Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor z matrycą LED wybrać? Który najlepszy?

Zastanawiasz się, jaki monitor LED będzie dobrym wyborem? Poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Dobry monitor z matrycą LED — czyli jaki?

Chciałbyś kupić komputer bądź laptop, który ma solidny wyświetlacz? Matryca LED to zdecydowanie dobry wybór, jednak zanim konkretnie wybierzesz, zapoznaj się z jej poszczególnymi rodzajami. Nie każdy typ ekranu zdaje egzamin w podobnym zastosowaniu – jeden sprawdzi się u gracza, a drugi poradzi sobie lepiej z graficznymi wyzwaniami. Niezależnie od tego, na jakiego producenta postawisz – monitor Samsung czy monitor Dell – każdy LED-owy wariant charakteryzuje ta sama technologia wyświetlania obrazu. 

Polecane monitory

Matryca LED (Light Emitting Diode), jak sama nazwa wskazuje, jest zbudowana z diod elektroluminescencyjnych – w celu uzyskania szerokiej palety kolorów wykorzystywane są trzy kolory: czerwony, zielony i niebieski, które tworzą piksel i tym samym pozwalają na efekt milionów różnych odcieni. Możesz kupić dobry ekran z takim podświetleniem w dwóch formach: krawędziowej z ulokowanymi lampkami na krawędzi matrycy lub bezpośredniej z rozmieszczeniem na tylnym panelu. Druga, droższa wersja, pozwala uzyskać zdecydowanie lepszy kontrast i głębszą czerń. 

Zastanawiasz się, jaki monitor LED można określić mianem dobrego? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż ostateczna ocena zależy od planowanego zastosowania i Twoich indywidualnych preferencji. Do wyboru masz kilka opcji, wśród których najpopularniejszymi i stosunkowo niedrogimi rozwiązaniami są: matryca LED VA czy matryca LED TN. W dalszej części artykułu poznasz cechy i przeznaczenie poszczególnych typów monitorów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci dokonać selekcji. 

Różnice pomiędzy LED a LCD

Oprócz monitorów z matrycą LED, w ofercie znajdziesz także starsze rozwiązanie typu LCD, w którym ekran składa się z dwóch warstw ciekłych kryształów, a podświetlenie działa na bazie lampy katodowej, umieszczanej zwykle po bokach wyświetlacza. Jeśli chcesz zagłębić się w temat i poznać cechy obu opcji, przeczytaj o różnicach pomiędzy nimi i zobacz, które dadzą Ci lepsze efekty. Oto podstawowe z nich:

  • jakość koloru czarnego – w przypadku matrycy LCD nie uzyskasz przyzwoitej głębi z powodu braku możliwości przepływu światła w wielu miejscach ekranu. Test monitora LED pokazuje, że ciemne barwy mają zdecydowanie lepsze odwzorowanie i są odbierane wyjątkowo realistycznie;
  • pobór energii – diody LED zużywają zdecydowanie mniej prądu i pozwalają na dużą oszczędność mocy, co wcale nie oznacza, że matryce LCD wypadają dużo gorzej, gdyż w porównaniu ze starymi kineskopami oceniane są równie wysoko;
  • wielkość – wpływ na kubaturę monitora ma rozmieszczenie podświetlenia, które w przypadku diod LED znajduje się zwykle na krawędziach, dzięki czemu konstrukcja takiego ekranu jest cieńsza;
  • trwałość – wyświetlacz typu LED oferuje o wiele lepszą żywotność niż LCD i umożliwia bezawaryjne działanie nawet 5-krotnie dłużej. Ponadto znacznie częściej zdarza się uszkodzony panel LCD ze względu na delikatność i podatność na awarie.

Porównując LED z LCD, pośród niektórych cech nie znajdziesz większych różnić – na przykład kąty widzenia są na podobnym poziomie. Oprócz tego możesz w obu rozwiązaniach liczyć na podobną paletę barw, a także cenę zakupu, która jeszcze do niedawna przedstawiała się inaczej. Podsumowując tę kwestię, na pewno należy zaznaczyć, że w przypadku matrycy LED rzadziej konieczna będzie naprawa, co w konsekwencji daje spore oszczędności. 

Rodzaje matryc LED

Jeśli zdecydowałeś się na monitor LED, czeka Cię selekcja między różnymi typami matryc, zaprojektowanych do określonego zastosowania. Poznaj charakterystykę każdej z nich i postaw na format najbardziej pasujący do Twoich oczekiwań. Pełny obraz uzyskasz, gdy porównasz ze sobą konkretne warianty, co znacznie ułatwi wybór. Po podsumowaniu plusów i minusów przystąp do zakupu konkretnego rodzaju, stawiając na przykład na monitory Lenovo lub monitory HP. 

Wśród popularnych rozwiązań, o których była już mowa, pojawia się: matryca TN, matryca MVA czy IPS. Pierwsza z nich (TN) to najtańsza technologia, która mimo tego ma wiele zalet, w tym między innymi krótki czas reakcji. Ta opcja sprawdza się w dynamicznych grach, jednak jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazie, warto wybrać jedną z dwóch pozostałych. Kiedy szukasz sprzętu do typowego domowego użytku czy biurowego zastosowania, wówczas z powodzeniem wystarczy Ci TN.

Monitory IPS to monitory ze świetnym odwzorowaniem kolorów, dobrym kontrastem i dużą paletą barw. Taki typ sprawdzi się u zawodowych graczy, dla których liczy się doskonała jakość widoku. Ponadto dzięki imponującej szczegółowości i wyraźnym detalom IPS docenią także graficy czy montażyści wideo. Ten rodzaj wyświetlacza znajdziesz u wielu znanych producentów, a oferuje go między innymi monitor Samsung bądź monitor Dell.

Matryca MVA to droższa wersja modelu VA, w której kryształy są rozmieszczone w obie strony, co pozwala na odbiór jednolitego obrazu z każdego miejsca patrzenia. Taki wariant monitora plasuje się pomiędzy TN a IPS, będąc dobrą alternatywą dla tej drugiej, gdy chcesz zaoszczędzić parę groszy – nie oferuje takich parametrów obrazu, jednak doskonale zdaje egzamin pod względem imponującego kontrastu oraz szerokich kątów widzenia. 

Czy warto kupić monitor z matrycą LED?

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy ekran z matrycą LED to dobry wybór, przyjrzyj się jeszcze raz jego wadom i zaletom. Z pewnością głównym atutem jest wysoka energooszczędność, dzięki której możesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Na jednej szali z małym zużyciem ulokujesz także wspaniałą trwałość, a przy tym niewielką podatność na wszelkiego rodzaju awarie. Przy ocenie minusów monitorów LED jedyną kwestią bywa cena – zwłaszcza w przypadku wyświetlaczy o najlepszych parametrach.

Wybierając konkretny wariant ekranu, warto pomyśleć także o zwróceniu uwagi na szczegółową specyfikację związaną na przykład z tym, jaki jest to wariant powłoki matrycy: matowy czy błyszczący. Planując spędzanie długich godzin przed wyświetlaczem, dobrze postawić na ten pierwszy, gdyż zdecydowanie zapewni lepszą ochronę wzroku – szkodliwe refleksy świetlne czy odbicia są tu wyeliminowane. Dzięki temu nie musisz się także przejmować oświetleniem i wygodnie pracujesz w każdych warunkach nawet przy dużym nasłonecznieniu.

W ofercie sklepu Morele.net znajdziesz wiele różnych modeli ekranów LED, wśród których często wybierane to: monitory Lenovo bądź monitory HP. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto wziąć pod lupę cechy wizualne i estetyczne, jakie ma dana matryca. Raven black to na przykład opcja czarnego koloru obramowania oraz obudowy – dzięki nim wyświetlacz prezentuje się elegancko, a oprócz tego sprawia wrażenie, jakby miał większą powierzchnię. Gdy przeanalizujesz dokładnie wszystkie możliwości i parametry, z pewnością nie pożałujesz decyzji. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.