkich zadań – począwszy od zdjęć portretowych, a kończąc na uwiecznianiu przyrody. Można go także wykorzystać w przypadku słabego oświetlenia.

Obiektyw do aparatu, w którym ogniskowa obiektywu waha się od 70 do nawet 200 mm, to model wybierany przede wszystkim do fotografowania przedmiotów sprzedawanych w sklepach internetowych. To doskonała opcja w trakcie wykonywania zbliżeń i zdjęć z dużej odległości. Jakie są jeszcze rodzaje obiektywów do lustrzanek? Na uwagę zasługują superteleobiektywy (od 300 do nawet 600 mm) – zapewnią one najlepsze efekty w przypadku fotografii sportowych oraz przyrodniczych. Dobra jakość ujęcia nie wymaga zbliżania się do obiektu.

Ranking obiektywów zwraca również uwagę na modele rekomendowane przez profesjonalistów. Występują wśród nich obiektywy makro. Mają one zmienne ogniskowe, które zaczynają się w granicach 50 mm, a kończą nawet na 200 mm. To urządzenia odwzorowujące w skali 1:1, jednak sprawdź przede wszystkim dokładność w trakcie ustawiania ostrości. Na fotografiach widać wszystkie detale, które czynią zdjęcia wyjątkowymi.

Najlepszy obiektyw do lustrzanki — czyli jaki?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie obiektywy do lustrzanek sprawdzą się najlepiej, ale na zainteresowanie zasługuje cyfrowy obiektyw do lustrzanki Canon. Marka skupia szczególną uwagę na wszechstronności, dlatego oferowane modele nadają się do uwieczniania ruchomych obiektów, dobrze prezentują się także portrety. Obiektywy marki sprawdzają się, kiedy nie wiesz jakie warunki będą panować w trakcie robienia zdjęć.

Dobrej jakości obiektyw do lustrzanki Sony nie zajmuje dużo miejsca i jest stosunkowo lekki. Delikatna konstrukcja ułatwi Twoją pracę, kiedy musisz przenosić sprzęt. Obiektyw Sony ma także dodatkową warstwę ochronną, która pozwala uniknąć przenikania kurzu i piasku wpływających niekorzystnie na matrycę urządzenia. Niższa masa jest uwarunkowana zastosowaniem niewielu soczewek, a największy otwór przysłony waha się od f/1,4 do f/2,8.

Lustrzanka z obiektywem umożliwi Ci zrobienie doskonałych zdjęć, nawet gdy nie masz przy sobie statywu oraz pracujesz w gorszym świetle. Dodatkowe funkcje, które ma na przykład obiektyw Canon, dają możliwość zamrożenia obiektu bez drgań i niekorzystnych poruszeń. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę na zachowaną głębię ostrości odgrywającą szczególnie ważną rolę w przypadku zdjęć portretowych oraz przyrodniczych.

Polecane obiektywy

Jaki obiektyw do filmowania lustrzanką?

Kiedy decydujesz się na profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć czy nagrywania filmów, weź pod uwagę dostępne rodzaje obiektywów do lustrzanek. Obiektyw Nikon czy obiektyw Olympus cieszą się popularnością, gdyż mają wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim szukaj modelu z dużym sensorem, który świetnie współpracuje z aparatem. Wiąże się to z doskonałymi rezultatami w trakcie filmowania w gorszych warunkach świetlnych. Sprzęt powinien Ci umożliwić uzyskanie efektu rozmytego tła (służy do tego szeroki kąt otwierania przysłony).

Sigma obiektywy nadają się do filmowania, gdyż działają w sposób intuicyjny, bez problemów pozwolą Ci stworzyć dobrej jakości filmy niezależnie od aktualnych warunków. Uniwersalny obiektyw do lustrzanki pracuje cicho, a przy tym ma precyzyjne pierścienie, które posłużą Ci do ręcznej regulacji przysłony oraz regularną kontrolę ostrości. Sprzęt przeznaczony do filmowania ma odpowiednią ogniskową oraz opcję złomowania. Twoją uwagę powinny zwrócić zębatki stosowane do bezproblemowego kierowania wszystkimi funkcjami.

Jeśli zdecydujesz się sprawdzić ranking obiektywów, dowiesz się, jaki obiektyw wybrać: Panasonic, obiektywy Nikkor? Obiektyw 35, 50, 85 mm? Do zadań typu filmowanie doskonale sprawdza się obiektyw stałoogniskowy, gdyż szeroki zakres pozwala na dopasowanie ustawień sprzętu do aktualnych warunków i potrzeb. Urządzenie powinno charakteryzować się dużym poziomem jasności oraz cichym obiektywem, który pracuje sprawnie, ale nie wpływa niekorzystnie na jakość nagrywanego dźwięku.

Dodatkowe wyposażenie obiektywów do lustrzanek

Obiektywy Fujifilm bez problemu dopasowują się do warunków panujących w trakcie robienia zdjęć, jednak Ty sam decydujesz o skorzystaniu z przydatnych akcesoriów oferowanych przez producentów. Adapter z wielofunkcyjnym pierścieniem to opcja, która przyda Ci się w sytuacji, kiedy wybierasz aparaty wyposażone w bagnety. To dodatek, który umożliwia właściwą komunikację pomiędzy obiektywem a korpusem. Co ważniejsze, nie zauważysz żadnych niekorzystnych efektów jego użytkowania.

Obiektyw Tamron czy inny model zacznie pracować jeszcze lepiej, kiedy zdecydujesz się wzbogacić swój sprzęt o specjalną stację dla obiektywów. Urządzenie zapewnia Ci wiele możliwości i pozwala uniknąć problemów w trakcie korzystania z niego. Szybciej ustawisz ostrość (szczególnie w trybach AF oraz MF). Dodatkową zaletą jest możliwość regularnego aktualizowania oprogramowania. Robienie zdjęć i kręcenie filmów jeszcze nigdy nie było tak przyjemne, przekonaj się o tym sam.

Czy warto kupić obiektyw do lustrzanki?

Obiektyw Pentax czy produkt innej marki to doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie polepsza pracę Twojego aparatu. Przede wszystkim będziesz mógł cieszyć się zdecydowanie lepszą i jednocześnie bardziej zróżnicowaną optyką. Wykonasz dobrej jakości zdjęcia bez względu na panujące warunki. Jeśli zdecydujesz się na obiektyw zmiennoogniskowy, będziesz mógł dopasować ustawienia aparatu do charakteru zdjęć i pory dnia.

Obiektyw Samyang to doskonały wybór, który nie musi niekorzystnie wpłynąć na Twój budżet. Dostępne są tańsze modele, wprost stworzone dla amatorów, oraz bardziej zaawansowany sprzęt używany przez profesjonalistów. Obiektywy ułatwiają robienie dobrej jakości portretów, zdjęć krajobrazów, produktów sprzedawanych w sklepach internetowych oraz ujęć rozgrywek sportowych.

Kiedy wybierzesz odpowiedni obiektyw do aparatu, Twoja praca będzie przebiegać sprawnie i przyniesie bardzo dobre rezultaty. Z kolei, jeśli pragniesz nieco poeksperymentować, rybie oko obiektyw zasługuje na szczególną uwagę.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.