Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-laptop-biznesowy-wybrac-polecane-laptopy-do-pracy/393/ 2018-11-16 15:29:35.000000

Jaki laptop biznesowy wybrać? Polecane laptopy do pracy

Oferta laptopów dla biznesu jest bardzo szeroka. Jak wybrać notebooka biznesowego? Na co zwrócić uwagę?

Wyjazdy służbowe i spotkania z klientami wiążą się, w wielu branżach, z koniecznością podróżowania wraz z laptopem. Dlatego też potrzebne jest rozwiązanie, które zapewni mobilność, ale jednocześnie też bezpieczeństwo danych i komfort pracy. Producenci włączają do swoich ofert coraz lepsze, a jednocześnie ciekawsze modele laptopów biznesowych. Pod wieloma względami różnią się one od typowych konsumenckich odpowiedników. Jak, w takim razie, wybrać dobrego laptopa biznesowego?

Polecane laptopy biznesowe

Czy warto kupić laptopa biznesowego?

Niektórym może się wydawać, że laptop biznesowy to jedynie chwytliwa nazwa wymyślona przez marketingowców, by przyciągnąć klientów z odpowiednio zasobnym portfelem. Jednak laptopy biznesowe to rzeczywiście konstrukcje warte uwagi i wyposażone w szereg udogodnień funkcjonalnych oraz jakościowych, które przydają się właśnie w działalności firmowej.

 • Dla kogo laptop biznesowy? Za laptopem biznesowym powinny rozejrzeć się osoby, które poszukują urządzenia wydajnego, solidnie wykonanego i wyposażonego w zabezpieczenia przed utratą lub kradzieżą danych. To rozwiązanie dedykowane przede wszystkim tym, którzy często podróżują służbowo i zabierają laptopa w różne miejsca (na spotkania biznesowe, do pracy w terenie).
 • Dla kogo laptop konsumencki? Współczesny biznes to nie tylko przedstawicielstwo handlowe, spotkania z kontrahentami i prezentowanie oferty marketingowej na laptopie, ale też prowadzenie serwisów online lub pisanie bloga. W wielu przypadkach nie ma konieczności zakupu laptopa biznesowego. Do działalności stacjonarnej (na przykład do pracy z domu) w zupełności wystarczy dobry laptop konsumencki, ale i tak warto rozważyć zakup modelu biznesowego, który będzie posiadał lepsze zabezpieczenia i technologie dedykowane użytkownikom firmowym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie laptopów biznesowych?

Dobry laptop biznesowy to konkretna inwestycja sprzętowa, którą warto zaplanować zarówno pod względem dostępnego budżetu na zakupy, jak również przez zapoznanie się z kluczowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę. W przypadku laptopa biznesowego bardzo ważne są poniższe kwestie:

 1. Wytrzymała obudowa – obudowy konsumenckich notebooków bywają wykonane z przeciętnej jakości plastiku. Jednak w konstrukcjach laptopów biznesowych dość często wykorzystuje się mocniejsze materiały, jak:
 • Aluminium
 • Stopy magnezu
 • Włókna węglowe oraz szklane

Każde z tych rozwiązań zapewnia odporność na zarysowania oraz zdecydowanie poprawia ogólną wytrzymałość konstrukcji. Takiego laptopa nie da się tak łatwo uszkodzić, a jego wygląd przyciąga uwagę i dodaje prestiżu.

 1. Stylistyka – choć laptop biznesowy nie musi zachwycać oryginalnością, powinien dobrze się prezentować na spotkaniach biznesowych, dlatego producenci wykorzystują uniwersalną, a jednocześnie elegancką stylistykę. Obudowa laptopów biznesowych jest, najczęściej, pozbawiona udziwnień i zbędnych ozdób. W tym segmencie króluje przede wszystkim minimalizm, ponadczasowa elegancja i prostota. Większość laptopów produkowana jest w kolorze ponadczasowej czerni, szarości, bieli, srebra lub połączenia tych kolorów.
 2. Mobilność – aby laptopa można było uznać za maksymalnie mobilnego, musi spełnić on kilka warunków:
 • Cienka, ale wytrzymała konstrukcja – laptop biznesowy powinien być poręczny.
 • Lekkość – laptop biznesowy nie może być ekstremalnie ciężki.
 • Długa praca na baterii – korzystanie z laptopa podczas podróży nie powinno być obarczone obawą o zbyt szybkie rozładowanie się akumulatora. Pojemność baterii musi umożliwiać minimum kilkugodzinną pracę.

Dwa pierwsze punkty, czyli waga i rozmiar są oczywiście przybliżone. Każdy użytkownik wie najlepiej, jaką wagę jest gotowy nosić i jak gruby może być jego laptop. Jednakże im te wartości są mniejsze, tym lepiej notebook sprawdza się podczas przemieszczania pomiędzy pracą, domem a klientami.

 1. Pojemność oraz rodzaj zastosowanego dysku – w wielu laptopach stosowane są wciąż dyski HDD, ale przyszłość należy raczej do szybkich i kompaktowych dysków SSD, które okazują się również mniej awaryjne, co jest bardzo istotne z punktu widzenia firmy – mniejsze ryzyko utraty cennych danych.
 2. Bezpieczeństwo danych i urządzenia – w notebookach biznesowych można spotkać się z różnymi rozwiązaniami utrudniającymi dostęp do danych osobom niepowołanym. Do opcji, które warto posiadać w laptopie biznesowym, należą:
 • Czytnik linii papilarnych – zapewnia autoryzowany dostęp do laptopa biznesowego. System lub oprogramowanie nie włączy się do czasu, aż nie rozpozna odcisku palca pobranego od właściciela.
 • Sprzętowe szyfrowanie danych – jest to dodatkowe zabezpieczenie przed ich nieuprawnionym odczytem.
 • Gniazdo Kensington Lock – gniazdo pozwalające na montaż linki zabezpieczającej urządzenie.
 • Klawiatura odporna na zalanie – klawiatura tego typu zawiera dodatkowe zabezpieczenie, które chroni przed przypadkowym wylaniem kawy czy innego napoju.
 1. Wydajność – to kwestia, która bywa zaniedbywana w odniesieniu do laptopów biznesowych, a przecież to narzędzia do pracy, które powinny zapewniać wysoki komfort użytkowania, sprawne działanie i odpowiednią moc obliczeniową. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na:
 • Procesor – minimum dwurdzeniowy, a warto rozważyć także jednostkę o czterech rdzeniach. Dobrym wyborem będą procesory Intel Core i5, a także i7.
 • Optymalna ilość pamięci RAM – najlepiej 8 GB lub więcej.
 1. Ekran – największym wrogiem pracy na laptopie w terenie jest mocne światło słoneczne lub intensywne sztuczne oświetlenie. Żeby zapobiec odblaskom i pogorszonej jakości obrazu, warto wybrać laptopa z matową matrycą. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Popularne są laptopy o przekątnej 15,6 cali. Większe urządzenia są mało mobilne z uwagi na większe gabaryty i ciężar.
 2. Karta graficzna – w laptopach biznesowych dominują laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną, które będą odpowiednim wyborem do większości zastosowań. Karty dedykowane (na przykład NVIDIA) są dobrym wyborem do laptopów biznesowych do zastosowań graficznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze laptopa biznesowego?

Kluczowe parametry techniczne to jeszcze nie wszystko, co warto zweryfikować, by kupić optymalne urządzenie. Dobry laptop biznesowy powinien spełniać także wiele innych kryteriów. Warto zwrócić uwagę na:

 • Klawiaturę – warto zwrócić uwagę na to, czy w klawiaturze znajduje się część numeryczna, co podnosi komfort pisania na laptopie, kodowania i wystawiania dokumentacji księgowej. Ważne jest również to, jakiej konstrukcji jest klawiatura (dominującym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest klawiatura wyspowa) i czy jest odporna na zalanie. W niektórych urządzeniach klawiatura może być także podświetlana, co jest dodatkowym udogodnieniem.
 • Markę – laptopy biznesowe Lenovo, Apple, HP, laptopy biznesowe Dell, Acer i wielu innych marek to popularny wybór i rozwiązania godne polecenia. Warto wybierać markowy sprzęt z jak najdłuższą gwarancją (niektóre marki oferują laptopy biznesowe z trzyletnią gwarancją).
 • Ekran dotykowy – to opcja dostępna w nielicznych laptopach biznesowych, ale w niektórych zastosowaniach może okazać się przydatna, dlatego warto zwrócić na nią uwagę.
 • Napęd DVD – wiele współczesnych notebooków i ultrabooków nie posiada napędu DVD, co wynika z chęci uczynienia tych urządzeń maksymalnie lekkimi, smukłymi i mobilnymi. Jeśli korzystanie z płyt jest na porządku dziennym w danej branży, to warto postawić na laptopa z napędem DVD.
 • Łączność oraz złącza – warto zwrócić uwagę na to, by urządzenie było wyposażone w najnowsze standardy popularnych i używanych złącz oraz w najnowsze standardy łączności sieciowej i bezprzewodowej.
 • System operacyjny – laptop biznesowy można zakupić wraz z systemem lub bez jakiegokolwiek oprogramowania. Jeśli firma dysponuje licencją na oprogramowanie, warto zainteresować się laptopem bez systemu, a jeśli posiada się przestarzały system lub nie posiada się licencji, to opłacalnym wyborem bywają laptopy z Windowsem 10, Linuxem lub systemem macOS.

Laptop biznesowy czy ultrabook?

Obecnie na rynku funkcję laptopów biznesowych mogą sprawować także lekkie i mobilne ultrabooki. Są to cienkie laptopy mobilne, wytrzymałe i wydajne, a jednocześnie posiadające wiele dodatkowych funkcji np. dotykowy ekran. Ultrabooki charakteryzują się długim czasem pracy na baterii i powoli stają się nowym wcieleniem laptopów biznesowych. Zakup ultrabooka to, przede wszystkim, pewność mniejszych gabarytów i niższej wagi z jednoczesnym zachowaniem wystarczającej wydajności. Ostateczna decyzja, co do zakupu, powinna być podyktowana uwzględnieniem innych parametrów, które są kluczowe dla danej branży biznesowej.

Polecane ultrabooki

Jakie akcesoria warto kupić wraz z laptopem biznesowym?

Niektóre laptopy są domyślnie wyposażone w przydatne akcesoria, ale do większości urządzeń trzeba je dobrać samodzielnie. Z punktu widzenia użytkownika biznesowego, za najprzydatniejsze akcesoria można uznać:

 • Stację dokującą – jest to jeden z gadżetów, którego warto dokupić do laptopa biznesowego. Stacja taka rozszerza funkcje notebooka poprzez dodatkowe porty oraz funkcję ładowania urządzenia.
 • Torba lub plecak na laptopa – ochrona obudowy notebooka jest, przy częstych podróżach, jednym z priorytetów. Dlatego konieczne jest kupno solidnej, usztywnianej torby lub plecaka, dzięki którym przewożenie laptopa będzie bezpieczne.

Ile kosztuje dobry laptop biznesowy?

Poziom cen wśród laptopów biznesowych jest mocno zróżnicowany. Znaleźć można zarówno urządzenia budżetowe, jak i wydajne laptopy ze średniej i wyższej półki cenowej. Czego można oczekiwać w zależności od ceny zakupu?

 1. Laptopy biznesowe do 2500 zł – w tej cenie można spodziewać się urządzenia z:
 • Solidną obudową.
 • Matową matrycą.
 • Dwurdzeniowym procesora Intel Core i3 lub i5.
 • Ekranem o rozdzielczości HD lub Full HD.
 • 4 lub 8 GB pamięci RAM.
 • Dyskiem HDD lub mniejszego dysku SSD.
 1. Laptopy biznesowe do 3500 zł – w tej cenie można spodziewać się urządzenia z:
 • Solidną, efektowną obudową.
 • Matową matrycą.
 • Dwurdzeniowym procesorem i3 lub i5.
 • Ekranem o rozdzielczości Full HD.
 • 8 lub 12 GB pamięci RAM.
 • Pojemnym dyskiem SSD.
 1. Laptopy biznesowe do 5000 zł – w tej cenie można oczekiwać urządzenia z:
 • Solidną obudową.
 • Matową lub błyszczącą matrycą TN lub IPS.
 • Ekranem o rozdzielczości Full HD.
 • 8 lub 12 GB pamięci RAM.
 • Ze zintegrowaną lub dedykowaną kartą graficzną.
 • Z procesorem o dwóch lub czterech rdzeniach.
 • Z systemem operacyjnym Windows 10.

Dobry laptop biznesowy to inwestycja w sprawną pracę, komfortowe działanie w terenie i bezpieczeństwo danych. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na wybór oraz zakup urządzenia mobilnego, które spełni wszelkie oczekiwania i będzie najlepiej dopasowane do specyfiki branży, w której prowadzi się swój biznes.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,9
7 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Dobry i zwięzły artykuł
Ja wybrałam używane sprzety. Nowa firma więc trzeba było troszkę zejść z kosztów. Kupiłam wszystko na Restart Plus i całe szczęście ceny mają tam super więc udało mi się oprócz laptopów kupić urządzenie wielofunkcyjne.
A ja do pracy sobie załatwiłam N14S od Hyperbooka. Głównie ze względu na design ale pracodawca stawiał no to zaryzkowałam. I super że to zrobiłam bo bardzo fajna maszynka. Lekkie wydajne i z mocną baterią. Miło się korzysta w tranzycie