Udostępnij
Skomentuj

Jaki nawilżacz ceramiczny powietrza kupić?

Ceramiczny nawilżacz powietrza to nie tylko tanie urządzenie, lecz także niebanalny dodatek do mieszkania.

Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ważna z kilku względów. Suche powietrze działa niekorzystnie na włosy i skórę, ale tym, co dokucza najbardziej, jest ciągła chrypa i infekcje układu oddechowego. Zapalenie krtani, zapalenie gardła, niedotlenienie organizmu to tylko niektóre dolegliwości powodowe przez zbyt słabo nawilżone powietrze. Problem ten nie dotyczy jedynie sezonu grzewczego – choć wtedy jest największy, ale także pozostałej części roku. Jak zadbać o odpowiedni stopień wilgotności powietrza w mieszkaniu? Najlepiej sprawdzają się specjalnie do tego celu przeznaczone nawilżacze.

Polecane nawilżacze powietrza

Który nawilżacz powietrza ceramiczny na kaloryfer wybrać?

Suche powietrze w mieszkaniu negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli spada wilgotność powietrza, odczuwamy to na własnej skórze – dosłownie i w przenośni. Nasza cera staje się przesuszona i pęka, a niedostatecznie nawilżone śluzówki w gardle i nosie nie są w stanie radzić sobie z alergenami i innymi czynnikami powodującymi przeziębienie, dlatego spada nasza odporność. Warto więc w porę zadbać o właściwy poziom wilgotności powietrza, aby nie narażać zdrowia swojego i swoich bliskich.

Odpowiednie nawilżenie powietrza możesz zapewnić, stosując ceramiczny nawilżacz powietrza. Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz kupić, powinieneś przede wszystkim kierować się wielkością oraz wyglądem. Te dwa elementy oraz cena to główne wyznaczniki, które powinieneś brać pod uwagę podczas zakupu. Nie bez znaczenia jest również wybór właściwego producenta. Nawilżacze pochodzące od znanych, renomowanych marek z pewnością będą charakteryzować się wysoką jakością i wytrzymałością.

Wielkość naczynia wpływa na jego wydajność. Rozmiar nawilżacza ceramicznego należy dopasować do wielkości pomieszczenia – im większy nawilżacz, tym większa powierzchnia parowania. W obszernym salonie najlepiej sprawdzi się duży parownik, natomiast do pokoju dziecka wystarczy naczynie niewielkich rozmiarów. Nawilżacze powietrza ceramiczne można kupić w różnych wielkościach, kształtach i kolorach, od ciekawych i niebanalnych, aż po proste i klasyczne kształty o regularnych liniach.

Jak używać nawilżacze powietrza ceramiczne?

Tradycyjne nawilżacze powietrza ceramiczne to pojemniki z wodą wieszane na ciepłym grzejniku. Dzięki wysokiej temperaturze wytwarza się para wodna, która się unosi i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Są to urządzenia bardzo proste w obsłudze – wymagają jedynie regularnego uzupełniania wodą. Są najbardziej skuteczne jedynie w sezonie jesienno-zimowym, latem ich wydajność znacznie spada. Aby zapewnić większą efektywność, warto zastosować więcej niż jeden nawilżacz na grzejniku.

Jeśli ze względu na efekty wizualne i estetykę zdecydujesz się na domowy ceramiczny nawilżacz, zaopatrz się w kilka urządzeń tego typu, aby zwiększyć ich wpływ na wilgotność powietrza. Pamiętaj także, aby regularnie co kilka dni umyć naczynie, aby nie stało się ono siedliskiem bakterii. Warto również wlewać do naczynia wodę przegotowaną, a także często ją wymieniać.

Jakie są zalety i wady nawilżaczy ceramicznych?

Ceramiczne nawilżacze na kaloryfer są tanim sposobem na podniesienie poziomu wilgotności powietrza w domu. Ich największą zaletą jest z pewnością niska cena w porównaniu do najlepszych urządzeń elektrycznych, takich jak nawilżacz powietrza Phillips czy nawilżacze powietrza Xiaomi. Dobry ceramiczny nawilżacz to urządzenie tanie w eksploatacji, ponieważ nie zużywa energii elektrycznej i nie posiada elementów wymiennych. Jest napełniany zwykłą wodą, która może być wcześniej przegotowana.

Ceramiczne nawilżacze pełnią też funkcję dekoracyjną. Występują w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możesz dopasować je do własnych preferencji, a także urozmaicić wygląd pomieszczenia. Mają prostą budowę oraz są wygodne w obsłudze i montażu. Posiadają wygodny uchwyt, który pozwala dopasować je do każdego grzejnika.

Niestety, nawilżacze powietrza ceramiczne nie posiadają tak wysokiej wydajności jak modele elektryczne. Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe czy nawilżacze powietrza ewaporacyjne charakteryzują się wysoką efektywnością oraz w widoczny sposób wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu. Natomiast tradycyjne ceramiczne nawilżacze podnoszą wilgotność powietrza w nieznacznym stopniu. Najbardziej efektywne są w okresie jesienno-zimowym, kiedy grzejniki są gorące, a także w pomieszczeniach o małej kubaturze.

Co wyróżnia ceramiczny nawilżacz?

Ceramiczny nawilżacz powietrza z pewnością wyróżnia niska cena – to właśnie jest wyznacznik, który decyduje o jego popularności. Jest również bardzo prosty w obsłudze. Wymaga jedynie pilnowania, aby w zbiorniczku znajdowała się woda. Nawilżacze ceramiczne są dostępne w bogatej ofercie stylistycznej, która pozwala dopasować je do wyglądu mieszkania. Można znaleźć nawilżacz powietrza w kształcie kota, ananasa czy serca, a także proste bryły z narysowanym na nich wzorem. W ten sposób możesz dopasować nawilżacz powietrza do pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W salonie możesz powiesić naczynie o klasycznym kształcie, natomiast dla dziecka do pokoju doskonale sprawdzi się nawilżacz o zabawnym, niebanalnym i przyciągającym wzrok wyglądzie.

 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.