Udostępnij
Skomentuj

Jaki laptop z podświetlaną klawiaturą wybrać?

Podświetlana klawiatura w komputerze wpływa na komfort użytkowania. Sprawdź, na jakie specyfikacje zwrócić uwagę.

W opinii wielu osób, laptop z podświetleniem klawiatury to sprzęt o wysokiej funkcjonalności. Podświetlenie klawiszy gwarantuje nieco wyższy komfort pracy i użytkowania urządzenia przy słabym oświetleniu. Czy warto zainteresować się laptopem z podświetleniem klawiszy?

Jak wybrać laptop z podświetlana klawiaturą?

Istnieje wiele parametrów technicznych, które warto poddać szerszej analizie w trakcie kupowania komputera. Wiedza na temat zastosowanych technologii ułatwia odpowiedni wybór sprzętu, dostosowany do warunków eksploatacji. Laptop z podświetlaną klawiaturą powinien posiadać odpowiednią ilość pamięci podręcznej, pozwalającej na płynne wykonywanie operacji. Równie ważny jest rodzaj zastosowanego procesora – obecnie najpopularniejsze wartości w tym aspekcie zaczynają się od czterech rdzeni. Dużo zależy też od rodzaju sprzętu, którego poszukujesz.

Laptop do gier z podświetlaną klawiaturą daje możliwość szerokiej personalizacji jej gamy kolorystycznej, zarówno całego urządzenia, jak i poszczególnych sektorów liter, znaków czy cyfr. Sam sprzęt wyróżnia się również wysokim stopniem wydajności, który pozwala na przeprowadzanie intensywnych sesji gamingowych. Z kolei modele przeznaczone do pracy, wyposażone w tego rodzaju klawisze, znacząco oddziałują na komfort użytkowania, szczególnie podczas wykonywania zadań wymagających większego skupienia oraz czasu.

Wśród laptopów oferujących wspomnianą funkcję można jeszcze wyróżnić domowy komputer z podświetlaną klawiaturą. To sprzęt cieszący się największą popularnością wśród konsumentów, oferujący standardową paletę kolorów i ograniczony wymiar ich ewentualnej personalizacji. Modele ultramobilne pozwalają również na swobodne przenoszenie z jednego miejsca na drugie, co ułatwia ich znacząca lekkość oraz energooszczędność. Tak skonstruowane klawisze dają także możliwość wygodniejszej pracy w półmroku, otwierając się na potrzeby osób wykonujących obowiązki zawodowe w późniejszych godzinach.

Polecane laptopy z podświetlaną klawiaturą

W wyborze odpowiedniego urządzenia zwróć również uwagę na pojemność akumulatora, którą dysponują poszczególne modele. Sprzęt bardziej energooszczędny pozwoli na dłuższe użytkowanie komputera, bez konieczności stałego podłączenia do źródła prądu. Laptop z podświetlaną klawiaturą w szczególności powinien charakteryzować się wytrzymałą baterią, ponieważ energia jest dodatkowo pochłaniana przez opisane udogodnienie. Komputer o takich parametrach technicznych poprawia także komfort pracy, gdyż daje możliwość większej mobilności.

Aby wzmocnić doznania audiowizualne, weź też pod uwagę przekątną ekranu kupowanego urządzenia. Laptop 17 cali z podświetlaną klawiaturą stanowi optymalne rozwiązanie zarówno dla osób poszukujących sprzętu do korzystania na co dzień, jak i dla wymagających gamerów. Pozwoli na obserwację różnorodnych efektów graficznych, zwłaszcza przy odpowiedniej rozdzielczości, na którą również powinieneś zwrócić uwagę. Jej wartość z pewnością przełoży się na satysfakcję z użytkowania sprzętu.

Jak działa podświetlana klawiatura w laptopie?

Podświetlana klawiatura do laptopa została wyposażona w diody LED. Technologie, które je uruchamiają, mogą działać za pomocą różnych mechanizmów. Standardowym działaniem jest załączanie się miniżarówek podczas uruchamiania urządzenia, istnieją jednak także inne opcje włączania i wyłączania. Jedną z nich stanowi ręczna manipulacja poprzez zdefiniowany wcześniej klawisz, inną – wykrywanie niedostatecznej ilości światła przez czujnik zamontowany w komputerze. Wiele modeli pozwala również na modyfikację natężenia pracy lampek, co wpływa na komfort użytkowania ze sprzętu.

Tak skonstruowane urządzenie jest rozwiązaniem niezwykle ergonomicznym, ponieważ umożliwia nowy, bardziej komfortowy wymiar pracy. To działanie wspomagane poprzez wyraźne zaznaczenie poszczególnych znaków, dzięki czemu łatwiej je odnaleźć po wielogodzinnym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Korzystanie z takiej funkcji wpływa pozytywnie na wydajność użytkownika, łatwiej skupiającego się dzięki rozwiązaniu, które stanowi podświetlana klawiatura. Laptop zbudowany w ten sposób zapewnia wygodę podczas realizacji zleconych zadań.

Jak włączyć podświetlaną klawiaturę w laptopie?

Tak jak wspominano wcześniej, istnieją różnorodne metody załączania diod pod klawiszami. Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, w jaki sposób uruchomić je ręcznie, kiedy nie odbywa się to automatycznie. Pierwszy krok to sprawdzenie, czy tę funkcję w ogóle posiada Twoje urządzenie, którym jest laptop. Podświetlana klawiatura powinna zostać włączona przez kombinację odpowiednich symboli – zazwyczaj stanowi ją połączenie Fn + dedykowany znak, inny w każdym modelu komputera.

Jeżeli jednak okaże się, że pożądany przez Ciebie model nie jest wyposażony w takie rozwiązanie, możesz samodzielnie zainstalować odpowiednie urządzenie. Wystarczy zewnętrzna lampka LED podpinana do portu USB, która w ergonomiczny sposób wyróżni wybierane przez Ciebie znaki. Przykładem sprzętu, który pozwala na taką operację, są produkty marki Dell. Podświetlana klawiatura, poprzez zastosowanie opisanej metody, być może będzie charakteryzować się innymi walorami estetycznymi, jednak posiada opcję większej personalizacji działania.

Dla kogo laptop z podświetlaną klawiaturą?

Urządzenia wyposażone w diody LED tak naprawdę przeznaczone są do wszechstronnego użytku. Bardziej znaczące są w tej kwestii inne parametry techniczne, które warto bliżej przeanalizować. Różnorodne wartości specyfikacji można sklasyfikować pod względem przedziałów cenowych, zaczynając od możliwie najniższej kwoty. Laptop z podświetlaną klawiaturą do 2000 zł nada się do codziennej, niezbyt wymagającej eksploatacji, skupionej przede wszystkim na researchu czy nauce. To sprzęt, który jest szczególnie przydatny w trybie życia opartym na podróży i ciągłej mobilności.

Wraz z rosnącą ceną następuje skok jakości poszczególnych urządzeń. Należy zaznaczyć, że inwestycja związana ze sprzętem bardziej zaawansowanym technicznie zwraca się poprzez komfort użytkowania. Można to w szczególności zaobserwować w urządzeniu, którym jest laptop z podświetlaną klawiaturą do 2500 zł. Zwróć uwagę na to, że w modelach wymienionych w tym przedziale pieniężnym często zastosowana zostaje większa pamięć RAM – stanowi ona ważny parametr, ponieważ wpływa na płynność pracy komputera. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na jego szybkiej pracy.

Niebagatelną różnicę w działaniu widać także w sprzęcie takim jak laptop z podświetlaną klawiaturą do 3000 zł. Tutaj możesz zauważyć już wyraźną poprawę jakości pracy: jest ona widoczna w rozdzielczości i przekątnej ekranu, które najczęściej padają w wymienionych parametrach technicznych. Wzrost wartości w tym aspekcie w znaczący sposób oddziałuje na efektywność warstwy audiowizualnej oraz graficznej, istotnej z punktu widzenia pracy oraz rozgrywek gamingowych.

Udostępnij
4,9
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)